Reklama

Siły zbrojne

25. rocznica pierwszego lotu „niewidzialnego” bombowca B-2

Fot. Staff Sgt. Ken Bergmann/USAF.
Fot. Staff Sgt. Ken Bergmann/USAF.

Minęło 25 lat od pierwszego lotu bombowca B-2, zbudowanego dla USAF przez firmę Northrop Grumman (dawniej Northrop) w technologii obniżonej wykrywalności „stealth”.

Według komunikatu USAF, pierwszy lot samolotu bombowego typu B-2 odbył się 17 lipca 1989 roku. Po wprowadzeniu do służby liniowej „niewidzialne” bombowce były także wykorzystywane w warunkach bojowych, między innymi w Afganistanie, Iraku, Kosowie i Libii. Podczas operacji Odyssey Dawn B-2 wykonały trzy trwające 25 godzin loty z bazy Whiteman nad Libię, w celu zniszczenia 45 celów umocnionych.

Bombowce B-2 są przystosowane zarówno do przenoszenia broni nuklearnej, jak i konwencjonalnej. Są one w stanie prowadzić działania w warunkach intensywnego przeciwdziałania przeciwnika, dzięki zastosowaniu technologii obniżonej wykrywalności (stealth). B-2 podlegają jednak modernizacjom, w celu dostosowania ich do prowadzenia działań na współczesnym polu walki.

Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych otrzymały łącznie 21 bombowców typu B-2, choć w czasach Zimnej Wojny planowano zakup nawet ponad 100 maszyn tego typu. Jeden z samolotów rozbił się ponadto w 2008 roku. Ograniczona liczba B-2 jest jednym z czynników, powodujących konieczność pilnej realizacji programu samolotu bombowego nowej generacji LRS-B, głównie w celu zastąpienia wiekowych już bombowców B-52 i nowszych maszyn B-1B.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Wojmił

    a rocznica lądowania Apollo 11? dzisiaj przypada...

Reklama