Reklama

Polityka obronna

Rozpoczynają się największe w kraju ćwiczenia antyterrorystyczne

  • Fot. British Army
    Fot. British Army

Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych rozpoczyna cykliczne ćwiczenia z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z morza i powietrza pk. Kaper i Renegade.



Czytaj też: Koniec prac nad najnowszym robotem saperskim. Może zastąpić dwa standardowe urządzenia

Obecna edycja ćwiczeń ma na celu doskonalenie procedur współdziałania i przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza i z morza w relacjach Siły Zbrojne – układ pozamilitarny państwa. W zeszłym roku ćwiczenia Kaper i Renegade odbyły się w kwietniu oraz w październiku.

Sytuacja przyjęta na potrzeby ćwiczenia zakłada możliwość dokonania ataku terrorystycznego na obiekty infrastruktury portowej i ważne obiekty użyteczności publicznej przy użyciu statku powietrznego i jednostki pływającej zajętej przez terrorystów. W celu przeciwdziałania zagrożeniu do akcji wejdą służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, a dowodzenie przejmie Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych.

Z uwagi na zaangażowanie bardzo dużej liczby podmiotów, ćwiczenie będzie się odbywało w wielu lokalizacjach, m.in.: Warszawie, Gdańsku, Szczecinie, Świnoujściu, Świdwinie, Powidzu, na akwenach morza terytorialnego RP ograniczonego do Zatoki Pomorskiej oraz w przestrzeni powietrznej RP. Wezmą w nich udział

Czytaj: Raport ABW za 2012 rok – analiza, część II –  terroryzm, przestępczość gospodarcza, korupcja

W ćwiczeniach Kaper i Renegade, których kierownikiem jest nowy Dowódca Operacyjny SZ gen. dywizji Marek Tomaszycki zaangażowane są instytucje Rządowej Administracji Centralnej, takie jak: Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Sztab Generalny WP, Komenda Główna Straży Granicznej, Komenda Główna Policji. Wezmą w nich udział także Grupa Reagowania Kryzysowego wraz z Dyżurną Służbą Operacyjną Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych, Centrum Antyterrorystyczne ABW, Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, Centrum Zarządzania Kryzysowego MSW, Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Zachodniopomorskiego, Urzędy Morskie w Gdyni i Szczecinie oraz Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa.

Czytaj: Sukces Polaków w Afganistanie: zatrzymali groźnego rebelianta

Źródło: dosz.gov.pl

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama