Reklama

Geopolityka

Ruszyła budowa rosyjskich AWACS-ów typu A-100

Samolot wczesnego ostrzegania A-50U – fot. www.beriev.com
Samolot wczesnego ostrzegania A-50U – fot. www.beriev.com

Do zakłada Berjewa dostarczono pierwszy seryjny samolot Ił-76MD-90A, na bazie którego zostanie zbudowany prototyp samolotu wczesnego ostrzegania i kontroli (AWACS) typu A-100.

Samolot Ił-76MD-90A został przekazany do kompleksu badawczo-rozwojowego TANTK zakładów Beriewa w Taganrogu, gdzie będzie wyposażony w systemy wykrywania i kontroli przestrzeni powietrznej. Całkowitą nowością ma być nowatorska stacja radiolokacyjna wykorzysująca aktywną antenę ścianową z elektronicznym kształtowaniem i sterowaniem wiązką. Co więcej teoretycznie ma mieć ona możliwość wykrywania zarówno celów powietrznych, jak i naziemnych.

Dla Rosjan jest to o tyle ważna informacja, że cykl produkcyjny jednego samolotu Ił-76MD-90A trwa dwa lata. Jednak w tej chwili trwa równoczesna składanie trzynastu takich statków powietrznych, które są na różnych etapach budowy.

Rosyjskie siły powietrzne wykorzystują obecnie 20 samolotów wczesnego ostrzegania A-50 Mainstay zbudowanych również na bazie transportowców Il-76. Są to jednak statki powietrzne starszej generacji i sami Rosjanie zdają sobie sprawę z ich ograniczeń w czasie bardzo dynamicznie rozwijających się operacji powietrznych. Jednak i w nowym samolocie A-100 może pojawić się problem, gdy zacznie się jego wyposażanie w systemy komputerowe. Sankcje nałożone na Rosję mogą wtedy spowodować, że program zacznie się opóźniać, albo nie zostanie zrealizowany zgodnie z założeniami.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Mirosław Znamirowski

  "Całkowitą nowością ma być nowatorska stacja radiolokacyjna wykorzystująca aktywną antenę ścianową z elektronicznym kształtowaniem i sterowaniem wiązką. Co więcej teoretycznie ma mieć ona możliwość wykrywania zarówno celów powietrznych, jak i naziemnych." Czyli Ruscy w jednej maszynie połączą lotniczy system ostrzegania i kontroli oraz samolot rozpoznania pola walki i dowodzenia, do czego Jankesi jak na razie potrzebują dwóch typów maszyn (E-3 Sentry i E-8 Joint STARS).

  1. Budyń

   W latach 2000-tych (2003-2007) USAF finansowała program samolotu MC2A/E-10, która kumulowała w sobie cechy i możliwości AWACSa, E-8 i RC-135. Jednak program został anulowany ze względów oszczędnościowych... Uznano ponadto, że role tych samolotów mogą przejąć samoloty 5 generacji F-22 i przede wszystkim F-35 które są zdolne do wykonywania zadań wywiadowczych, obserwacyjnych, rozpoznawczych i wyszukiwania celów (ISTAR) w silnie bronionej przestrzeni powietrznej czyli zadania zarezerwowane dla maszyn E-3 Sentry i E-8 JSTARS, koordynując działania innych typów samolotów.

 2. Sarmata

  nie wiem, czy zauważyliście, że ruskie piszą co chcą zbudować a nie co zbudowali.... a to jest różnica zasadnicza... oczywiście przy okazji tego, że chcą coś zbudować dodają, że nie dość, że chcą to jeszcze jakie to będzie super... najlepsze na świecie... a to tego ruskiego mira kolejek chętnych brak.

  1. b3rs

   Jest też tak, że często Ruskie nie mówią co już mają i można się na tym nieźle przejechać, jak się myśli, że mają mniej lub gorsze niż się powszechnie zakłada.

 3. olo

  "Jednak i w nowym samolocie A-100 może pojawić się problem, gdy zacznie się jego wyposażanie w systemy komputerowe. Sankcje nałożone na Rosję mogą wtedy spowodować, że program zacznie się opóźniać, albo nie zostanie zrealizowany zgodnie z założeniami." Dlatego potrzebne są sankcje tak aby ruskie bandyty nie mogli unowocześnić swojej armi za petrodolary.

  1. szyderca

   "Dlatego potrzebne są sankcje tak aby ruskie bandyty nie mogli unowocześnić swojej armi za petrodolary." - o to możesz się nie martwić!!!! Rosja nie chce śmierdzących petrodolarów. Nie sprzedała w tym roku ani baryłki ropy, ani m3 gazu za dolary - bo natychmiast je wymieniła na złoto (prawdziwe, z dostawą do Rosji, a nie "papierowe" w postaci certyfikatów!). Tylko w ciągu pierwszych 3. kwartałów 2014 Rosja kupiła ponad 150t złota - 57% wszystkiego złota kupowanego przez banki centralne (a był to 15. z kolei kwartał, gdzie banki centralne złoto netto skupowały!), czyli więcej niż wszystkie inne państwa świata łącznie! Podobnie robi Kazachstan (28t złota kupione w III kw.), Azerbejdżan (7t złota kupione w III kw), jak również Chiny, Brazylia, Indie itp. Możesz się więc nie martwić - za 2-3 lata Zachodowi braknie złota i to będzie koniec petrodolara - ani Rosja ani Chiny nie będą przyjmować płatności w dolarach za swoje towary! Nie chcą też "certyfikatów" z COMEX na "złoto", tylko prawdziwy, realny kruszec z dostawą do ich krajów, a nie magazynów londyńskich, gdzie podobno "jest" polskie złoto! :-)))

 4. Sarmata

  nie wiem, czy zauważyliście, że ruskie piszą co chcą zbudować a nie co zbudowali.... a to jest różnica zasadnicza... oczywiście przy okazji tego, że chcą coś zbudować dodają, że nie dość, że chcą to jeszcze jakie to będzie super... najlepsze na świecie... a to tego ruskiego mira kolejek chętnych brak.

  1. szyderca

   "a to tego ruskiego mira kolejek chętnych brak." - gdybyś milczał, świat nie dowiedziałby się o twojej głupocie. Wg ONZ Rosja jest na drugim miejscu po USA wśród krajów o największym napływie nielegalnych imigrantów i osób pracujących na czarno... Co 5. mieszkaniec Moskwy to nielegalny imigrant!

 5. gegroza

  Zawsze sie znajdzie za to jakiś rusofil.

 6. fumfel

  żadnych komentarzy od "fachfców" przesiąkniętych rusofobią ? zawiedziony jestem p.s. w Moskiwe pogoda jak zawsze, już wziąłem ruble i na koniec pżywalę błęda rzeby nie mieli wontpliwości rze jestem ruskim agentm.

  1. Józio

   Ta wypowiedź świadczy o tym, że nawet jeśli nie jesteś jakąś sierotą po Leninie, to jesteś zwykłym głupkiem.

  2. Razparuk

   wyluzuj fioma, to tylko internet.

  3. rabarbarus

   Stary, wal takie komentarze na Onecie, bo tutaj na nikim nie robisz wrażenie. Poza kolegami z Onetu oczywiście...

 7. cv

  Muuu......... "do zakłada" itp. , proszę poprawcie te byki.

Reklama