Siły zbrojne

Scorpène wchodzi do służby w Indiach

Fot. Indian Navy/Wikipedia
Fot. Indian Navy/Wikipedia

Indyjska marynarka wojenna uroczyście wprowadziła do służby operacyjnej pierwszy okręt podwodny typu Scorpène INS „Kalvari”. Ceremonia podniesienia bandery wojennej na INS „Kalvari” odbyła się 14 grudnia br. w Bombaju. Wydarzeniu nadano duża rangę, ponieważ uczestniczył w niej osobiście indyjski premier Narendra Modi.

Nie można się temu jednak dziwić, ponieważ INS „Kalvari” jest pierwszym od dwudziestu lat konwencjonalnym (z napędem diesel-elektrycznym) okrętem podwodnym zbudowanym całkowicie w Indiach (w stoczni Mazagon Dockyards Limited). Było to możliwe dzięki pomocy i transferowi technologii od francuskiego koncernu Naval Group (wcześniej DCNS).

Pomimo tego wsparcia cały proces budowy napotykał na bardzo duże problemy, co spowodowało że pierwsza jednostka została ostatecznie oddana dopiero osiem lat po symbolicznym „położeniu stępki” (1 kwietnia 2009 r.).

Plany zakładają zbudowanie w Indiach jeszcze pięciu jednostek typu Scorpène. Są to okręty o długości 61,7 m, szerokości 6,2 m i wyporności 1725 ton. Wszystkie sensory i całe uzbrojenie zostały zintegrowane przez okrętowy system walki SUBTICS (Submarine Tactical Integrated Combat System). W kadłubie zainstalowano 6 wyrzutni torpedowych kalibru 533 mm, przez które można m.in. odpalać ciężkie torpedy Blac Shark oraz rakiety przeciwokrętowe SM39 Exocet Block 2.

Okręty typu Scorpène są również proponowane Marynarce Wojennej RP w ramach programu Orka. W ofercie dla Polski są jednak jednostki uzbrojone dodatkowo w rakiety manewrujące oraz w zapęd niezależny od powietrza AIP – oparty o ogniwa paliwowe nowej generacji.

Czytaj więcej: Orka z pociskami przeciwlotniczymi? Kownacki: nie ma ich żadna marynarka

 

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.