Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie drony lądują na DOL

Orion-1 Fot. Kompania Kronsztad
Orion-1 Fot. Kompania Kronsztad

W przededniu ćwiczeń Zachód-2021 (Zapad-2021) w Zachodnim Okręgu Wojskowym swoje manewry na mniejszą skalę aktualnie przechodzą rosyjskie siły powietrzno-kosmiczne. Wśród ich zamierzeń jest lądowanie bezzałogowymi statkami powietrznymi na drogowych odcinkach lotniskowych.

Jak podała rosyjska Izwiestia, rosyjskie lotnictwo w ćwiczeniach wykorzystuje BSP Syriusz, Orion oraz Forpost. Na chwilę obecną startują i lądują na autostradach w Zachodnim Okręgu Wojskowym. Niemniej w planach rosyjskiego ministerstwa obrony jest również wykonywanie startów z dróg nieutwardzonych. Już w ubiegłym roku Ministerstwo Obrony zaczęło formować specjalne jednostki, które zajmowałyby się budową infrastruktury na terenach do tego nieprzystosowanych. Jeden z takich batalionów utwardził grunt i doposażył DOL, tak aby mógł przyjmować statki powietrzne.

Lądowania na DOL-ach były często praktykowane w czasach Związku Radzieckiego, szczególnie na tych odcinkach autostrady, które były najbardziej wytrzymałe, a co najważniejsze, przystosowane do przyjęcia samolotów. Proceder zaniechano po rozpadzie ZSRR i do niedawna nie podejmowano się tego typu zadań. Zmieniło się to niedawno. Podczas manewrów Wschód-2014 myśliwiec Su-25 dokonał lądowania na autostradzie M-60, biegnącej z Chabarowska do Władowystoku. Cztery lata później na innej drodze, łączącej pierwsze miasto z Komsomolskiem nad Amurem, wylądował transportowy An-26.

Omawiane drony są dość nowymi konstrukcjami. Najwcześniej w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej pojawił się Foprost, bo w 2014 roku. Ma on wymiary 5,85×1,16×8,55 m. Przelatując na wysokości 7 kilometrów, z prędkością 200 kilometrów na godzinę może przebywać w powietrzu od 15 do 20 godzin. Zabiera 120 kilogramów ładunku użytecznego.

Reklama
Reklama

W ubiegłym roku do rosyjskiej armii wprowadzono drony typu MALE - Orion. Jest to w zasadzie odpowiednik MQ-1 Predator, cechujący się wydłużoną długotrwałością lotu, bo do 24 godzin. Pułap maksymalny wynosi 7,5 km, przy prędkości 200 km/h. Użyteczny udźwig, wraz z uzbrojeniem, jakie może być przenoszone w sześciu pylonach, wynosi 200 kilogramów.

Syriusz z kolei, czyli najnowsza konstrukcja MALE, będący rozwinięciem powyższego systemu. Zwiększono niemal dwukrotnie wymiary (względem Oriona), wraz z jego osiągami. Według oficjalnych rosyjskich źródeł przeniesie 300 kg uzbrojenia. Może w powietrzu operować przez 40 godzin, na wysokości 12 km, z prędkością 295 km/h.

Ponad powyższe warto dodać o najcięższym bezzałogowcu, jaki został zbudowany na potrzeby rosyjskiej armii. Mowa jest o bombowcu S-70 Ochotnik, ważącym 20 ton, co jest również jedną z najbardziej masywnych konstrukcji tego typu. Przenosi uzbrojenie o masie do 2 ton, niemniej jego najważniejszą cechą jest technologia stealth, użyta do produkcji BSP. Aby osiągnąć ten cel, skonstruowano maszynę w układzie latającego skrzydła, przez co zredukowano do minimum sygnaturę radarową.

Reklama
Reklama

Komentarze (14)

  1. może długo lata

    Nie wiem jak tam parametry ale design jak Polonaz Caro z PRLu :)

    1. Tani

      Forprost jest izraelski robiony w Rosji na licencji. Uzywaja go bojowo w Syrii. Ostatnio jednego stracili. Terrorysci zamiescili fotki wraku i tabliczek typu. Ale cwicza i im idzie coraz lepiej. My nie mamy wiec cwiczyc sie za bardzo nie da.

    2. Tani

      Jest filmik nowego ruskiego Forprosta R.Jest uzbrojony w dwie bomby 20 kg. W 2019 Armia zakupila ich 10szt w ciagu 3 lat. Pewnie jest to pierwszy bo ciagnal go cywilny samochod. Na filmiku startuje i zrzuca bo kamere ma na tylnym usterzeniu. Filmik jest Malino czyli Zapad 21. Forprost to rusyfikowany izraelski searcher mk2. Rosjanie skladaja go z komponentow kupowanych w .....Izraelu.

  2. Tadziu

    Orion 1 leci na Marsa

    1. Tani

      Jest filmik na tweeterze i info ze na cwiczeniach Zapad21 bierze udzial 40 dronow 3 typow.

    2. Tani

      Ha ,jak w tej reklamie . On ma drona ,Ty masz drona,Mam i ja. Ale niestety to nie Polska tylko Mongolia. Wlasnie ruscy wrzucili fotki nowego mongolskiego drona Ma zasieg 100km i pulap 3000m. Czyli jeszcze jeden kraj nas wzial. Ja bym tez tak chcial bo to wstyd mamy doline lotnicza i co? Czyli jestesmy za Mongolia ale przed Zimbabwe. Ale i tam kleca drona wiec wkrotce bedziemy ostatni.

  3. trzcinq

    A my nadal wierzymy ze damy radę użyć lotnictwo więcej niż 1 raz, bez opl życzę powodzenia silnym w wierze Akcja Pekin 2 pewna

    1. Nie inż.

      Co to jest akcja Pekin? Będziecie z Syberii atakować Chiny?

    2. dr

      Rosjanie też ostatnio udowadniają że ich samoloty to maszyny jednorazowego zastosowania.

    3. Pan sobie najpierw coś poczyta, zamiast od razu dawać wyraz ....

  4. kmdr

    Jak byłbym bardziej zgryźliwy to napisałbym- Aż strach tu pisać komentarze. Dawno już pisałem o dronach i DOL-ach. U Nas wszyscy mają to w d... , a Rosjanie ćwiczą. Ktoś to jednak czyta tylko nie ci co powinni.

    1. Dokladnie tak,I w dodatku kupja czolgi ktore nawet nie zdaza wyjechac

    2. Lub kupują samoloty które jak wystartują to raczej nie wylądują

  5. Robert

    Ruski gniot i tyle

    1. onuca

      Mi to się podoba polski dron z PGZ Lech 10. Same polskie komponenty,glowice opto,polskie rakiety Tusk-er i bomby szybujące szymon-2050 . Ruskie szans nie mają i tyle. Myk 500+ rubli z Leningradu

  6. tad

    Wygląda jak kartonowy model Reapera.

    1. czytelnik

      Zgadza się. więc parametry tak samo są tekturowe pewnie

    2. złośliwy

      Tekturowe ....Znaczy się, stawiają na ekologię, Wania.:)

    3. Ooo aż mi się przypominają Niemcy z 33 roku jak czytam takich Beckow,śmigłych czy okulickich jak ty. 33 rok ...panzerwaffe ćwiczą manewry pancerne na....rowerach. Luftwaffe cwiczy na szybowcach...Polin 39. 7 września...przegrala z rowerzystami i pilotami szybowców z tektury...no proszę...aha teraz jesteśmy silni w sojuszach...1943 Teheran...USA i GB oddają bolanda Rosji

  7. dezo

    U nas niech polskie samoloty spróbują wylądować na drodze ekspresowej A-4 Legnica-Wrocław... Albo na nigdy nie ukończonej od wielu lat świetlnych Lubin-Głogów...

    1. eg

      rok świetlny to miara odległości a nie czasu

  8. TT

    w Syrii ten dron pomyślnie przeszedł testy

    1. ruski stek bzdur...

      jak su 57 i s 300/400 bauahahaha ! Weź się rozpędź błaźnie...

  9. T72

    Syriusz dopiero powstanie Panie autorze. Oblot planowany w przyszłym roku.

    1. MO FR podpisało na Armii-2021 umowę na dostawę 5 kompletów. Pisał o tym def24 26 sierpnia (wraz ze zdjęciem Syriusza - pewnie na Armii-2021).

    2. T72

      To projekt, póki co. Nawet nie ma prototypu. Trudno więc zestawiać to z istniejącymi i latającymi maszynami, które są wymienione w artykule.

    3. T72

      A zdjęcie przedstawia makietę.

  10. Raptor

    A nowy rosyjski silnik atomowy , ten do Mig -41 ,o ciągu jakieś 30 MJ. To co , sami chyba skonstruowali,ntylko szkoda tych ludzi co zginęli podczas testów.

  11. Robert

    Wygląda jak obrobiona kłoda Typowe Ruskie dzieło z młota i sierpa

    1. Sewen

      Niech wyglada jak chce to nie na parade ale do uzytku bojowego ich bron zawsze byla skuteczna

    2. Wiki

      Zawsze tzn. kiedy? W starciu z bronią zachodnia, nie miała żadnych szans, w każdych okolicznościach.

    3. GB

      Wietnam.Davien.

  12. ruski stek bzdur...

    Siły powietrzno-kosmiczne buahahahahaha ! No pęknę że śmiechu, może galaktyczne...

    1. ee

      Rosyjskie satelity kamikaze dyżurują w kosmosie-NATO nie jest śmieszne

    2. Davien

      Taak, a w jakim matrixie?:))

    3. Ami

      United States Space Force (USSF) – Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych, jeden z 6 rodzajów Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Może galaktyczne?

  13. Może gniot,może szrot ale sami zrobili będąc oblozeni sankcjami. Co polska zbudowała swoimi siłami? Nie za dużo. Wszystko na licencji

    1. Fankub Daviena i GB

      Dokładnie: "amerykański" Predator to austriacki silnik, francuska optyka, chińska elektronika itp. W 60% komponenty Predatora są spoza USA! :D

    2. Autor Widmo

      Wasz dron różni się tylko tym, że podzespoły pochodzą z Francji, Niemiec i Chin, a założenia projektu zaczerpnięte z istniejących dronów.

    3. Wasz tzn. czyj, amerykański? Bo już się pogubiłem. Amerykański jest międzynarodowym składakiem. Rosyjski jest rosyjski, bo na to, co nierosyjskie kraje NATO nałożą natychmiast sankcje, jak np. na niemieckie silniki dla Altiusa. Dlatego Altius ma pewnie z 2 lata opóźnienia i już rosyjskie silniki. Przyjęcie do służby przewidywane jesienią br., jeśli dobrze pamiętam.

  14. Pilot 1 seryjnego su57

    Po co drony, niedługo kosmiczny MiG 41 wejdzie do produkcji a wtedy wszystkie narody klękną przed Carem Władimirem.