Reklama

Siły zbrojne

Rosyjsko-serbskie ćwiczenia pod Belgradem. S-400 wróci do Rosji, Pancyr-S zostaje

Pancyr-S1 na podwoziu gąsienicowym. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Pancyr-S1 na podwoziu gąsienicowym. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Słowiańska Tarcza 2019 potwierdza coraz bliższe relacje Serbii i Rosji. Po raz pierwszy w historii Rosjanie wysłali swe sztandarowe rakietowe systemy przeciwlotnicze na ćwiczenia do innego kraju. Co więcej, Pancyr-S już w Serbii pozostanie – o zakupie tej broni poinformował prezydent Aleksandar Vucić.

Pierwszy etap serbsko-rosyjskich ćwiczeń obrony przeciwlotniczej Słowiańska Tarcza 2019 realizowano we wrześniu w obwodzie astrachańskim na południu Rosji. Serbów szkolono tam w obsłudze S-400 i zestawu Pancyr-S, jak również systemów artyleryjskich i radarów. Drugi etap ćwiczeń (23-29 października) odbył się w październiku w Serbii. Rosja przebazowała dywizjon przeciwlotniczych rakiet S-400 i baterię samobieżnych przeciwlotniczych zestawów artyleryjsko-rakietowych Pancyr-S do bazy lotniczej w Batajnicy, ok. 25 km od Belgradu. Jak podkreśla strona rosyjska, to pierwszy przypadek użycia tych rodzajów uzbrojenia w ćwiczeniach odbywających się poza granicami Rosji. Wraz z serbskimi systemami Newa M1T i Kub-M rosyjska broń przeciwlotnicza została użyta w ćwiczeniach ochrony bazy Batajnica, miasta Belgrad i szeregu strategicznych obiektów przemysłowych.

image
System "Kub-M" serbskich sił zbrojnych / Fot. Fot. Srđan Popović/ WikiMediaCommons

S-400 po ćwiczeniach wraca do Rosji, zaś Pancyr-S pozostaje na miejscu – bo zakupił go serbski rząd. 25 października, podczas wizyty w bazie Batajnica, prezydent Serbii Aleksandar Vucić potwierdził zakup od Rosji jednego systemu Pancyr-S. Vucić podziękował „naszym rosyjskim przyjaciołom za drastycznie zwiększenie naszych możliwości obronnych”. W ostatnich latach Belgrad kupił od Rosjan samoloty, śmigłowce i czołgi. To nie jedyny przejaw zacieśniania współpracy serbsko-rosyjskiej. W październiku doszło do wizyty premiera Rosji w Serbii i premier Serbii w Rosji.

Fot. Vitaly V. Kuzmin/wikipedia.com/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/wikipedia.com/CC BY-SA 4.0

Ta druga w Moskwie 25 października podpisała umowę o wolnym handlu z Euroazjatycką Wspólnotą Gospodarczą (EaWG) – mimo ostrzeżeń Brukseli, że to skomplikuje rozmowy akcesyjne, jakie Belgrad prowadzi z UE. Porozumienie oznacza, że ponad 95 proc. serbskich produktów będzie trafiało do krajów EaWG bez cła. Umowa ma charakter bardziej polityczny, potwierdza zbliżenie Belgradu i Moskwy. Nadal bowiem ponad 60 proc. wymiany handlowej Serbii przypada na kraje UE, a na Rosję mniej niż 10 proc. Również inwestycji unijnych w Serbii jest dziesięć razy więcej, niż rosyjskich. Z badań opinii publicznej wynika, że niemal trzy razy więcej Serbów woli integrację z UE, niż z EaWG.

Reklama

Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (6)

  1. 123

    Białorusini i Serbowie myślą sobie, że są pepkiem wszechświata albo w najgorszym wypadku drugim Kuwejtem i każdy tylko myśli jak zająć ich terytoria. Śmiech na sali.

    1. andys

      Nie wiem jak Serbia i Bialoruś, ale znam inny kraj europejski , który tak własnie myśli (a przynajmniej tak myśli wielu jego obywateli).

  2. Niuniu

    Jak na razie to Izrael ma udokumentowane zniszczenie 1 szt, Pancyra. Stojącej z wyłaczonym radarem i bez załogi. Syryjczycy też mają udokumentowane zestrzelenie 1 izraelskiego F16. Czyli jest 1:1. To raczej niezła wymiana dla Syryjczyków i kiepska dla Izraela. A Piorun to coś poza makietą na słupie zestrzelił?

    1. Stefan

      F-16 zestrzelono 50-cio letnim systemem S-200 wega. Obciach dla F-16 i Izraela, ale prawda jest taka, że piloci się zrelaksowali i nie mieli włączonych systemów samoobrony i WRE. Także o faktycznych możliwościach Pancyra dalej niespecjalnie dużo wiadomo.

  3. bylo...

    Rosjanie pewnie zaluja ze zaufali NATO i pozwolili rozwakic Jugoslawie. Jelcyn byl naiwny uwierzyl w nowe rozdanie a tamci wykorzystali to. Teraz by tak nie bylo

  4. FR technologiczne imperium

    Szkoda naszych bocianów , które lecą tamtędy do ciepłych krajów.

  5. jjj

    Loara 35 mm dziła zintegrowane z Piorunami -2 na nowoczesnym podwoziu Kraba, Andersa ---------- jako odpowiednik ------------------ Pancyra-s

    1. Jak tak, to jutro kupuję

      I te Pioruny 2 pozwalają na zwalczanie celów o prędkości 1700m/s i mają zasięg 30km jak Pancyr, że są "odpowiednikiem", w tym w zamgleniu czy opadach śniegu (brak widzialności w IR)?

    2. Michnik

      Idźmy w tę stronę.

    3. bropata

      Napisz coś bliżej o nowoczesnym podwoziu Andersa.

  6. Davien

    Michał, radar naprowadzania Pancyra z 20km nie widzi B-1B wiec jak widac na małe cele nie nadaje się zupełnie

    1. chateaux

      Donbas ma w tej sprawie tyle do gadania co Ty. Putin poprosi Ukraine o powrot Donbasu do Ukrainy?

    2. Jakoś w PRLu nikt nie odważył się poprosić o oddanie kresów.

Reklama