Reklama

Geopolityka

Rosyjskie nowe kombinezony saperskie czterokrotnie lżejsze od poprzednich

Rosyjskie kombinezony saperskie: ZKS-1 „Dublon” (z lewej) i OWR-1 „Sokoł”. Fot. mil.ru
Rosyjskie kombinezony saperskie: ZKS-1 „Dublon” (z lewej) i OWR-1 „Sokoł”. Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o przekazaniu saperom Południowego Okręgu Wojskowego dziesięciu nowych, ochronnych kombinezonów saperskich OWR-1 „Sokoł”.

Nowe kombinezony (wprowadzone na wyposażenie w 2013 r.) dostarczono do batalionu inżynieryjno–saperskiego brygady zmechanizowanej stacjonującej w Północnej Osetii. Zadaniem tej jednostki jest m.in. rozminowywanie gruntów rolnych i lasów w Republice Czeczenii i Republiki Inguszetii, ale jest ona również wykorzystywana, gdy pojawi się zagrożenie zamachem bombowym.

Rosjanie podkreślają, że przy zachowaniu odpowiedniego poziomu ochrony udało im się ograniczyć masę „Sokoła” do 8,5 kg (czterokrotnie mniej, niż wprowadzony wcześniej na wyposażenie rosyjskiej armii kombinezon ZKS-1 „Dublon”). Uzyskano to poprzez zastosowanie lekkich materiałów o wysokiej wytrzymałości do zbudowania osłon balistycznych, które dodatkowo zapobiegają wzbudzeniu magnetycznych zapalników zbliżeniowych.

Sama tkanina pokrywająca cały kostium jest wykonana w kamuflażu i jest niepalna. Rosjanie podkreślają, ze OWR-1 zachowuje swoje właściwości w szerokim zakresie temperatur (od -40ºC do +50ºC), w czasie deszczu i opadów mokrego śniegu. Nie jest znany rzeczywisty stopień ochrony uzyskany przez Rosjan. Wskazują oni, że zabezpiecza on sapera przed kulą pistoletową lecącą z prędkością 550 m/s, chociaż najważniejsza jest ochrona przed odłamkami (lecącymi z prędkością do 270 m/s) i falą uderzeniową.

Reklama

Komentarze (2)

 1. QDark

  Może stwierdzili, iż nie potrzebna wysoka ochrona, taniej wychodzi wyszkolić mnogo saperów. Czyli ich standard nadal obowiązuje...

  1. vvvvv

   Polecam jednak fakty zamiast stereotypów. Rosjanie szeroko wprowadzają roboty do zastąpienia działań saperów przy działaniach rozminowania czy rozpoznania podejrzanych przedmiotów. Po drugie jeśli wprowadza się nową generację sprzętu zwykle jest ona lepsza od poprzedniej, więc trudno oczekiwać że ze spadkiem masy pogorszyła się jakość ochrony, dzięki nowym materiałom można oczekiwać że wręcz przeciwnie.

  2. Hammer

   ciekawe czy w przypadku zakupu przez MW RP pontonów podobne stwierdzenia stawiałeś? Rosjanie szybciej się uczą niż myślisz a już na pewno szybciej niż my niestety. Proponuje raz jeszcze (a może to twój pierwszy raz) trzeźwym, obiektywnym okiem spojrzeć na obecne zmiany w armii rosyjskiej.

 2. Wafel

  Rosjanie nie sa znani z dbania o swoich zolnierzy. Ciekawe, czy to nie troche takie placebo jak kombinezony w Czarnobylu.

  1. zLoad

   To ze rosyjskie ministerstwo obrony tak oznajmilo , wcale nie znaczy ze to jest prawda. Jak dla mnie komunikat zeby pokazac ze Rosja sie nie zwija. Reakcja na katastrofe miga?

  2. rozsądnie myślący

   "Rosjanie nie sa znani z dbania o swoich żołnierzy." - a skąd to info? Z Gazety Wyborczej? Co najmniej od Bitwy pod Kurskiem przy ataku na taką samą ilość sił niemieckich Sowieci ponosili MNIEJSZE straty w ludziach od Aliantów na Froncie Zachodnim! I to pomimo karnych batalionów i batalionów zaporowych w Sowietach! Skąd myślisz największe nasycenie wojsk artylerią po stronie sowieckiej/rosyjskiej? Ze słów Stalina na Komitecie Centralnym: "Nie ma nic za darmo - albo zapłacimy za działa albo zapłacimy krwią żołnierzy". Jak myślisz kto jako pierwszy wprowadził polowe sale operacyjne, pierwszy w Europie operował w narkozie, wymyślił pionierskie operacje i zasady postępowania w wojskowej chirurgii polowej (poczytaj coś o Nikołaju Pigorowie)? Która armia IIWŚ najliczniej wyposażała żołnierzy w "kamizelki kuloodporne" (SN-38, SN-42 itp.)? Okręty podwodne jakiego państwa mają kapsuły ratunkowe do ratowania całej załogi? Helikoptery jakiego państwa mają najlepsze opancerzenie? Helikoptery jakiego państwa mają system katapultowania załogi? Uważasz, że państwo, które szafuje życiem żołnierzy pakowałoby kasę i dociążało helikopter setkami "zbędnych" kg foteli katapultowych czy tonami pancerza? Naczytałeś się jakiś totalnych bredni i powtarzasz. Lepiej dla Polski będzie jak nie będzie tu durni lekceważących profesjonalizm i umiejętności rosyjskiej armii. Już Napoleon, Hitler i muzułmanie popełnili ten błąd. Okres stalinowskich czystek w armii i smuty za czasów Jelcyna to ani nie najdłuższe ani nie najbardziej charakterystyczne okresy tamtejszej armii i lepiej nie zakładać, że pijane kacapskie sołdaty będą defiladowym krokiem otępiale szły na nasze karabiny maszynowe.

  3. Jagiello

   Wafel, znim zaczniesz gadac glupoty to sprawdz fakty, jak juz plecies to z sennsem!; Sowieci mieli najlepsze szpitale polowe z dobrymi zydowskimi lekarzami. Zraniony zolniez radziecki mial wieksz szanse przetrwania niz niemiecki.

Reklama