Siły zbrojne

Amerykanie wysyłają niszczyciel w kierunku Iranu

Niszczyciel rakietowy USS „Farragut” – fot. S.P. La Marr/US Navy
Niszczyciel rakietowy USS „Farragut” – fot. S.P. La Marr/US Navy

Stany Zjednoczone wysłały w kierunku Iranu niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke USS „Farragut“ w poszukiwaniu ostrzelanego i zajętego później przez Irańczyków statku handlowego „Maersk Tigris”.

Wcześniej Amerykanie rozkazali podejść jednemu ze swoich lotniskowców bliżej Jemenu. Wszystkie te działania są reakcją na prawdopodobne aresztowanie przez Irańczyków kontenerowca „Maersk Tigris”, płynącego pod banderą Wysp Marshalla do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Zgodnie z pozycja przekazaną o godzinie 9.59 dnia 30 kwietnia br. przez Automatyczny System Identyfikacji AIS, „Maersk Tigris” znajduje się obecnie bez ruchu „na kotwicy” pomiędzy wyspą Ormuz i Keszm, około 5 Mm na południe od irańskiego portu Bandar Abbas.

Nadal nie wiadomo, co było powodem aresztowania statku i jaki ładunek był na nim przewożony. Teraz doszła jeszcze trzecia niewiadoma: czy amerykański niszczyciele wejdzie na irańskie wody terytorialne?

Komentarze (6)

 1. piotr

  nie wejdzie na wody bo nie doplynie tam ,przedtem sie rozleci z powodu korozji ,ktora widac na zdjeciu .

 2. kzet69

  Panie Dura, w poszukiwaniu???? Maersk Tigris ma włączony transponder i znajduje się dokładnie tu: 27.03 st. szer N i 56.27 st. dług E https://www.marinetraffic.com/pl/ais/details/ships/shipid:1635726/mmsi:538005749/vessel:MAERSK%20TIGRIS

 3. prorok

  USA nie może pozwolić na takie zachowanie Iranu ,żeby nie stracić wiarygodności i dominacji ,przypuszczam że jak w masło wejdzie niszczyciel USA na wody Iranu ,

 4. STYKS

  Miejmy nadzieje, że o ile "wejdzie" na wody terytorialne Iranu to wzorem krążownika USS "Vincennes" nie zestrzeli cywilnego samolotu pasażerskiego poruszającego się "normalnym trybem" w korytarzu powietrznym jak to "dzielni" amerykańscy marynarze zrobili w lipcu 1988 roku zabijając ponad 250 osób i co zakrawa na totalną kpinę otrzymali za ten "wyczyn" odznaczenia wojskowe!!

 5. sebo

  nie wejdzie...

 6. rzeczywistość

  "czy amerykański niszczyciel wejdzie na irańskie wody terytorialne"? Oczywiście że nie! Pamiętają co się stało z z supernowoczesnym izraelskim INS Hanit na wodach Libanu a Iran jest "troszkę" lepiej uzbrojony. Nie weszli na wody Syrii to i na Iranu się nie odważą. Może USA wysłałaby tam w celu prowokacji jakiegoś złoma klasy OHP ale nie zaryzykuje ostrzału artyleryjskiego (przed tym nie ma obrony!) czy brzegowymi rakietami przeciwokrętowymi tak cennego okrętu jak Arleigh Burke! No i wiedzą, że na ropie po 180$ (efekt wojny w Cieśninie Ormuz) najlepiej wyszłaby Rosja, która chętnie dostarczałaby Iranowi wszystkiego, by taka wojna trwała jak najdłużej! :)