Reklama

Siły zbrojne

21 dżihadystów zabitych w Tunezji

Fot. M.Rais/Wikipedia
Fot. M.Rais/Wikipedia

Tunezyjska armia zabiła w poniedziałek 21 dżihadystów, którzy przeprowadzili ataki na obiekty tunezyjskich służb bezpieczeństwa w południowo-wschodniej części kraju - poinformowały władze. W walkach zginęło także kilku cywilów. 

We wspólnym komunikacie resortów spraw wewnętrznych i obrony podano, że tunezyjskie siły "zabiły 21 terrorystów i aresztowały sześciu kolejnych, gdy posterunki gwardii narodowej i policji, a także koszary wojskowe stały się celem zsynchronizowanych ataków" w mieście Bin Kirdan, w pobliżu granicy z Libią.

Wcześniej informowano także o śmierci tunezyjskiego żołnierza i dwóch agentów ochrony.

Okoliczności śmierci cywilów nie są znane. Władze zastrzegły, że bilans ofiar walk jest tymczasowy.

Mieszkańcy potwierdzili agencji AFP, że rano słychać było wymianę ognia w mieście. Widoczne były wzmocnione siły bezpieczeństwa, nad miastem krążyły śmigłowce. Władze nakazały mieszkańcom, by pozostali w domach i zgłaszali wszelkie podejrzane zachowania, których są świadkami; uruchomiona została specjalna alarmowa linia telefoniczna.

Tunezja obawia się rozprzestrzeniania się ekstremizmu z sąsiedniej Libii, gdzie Daesh zyskuje na znaczeniu. Zachodni doradcy wojskowi szkolą tunezyjskie służby graniczne. Władze tunezyjskie niedawno zakończyły budowę "systemu przeszkód", mających utrudnić dżihadystom przedostawanie się na tunezyjskie terytorium, wzdłuż prawie połowy z liczącej niemal 500 km granicy z Libią.

Po poniedziałkowych atakach na czas nieokreślony zamknięto przejście graniczne Ras Dżedir - podały źródła w MSW.

W ubiegłym roku w Tunezji islamistyczni bojownicy szkoleni w Libii przeprowadzili kilka ataków, w tym na muzeum Bardo w Tunisie (zginęło wówczas 21 turystów i tunezyjski policjant) i hotel w kurorcie Susa (38 ofiar, głównie brytyjskich turystów). Do obu aktów terroru przyznało się Daesh.

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama