Reklama

Siły zbrojne

Siltec dostarczy armii drony klasy mikro

Fot. por. Błażej Łukaszewski, st. chor. Artur Walento
Fot. por. Błażej Łukaszewski, st. chor. Artur Walento

Inspektorat Uzbrojenia (IU) poinformował o wyborze najkorzystniejszej oferty dotyczącej zakupu bez­za­ło­go­wych sys­te­mów powietrz­nych (BSP) klasy mikro dla Wojska Polskiego. Dostawa obejmować będzie sześć zestawów, które posłużą jako środek prowadzenia obserwacji nocnej oraz dziennej. 

W wyniku przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie negocjacji z ogłoszeniem, resort obrony wybrał na dostawcę sześciu zestawów BSP klasy mikro warszawską fir­mę Siltec Sp. z o.o., której przyznano łącznie 87 punk­tów. Drugi podmiot -  kon­sor­cjum Asseco Poland S.A. z Rzeszowa wraz Marcinem Szenderem MSP z Drogomyśla zdobyło 52.24 punkty.

Jak poinformował Inspektorat Uzbrojenia, wartość kontraktu z Siltec wyniesie 4,936 mln złotych brutto, natomiast wartość kontraktu z Asseco Poland oszacowana została przez oferenta na ponad 9 mln złotych brutto. Na razie Inspektorat Uzbrojenia nie ujawnia jednak oficjalnie, jaki typ bezzałogowego środka latającego zostanie pozyskany w ramach tego przetargu.

Dodatkowe punkty można było zdo­być za dostawę przenośnych ter­mi­nali wideo, uzyskiwana rzeczywistą dłu­go­trwa­łość lotu BSP oraz jego masę star­tową.

Wspomnianych sześć zestawów bezzałogowych systemów powietrznych klasy micro o kryptonimie "Ważka" znajdzie się na wyposażeniu jednostek Wojska Polskiego, którym posłuży jako środek prowadzenia obserwacji dziennej i nocnej. Trafią one do Zespołu/Grupy Wsparcia Informacyjnego oraz Zespołów Bojowych jednostek Sił Zbrojnych. Wykorzystywane mają być w różnych warunkach, przy wykorzystaniu przenoszonych przez nie głowic optoelektronicznych lub innych sensorów.

Każdy z zestawów ma skła­dać się z dwóch plat­form posiadających zdolność pio­no­wego star­tu i lądo­wa­nia, o masie star­to­wej plat­formy nie więk­szej niż 1,6 kg, śred­nicy lub naj­więk­szym wymia­rem nie więk­szym niż 70 cm oraz jed­nego zestawu sta­cji kie­ro­wa­nia i kon­troli. 

Inspektorat Uzbrojenia złożył zamówienie na dostawę 6 zestawów Bezzałogowych Systemów Powietrznych pionowego startu i lądowania klasy mikro o wadzę do 1,6 kg w grudniu 2015 roku, a termin przyjmowania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu minął 19 stycznia 2016 roku.

 

Reklama

Komentarze (13)

 1. szok

  6 zestawów za 5 milionów to ponad 820 000 zł za 1 szt. małego drona ;)

 2. asd

  Co z tym 1000 dronów jakie miało zaku wojsko ???

 3. motyl

  ja nie czuje, ISIS używa w iraku i syrii uzbrojonych uav na masową skalę (masa zdjęć i filmów), też rozpisują dialogi?

  1. nimp

   isis i uzbrojony uav ? ciekawe gdzie ty to widziales

 4. Drzewica

  A przecież zapowiadano dostarczenie wojsku tysięcy dronów, czemu więc ograniczyli dostawy do 6 zestawów?

 5. Logistyk

  Co to za język pozyskano jakieś miniaturki za 5 mil zł.Chcemy wiedzieć czy są produkowane w kraju i dlaczego prezes posługuje się wyłącznie językiem rosyjskim. Takie zabawki produkowane są w kraju a podobne produkcji PRC można kupić za kilka tysięcy.Minister mówił, że mamy produkować całe roje takich mini i mikro a tu nagle pozyskanie od firmy która nie zajmuje się produkcją. Co jest grane?

 6. ech

  Może ktoś by objaśnił tę informację. Przyznaję bez bicia, ja nie ogarniam .

 7. rezerwista

  Nie wiem czy 6 to nie za dużo może 5 zestawów by wystarczyło...

  1. Raptorek

   Tylko że to miniaturki z biedronki a nie BAE Neuron, taka subtelna różnica.

 8. dimitris

  Niegdyś, jeszcze w PRL, pracownik firmy handlowej, sprzedawałem hurtowo małe, elektroniczne mierniki uniwersalne, zapewne chińskie, po 70 tysięcy złotych sztuka (czyli circa 700 USD po kursie czarnorynkowym), gdy bardzo dobra pensja pensja wynosiła 20 tysięcy, a 4,5 tysiąca to było to maksimum, które otrzymywał inżynier, tuż po studiach. W niewiele lat potem, ale po upadku sztucznego i skrajnie szkodliwego dla Polski systemu, taki miernik nabywać można było (wiedząc gdzie) już od 2, 50€ (podaję obecną cenę grecką, w 2001 była ta sama). Сzy to technologia aż tak bardzo staniała ? Oczywiście nie. To tylko mniej kosztowne stało się pośrednictwo. Zatem ile kosztuje taki dron u producenta ? Nie mamy prawa wiedzieć ?

 9. maciek

  Chyba coś źle przeczytałem, więc mnie poprawcie: pięć baniek za sześć zestawów? Myślałem, że drony klasy mikro to powinno być wyposażenie na poziomie drużyny, czyli w wojsku powinno ich być setki, czyli powinny być tanie.

 10. KrzysiekS

  Siltec Sp. z o.o. pytanie na ich stronie nie ma bez­za­ło­go­wych sys­te­mów powietrz­nych (BSP) klasy mikro.

  1. wódz indian

   Zapewne kupili w Thalesie

 11. AronWielki

  No to zaszaleli. 6 zestawów.

 12. Marek1

  Skala zamówień MON dla WP w przedsiębiorstwach prywatnych powala na kolana i wbija w glebę.

 13. Robert

  Przetarg ogłosili w 2015 ofertę wybrali w 2017r. a do tego jeszcze czas na produkcje pewnie 2 lata... Ludzie to wszystko to jeden wielki przekręt, gdzie tysiące dornów, gdzie śmigłowce, gdzie Wisła, gdzie F16? Macierewicz Rzuca rzuca hasło potem ludzie tym żyją 2 tygodnie a później nowy pomysł i tak zleci 4 lata. Nasz kraj potrzebuje 2 lata aby kupić 6 zestawów mikro dronów.

Reklama