Reklama

Siły zbrojne

25 lat Żandarmerii Wojskowej

  • EC 725 Caracal helicopter of French Armed Forces. Photo: Airwolfhound/flickr/CC-BY SA 2.0.
    EC 725 Caracal helicopter of French Armed Forces. Photo: Airwolfhound/flickr/CC-BY SA 2.0.

Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak wziął udział w obchodach Święta Żandarmerii Wojskowej. W tym roku formacja obchodzi jubileusz 25-lecia powstania.

To, że możemy świętować dzisiejsze 25–lecie Żandarmerii Wojskowej w poczuciu pełnej satysfakcji jest wielką zasługą wszystkich przełożonych, żołnierzy i pracowników wojska tej formacji

szef MON Tomasz Siemoniak

Obchody święta szkarłatnych beretów połączone były z ceremonią przekazania i objęcia obowiązków na stanowisku Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej. Gen. dyw. dr. Mirosława Rozmusa na stanowisku Komendanta Głównego ŻW zastąpił dotychczasowy szef Centrum Operacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej gen. bryg. Piotr Nidecki.  - informuje MON. 

To właśnie żołnierze tej formacji wspierają nie tylko ochronę różnych wydarzeń, ale także widoczni są na ulicy. Ta sympatia i zaufanie obywateli bierze się z tego, że Ci żołnierze zawsze służą pomocą, a w razie czego nie wahają się, aby bronić porządku publicznego

szef MON Tomasz Siemoniak

Szef MON podkreślił, że Żandarmeria Wojskowa jest służbą pierwszej linii dostrzeganą przez obywateli. Odniósł się również do zakończenia służby przez gen. dyw. dr Mirosława Rozmusa oraz mianowania na stanowisko Komendanta Głównego ŻW gen. bryg. Piotra Nideckiego.  

Dzisiejsza uroczystość ma dodatkowy wymiar ze względu na przekazanie obowiązków Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej. Dziś kończy swą służbę gen. dyw. Mirosław Rozmus, któremu chciałbym podziękować za lata naszej współpracy, ale także - ponieważ kończy całą służbę wojskową i przechodzi na emeryturę - bardzo dziękuję za to, że te kilkadziesiąt lat życia poświęcił Ojczyźnie i Wojsku Polskiemu w bardzo wielu trudnych miejscach.

szef MON Tomasz Siemoniak

Podczas uroczystości żandarmi zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi oraz medalami resortowymi, a Kompania Prewencji Oddziału ŻW w Bydgoszczy odebrała z rąk gen. dyw. dr. Mirosława Rozmusa proporzec honorowy ,,Przodującego pododdziału ŻW”. Wicepremier, minister obrony narodowej, wręczył odznakę honorową Żandarmerii Wojskowej zdającemu obowiązki komendanta Głównego ŻW. Gen dyw. dr Mirosław Rozmus uhonorowany został także ,,Złotym Medalem za Zasługi dla Policji” oraz ,,Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”.

Minister Tomasz Siemoniak w asyście gen. dyw. dr. Mirosława Rozmusa oraz gen. bryg. Piotra Nideckiego złożyli wieniec przed pomnikiem ,,W Hołdzie Żołnierzom Żandarmerii Wojskowej”. Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów Żandarmerii Wojskowej - informuje MON.

Jednostki żandarmerii w Wojsku Polskim zostały rozformowane po zakończeniu II wojny światowej. Formację odtworzono w 1990 r. - oficjalnie oddziały żandarmerii zostały reaktywowane 1 września tegoż roku roku. Podstawą do funkcjonowania jest obecnie Ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych, która określa zakres działania i organizację oraz uprawnienia i obowiązki żołnierzy ŻW. 

Do najważniejszych zadań Żandarmerii Wojskowej określonych przez ustawodawcę należy zapewnienie przestrzegania dyscypliny wojskowej, ochranianie porządku publicznego na terenach i obiektach jednostek wojskowych oraz w miejscach publicznych, a także życia i zdrowia ludzi oraz mienia wojskowego przed zamachami naruszającymi te dobra.

Powierzone zadania Żandarmeria Wojskowa realizuje zarówno w kraju, jak i w misjach i operacjach poza granicami państwa. Żołnierze formacji służą na stanowiskach w dowództwach Polskich Kontyngentów Wojskowych, w strukturach wielonarodowych pododdziałów policji wojskowej oraz jako jednolite, zwarte pododdziały w składzie kompanii manewrowych, wykonując zadania w podporządkowaniu narodowym, bądź w składzie pododdziałów wielonarodowych - informuje MON.

Reklama

Komentarze (3)

  1. podejrzenie

    Kim jest Siemoniak? Dlaczego takie "nikt" wyciągnięte z kapelusza tak gwałtownie awansuje? Kto go "pcha"? Kto za nim stoi? Dlaczego nie można w sieci nic znaleźć kim byli jego rodzice i skąd pochodzi?

  2. Obywatel

    Czy ktoś mi powie czym się różni kolor beretu Kawalerii Powietrznej od beretu 6BDS i ZW? Bałagan w mundurze a wy chcecie modernizacje...? Gdzie szacunek do munduru,gdzie szacunek do rogatywki nawet LWP ją miało a teraz wszędzie berety za 6 pln ...

    1. Dier

      Bałaganu żadnego nie ma. Berety 25 i 6 brygady są koloru bordowego tradycyjne w jednostkach desantowych a ŻW ma berety szkarłatne równie tradycyjnie przyjęte w Żandarmerii. W LWP rogatywki były tylko w kompanii reprezentacyjnej, reszta woja nosiła czapki okrągłe.

  3. tomek

    WICEPREMIER SIEMONIAK niech publicznie wyjaśni postępowania prowadzone w sprawie nielegalnych podsłuchów Żandarmerii Wojskowej wobec kadry 16 batalionu dowodzenia w Elblągu i odpowie na pytania: Dlaczego nie zabezpieczono urządzeń podsłuchowych wskazanych przez pokrzywdzonego. Dlaczego umorzono sprawy bez zapoznania się z materiałami operacyjnymi ŻW w Elblągu Dlaczego prokurator TOMASZ MACKIEWICZ z Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Elbląg zataił dane chor. Grzegorza. K. z wydziału operacyjno-rozpoznawczego ŻW i dlaczego nie poniósł za ten czyn konsekwencji. Dlaczego szef prokuratury garnizonowej w Elblągu JAROSŁAW ŻELAZEK po otrzymaniu ponownego wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie nielegalnych podsłuchów w 2008r nie wykonał czynności sprawdzających . Dlaczego tylko pokrzywdzony był przesłuchiwany, żandarmi byli tylko rozpytani bez pouczenia o karalności składania fałszywych zeznań, co to oznacz a i jaka jest wartość dowodowa takiego rozpytania nie muszę tłumaczyc. Czy istnieje związek między pierwszym doniesieniem z lipca 2007w sprawie nielegalnie stosowanym podsłuchem , a wypowiedzeniem złożonym przez chor. Grzegorza K w lipcu 2007r A SIEMONIAK niech ujawni i poda do publicznej wiadomości zakres i wyniki kontroli przeprowadzonej dn.31.01.2008r w oddziale elbląskim ŻW dotyczącej nielegalnego stosowania podsłuchów. Dlaczego pokrzywdzony nie otrzymał informacji mimo upływu 5 lat na temat zakresu i wyników kontroli.

Reklama