Reklama

Siły zbrojne

50 myśliwców F-15C zniknie z amerykańskich baz lotniczych w Europie i Japonii?

Fot. Jerry Gunner/wikipedia
Fot. Jerry Gunner/wikipedia

USAF planuje zmniejszyć liczbę myśliwców w ramach cięć budżetowych zaplanowanych na rok rozliczeniowy 2015. Cięcia mają dotyczyć głównie 51 myśliwców F-15C, w tym 21 sztuk stacjonujących poza USA.

Redukcje będą przeprowadzone w ciągu najbliższych 5 lat. USAF do tej pory posiadało w służbie 230 samolotów F-15C. Mimo podania do wiadomości informacji na temat cięć, nie wiadomo czy będą dotyczyć one maszyn stacjonujących w Europie czy tych stacjonujących w Japonii, na Okinawie. Ograniczenie ilości F-15C mogą dotyczyć obu tych lokalizacji – zależy to od tego, jak kraje w których samoloty Eagle przebywają, zareagują na powiadomienie o cięciach. 

W Europie 21 samolotów F-15C stacjonuje w angielskiej bazie RAF Lakenheath. 10 z nich bierze obecnie udział w misji Baltic Air Policing na Litwie. Baza Lakenheath jest też domem dla dwóch eskadr samolotów w nowszej wersji F-15E Strike Eagle. 54 pozostałe myśliwce F-15C stacjonują w bazie Kadena na Okinawie.

USAFE (USAF Europe) nie ustosunkowało się jeszcze do planowanych zmian. Cięcia w zakresie maszyn F-15C w Europie, jeżeli dojdą do skutku, będą trzecią pod względem znaczenia redukcją sił  europejskiego kontyngentu Amerykańskich Sił Powietrznych od 2010 r. Na początku 2010 r., z Bazy Lotniczej Spangdahlem w Niemczech, usunięto 21 maszyn F-16. W roku ubiegłym wycofano, z tej samej bazy, 21 samolotów A-10, które były ostatnimi maszynami tego typu w Europie. Zmiany budżetowe będą dla USAF oznaczać konieczność wprowadzenia nowej strategii obronnej na starym kontynencie.

(JSm)

Reklama

Komentarze (5)

 1. madzia

  ehhh... F-15, najładniejszy myśliwiec EVER

 2. alibaba

  JW,Eagle, Maczer, Husar, qwerty nie jest moją intencją by kogoś obrażać ale Panowie ktoś wam za to płaci by wypisywać takie brednie czy macie tak zryte czaszki?

  1. Ali tata

   Jeśli nie jest twoją intencją kogoś obrażać to dlaczego to robisz? Jesli masz inne zdanie śmiało pisz ale nie odmawiaj też innym prawa do wyrażania pogladów - zwłaszcza że oni też finansują naszą armie i decydentów z MONu płacąc podatki.

  2. Grom

   Odezwał sie ten co zrytej czaszki niema . To jest portal dla amatorów militariów i kazdy wyraza tu swoja opinie . ostatnio zaczynasz gadac wiecej glupot niz zwykle . fajnie ze czesto stac cie na konstruktywna krytyke naszego rzadu bo to jest potrzebne ale odlep sie od forumowiczow tutaj

 3. jar

  W ramach pomocy amerykanie mogliby przekazać nam jakąś ilość f 15 a my Ukraińcom nasze 32 sztuki migów 29.

 4. normalik

  a putin czyta i się uśmiecha ...

  1. Husar

   To nie ma żadnego znaczenia, USAF ma przewagę 3:1 na rosyjskim lotnictwem. Dodatkowo Amerykanie mają potężne lotniskowce, które mogą szachować Rosję Też uważam że Polska powinna kupować sprawdzone konstrukcje 4 generacji w najnowszej odsłonie z najnowszymi rakietami dalekiego zasięgu. Zamiast 64 myśliwców 5 generacji np 110 4 F16 lub F15. To o wiele bardziej zwiększy siłę naszego lotnictwa. F35 jeszcze długo nie będzie dopracowany a i cena kosmiczna. Na lotnictwo Rosji i Białorusi spokojnie nam wystarczą F16 i F15 w najnowszych odsłonach.

 5. JW

  Jesli USA chce te mysliwce wycofać to może w ramach pomocy przekaże je Polsce. Ameryka oszczędzi, my zyskamy i utrzymany zostanie potencjał NATO w Europie - same plusy dodatnie. Nasz MON zamiast mażyć o nowych maszynach V-generacji, powinien patrzeć realnie i starać sie pozyskać w miarę nowoczesne maszyny z rezerw innych armii a zaoszczędzone środki wydać na systemy OPL.

  1. DARO

   POPIERAM W 100 %

  2. oskarm

   Wersja C byla produkowana w latach 1979–85... Jakbeda wycofywac, to najstarsze egzemplarze, a wiec 30 letnie. Jaki jest sens ladowac sie w tak leciwy sprzet? Samolot to nie czolg czy okret. Jego eksploatacja w ciagu 30 lat kosztuje 2 razy tyle ile jego zakup.

  3. AST

   A znasz jakieś plusy ujemne? ;)

Reklama