Reklama

Siły zbrojne

Afganistan odebrał pierwsze samoloty C-130H Hercules

Amerykański C-130H w Afganistanie. - fot. USAF
Amerykański C-130H w Afganistanie. - fot. USAF

Afgańskie Siły Powietrzne odebrały dwa pierwsze samoloty C-130H Hercules. Uroczystość miała miejsce na lotnisku w Kabulu 9 października. Kolejne 2 maszyny tego typu zostaną przekazane przez U.S. Air Force w późniejszym terminie. Są to pierwsze czterosilnikowe maszyny afgańskiego lotnictwa i maja one zastąpić flotę niezdatnych do lotu maszyn C-27J Spartan.

C-130H będą przez pewien czas obsługiwane przez personel afgański pod nadzorem doradców z NATO Air Training Command-Afghanistan. Ma to na celu uniknięcie losu C-27J które poszły na złom zarówno ze względu na brak części, jak też złą obsługe i konserwację.

Herculesy będą wraz z flotą 26 jednosilnikowych samolotów Cessna 208B Grand Caravan stanowić podstawę lotnictwa transportowego Afganistanu. Oba typy są powoli inkorporowane do pełnej obsługi przez afgański personel. Po wycofaniu sił NATO będą stanowiły podstawę transportowego potencjału sił zbrojnych Afganistanu. 

Transport powietrzny jest kluczowy dla możliwości realnego prowadzenia operacji wojskowych w warunkach tak złej i zagrożonej sieci dróg jak w Afganistanie. Zwłaszcza w wypadku utrzymywania wysuniętych baz wojskowych w rejonach silnej aktywności Talibów. 

Otwartą kwestią pozostanie natomiast pytanie, czy afgańskie siły powietrzne są zdolne do samodzielnej obsługi i eksploatacji tak kosztownych i skomplikowanych maszyn jak C-130H. Na podstawie doświadczeń z samolotami C-27J Spartan, wielu ekspertów odpowiada przecząco. Problemy ujawnione przy realizacji tamtego programu, pojawią się przy znacznie większych, kosztowniejszych i bardziej skomplikowanych Herculesach. 

Reklama

Komentarze

    Reklama