Reklama

Siły zbrojne

Amerykańskie bombowce strategiczne wracają do Europy

Fot. USAF
Fot. USAF

Ciężkie bombowce strategiczne B-52H Statofortress po raz drugi w tym roku zagoszczą w Europie. W październiku wezmą one udział w ćwiczeniach NATO pod kryptonimem Noble Justification, realizowanych na Morzu Śródziemnym i Atlantyku. 

Będzie to trzecia wizyta amerykańskich bombowców strategicznych w Europie w ciągu pięciu miesięcy i druga realizowana przez maszyny B-52H. Poprzednio pojawiły się nad Starym Kontynentem w czerwcu, przy okazji 70. rocznicy lądowania w Normandii.

Podobnie jak wówczas B-52 będą trenować współdziałanie z siłami lądowymi i morskimi NATO oraz realizację misji z użyciem broni konwencjonalnej. Najprawdopodobniej samoloty ponownie będą prowadzić operacje z bazy lotniczej na Wyspach Brytyjskich, na przykład z lotniska RAF w Fairford. Znajduje się tam odpowiednia infrastruktura, a strategiczne bombowce operowały z Fairford nie tylko podczas czerwcowej wizyty w Europie, ale również wykonywały loty bojowe nad Irakiem w 2003 roku.

Tym razem B-52H wezmą udział w ćwiczeniach NATO, w których uczestniczyć będzie około 13 tys. żołnierzy sił międzynarodowych. Głównym tematem będzie wsparcie Hiszpańskich Sił Morskich (ang. Spanish Maritime Forces) które będą operować w ramach Maritime NATO Response Force na rok 2015. Działania mają się odbywać przede wszystkim na akwenach Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego. 

Reklama

Komentarze (1)

 1. Jacek

  Ktoś mi tu napisał, że to odpowiednik Tu-95. Hmm... po tych wszystkich upgradeach ? Po zamierzonej wymianie silników? Pozostaję nie przekonany. Tu-95 we współczesnym swiecie jest nie porównywalny.

  1. Grom

   Mylisz sie bo B-52 i Tu-95 powstały do tego samego celu i sa swoimi odpowiednikami . Różnica jest taka że tu-95 jest juz mocno przestarzały a amerykanie ciagle podnosza mozliwosci swoich B-52 . Tu-95 zreszta nie jest niczym szczegolnym dzis . To zadania jakie wykonuje dana konstrukca decyduja o tym czy ma ona swojego odpowiednika a nie jego modernizacje .

  2. edward

   Co za różnica, jedno i drugie to obiekty muzealne nieprzydatne już nawet podczas konfliktów z państwami Trzeciego Świata.

  3. taki-jeden

   W jakim sensie? Nie czytaj takich rzeczy... poczytaj Wikipedię ;-)

Reklama