Siły zbrojne
Amerykanie w wielonarodowej brygadzie. "Działania cywilno-wojskowe"
Polsko-litewsko-ukraińską brygadę odwiedził zespół instruktorów amerykańskich z 80. i z 92. Batalionu Civil Affairs – specjalizujący się w działaniach cywilno-wojskowych. Będą prowadzili tygodniowe warsztaty skupiające się na technikach i metodach prowadzenia operacji współpracy cywilno-wojskowej (CIMIC).
Doceniamy tę wyjątkową okazję do przekazania naszych doświadczeń żołnierzom z Litwy, Polski i Ukrainy. Jesteśmy pod wrażeniem wysokiego poziomu przygotowania organizacyjnego warsztatu – komentował kapitan Denis Greenberg dowódca zespołu CAT z Teksasu. - Spodziewamy się że uczestnicy szkolenia aktywnie zaangażują się w zajęcia. Jesteśmy pewni że ten tydzień będzie owocny dla wszystkich żołnierzy dowództwa LITPOLUKRBRIG - dodał.
To zaszczyt dla nas odbywać szkolenie z naszymi partnerami z USA, wyrażamy szacunek dla wiedzy i osiągnięć Civil Affairs, szczególnie, iż mieliśmy okazję współpracować na misji w Iraku czy w Afganistanie. Takie szkolenia pogłębią i zintensyfikują naszą współpracę – mówił mjr Tomasz Pędzik organizator warsztatów, szef sekcji działań niekinetycznych sztabu LITPOLUKRBRIG.
Czytaj także: Brygada polsko-litewsko-ukraińska na ćwiczeniach Anakonda
Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada LITPOLUKRBRIG jest wielonarodową jednostką, składającą się z pododdziałów Sił Zbrojnych Litwy, Polski i Ukrainy. Porozumienie o jej utworzeniu podpisano 19 września 2014 roku w Warszawie. Brygada ostatecznie uformowała się na jesieni 2015 roku.
W skład LITPOLUKRBRIG wchodzi sztab w międzynarodowej obsadzie, trzy bataliony (wystawiane po jednym z każdego państwa) oraz jednostki specjalnego przeznaczenia. Siedziba dowództwa i sztabu Brygady zlokalizowana jest w Lublinie, zaś bataliony pozostają w gotowości w swoich krajach i są przerzucane w składzie LITPOLUKRBRIG na wypadek gdy zostanie podjęta decyzja o aktywacji Brygady lub jakiegoś jej elementu. Pełna gotowość operacyjna ma zostać osiągnięta na początku 2017 roku.