Siły zbrojne

Rumunia: Przeciwpancerne Spike na trzech nośnikach

Kontener na pocisli Spike LR2, fot. A.Hładij/Defence24.pl

W Rumunii ukończono testy powiązane z oceną porównawczą przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk) Spike LR. Do ich przeprowadzenia w ośrodku treningowym Cincu (National Training Center) w Braszowie użyto najnowszej odmiany wyrzutni wystrzeliwując z niej w sumie dziesięć takich ppk. Po zakończeniu testów Rumunia będzie dysponować Spike na trzech nośnikach - na wyrzutniach przenośnych, śmigłowcach SOCAT i BWP MLI-84M1.

Sam proces jest elementem szerszego planu zakupowego realizowanego w latach 2017-2019 a nowe ppk, na wyrzutniach przenośnych wejdą na wyposażenie pododdziałów piechoty, rozpoznawczych, Brygady Górskiej a także pułków artylerii. Same testowane pociski nabyto w ostatnim kwartale 2017 roku. Wstępnie ocenia się wartość pozyskiwanej nowej partii tych pocisków na 130 mln EUR.

Jeden pocisk użyto do przeprowadzenia badań kwalifikacyjnych a dziewięć pozostałych (odpalanych przez żołnierzy rumuńskich)  w ramach testów. Sam proces tych ostatnich obejmował sprawdzenie działania pocisku w różnych możliwych do zaistnienia na polu walki scenariuszach takich jak użycie go w warunkach dziennych i nocnych, przeciwko celom ruchomym i stacjonarnym znajdującym się na różnych odległościach czy przy użyciu jednego z wybranych trybów naprowadzaniu. Jak poinformowali przedstawiciele firmy Rafael, wszystkie pociski trafiły w wyznaczone cele.

Testy przeprowadzono z wykorzystaniem wyrzutni przenośnych wyposażonych w moduł kierujący ICLU (Integrated Control Launch Unit), która zawiera najnowszy cyfrowy program nadzorujący pociski Spike. ICLU m.in. umożliwia wykrywanie celów na zwiększonym w stosunku do starszych rozwiązań  zasięgu oraz wymianę danych w sieciocentrycznym środowisku prowadzenia walki.

Czytaj więcej: Wielozadaniowe pociski Spike. Nowa generacja [ANALIZA] 

Obecne testy są następstwem zamówienia złożonego jeszcze w 2015 roku. Rumunia (państwowy koncern uzbrojenia RomArm) zamówiła w konsorcjum  EuroSpike GmbH (utworzone przez firmy Rafael, Diehl i Rheinmetall) partię pocisków Spike. Wcześniej Bukareszt kupował ppk Spike z przeznaczeniem dla pojazdów i śmigłowców. Są one bowiem elementem uzbrojenia wież zmodernizowanych bojowych wozów piechoty MLI-84M1 Jderul oraz śmigłowców wielozadaniowych IAR 330L SOCAT (model Pumy przystosowany do przenoszenia do ośmiu Spike ER). Przed podpisaniem obecnego kontraktu zakupiono 1950 pocisków w tym 950 w odmianie LR i 1000 w ER.

Obecnie więc Rumuni będą wykorzystywać de facto minimum trzy nośniki ppk Spike - rakiety będą używane na BWP MLI-84M1, na śmigłowcach SOCAT i na wyrzutniach przenośnych. Wojsko Polskie ma na wyposażeniu 264 wyrzutni przenośnych Spike-LR, pod koniec 2015 roku zakontraktowano drugą partię pocisków. Do chwili obecnej nie wprowadzono jednak na uzbrojenie tego typu rakiet na innych nośnikach (pomimo, że Spike służą ponad dekadę, a ich wykorzystanie na transporterach Rosomak planowano od początku, choć z tego zamiaru na czasowo zrezygnowano - MON wrócił do niego kilka lat temu).

Spike-LR będą stanowić uzbrojenie opracowywanej wieży ZSSW-30 dla BWP Borsuk i KTO Rosomak. Na razie nie udało się też podpisać kontraktu na integrację Spike z wieżami Hitfist istniejących Rosomaków.

Kierowany światłowodowo pocisk Spike LR wyposażono w jednostkę sterowania wyrzutni (Command Lunch Unit – CLU) i głowicę optoelektroniczną z kamerami dzienną i termowizyjną pracująca w zakresie 3-5 µm (w systemie pojedynczym lub Dual). Ma ona zasięg do 4000 metrów, czas lotu na maksymalną odległość wynosi 26 sekund, masa wraz z kontenerem startowym 13.7 kg (kompletnego zestawu 26.8 kg) oraz długość 1200 mm.

Modelu ER powstał po tym jak rynek domagał się pocisku o zwiększonym w stosunku do modelu LR zasięgu, głownie w przypadku użycia ppk na  śmigłowcach różnych typów. Ma on zasięg w przedziale od 400 do 8 000 metrów, powiększoną tandemową głowicę kumulacyjną (lub fragmentującą), większy silnik oraz efektywniejszy, podwójnego działania system naprowadzania. Czas lotu na maksymalną odległość wynosi 52 sekundy, masa wraz z kontenerem startowym 34 kg (wyrzutni 15-55 kg) a długość 1670 mm.

Wersja ER z czasem ewoluowała z  odpalanego ze śmigłowca pocisku w kierunku wielozadaniowego systemu walki, zdolnego do współpracy z dowolnie wybranymi systemami przekazywania danych. Wersje MR/LR i ER mają ten sam model CLU oraz zunifikowane głowice optoelektroniczne, co znacznie obniża koszt eksploatacji jak i szkolenia wojsk je wykorzystujących.

Komentarze