Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Rosyjska polityka historyczna w natarciu
Polityka historyczna będąca elementem wojny informacyjnej Kremla dała o sobie znać w niedzielę zarówno na terenie Federacji Rosyjskiej jak i w Polsce.
Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl I wezwał w niedzielę Rosjan do zjednoczenia się wokół tych ideałów, które pomogły odnieść zwycięstwo nad wojskami Napoleona w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1812 roku i pokonać różnice zdań oraz podziały w społeczeństwie. Polaków natomiast podczas mszy na terenie naszego kraju do pojednania z narodem rosyjskim.
W obu przypadkach byliśmy świadkami tego jak sprawnym orężem jest rosyjska polityka historyczna. Potrafi ona wpływać zarówno na czynniki wewnętrzne (niwelować społeczne niepokoje, rozbudzać patriotyzm rosyjski, konsolidować zwolenników) jak i zewnętrzne (doprowadzając do zrównania polskich i rosyjskich ofiar stalinizmu oddala widmo roszczeń skierowanych pod adresem Rosji, prawnej sukcesorki ZSRS).
Warto wspomnieć, że przed nami kolejna okrągła rocznica, którą Moskwa może spróbować wykorzystać do swoich politycznych celów. Chodzi o rok 1612, który dzięki Władimirowi Putinowi stał się świętem państwowym w Rosji.
(PAM)
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie