Siły zbrojne

120 mln funtów na europejskie drony uderzeniowe

BSL Taranis koncernu BAE Systems będzie przypuszczalnie stanowił bazę dla nowej konstrukcji - Ilustracja. BAE Systems
BSL Taranis koncernu BAE Systems będzie przypuszczalnie stanowił bazę dla nowej konstrukcji - Ilustracja. BAE Systems

120 mln funtów przeznaczą wspólnie Wielka Brytania i Francja na opracowanie bezzałogowca uderzeniowego w ramach tzw. fazy wykonalności programu Future Combat Air System (FCAS). W ciągu 24 miesięcy sześć przedsiębiorstw reprezentujących oba kraje ma stworzyć zdolny do lotu demonstrator technologii. Finalnym celem jest wprowadzenie na uzbrojenie nowej platformy bojowej.

W przedsięwzięciu uczestniczą koncern BAE Systems - twórca bezzałogowca opracowanego w technologii stealth typu Taranis oraz spółki Dassault Aviation, Thales France, Selex ES, Rolls-Royce i Safran. Współpraca przemysłów lotniczych Wielkiej Brytanii i Francji ma na celu nie tylko stworzenie bojowej platformy bezzałogowej, ale też stanowi wstęp do wspólnych prac nad myśliwcem nowej generacji, następcą samolotów Eurofighter Typhoon i Dassault Rafale.

Podstawę dla podejmowanych działań stanowią porozumienia i list intencyjny, które w bieżącym roku podpisali ministrowie obrony obu krajów, Philip Hammond i Jean-Yves Le Drian oraz traktat z Lancaster, zawarty w 2010 roku. Zgodnie z kontraktem podpisanym na okres dwóch lat, w 2016 roku ma być gotowy latający demonstrator technologii, łączący francuskie i brytyjskie elementy konstrukcji.

Planowana jest kontynuacja programu w ramach kolejnych umów, w celu wdrożenia do produkcji i eksploatacji. W ramach fazy wykonalności Dassault Aviation i BAE Systems zajmą się budową odpowiedniej platformy płatowcowej, do Rolls-Royce oraz Snecma będzie należeć opracowanie napędu, natomiast Selex ES i Thales mają stworzyć odpowiednie sensory jak również systemy elektroniczne maszyny.

Komentarze