Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie czołgi z aktywnym kamuflażem

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Jak donoszą rosyjskie media, według nieoficjalnych informacji rosyjskie ciężkie wozy bojowe mają otrzymać nowy kamuflaż aktywny. Ma on charakteryzować się doborem kolorystyki w zależności od otoczenia w jakim się znajduje na wzór kameleona.

Informacje te przekazała rosyjska agencja RIA Novosti. Obecnie prototyp tego aktywnego systemu maskowania ma przechodzić cykl prób. Rozwiązanie to ma być przeznaczone dla różnego rodzaju pojazdów bojowych takich jak czołgi podstawowe, bojowe wozy piechoty czy kołowe transportery opancerzone. Jak dotąd rosyjska armia wykorzystywała do maskowania swoich wozów bojowych głównie środki konwencjonalne oraz w pewnym zakresie wielospektralne. Wprowadzenie do służby skutecznego systemu tego typu niewątpliwie oznaczałoby pewną rewolucję w kamuflażu.

Według informacji uzyskanych ze źródła w rosyjskim przemyśle zbrojeniowym system ten ma składać się z zestawu małych płyt pokrytych powłoką elektrochromową. Mają one pozwalać na tworzenie różnych obrazów wizualnych, które odwzorowują zarówno wygląd krajobrazu jak i jego strukturę. Informacje o otoczeniu mają być, co ciekawe, zbierane za pomocą kamer wideo, a uzyskany przez nie obraz analizowany i przetwarzany przez komputer w celu odpowiedniego dostosowania generowanego kamuflażu.

image
Reklama

Co więcej, wedle zapewnień twórców nowy rosyjski system maskujący ma zapewniać skuteczną osłonę przed wykryciem i namierzeniem nieprzyjacielskich za pomocą telewizyjnych urządzeń obserwacyjno-celowniczych stosowanych zarówno w załogowych jak i bezzałogowych statkach powietrznych jak i lądowych środkach walki. Ponadto identyfikacja chronionych przez nie pojazdów z większej odległości ma być trudna nawet dla wyszkolonych żołnierzy.

Sam wspomniany materiał elektrochromowy jest dziełem spółki Ruselectronics (część korporacji Rostec) i po raz pierwszy został zaprezentowany na forum Armi-2018, gdzie zaprezentowano go w postaci nakładek na hełmie nowej generacji. Ten system maskowania jest elementem projektu stworzenia nowego wyposażenia dla programu żołnierza przyszłości"Sotnik", który ma zastąpić obecnie używany rosyjski system żołnierza przyszłości drugiej generacji "Ratnik".

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (23)

  1. Ku pokrzepieniu serc davienitów.

    Specjalnie dla fanbojków z polskiej prasy. „To najgroźniejszy przeciwnik". Amerykański wojskowy wprost o Rosji. "Najgroźniejszym przeciwnikiem jest Federacja Rosyjska. Choć daleko jej do Armii Czerwonej z czasów zimnej wojny, dzisiejsza rosyjska armia jest groźnym przeciwnikiem, który zasługuje na szacunek" – pisze emerytowany amerykański pułkownik Richard Hooker w raporcie "Jak walczyć z Rosjanami". Raport został opublikowany przez Stowarzyszenie Armii Stanów Zjednoczonych (Association of the United States Army, w skrócie AUSA). Autor opracowania zwraca uwagę, że armia rosyjska jest "zahartowana w boju i dobrze wyposażona". Wśród zalet rosyjskich sił zbrojnych Hooker wymienia m.in. silną artylerię, obronę powietrzną i przygotowanie do prowadzenia wojny elektronicznej. Rosyjska doktryna wojenna Zdaniem amerykańskiego wojskowego doktryna wojenna Moskwy wyrosła przede wszystkim z doświadczeń II wojny światowej. "Chociaż od tamtego czasu rosyjska taktyka ewoluowała, nadal zachowuje wiele kluczowych cech z tamtych czasów" – przekonuje autor raportu. Dalej stwierdza, że opisywana przez niego armia jest dostosowana do prowadzenia działań ofensywnych. "Nawet w defensywie rosyjscy dowódcy uczą się atakować" – pisze wprost Hooker. Z tym stwierdzeniem nie zgadza się rosyjska agencja prasowa RIA Novosti (należy przy tym pamiętać, że jest to państwowe medium prezentujące przekaz zgodny z linią polityczną Kremla). Dalej stwierdza, że Rosjanie opierają się na obronie powietrznej, ponieważ ich lotnictwo "jest gorsze od amerykańskiego pod względem liczebności i poziomu technologicznego". Hooker podkreśla, że poważnym zagrożeniem są m.in. system rakietowy S-400 Triumf oraz rosyjskie śmigłowce szturmowe. Twierdzi również, że Moskwa znacznie prześcignęła Waszyngton w dziedzinie nowoczesnej wojny elektronicznej. Zdaniem Hookera przebicie się przez rosyjską obronę powietrzną jest możliwe dzięki dużej liczbie celów. Innymi słowy – należy np. wystrzelić więcej pocisków, niż przeciwnik będzie w stanie zestrzelić. W ocenie Hookera nawet w takim scenariuszu nie można być jednak pewnym sukcesu. Wojskowy twierdzi, że duże straty w potencjalnym konflikcie amerykańsko-rosyjskim będą nieuniknione, a intensywność walk może przypominać bitwy z czasów II wojny światowej.

    1. montańska norka

      Zaraz tutaj pierwszy Deviant tzn. Davien (pod tym nickiem i jeszcze kilkoma innymi typu GB itd. itd.) wyjaśni ci, że piszesz bzdury hihihihihi. Prawdziwi "davienici" nie dopuszczają do siebie realiów, oni żyją w świecie gier video na PC czy innym PS-ie + oczywiście co najważniejsze przekazie z centrali).

    2. Ku pokrzepieniu serc davienitów.

      Własnie nie. O dziwo i co mnie zaskakuje, żeden z deviantów / davienitów nie zabrał głosu pod tym momentarze. A napisałem go pod kilkoma artykułami. Może dlatego, że autorami tego raportu sa Amerykanie? Czekaja na wytyczne z centrali? A może po prostu czekaja na przeczekanie, az temat "umrze smiercią naturalną"? Ale to jest standartowe zachowanie, widziane chociazby pod pierwszy lepszym artykule, dajmy na to o katastrowfie samolotu USAF / US Navy. Tam kimentarze liczymy na palcach jednej rędki. W przypadku artykułu o katastrofie ruskiego samolotu komentarzy potrafia nastukać kilka setek, czasami nawet dobrze ponad tysiąc.

    3. Ku pokrzepieniu serc davienitów.

      Potwierdza się to co napisane. Komentarz o kolizji Seawolfa anawet jeden deviant / davienita sie nie pojawił.

  2. Andrzej

    to że kameleon zmieni ubarwienie spowoduje że zniknie jako ciało ? czyli systemy radarowe i termowizyjne wciąż mogą namierzać ów czołg

  3. lol

    A czy takie coś nie spowoduje, że inne metody wykrywania będą skuteczniejsze?

  4. DUDUŚ

    koncepcja przyszłościowa po opanowaniu technologii będą to stałe elementy wyposażenia systemów uzbrojenia i systemów używanych w innych służbach i rynku cywilnym

  5. Ehdjrj

    Ja już uwierzylem, a wy?

  6. viper

    Te płytki będą czyścić z błota lub kurzu co paręset metrów ręcznie czy polewać wodą?

    1. Tani

      Chyba wódką. To już było i wszyscy wrzucili to do kosza. Ruska armia tego nie kupi bo żadna armia tego nie chce.

    2. Mm

      Sa ultradzwiekowe systemy oczyszczania np matryc - pytanie o cene. Ale nie musza tego montowac w kazdym czolgu -jesli im sie uda moze wystarczy kilka batalionow stealth - zalezy od ich doktryny...

    3. lol

      Albo po pierwszych testach będzie to lipa. OK, w świetle widzialnym zamaskują. SPOKO. Problem w tym, że prawie każdy system kierowania ogniem, namierzania itp - działa na podczerwień... A obłożenie maszyny płytkami elektronicznymi, a jak wiadomo - elektronika się grzeje - NIE wydaje się dobrym pomysłem :D

  7. abra kadabra

    Kilka lat temu czytałem o takim kamuflażu stworzonym przez jakąś polską firmę z udziałem zagranicznej. Od tego czasu cisza w eterze.

    1. X

      Z Anglikami coś bylo kombinowane, ale kilka "dooobrych" lat temu. Przepadło (na razie?) tak jak np polski inteligentny przeciwpocisk, bronie o skierowanej energii (+obrona przed nimi) i inne proj rozwojowe, ktore widnialy chyba w w pierwszym PMT. Zwróć uwagę ile się teraz u nas przeznacza na fazę B+R i jaka jest tendencja.

    2. lol

      Albo po pierwszych analizach wyszło, że to ma słabe efekty, a kosztuje krocie i dodatkowo osłabia konstrukcję. Elektronika się GRZEJE :P

  8. bender

    Co jest sensorem dla tych płytek: jakiś mocowany na pojeździe system kamer? Wiele kamer wkomponowanych w materiał? Czy założenie kamuflażu oznaczać będzie modernizację pojazdu (system kamer, dedykowany komputer i niezależne zasilanie), czy będzie proste jak narzucenie Berberysa na pancerz? Pomysł wydaje się dobry, ale diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach, których jeszcze nie znamy. No i nie wspomniano o tym, czy ma cechy kamuflażu multispektralnego. Bez maskowania termalnego w kamerze termowizyjnej widać po staremu, więc wystarczyłoby wyposażyć drużyny piechoty w lornetki termowizyjne, bo wozy bojowe i wyrzutnie ppk kamery termowizyjne już mają (albo mają mieć), a przewaga nowego kamuflażu zostałaby w dużym stopniu zniwelowana.

    1. lol

      Pewnie standardowo, 'ruskaja tjechnika bez odpowiedników na świecie'... IMHO strasznie dużo problemów, a nawet takie powłoki i tak będą zawsze płaską powierzchnią. Doczepienie jakichś badyli z liśćmi powoduje zaburzenie tekstury i TO jest cel kamuflarzu - zatarcie linii/konturu maszyny czy człowieka.

  9. Nih

    Putin prowadzi do upadlosciCarstu jaki stworzył społeczeństwo ma dość dyktatora i jego okradania Rosji

    1. Fanklub Daviena i GB

      Wy, Żydzi, o bankructwie Rosji bredzicie ustawicznie od 20 lat, od kiedy Putin zamknął megazłodzieja Chodorkowskiego (przewodniczący Światowego Kongresu Żydów) a ta mała mniejszość w Rosji, co nie popiera Putina, to głównie dlatego, że jest zbyt miękki względem Zachodu... :D

    2. Prawda pozdrawiam

    3. M

      Kolejny niedouczony antysemita? Przewodniczącym ŚKŻ od 2007 r. jest Ronald Lauder. M

  10. Wicia czołgiem jedzie

    Ruski kamuflaż aktywny: Sasza z wiaderkami różnych kolorów farb polewa na bieżąco i zmienia kolory w zależności od potrzeby.

    1. Janusz czołgiem jedzie

      Dokładnie tak bo najlepsze są polskie kamuflaż w postaci gałęzi drzew liściastych i iglastych oraz białe szmatki na Rosomakach bwp1 i t72

    2. Rudy102

      Masz rację, kamuflaż naszych (polskich) T-72M (Monkey) jest najlepszy a te czołgi sa niepokonane. Zwłaszcza po tym, jak je zmodernizowali (odmalowali).

  11. Andrettoni

    Przyznam, że się na tym nie znam, ale z tego co wyczytałem, to taki system musiałby być zasilany. Pierwszy problem to pokrycie różnych powierzchni, drugi to trwałość tego pokrycia, a trzeci to zasilanie. Poniekąd rodzi to czwarty problem, bo skoro mamy prąd, to powstaje też sygnatura elektromagnetyczna. Jeżeli mówimy o jednolitej płaskiej powierzchni, to OK. Jednak czołg to wiele płaszczyzn i obłości, np. lufa. Dajmy na to, że da się to pokryć i powłoka jest trwała. Czołg jest matowy jak e-ink, czy świeci? Jaki jest zakres barw? Jak komputer wylicza te "obłości"? Gdyby taka powłoka powstała to oznaczałoby przełamanie wielu barier technologicznych. Z tego co czytałem to mówimy tu o kilku warstwach materiału - w tym szkła, które nie jest trwałe i lubi błyszczeć i raczej mówimy o jednolitych barwach, a nie wzorach. Dostępne na rynku cywilnym rozwiązania to jest prąd, jest kolor numer 1, nie ma prądu, jest kolor numer 2. Jeżeli są to LEDy jak z reklamy mercedesa - no to mamy prąd płynący stale i światło, a na wojnie nie ma "lepszych ujęć kamery, za to jest coś takiego jak "poświata" szczególnie we mgle czy w kurzu światło lubi się odbijać tworzą aureolę.

  12. Logistyk

    Tu jestem https://www.defence24.pl/polski-kamuflaz-nadchodzi-czolg-kameleon

  13. zs

    Nic im to nie da w starciu z TB-2.

  14. Autor Widmo

    Jak zwykle НЕТ АНАЛОГА В МИРЕ ! Z niecierpliwością czekam, kiedy ruszy produkcja seryjna na masową skalę. : )

  15. Jerzy

    Technologia nie jest nowa, wystarczy wpisać w youtube "mercedes invisible drive" - jak przed laty zobaczyłem ten film zastanawiałem się kiedy ta technologia znajdzie zastosowanie militarne. Jeżeli dodatkowo uda się zakamuflować ślad termiczny, to może to być prawdziwy przełom, pytanie tylko ile to będzie kosztować...

    1. bender

      Nie, mercedes używał diod osadzonych w jakiś matach, a ten rosyjski materiał bardziej przypomina płytki jakiegoś laminatu. Wpisz w wyszukiwarkę Ruselectronics: Electrochrome. Wydaje mi się, że inne będzie też zastosowanie. W tym sensie, że tak dokładne odwzorowanie rzeczywistości jak zrobił to mercedes to overkill. Wystarczyłaby zmiana barwy płytek tak, aby oddawały barwy otoczenia i wkomponowywały się w to, co w artykule nazwano strukturą krajobrazu. Co do kosztów to się kompletnie zgadzam.

  16. Jonasz

    Zaraz po cytrynach z Archangielska...

  17. Monkey

    Ciekawe co im z tego wyjdzie. Pomysły mają często interesujące, ale często im nie wychodzi tzw. efekt końcowy.

    1. Maras2

      Wyjdzie to co wyjdzie. Jak ktos nie próbuje to nic nie wyjdzie

  18. Pewny

    W zasadzie rosji można pogratulować naprawdę skutecznego PR. Jeżeli chodzi o pozostałe kwestie... rzeczywistość skrzeczy... !!!

  19. Znowu coś wykradli

    Zielone ludziki będą zmieniać kolor?

    1. dim

      Ruscy dobrze kombinują to ! ! ! Zabezpieczą się w ten sposób przed samonaprowadzaniem się na cel prostych, tanich, ale bardzo licznych dronów ze sztuczną inteligencją analizy obrazu. Od lat o piszę, że nie ma takich cudów, aby np. Chińczycy nie zbudowali tego najzupełniej masowo. Skoro już dziś budują roje tysięcy małych, bardzo tanich dronów i sterują tym. Skoro odpowiedni chip obrazowy z matrycą, ekstra działające w prostym smartfonie, kosztują dziś kilkanaście dolców. Czyli Rosjanie już myślą o zabezpieczeniu się i przed tym, gdy Polacy w ogóle nie wierzą ani rychłe w zaistnienie takiej broni. W tym nasi eksperci forumowi, biegli w tym co było i co dziś jest, ale już nie co musi nadejść bardzo wkrótce. I po pierwsze, na wojnie high-tech, "Nie maskujesz się perfekcyjnie ? Już nie żyjesz!"

    2. cała prawda,przez...

      Ekspertów z tego portalu najbardziej rajcuje znęcanie się nad ciężkim krążownikiem lotniczym.

  20. Sailor

    Kolejne rosyjskie yeti.

    1. :)

      Dla ciebie&co redaktor rzucił kość do ogryzienia.Kuzniecow się nazywa.

  21. Mems

    U Rosjan co godzinę coś nowego. Tymczasem USA już wycofuje swoje 117 a Rosjanie nadal nie mają samolotu 5 generacji. Ot zagwozdka.

    1. anonymus

      117 nigdy nie był samolotem 5 generacji ...

    2. Grzyb

      W Serbii spadło kilkanaście sztuk F-117 trafionych rosyjskim sprzętem, głównie Newami i to w małpiej (eksportowej) wersji.

    3. dim

      I uważasz, że to samolot 5 generacji niszczyć będzie pojedynczych żołnierzy ? Ja twierdzę, że prędzej rój tysiąca małych, taniutkich dronów, z AI analizą obrazową. Przez ten samolot co najwyżej przeniesionych. Precyzyjnie odnajdujących głowę i twarz, zupełnie jak czyniły to już 10 lat temu smarfony, a dziś nawet bardzo tanie smartfony.

  22. Olgino

    Co oni mają z karkami?

    1. viper

      Patrzą, czy Su-57 na łeb im nie spada.

  23. orel

    No w końcu Rosjanie wpadli na to co dla PL-01 projektowano już niemal 10 lat temu :D

    1. yaro

      i nawet wdrożono !, bo do dziś go nie widać :D

    2. Sailor

      Wbijcie sobie w końcu do głowy, że nie było nigdy czegoś jak PL-01. Model z tektury na pożyczonym podwoziu to koncepcja!! To był zwykły fake. Taki jak rosyjskie co nie mają analogów.

    3. dim

      "wpadli", lecz nie zbudowali.

Reklama