Siły zbrojne

Amerykańska marynarka wycofuje Hornety

Fot. U.S. Navy
Fot. U.S. Navy

Ostatni samolot F/A-18C Hornet amerykańskiej marynarki wojennej odbył swój pożegnalny lot w czynnej służbie. Maszyna o numerze 300, służąca w eskadrze VFA-106 stacjonującej w bazie Naval Air Station Oceana, do swego pożegnalnego lotu wystartowała 2 października 2019 r.

Samolot ten wykonał pierwszy lot w służbie marynarki wojennej w dniu 14 października 1988 r., przydzielono go wówczas do eskadry myśliwców VFA-106 "Gladiators", w której pozostawał przez cały okres służby. W trakcie ostatniego lotu samolotu pilotował por. Andrew Jalali, urodzony także w 1988 r.

W ostatnim locie Hornetowi towarzyszyły trzy maszyny F/A-18F Super Hornet.

F/A-18C Hornet o numerze 300 zostanie teraz skreślony z listy wyposażenia U.S. Navy, pozbawiony wszelkich przydatnych jeszcze części, po czym przekazany do zezłomowania.

Eskadra VFA-106 w trakcie ostatniego roku przekazała ponad 50 samolotów F/A-18 Hornet jednostkom rezerwy marynarki i lotnictwa Korpusu Piechoty Morskiej, gdzie nadal pełnią czynną służbę w powietrzu. Pewna liczba maszyn została również zakonserwowana w sposób pozwalający, w razie konieczności, na przywrócenie ich do ponownej służby. 

VFA-106 to eskadra szkolna amerykańskiej marynarki wojennej stacjonująca na wschodnim wybrzeżu USA, jej zadaniem jest szkolenie pilotów samolotów F/A-18E/F Super Hornet. To one, wraz z stopniowo wprowadzanymi F-35C, stanowią trzon wyposażenia lotnictwa taktycznego US Navy w miarę wycofywania standardowych Hornetów.

image
Fot. U.S. Navy

 

Komentarze