Reklama

Siły zbrojne

96 lat Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

fot. Sztab Generalny WP
fot. Sztab Generalny WP

Sztab Generalny Wojska Polskiego zainicjował budowę zrębów nowoczesnej armii dwa tygodnie przed proklamowaniem niepodległości Polski. Od tego wydarzenia minęło już 96 lat. - podaje płk Tomasz Szulejko ze Sztabu Generalnego WP.

Najstarsza instytucja polskiej państwowości rozpoczęła funkcjonowanie 25 października 1918 roku. Sztab Generalny Wojska Polskiego (SG WP) od 96 lat pozostaje naczelnym organem planowania, programowania rozwoju oraz kształtowania zdolności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. - pisze płk Szulejko.

W uroczystym apelu zorganizowanym w warszawskiej siedzibie SG WP przy ulicy Rakowieckiej, uczestniczyli licznie zgromadzeni goście z wiceprezesem rady ministrów – ministrem obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem na czele.

Wojsko Polskie to silny filar i zbrojne ramię naszego narodu. Sztab Generalny Wojska Polskiego jest i pozostanie strategicznym organem sił zbrojnych. Naszym zadaniem jest dążenie do optymalnego wykorzystania posiadanego potencjału i umiejętnego przewidywania przyszłego środowiska bezpieczeństwa. To na Sztabie Generalnym spoczywa odpowiedzialność za przygotowanie strategii użycia, rozwoju oraz doskonalenia Wojska Polskiego.

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Mieczysław Gocuł

Określając priorytety do działania Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generał Mieczysław Gocuł zwrócił uwagę na sprawy związane z prowadzeniem skutecznej modernizacji technicznej wojska. Innym, niezwykle istotnym zadaniem jest wypełnienie treścią nowej, Polityczno-Strategicznej Dyrektywy Obronnej. W tym kontekście sztab zamierza skupić się na planowaniu operacyjnym użycia Sił Zbrojnych. Z punktu widzenia SG WP, jednym z kluczowych zagadnień jest rozpoczęcie procesu planowania i programowania rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2017-2026. W nadchodzącym roku Wojsko Polskie czeka ważny sprawdzian. Kluczowym przedsięwzięciem szkoleniowym będzie ćwiczenie KRAJ 2015, które wpisuje się w plan reagowania obronnego.

Rozwój narodowych zdolności obronnych pozostanie w ścisłej koordynacji działań na rzecz planu wzmocnienia Sojuszu Północnoatlantyckiego. Drogowskazem są ustalenia wrześniowego szczytu NATO w Newport. Jak informuje Sztab Generalny WP wszelkie prace będą prowadzone ze świadomością konieczności doskonalenia struktur organizacyjnych, odpowiadających nowemu systemowi kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi. Oznacza to, że sztab w przyszłości będzie mniejszą, ale nowoczesną instytucją zajmującą się wielkimi wyzwaniami.

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. Moshe Schwantz

    Siemoniak własna piersią, jak osławiony Rejtan osłoni Polskę, a za nim staną dziadkowie ze SG.... podniosą pięści i krzykną no passaran!!!

  2. hahahahah

    hmm ja tez skladam Sztabowi Generalnego za wychodowanie tak duzego grona emerytow samych zasluzonych...oraz za szczerosc generala sztabu generalnego za to ze BWP musza plywac bo jakos musimy sie wycofac za wisle...Dziekuje bardzo za opisanie mi strategii Polski i tym ze BWP beda mialy max mase 24 ton bo wiecej nie pozwoli na utrzymania plywalnosci...Dzieki takiej postawie wiadomo ze zycie ludzkie jest 2 rzedne a nie jak na zachodzie 1 kolejnosci stawiane na czele.... z wyrazami szacunku dla sztabu generalnego podatnik

  3. Klakier

    "Wojsko Polskie to silny filar i zbrojne ramię naszego narodu. Sztab Generalny Wojska Polskiego jest i pozostanie strategicznym organem sił zbrojnych". W latach 90 ( po wyjsciu z UW) mieliśmy ok 250 tys żołnierzy Teraz mamy 70 tys ( pozostałe 30 to sztaby) i o 40 % więcej generałów. Życze wielu sukcesów.....a najlepiej aby cała armie została SZTABEM :) Emerytowany gen. od dronów i spec od dołka w ŻW rulez:)

    1. gangbang

      ale 250 tys żołnierzy? a ile pracowało w sztabie? jaki % tego wojska to było słabo wyszkolone "Mięso Armatnie"?