Reklama

Polityka obronna

Samobójczy atak w Afganistanie. Nie żyje żołnierz NATO

Fot. US Army
Fot. US Army

Jeden żołnierz NATO poniósł śmierć a sześciu zostało rannych w rezultacie samobójczego ataku na konwój wojskowy w prowincji Kabul, w Afganistanie - poinformowało dowództwo wojsk sojuszniczych. 

Atak nastąpił w okręgu Qarabagh. Rannych przewieziono do amerykańskiego szpitala polowego w bazie Bagram.

NATO utrzymuje ok. 13 tys. żołnierzy z 39 krajów, w tym z Polski, w ramach misji szkoleniowo-doradczej i wspierającej armię afgańską. Regularnie dochodzi do ataków na siły sojusznicze, dokonywanych przeważnie przez talibów.

Pod koniec lipca br. doszło również do ataku na bazę wojskową Karzali w prowincji Kandahar na południu Afganistanu. Zginęło co najmniej 26 afgańskich żołnierzy. Wojsko odpowiedziało na atak, zabijając ponad 80 bojowników talibskich. 

Talibscy rebelianci nasilili ataki na siły afgańskie od ogłoszenia w kwietniu wiosennej ofensywy. 31 maja w zamachu bombowym przeprowadzonym w Kabulu zginęło ponad 150 osób. Był to najbardziej krwawy atak terrorystyczny w afgańskiej stolicy od 2001 roku.

Talibowie dążą do obalenia władz centralnych w Kabulu i przywrócenia w kraju szariatu. Odkąd wraz z końcem 2014 roku z kraju wycofała się większość zagranicznych oddziałów wojskowych, talibowie odzyskali wiele terenów. Odrzucają propozycję negocjacji z rządem, dopóki wszystkie zagraniczne siły nie zostaną wycofane z Afganistanu. 

Czytaj też: Afganistan: Rosyjskie dostawy broni dla talibów?

PAP/Defence24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama