Reklama

Siły zbrojne

2 Pułk Saperów odebrał nowego robota [FOTO]

Robot Patrolowo-Przenośny - najnowszy nabytek 2 Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu / Fot. 2 Pułk Saperów
Robot Patrolowo-Przenośny - najnowszy nabytek 2 Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu / Fot. 2 Pułk Saperów

Jak informują służby prasowe Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, na stan 2. Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu trafił pierwszy robot saperski. To efekt umowy na dostawę inżynieryjnych robotów wsparcia misji EOD/IED usuwania ładunków i materiałów niebezpiecznych.

To pierwszy z trzydziestu pięciu robotów wsparcia misji EOD/IED (Explosive Ordnance Disposal/Improvised Explosive Device - Usuwanie Ładunków Wybuchowych/ Improwizowanych Urządzeń Wybuchowych) które zostaną dostarczone do jednostek Dowództwa Generalnego RSZ do końca 2021 roku. W bieżącym roku przekazanych zostanie jeszcze siedemnaście egzemplarzy.

image
Robot Patrolowo-Przenośny/ Fot. 2PS
image
Robot Patrolowo-Przenośny/ Fot. 2PS
image
Robot Patrolowo-Przenośny/ Fot. 2PS

Robot Patrolowo-Przenośny (RPP) model Robot Inżynieryjny 1806 (RI 1806) jest robotem przeznaczonym dla wojsk inżynieryjnych wspomagających działanie pododdziałów rozpoznania inżynieryjnego EOD. Został zaprojektowany przez Sieć Badawczą Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP do prowadzenia działań w bezpośredniej styczności wojsk przez pododdziały rozpoznania inżynieryjnego. Baza mobilna robota waży 75 kilogramów. Dzięki napędowi gąsienicowemu robot może działać zarówno w terenie otwartym, w otoczeniu dróg, jak i w terenie zurbanizowanym, (w tym- wewnątrz budynków: może przejechać przez drzwi o szerokości futryny od 60 centymetrów). Urządzeniem steruje się bezprzewodowo za pomocą lekkiej konsoli, a kamery wysokiej rozdzielczości oraz czujniki do prowadzenia rozpoznania obrazowego obiektów i przedmiotów zapewniają operatorowi możliwość obserwacji w każdych warunkach oświetleniowych i pogodowych. Do usuwania materiałów wybuchowych i innych niebezpiecznych wykorzystuje m.in. bezodrzutowy wyrzutnik pirotechniczny o zasięgu 30 m.

image
Robot Patrolowo-Przenośny/ Fot. 2PS
image
Robot Patrolowo-Przenośny/ Fot. 2PS
image
Robot Patrolowo-Przenośny/ Fot. 2PS

W zależności od konfiguracji i wyposażenia RPP może być wykorzystywany w następujących sytuacjach:

  • Sprawdzanie samochodów osobowych i ciężarowych, samolotów i budynków pod kątem obecności materiałów (przedmiotów) niebezpiecznych;
  • Wykrywania oparów materiałów wybuchowych, w tym zawartych w UXO, EFP i IED;
  • Wykrywania skażeń chemicznych BST (Bojowych Środków Trujących) i TSC(Toksycznych Środków Chemicznych);
  • Wykrywania BMR (Broni Masowego Rażenia);
  • Odkrywania ukrytych (zamaskowanych) UXO (UneXploded ordnance - Niewybuchów), EFP (Explosively Formed Projectile- Pocisk Formowany Wybuchowo) i IED w zakresie stateczności MPB (Mobilnej Platformy Bazowej);
  • Zobrazowania zawartości podejrzanych obiektów/paczek mogących zawierać materiały niebezpieczne;
  • Zobrazowania miejsca rozpoznawanego przy zapewnieniu obrazu wysokiej rozdzielczości, w tym zdolności do wykonywania zbliżeń;
  • Przekazywanie danych z kamery przedniej i tylnej MPB poprzez bezprzewodową transmisję audio i wideo do konsoli sterowania w czasie zbliżonym do rzeczywistego;
  • Wykonywanie przez żołnierzy zadań w krytycznych sytuacjach bez narażenia życia
image
Robot Patrolowo-Przenośny/ Fot. 2PS
image
Robot Patrolowo-Przenośny/ Fot. 2PS
image
Robot Patrolowo-Przenośny/ Fot. 2PS

Zdalnie sterowane roboty saperskie umożliwiają pracę saperów bez konieczności narażania ich na bezpośrednie zagrożenia pochodzące od przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Dzięki wdrożeniu tego sprzętu saperzy rozwijają swoje zdolności w zakresie przeciwdziałania urządzeniom wybuchowym.

Reklama
Reklama

Komentarze (10)

  1. kolega

    A czy ten robot umie pływać?

    1. k

      A Ty umiesz?

  2. Marek1

    To NIE są wojskowe systemy saperskie, a co najwyżej przydatne dla antyterrorystów zabawki. JAK sie maja one do zaawansowanych i często opartych na zdalnie sterowanych dronach lądowych rosyjskich syst. rozminowania choćby klasy Uran ?? Jak zwykle MON kupuje niewielką ilość w zasadzie POLICYJNEGO sprzętu, a potem nagłaśnia sprawę dla efektu propagandowego. W razie konfliktu zbrojnego te jezdzidełka będą tak przydatne jak wiatrówka w starciu z karabinami maszynowymi.

  3. Konrad

    Moja jednostka.pobor 2005/06 wiosna

  4. Wachmistrz Soroka

    Super. PIAP bardzo ładnie rozwija swoją gamę produktów i dostosowuje do wymagań użytkowników. Cieszy, że wygrywa przetargi w kraju oraz sprzedaje roboty za granicą. Winszuję.

  5. ciekawy

    czy sprzęt się zmieści na nowego picupa?

    1. He, he pytanie na czsie

    2. Barabasz

      Zmieści.

  6. Tadziu

    Dali by przynajmniej nowy most

  7. Dr

    Wow wydarzenie godne prawie 40-milionowego kraju

    1. Tomasz33

      Przecież jest mowa o 35 egzemplarzach, a trzeba informować o każdych zakupach, bo ciągle słychać głosy że Polska nic nie kupuje, a jest dokładnie odwrotnie.

  8. tut

    Nam to by się takich z 2-3 tyś. przydało, tylko większe i z działkiem 30mm + 2 ppk. + jakieś AI. Wszystko jest do zrobienia w naszym kraju.

    1. No takich nie

  9. Marcin

    35 jeździdełek w 2 lata. Szacun.

    1. Tomasz33

      Bo to robot wsparcia, więcej nie potrzeba, najważniejsze że klasycznych "żywych" saperów Polska ma znacznie więcej.

  10. Saper z Kazunia

    Robot poszedł prosto do magazynu Szef pilniluje robota Wal eeeeee