Reklama

Polityka obronna

Fot. Republic of Korea Armed Forces / Wikimedia Commons/CC BY 3.0

Seul testuje pociski manewrujące

Lotnictwo Korei Południowej przeprowadziło ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji, w tym pocisków manewrujących Taurus. Był to pokaz siły, związany z niedawną, szóstą próbą nuklearną Korei Północnej, która za to została potępiona przez ONZ. 

Podczas manewrów u zachodnich wybrzeży Korei Południowej, myśliwiec F-15K wystrzelił pocisk Taurus, który przeleciał około 400 km i trafił w cel zainstalowany na jednej z wysp. Ćwiczenia miały na celu zademonstrowanie militarnych zdolności reagowania na północnokoreańskie prowokacje - oświadczyły siły powietrzne Korei Płd.

Jak podała południowokoreańska agencja Yonhap, zakupiony w Niemczech pocisk rakietowy Taurus o zasięgu ok. 500 km jest potencjalnie zdolny uderzyć precyzyjnie w cele w stolicy Korei Północnej, nawet jeśli zostanie wystrzelony z przestrzeni powietrznej nad środkową częścią terytorium Korei Południowej.

Władze w Seulu szykują się do rozmieszczania około 170 pocisków manewrujących typu Taurus w ramach planów modernizacji swoich zdolności bojowych i zdecydowały się sprowadzić jeszcze dodatkowo 90 takich pocisków w reakcji na rozbudowę północnokoreańskiego arsenału rakietowego - informuje Yonhap.

Korea Południowa otrzymała z Niemiec pierwszą partię pocisków powietrze-ziemia typu Taurus KEPD 350K w październiku 2016 roku. Pociski te są zbudowane w technologii obniżonej wykrywalności, mają zasięg szacowany na ponad 500 km. Zostały opracowane z uwzględnieniem wymogów technologii obniżonej wykrywalności, stanowią uzbrojenie południowokoreańskich F-15K. Producentem jest europejskie konsorcjum TAURUS Systems GmbH, joint venture MBDA Deutschland GmbH (67 % udziałów) i SAAB Dynamics AB (33 %).

Pociski Taurus są jednym z systemów rażenia dalekiego zasięgu, wdrażanych w Korei Południowej w celu umożliwienia rażenia celów głęboko na terytorium Korei Północnej. Innym elementem systemu odstraszania Seulu jest rozwijana rodzina pocisków ziemia-ziemia Chun-Moo, tamtejsza armia ma też na wyposażeniu amerykańskie MLRS, podobnie jak bazujące w Republice Korei jednostki US Army. Te ostatnie niedawno przeprowadziły strzelanie rakietą taktyczną ATACMS.

W związku z przeprowadzeniem 3 września przez Koreę Płn. szóstej już próby nuklearnej, a wcześniej prób z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi (ICBM), w ostatnim czasie napięcie na Półwyspie Koreańskim znacznie wzrosło.

Czytaj też: Seul ostrzega Pjongjang. Korea Płn. na "niebezpiecznej ścieżce"

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednomyślnie w poniedziałek rezolucję o nałożeniu dodatkowych sankcji na Koreę Północną. Nowe restrykcje przewidują m.in. wprowadzenie limitu na dostawy ropy naftowej do Korei Płn., całkowite embargo na eksport gazu ziemnego do Korei Płn. i zakaz importu północnokoreańskich wyrobów tekstylnych.

JP/PAP

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. Niniu

    To logiczne by było nałożenie teraz sankcji również na Korę Południową.

  2. Max Mad

    Taurus, nie ma lepszego na świecie tak zaawansowanego systemu. Wiecie że nawet przebąkiwano o nim kiedy robiono dialog na pociski manewrujące dla naszych 16'tek? Cena jednak powala, Taurus jest jej wart ale jednak dla nas to zdecydowanie za dużo. No i potem zbadano grunt czy Lockheed Martin był by skłony dokonać integracji, ten widząc w tym zagrożenie dla swoich JASSM miał zaśpiewać taką cenę że zwyczajnie wyrwało by nas z butów. Więc zamiast Taurusów trzeba było nabyć JASSM. Ale czasami można pomarzyć, co by było gdyby... bo i wersja odpalana z lądu jest. Ehhh... gdyby było tej kasy jak lodu jak politycy próbują przekonywać to czego byśmy to nie mieli.

    1. chateaux

      Na stwierdzenie że coś najlepsze na świecie, można odpowiedzieć jedynie "dlaczego?" i co w niech jest takiego najlepszego - lepszego od wszystkich innych.

    2. eybh

      Koreańczycy na początku chcieli właśnie kupić JASSM, ale nie dostali zgody od Amerykanów. Dopiero wówczas zainteresowali się rakietami Taurus. http://www.defence24.pl/472729,europejskie-rakiety-samosterujace-dostarczone-do-korei-poludniowej http://www.defence24.pl/298020,amerykanie-blokuja-dostawe-taurusow-do-korei-poludniowej

  3. rodio

    Seul nie dostał JAASMów to kupił Taurusy które zintegrował z amerykańskimi F15 ! Mimo że ma HIMARSa rozwija własne rakiety ziemia ziemia. A My ? czekamy 5 lat na Wisłę i pewnie tyle samo na Homara

    1. real

      slowa klucze: "kupil" "rozwija wlasne" ... ekonomicznie korea pd jest ok 3 razy silniejsza niz polska.korea pd byla tam gdzie jest obecnie polska wiele lat temu.jak polska bedzie ekonomicznie tam gdzie jest teraz korea to tez sobie "kupi" i bedzie "rozwijac wlasne" w takich ilosciach ktore beda odzwierciedlac i potrzeby i....co rownie wazne: ambicje.

    2. gość

      Korea zdecydowała się na pociski niemieckie zamiast amerykańskich tylko z powodów technicznych: http://www.defence24.pl/11078,niecodzienny-problem-koreanskich-f-15k-strike-eagle

Reklama