Rumuńsko-amerykańskie rozmowy wojskowe na wysokim szczeblu

8 sierpnia 2020, 13:33
160806-D-XT155-005
Amerykański czołg na poligonie w Rumunii, fot. Staff Sgt. Corinna Baltos, domena publiczna

Rumuńskie ministerstwo obrony podało, że tamtejszy minister obrony Nicolae Ciuca oraz szef sztabu, generał Daniel Petrescu, spotkali się w piątek w siedzibie rumuńskiego resortu obrony z szefem sztabu US Army generałem Jamesem C. McConville'em i dowódcą US Army w Europie, generałem Christopherem G. Cavoli. Amerykańscy dowódcy mieli przyjechać do Rumunii z dwudniową wizytą i omawiać kluczowe aspekty w relacjach wojskowych obu państw.

Spotkanie przedstawicieli strony rumuńskiej z oficerami amerykańskimi z US Army miało dotyczyć relacji wojskowych obu państw, szczególnie w kontekście amerykańskiej redyslokacji wojsk dotychczas stacjonujących w Niemczech oraz generalnie zmianach w amerykańskiej architekturze obecności militarnej w Europie.

Zaznaczono, że prowadzone rozmowy odnosiły się do dodatkowych żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych, którzy mogą rotacyjnie trafić właśnie do Rumunii oraz potencjalnych miejsc ich stacjonowania. Trzeba bowiem pamiętać, że strona amerykańska bardzo mocno podkreśla w ostatnim czasie potrzebę posiadania odpowiednich sił i środków do reagowania na kierunku Morza Czarnego. Tym samym, strona rumuńska staje się istotnym partnerem dla Waszyngtonu.

Amerykanie mieli również, w trakcie rozmów z Rumunami podkreślać znaczenie wspólnych doświadczeń wyniesionych z prowadzonych poza Europą operacji wojskowych, przede wszystkim w kontekście operacji NATO w Afganistanie. Zaś obecnie, wysoko oceniać sprawę wspólnych ćwiczeń sił zbrojnych z obu państw, dla budowania zaufania i odpowiedniego poziomu interoperacyjności, niezbędnego w przypadku współdziałania wojskowych.

Analogicznie, jak w przypadku Polski, tamtejsze władze resortu obrony wysoko pozycjonują obecną współpracę z Waszyngtonem i traktują ją jako partnerstwo strategiczne. Zaś obecność wojsk amerykańskich jest traktowana w kategoriach czynnika odstraszającego i zapewniającego bezpieczeństwo na południu flanki wschodniej NATO. Zapowiedziane miały zostać również rozbudowane ćwiczenia wojskowe z udziałem strony rumuńskiej i amerykańskiej, które są planowane na kolejny rok.

Bukareszt ma być, także zadowolony z amerykańskiego wsparcia udzielanego w zakresie modernizacji i dostosowywania rumuńskich sił zbrojnych do współczesnych wymogów technologicznych. Zauważając przy tym współpracę w odniesieniu do systemów obrony przeciwlotniczej PATRIOT czy też systemów artylerii rakietowej HIMARS.

(JR)

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 34
Reklama
Jan
wtorek, 22 września 2020, 03:07

Tak w skrócie - już w latach 70 za czasów Układu Warszawskiego Rumunia produkowała na licencji Pumy. We współpracy z Jugosławią opracowano i wdrożono do produkcji seryjnej rumuńskie wersje Orao -IAR-93 oraz wersja Super Galeba - szkolno bojowy Soim, w latach 90 zmodernizowano ponad setkę MiG-21 do standardu Lancer plus na eksport, przy izraelskiej pomocy technologicznej. To nic dziwnego że chcą technologii i ją dostają. Przy Polsce to jak inna planeta. Na nic nie czekają latami.

Jan
wtorek, 22 września 2020, 02:51

A my przedpłacamy kasę na uzbrojenie i czekamy latami. Może co niektórzy niech jeżdżą po nauki do Bukaresztu?

Rumune
niedziela, 9 sierpnia 2020, 12:13

B61 już jest PATRIOTY już są teraz czekamy na radiolokacje 159km krótkiego zasięgu

Kopara
niedziela, 9 sierpnia 2020, 18:29

Niestety Dostaniecie lotnisko Za karę Hahahaha

Murf fanem Polski
sobota, 8 sierpnia 2020, 22:24

Co mówią Rumuni, kiedy dostojnik USA przyjeżdża do Polski, a polski prezydent z wizytą u prezydenta USA? WSZYSCY jesteśmy sojusznikami. Stany Zjednoczone NIE stacjonowały Brygady w Rumunii. Nie ma też magazynu Brygady dla drugiej brygady. Siedziba wydziału A helio bragde. Nie jest to również Forward HQ V Corp w Rumunii. Nie ma też magazynów artylerii i brygady zmechanizowanej na południu. Na litość boską, moi polscy przyjaciele przestali pozwalać trollom cię dopaść do bardzo małego biurowego pióra, które nie jeździ do Polski. Rumunia ORAZ Polska to cenni sojusznicy. Oboje potrzebują tego rodzaju ważnych, ale rutynowych wizyt. A jeśli nie możesz ufać przyjaźni i dobrym intencjom, zaufaj chciwości. Polska wydaje o wiele więcej pieniędzy na amerykańską broń niż Rumunia. Tam! Mam nadzieję, że ludzie mogą w to uwierzyć.

Jan
wtorek, 22 września 2020, 02:52

a jak to brzmi po polsku?

ja
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 10:04

Nawet jeżeli masz rację to trudno Cię zrozumieć. Sorry, ale popraw styl, lub pisz powoli.

Fanklub Daviena
niedziela, 9 sierpnia 2020, 08:06

Wróć do szkoły, naucz się mówić i pisać po polsku, a gdy te umiejętności nabędziesz, wróć na forum D24.

k
niedziela, 9 sierpnia 2020, 09:06

A Ty najlepiej byś zrobił gdybyś na tym forum już się nie pojawiał. Ruskich trolli mamy już dosyć!

Łowca trolli
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 06:07

Kto ma dość?!? Czyżby jakaś grupa walki propagandowej? Czyż nie pora już wracać na samostijną? Ostatnie pytanie ma oczywiście charakter retoryczny...

jkkk
niedziela, 9 sierpnia 2020, 19:18

prawda i racja!

sg
niedziela, 9 sierpnia 2020, 15:16

za pisanie na d24 chyba lepiej im płacą

Łowca trolli
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 06:07

Jaki był ostatni kurs coraz mniej wartej hrywny?

ZZZZ
sobota, 8 sierpnia 2020, 19:43

Ale jak to? Przecież Andrzej Duda ma najlepsze relacje z prezydentem Trumpem. A Polska ma najlepsze strategicznie położenie w Europie z punktu widzenia interesów USA. Tak słyszałem w TVP.

piston
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 15:36

Nasze strategiczne położenie polega na tym ze my jak zwykle będziemy do odstrzału i na naszym terenie będą się toczyć wszystkie walki w razie konfliktu z Rosja. Dlatego tez NATO nigdy nie czy tez Amerykanie nigdy dużo nie zainwestują w Polsce. Innymi słowy Polska będzie poświęcona ( walczyła samotnie bez dużego wsparcia ) po to żeby pozostałe kraje mogły się zorganizować do obrony. Nikt jednak nie będzie się później wysilał żeby nasz kraj odbić Ruskom. Taka jest prawda , bo jak mówią historia lubi się powtarzać

ZZZZ
środa, 12 sierpnia 2020, 16:42

Jeżeli Polska ma dać innym czas na zorganizowanie się to ... nie może walczyć samotnie. Musi otrzymywać pomoc. To kwestia logiki :) Polskę walczącą samotnie można rozegrać za pomocą fejsbuka oraz tłitera.

rEAL
sobota, 8 sierpnia 2020, 21:25

ZZZ - jeszcze wiele pewnie usłyszysz, ale sito to już musisz załatwić sobie sam. Wcale nie musi być gęste. Tak naprawdę Rumuni w relacjach z USA osiągają znacznie więcej nie czyniąc wielkich wysiłków.

KrzysiekS
sobota, 8 sierpnia 2020, 19:30

Rumunia na tę chwilę jest ważniejsza od Polski i musimy się z tym pogodzić.

droma
sobota, 8 sierpnia 2020, 18:22

kazdy sie przyda do lutowania azj. bandyty rosji-kaput ,kazdy ,brawo rumunia ...

Olo
sobota, 8 sierpnia 2020, 17:49

Taaaa. I ani słowa o tym, że Rumuni muszą płacić jakiś haracz, za obecność amerykańskich żołnierzy...

vito corleone
sobota, 8 sierpnia 2020, 16:05

Porównywanie sytuacji Rumunii i Polski jest niedorzeczne. Rumunia nie jest krajem frontowym jak Polska i nie ma wspólnej granicy z Rosją. Rumunia ma o wiele lepsze geostrategiczne położenie z punktu widzenia interesów USA gdyż rejon Morza Czarnego pozwala na projekcję siły na Bliski Wschód. Rumunia mimo niewątpliwych osiągnięć na innych polach nie ma zbliżonego do Polski potencjału technologicznego w artylerii i technologiach rakietowych. Zrozumiałe jest zatem to że Deveseliu działa a Redzikowo wciąż czeka na naprawę instalacji grzewczych a Rumuni kupują Patrioty i HIMARS-y z półki. Rumuni nie będą prowadzić pełnoskalowych działań, wojny manewrowej z linią styczności wojsk liczoną w setkach kilometrów. Oni nie potrzebują rozbudowanych mobilnych systemów OPL krótkiego zasięgu z ilościami rakiet liczonymi w tysiącach sztuk, rozbudowanej artylerii która od pierwszych sekund godziny W powinna być przygotowana na ogień kontrbateryjny, nie potrzebują wielowarstwowego systemu obrony ppanc, kilkuset czołgów podstawowych itp Wybór który jest optymalny dla Rumunów jest nieodpowiednis dla Polski

patriota
sobota, 8 sierpnia 2020, 18:40

Rumunia od 2014 roku ma katastrofalne geostrategiczne położenie. Wybrzeże w zasięgu lotnictwa, okrętów i wyrzutni rakietowych z okupowanego Krymu. Graniczy z Mołdawią, upadłym państwem rządzącym przez skorumpowanych, prorosyjskich polityków, zorganizowane biznesowo-przestępcze koterie i silnym prorumuńskim sentymentem (Besarabia). My mamy Białoruś z przewidywalnym Łukaszenką. Rumunii w przemyśle zbrojeniowym stawiają na duży transfer technologii (okręty, śmigłowce, pojazdy wojskowe). Brak zgody Niemców na taki transfer spowodował wstrzymanie prac na wspólnym kołowym transporterem opancerzonym piechoty. Potrafią skutecznie modernizować uzbrojenie tak, by skokowo zwiększyć jego potencjał bojowy (bwp, czołgi, samoloty, śmigłowce). Technologicznie po prostu deklasują Polskę. Jak widać mają o wiele bardziej skuteczną dyplomację i umiejętności negocjacyjne. To widać właśnie po rozmowach z USA. My o takich efektach możemy tylko pomarzyć.

jkkk
niedziela, 9 sierpnia 2020, 19:19

bredzisz... kompletne brednie//

vickers
sobota, 8 sierpnia 2020, 23:18

Nie masz racji. Podaj konkrety co zmodernizowali ? ile czolgow podstawowych ile BWP ? Oni wlasnie usmiechaja sie do nas w sprawie kooprodukcji Borsuka myślą też o Raku. Co z rumunska artyleria ? Mają LAROM ale co z lufami ? Jaki system VSHORAD ? A czy Patrioty wystarcza na Iskandery ? a Rumunia ma czym odpowiedziec na ostrzal z Krymu ? bo chyba nie smiesznym ATACMS ktory nawet nie doleci do Krymu. A Bialorus nie jest przewidywalna, Lukaszenko w kazdej chwili moze zostac pozbawiony wladzy. Manewry Kaukaz2020 zagrazaja bezposrednio Ukrainie a zatem i Polsce.

Kazik :)
sobota, 8 sierpnia 2020, 20:37

Brawo, brawo ktoś w końcu obnaża gołość PAD-a i jego ekipy - dodałbym do tego brak perespektywy w Europie bo nikt nas już nie chce (pribałtyka, EU, Czesi, Słowacy, Szwedzi ect., Orban to tylko wykorzystuje dla własnych celów) i tylko toleruje bo musi!!!!!

7up.
niedziela, 9 sierpnia 2020, 01:33

Przestań oglądać TVN i czytać wybiórczą bo ci szkodzi

Davien
niedziela, 9 sierpnia 2020, 09:19

Dla ciebei na ratunek przez wirusem o nazwie PiS już za pózno.

Kazik :)
niedziela, 9 sierpnia 2020, 08:58

Patrząc na twój nik @7up. to jednak jesteś zwolennikiem mejstrimowej formy życia - wolności osobistych i nie tylko (skwapliwie z tego korzystasz krzycząc, że to wszystko beeee i potajemnie pod kołderka oglądasz co jest zakazane) a nie Jarkowej pralki Frania, jedynie słusznej TV i napojów coolopodobnych!!!!!

Marek1
sobota, 8 sierpnia 2020, 20:03

Otóż TO własnie. Rumuni w MON i MSZ zatrudnili fachowców, a nie partyjnych popaprańców z zerowymi kompetencjami, ale za to z najbliższego otoczenia Prezesa RP.

y
niedziela, 9 sierpnia 2020, 09:10

I co osiągnęli ci "fachowcy"? Potencjał ich armii jest mizerny. Lotnictwo - daleko za naszym. O ich artylerii to nawet nie ma co wspominać. Przestań oglądać TVN i trollować. Zacznij wreszcie SAM myśleć!

Zmechol
niedziela, 9 sierpnia 2020, 11:20

Natomiast nasz potencjał jest ogromny... Chwalisz się, że mamy 48 F-16, naprawdę? Holandia ma więcej, Norwegia też. Artyleria powiadasz... Większość naszej artylerii lufowej i rakietowej, pewnie Ci to umknęło, stanowią przestarzałe Goździki, Dany i Grady. Dobrze, że do linii wchodzą Kraby, ale nawet po ostatnich zakupach tych armatohaubic większość artylerii nadal będą stanowić przestarzałe postsowieckie systemy. Czy Rumuni stoją gorzej? Stoją, choć mają przynajmniej w swoim arsenale modernizacje BMP 1, my tylko od kilkudziesięciu lat o takiej mówimy. Potencjały militarne obu krajów są słabe. Wiec polecam Ci, abyś SAM zaczął myśleć.

Tweets Defence24