Reklama

Siły zbrojne

800 startów alarmowych japońskiego lotnictwa w ostatnich dwunastu miesiącach

Samolot myśliwski F-15 należący do Japońskich Powietrznych Sił Samoobrony (JASDF). Fot. Gifu Air Base/JASDF/Ministerstwo Obrony Japonii.
Samolot myśliwski F-15 należący do Japońskich Powietrznych Sił Samoobrony (JASDF). Fot. Gifu Air Base/JASDF/Ministerstwo Obrony Japonii.

Japońskie Powietrzne Siły Samoobrony przeprowadziły ponad 800 startów alarmowych w roku fiskalnym 2013, czyli w okresie od kwietnia 2013 roku do marca bieżącego roku. Tak wysokiej aktywności lotnictwo wojskowe Japonii nie notowało od zakończenia Zimnej Wojny.

Jak informuje serwis Defense News, w ciągu okresu od 1 kwietnia 2013 roku do 31 marca bieżącego roku samoloty Japońskich Powietrznych Sił Samoobrony (JASDF) były podrywane do przechwytywania obcych statków powietrznych aż 810 razy. Ostatni raz podobna liczba startów alarmowych miała miejsce w 1989 roku, kiedy to japońskie myśliwce startowały 812 razy, głównie w celu przechwycenia maszyn należących do sił zbrojnych Związku Radzieckiego.

Ponad połowa  japońskich startów alarmowych związana była z działaniami samolotów należących do lotnictwa wojskowego ChRL, głównie myśliwców odrzutowych. W żadnym przypadku nie odnotowano naruszenia przestrzeni powietrznej Cesarstwa Japonii, ale chińskie samoloty były przechwytywane w ciągu ubiegłych 12 miesięcy aż 415 razy, podczas gdy w roku fiskalnym 2012 miały miejsce 306 takie przypadki, a rok wcześniej – jedynie 156. Nieco mniej niż połowa, bo 359 startów była związana z działalnością lotnictwa Federacji Rosyjskiej, głównie samolotów rozpoznawczych. Odnotowano przypadek krótkotrwałego naruszenia przestrzeni powietrznej Japonii przez parę rosyjskich bombowców. W porównaniu do poprzedniego okresu liczba lotów dotyczących przechwycenia maszyn należących do Rosji wzrosła o 111, czyli o ok. 45 %.

Japońskie ministerstwo obrony ujawniło także, że myśliwce Japońskich Sił Samoobrony były dziewięć razy wysyłane w celu przechwycenia samolotów należących do Koreańskiej Republiki Ludowo – Demokratycznej, a w jednym przypadku start alarmowy związany był z działalnością lotnictwa wojskowego Tajwanu. Wzrost aktywności lotnictwa wojskowego w pobliżu granic Japonii jest związany z napiętą sytuacją geopolityczną w regionie, w tym także z zaostrzającymi się sporami terytorialnymi z Chińską Republiką Ludową oraz Federacją Rosyjską.

(JP)

Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (2)

  1. Anteas

    Ciekawe że w artykule występuje Cesarstwo Japonii, Chińska Republika Ludowa, Federacja Rosyjska i Koreańska Republika Ludowo - Demokratyczna, a zamiast Republiki Chińskiej figuruje Tajwan. Narzucona przez CHRL poprawność polityczna?

  2. Moc

    Nie żebym się czepiał, ale czy w dzisiejszych czasach jakiś kraj ma na stanie swoich SP myśliwce nie będące odrzutowcami?

    1. Azuxet

      A lotnictwo wojskowe to tylko myśliwce?

Reklama