Reklama

Siły zbrojne

Amerykańscy pancerniacy chwalą Borsuka

bwp Borsuk
Autor. Mateusz Mitkow/Defence24

Podczas niedawnej prezentacji BWP Borsuk, testowanego przez jednostki 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, obecni byli także żołnierze amerykańscy współpracujący z tą jednostką w ramach grupy batalionowej NATO. Wyrazili oni pochlebne opinie o nowym, polskim BWP.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W połowie listopada BWP Borsuk został zaprezentowany na poligonie na Strzelnicy Czołgowej i Wozów Bojowych Wierzbiny obok Orzysza. W prezentacji uczestniczyli żołnierze 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, ale też współpracującej z nią amerykańskiej batalionowej grupy bojowej. Co ciekawe, obecnie jest ona wydzielana przez 3-8 batalion, 3 Brygadowego Zespołu Bojowego 1 Dywizji Kawalerii, operacyjnie podporządkowany 1 Dywizji Piechoty.

W praktyce oznacza to, że grupa batalionowa składa się nie z żołnierzy piechoty zmotoryzowanej na KTO Stryker, jak w wypadku większości poprzednich rotacji, ale z czołgistów z Abramsami, Bradle'yami i haubicami Paladin, pochodzącymi z jednostki która jest rotacyjnie obecna w Europie w związku z rosyjską agresją na Ukrainie. I to właśnie oni mieli okazję zapoznać się z Borsukiem.

Reklama
Borsuk sfotografowany przez Amerykanów...
Autor. Staff Sgt. Matthew Foster

Amerykanie przypominają, że Borsuk ma zastąpić BWP-1, który jest używany m.in. przez giżycką brygadę.

....a tuż obok niego BWP Bradley
Autor. Staff Sgt. Matthew Foster/US Army

„Obie nasze armie traktują obecnie priorytetowo wysiłki modernizacyjne w celu sprostania zagrożeniom ze strony przeciwników na całym świecie" — ppłk Sean M. Castilla, dowódca 3. Batalionu 8. Pułku Kawalerii i zarazem grupy batalionowej. "W celu sprostania wyzwaniom związanym z tymi zagrożeniami, modernizacja i rozwój naszej siły bojowej jest kluczem do doskonalenia zdolności bojowych" - dodał.

Czytaj też

"Jako zwiadowca w polu, jestem pewny wiedząc, że możemy dostać wsparcie na polu walki, gdy potrzebujemy szybkiego wsparcia i siły ognia" - powiedział sierż. sztab. Devonte T. Bass, zwiadowca kawalerii i dowódca czołgu w kompanii dowodzenia 3-8 batalionu.„Obserwując, co potrafi Borsuk, poprzez zdolności i siłę ognia pojazdu widzimy to co potrzebujemy jako wsparcie na polu bitwy".

Czytaj też

Służby prasowe US Army podkreślają, że wprowadzenie nowoczesnego i wszechstronnego BWP, takiego jak Borsuk oraz współpraca ze spieszoną piechotą zmechanizowaną będzie stanowić znaczące wzmocnienie potencjału grupy batalionowej. Po rozpoczęciu produkcji seryjnej Borsuk w pierwszej kolejności trafi właśnie do 16. Dywizji Zmechanizowanej, w skład której wchodzi wspomniana brygada z Giżycka.

Czytaj też

Nowy Bojowy Pływający Wóz Piechoty (NBPWP) Borsuk to nowoczesny pojazd gąsienicowy przeznaczony dla pododdziałów piechoty zmechanizowanej, opracowany w ramach projektu NCBR przez konsorcjum, którego liderem jest Huta Stalowa Wola. Załogę stanowi 3 żołnierzy: dowódca,działonowy-operator oraz kierowca, zaś przedział desantu umożliwia transport 6 żołnierzy w rejon pola walki. Borsuk jest przystosowany do operowania w różnych warunkach terenowych i pogodowych - jest w stanie pokonywać nawet szerokie przeszkody wodne. Prędkość maksymalna podczas przemieszczania się po drogach utwardzanych wynosi 65 km/h, a pływania do 8 km/h. Masa bojowa w wariancie podstawowym wynosi 28 ton.

Czytaj też

BWP Borsuk w konfiguracji przygotowywanej dla Sił Zbrojnych RP składa się z podwozia – uniwersalnej modułowej platformy gąsienicowej oraz zdalnie sterowanego systemu wieżowego ZSSW-30, opracowanego przez HSW S.A. i WB Electronics, w ramach pracy rozwojowej realizowanej od 2013 roku. Dodajmy, że badania kwalifikacyjne wieży na KTO Rosomak zakończyły się w 2021 roku, przy czym pierwsze strzelanie z ppk Spike-LR miało miejsce w 2016 roku, a konfiguracja samego systemu była wielokrotnie zmieniana (np. w zakresie systemów optoelektronicznych).

Borsuk w konfiguracji z wieżą ZSSW, przy wykorzystaniu pokładowych systemów uzbrojenia, w tym armaty kal. 30 mm typu Mk 44/S Bushmaster II (z możliwością użycia amunicji programowalnej oraz konwersji do kalibru 40 mm), przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR oraz karabinu maszynowego posiada możliwość zwalczania piechoty, pojazdów opancerzonych włącznie z czołgami, wolno lecących celów powietrznych oraz neutralizacji szeregu innych zagrożeń. Pojazd jest wyposażony w zawieszenie hydropneumatyczne. Obecnie wóz jest na etapie badań kwalifikacyjnych. Zakończenie ich pierwszego etapu, planowane do przyszłego roku, otworzy drogę do negocjacji umowy ramowej. Potrzeby Sił Zbrojnych RP szacuje się na ponad 1000 Borsuków, nawet jeśli wziąć pod uwagę rozważane wprowadzenie ciężkiego BWP do 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Borsuk i Bradley
Autor. Mateusz Mitkow/Defence24

współpraca Jakub Palowski

Reklama

Komentarze (12)

 1. bmc3i

  To na kiedy nalezy spodziewać sie wiadomości o uwaleniu i tego programu, na rzecz jakiegoś "koreańczyka"?

  1. Jan24

   Bo my potrzebujemy od zaraz 200 szt a nie czekać 15 lat na wyprodukowanie. Nasze zdolności produkcyjne to rzemiosło. Kilkanaście szt rocznie. Po 15 latach borsuk to staroć.

 2. raczek

  NO MOZE I CHWALA ALE CO Z TEGO JAK NIE RUSZYLA PRODUCJA A WRESZCIE JAK RUSZY TO ILE TEN CHROMY POLSKI PRZEMYSL WYPRODUKUJE W CIAGU ROKU?TYLE PEWNIE CO KRABOW TECHNIKA POJDZIE DO PRZODU A ONI DALEJ BEDA KLEPAC MOZE TRZEBA IM DAC KOPA TO RUSZA.

  1. Jan24

   Tak to za wolno idzie. Nam potrzebny zastrzyk 200 szt a potem niech się bawią w produkcję 15 rocznie. Na razie to fantastyka.

 3. Szwejk85/87

  Już o tym pisałem i to powtórzę: nasz Borsuk "ponad poziomy wylata". Większość żołnierzy sojuszniczych armi może tylko pomarzyć o takim cacuszku. Wieża jest najlepsza z dostępnych na rynku. Kadłub optymalny pod każdym względem. Tylko żeby wreszcie skończyły się te wieczne badania !! No ile można badać bwp !?!? Potem będzie zdziwienie że koszt prototypu wzrósł patologicznie. Już powinna być podpisana umowa na zakup seri próbnej, tak żeby HSW Już mogło zamawiać rzeczy które na pewno będą potrzebne, stal pancerną, napędy, wieże z optyką i tysiące innych drobiazgów. Żeby nie było tak, że badania się zakończą i będziemy lata czekać na masową produkcję, bo dostawcy rozwijają zdolności produkcyjne.

  1. Edmund

   @Szwejk już w tej chwili po Borsuka ustawia się kolejka zainteresowanych z zagranicy, dlatego m.in. tak dokładnie go testujemy. Te testy trzeba koniecznie zrobić i one muszą tyle trwać.

  2. opozycja

   kolejka z Polski chyba sie ustawia

  3. Wuc Naczelny

   ". Kadłub optymalny pod każdym względem" czyli co , optymalnie przebijalny przez sowieckei 30mm od frontu?

 4. Fantasta

  Może udałoby się dla UMSC go zaproponować, byłoby ciekawie.

  1. VIS

   Aż takiej dzielności morskiej to borsuk nie ma.

 5. Niezorientowany

  Sorki za prześmiewczy komentarz, ale dotyczy on nie tyle Borsuka, ale tytułu artykułu. No powiedzmy sobie otwarcie. Spotykamy się z sojusznikami i pełni dumy pokazujemy: widzicie, nasi naukowcy pracują nad takim fajnym sprzętem. To jaka będzie odpowiedź, że brzydki, ze zły? Nawet jakby był kiepski, to by go pochwalili. To jeszcze nic nie znaczy, Natomiast ważne, że sojusznicy zapoznali się ze sprzętem (i to powinien uwypuklać artykuł).. To jest ważna rzecz, bo do tej pory nasi wszystko traktowali jak skrają tajemnicę wojskową i chwalili się nowościami wtedy, gdyż już stawały się przestarzałe. Trzeba pokazywać, co się buduje, bo sojusznicy mogą wskazać ewentualne błędy, a jak nie, to może im się spodoba i może nawet sami kupią.

 6. Matnet

  No jak widzieli czym nasze biedne wojaki jeździli do tej pory, czyli BWP1 to nie ma Sie co dziwić że chwalą, bo borku jest o kilka klas i kilkadziesiąt lat młodszy od swojego poprzednika. Dodatkowo używa sporo podzespołów z USA, co jest na pewno doceniane przez wojskowych z USA

  1. Szwejk85/87

   Matnet@ Z USA jest tylko działko....

  2. Chyżwar

   Wolny żart. Baradley, czy Stryker przy Borsuku albo Rośku wypadają blado.

  3. VIS

   @Chyżwar dlaczego wypadają blado, przecież ty porównujesz zupełnie inne klasy sprzętu. Bradley to ciężki BWP a Stryker to kołowy transporter z WKM.

 7. kapusta

  Panie Błaszczak, a nie lepiej kupić BWP w Korei - tak od razu z 5 tysięcy, ale za to "z transferem technologii"?

  1. wert

   nie lepiej kupić "orła" z warzywnej grządki? Aaa, niemce przecież go kup[iły. Będzie wurst

  2. Powiślak

   Oooo taaaak! Pieniądze rosna u nas wszak na drzewach, no i zupełnie n i e potrzebujemy przemysłu zbrojeniowego. Bo nawet amunicję można kupić od co ręki, każdy tylko czeka by nam ją tanio dostarczyc na kliknięcie palcami. Zatem n i e dbajmy o nasze zdolności produkcyjne bo "można kupić"?? Udał ci się żarcik! No prawie....

  3. Chyżwar

   Dla twoich idoli najlepiej by było kupić gotowe u Niemców. Bez żadnego transferu technologii i czekać na nie milion lat.

 8. Niezorientowany

  Well. Tak, tak ładny. Kiedy będzie grochowka?

  1. Pucin:)

   Wyśmienity komentarz - popieram - do niewypału koncepcyjnego BWP Borsuk!!!!! Pozdro!!!!! :)

  2. Falcon

   Sam jestes niewypalem i to ruskim. Merytorycznie to mozna jedynie pochwalic, biorac pod uwage gdzie beda w glownej mierze operowaly te BWP, jest to optymalny wyrob na ta czesc ew. frontu dlatego Amerykanie sa pod wrazeniem mobilnosci i wszechstronnosci Borsuka ich Bradley jest z poprzedniej epoki, brak bezzalogowej wiezy to dzis anachronizm.

  3. Chyżwar

   @Falcon Ten znaffca swego czasu bredził, że czołowy pancerz Borsuka można przestrzelić z pekaśki.

 9. Golf

  Oglądamy, podziwiamy i tak od kilku lat. A w przyszłym roku pojawią się podobno...całe 4 sztuki. Do dalszych badań...

  1. Chyżwar

   Zamiast narzekać sprawdź ile trwał program CV-90 albo niemieckiej Pumy zanim pierwsze egzemplarze tych pojazdów pojawiły się w wojsku.

  2. Stary666

   Tak dla ścisłości umowa na te 4 sztuki została podpisana w kwietniu.

  3. Powiślak

   #Chyżwar. No jasne , za PiS jest wszak tak CUDOWNIE że już lepiej być nie może. Wszystko SZYBKO, SPRAWNIE I GENIALNIE. I TANIO, że aż strach! A żeby było JESZCZE cudowniej, to WYSTARCZY poczekać na 47-mą kadencję PiS i JUZ wtedy powstanie PIĄTY PROTOTYP. Hura, hura hura!

 10. Pirat

  Borsuk bardzo dobrze się prezentuje obok Bradley.

 11. helikopterparakopter

  "Chwalą" to chyba nadinterpretacja. Odpowiedź była dyplomatyczna jakiej można się spodziewać od sojusznika.

 12. Mireq

  Niestety mamy marną klasę polityczną i nie wierzą w polski przemysł. No ale skoro amerykanie pochwalili to może od razu zamówią tysiąc sztuk - mimo że polskie.

  1. X

   Gdyby nadano mu imię Lech, a nie jakiś Borsuk, to by już dawno było ich z 500(+). ;)

  2. Stary666

   Ale co ty tak człowieku płaczesz? Od Macierewicza mówi się że Borsuk będzie gla WP i tak będzie, żadne trolowe wypowiedzi tego nie zmienią.

Reklama