Rosyjska eskadra lotnicza w Libii

21 czerwca 2020, 08:37
su-24
Fot. mil.ru
Reklama

Jak poinformowało U.S. Africa Command (USAFRICOM), nowe dane wywiadowcze w postaci zdjęć satelitarnych dostarczają kolejnych dowodów na obecność i aktywność rosyjskich maszyn bojowych w Libii, które mają aktywnie wspierać rebeliancką Libijskiej Armii Narodowej (LNA) gen. Chalifa Haftara.

Na upublicznionych zdjęciach satelitarnych libijskiej bazy lotniczej al-Jutra znajdującej w centralnej Libii udokumentowano m.in. lądowanie jednego z bombowców Su-24, a także opuszczanie hangaru przez jeden z myśliwców MiG-29. Lotnisko to znajduje się obecnie w niewielkim oddaleniu od linii frontu.

image
Fot. USAFRICOM

Pentagon po raz pierwszy udostępnił materiał fotograficzny dokumentujący przerzucanie do Libii jako wsparcie dla sił gen. Haftara myśliwców MiG-29 i bombowców frontowych Su-24M już pod koniec maja br. Przebazowanie odbyło się w eskorcie myśliwców wielozadaniowych Su-35 należących do rosyjskich sił powietrznych. Widać na nich zarówno same maszyny w locie, jak i już po lądowaniu w bazie lotniczej w Libii.

image
Fot. USAFRICOM

Ujawnienie faktu dostaw nowych maszyn bojowych dla lotnictwa libijskich rebeliantów przez stronę rosyjską próbowano zamaskować oficjalnym i uroczystym przekazaniem tych samych samolotów na uzbrojenie syryjskich sił powietrznych kilka dni później. Według amerykańskich źródeł do Libii miało trafić łącznie 14 maszyn MiG-29 i kilka Su-24.

Według ujawnionych informacji MiGi-29, które pojawiły się w Libii, pochodzą najprawdopodobniej z 116 Centrum Przeszkolenia Bojowego w Priwołżsku, w obwodzie astrachańskim. Stamtąd zostały przerzucone do rosyjskiej bazy lotniczej Chmejmin, gdzie zostały całkowicie zamalowane ich oznaczenia państwowe i taktyczne, aby następnie trafić do ogarniętej wojną domową Libii. Analogiczną drogą przebyły najprawdopodobniej także dostarczone wraz z MiGami bombowce Su-24M. Stanowi to pogwałcenie embarga na dostawy broni do Libii, jakie zostało nałożone przez ONZ.

USAFRICOM potwierdził w ostatnim czasie fakt udziału tych maszyn w trwających w ciągu ostatnich kilku tygodni zaciętych walk w północno-zachodniej Libii. Świeżo dostarczone MiGi-29 miały wziąć m.in. udział w roli maszyn szturmowych w nalotach na siły Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) w rejonie miasta Syrta, o które toczono ciężkie walki. Pojawienie się kilkunastu nowych maszyn bojowych w lotnictwie rebeliantów stanowi znaczące wzmocnienie dla ich potencjału bojowego po serii ciężkich klęsk w ostatnich tygodniach.

Według amerykańskiego wywiadu maszyny te są pilotowane przez rosyjskich prywatnych najemników z tzw. Grupy Wagnera, którzy wspierają rebeliantów gen. Haftara. Zdaniem amerykańskich wojskowych zwiększa to diametralnie ryzyko ofiar wśród ludności cywilnej i ataków na cele niemilitarne. Ma to być spowodowane potencjalnie mniejszym doświadczeniem (a co za tym idzie precyzji) w prowadzeniu misji bojowych ze strony prywatnych najemników, a także braku związania tradycyjnymi prawami prowadzenia konfliktów zbrojnych. Najemnicy z tzw. Grupy Wagnera mają działać w aż szesnastu państwach afrykańskich, z czego w Libii ma znajdować się ich ok. 2 tysiące.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 118
Reklama
kuku
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:59

Tak tylko luźno rzucę w przestrzeń że obecnie w Libii niwolnik kosztuje poniżej 200 dolarów. Może to nie zwiazane z tematem ale przypomne że mamy 21 wiek a za Kadafiego handel niewolnikami karany był śmiercią. Ot taki dodatkowy sukces interwencji członków NATO w Libii.

Derwisz
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:30

Przypominam ze dar el salam daje kwitnie a to od 600 lat bogata historia niewolnictwa dla świata arabskiego od Iraku po Jemen

witek
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:21

I bardzo dobrze bo utrą trochę nosa Turkom, którzy jawnie popierają ISIS

Dawo
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 10:27

Czy moderacja może usunąć raz , na zawsze z forum Daviena i tego drugiego świra- Funklub-a? Przecież to jawnie widać, że są opłacanymi trollami- a jak nie, to przepraszam ale jeden i drugi zaśmiecają swoimi dyrdymałami forum. Odechciewa się odwiedzać i wyrażać swoje poglądy.

Davien
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:40

Dawo jak widać pierwszy powinien wyleciec taki świr jak ty ale no cóz, mamy wolnośc słowa i musimy sie z toba meczyc trollu.

Napiszę wprost
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 11:38

Lepiej bym tego nie ujął...

F. Kiepski
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 10:54

Bez nich było by tu nudno a tak przy piwku jak człowiek poczyta ich wypociny to się od razu humor poprawia.

R
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:42

Popieram.

złośliwy
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 10:49

Takich najszybszych zegarków zamontowanych w moskwiczach jest tu co najmniej dziesieciu.Przytulisko.

dux
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 00:57

Najlepsze to to ,że Amerykanie boją się ,że pilotowane przez grupę Wagnera samoloty będą bombardować cele cywilne i niemilitarne w Libii. Szczyt hipokryzji! Proponuję zobaczyć na necie filmiki jak Amerykanie bombardowali napalmem w Wietnamie wszystko po kolei.

ubawiony
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 06:46

Napalmem bombardowano dżunglę - takie duże niezamieszkanie obszary, gęsto porośnięte zielenią. Nic porównywalnego z oznakowanymi szpitalami organizacji międzynarodowych w Syrii bombardowanymi przez rosyjskie samoloty. Nie pół wieku temu ale obecnie.

fifi
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:54

Na netflixie jest dokumet wojna w Wietnamie.Zdaje się amerykanska produkcja.Zgaduje ze angielskiego nie panimajesz.Ale są napisy.Dasz radę Prawda cię wyzwoli :).

ubawiony
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 20:26

Nie mam sumienia Ci powiedzieć, że ten amerykański film, który oglądałeś - Apocalipse Now to nie był dokument.... Nie poddawaj się - jest wersja z rosyjskim dubbingiem.

fan Daviena
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 09:44

Pomarańczowy czynnik.

www
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 08:36

Al-Rakkę bombardowali tylko Amerykanie i tam nie ostał się ani jeden szpital ....

Davien
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 09:40

W Rakce przz cały czas okupacji ISIS i podczas wielodniowych walk o miasto zgineło mniej cywili niz w Aleppo rosyjskei bomby zabiły dzieci poniżej 5-ego roku zycia wiec daruj sobie rosyjska propagande.

Fanklub Daviena
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:45

No tak, Rosja bombardowała opozycję demokratyczną i szpitale a USA zrzucały dzieciom cukierki i przegoniły ISIS z Syrii. Tylko dlaczego Syryjczycy witają Rosjan kwiatami a w Amerykanów rzucają kamieniami i zgniłymi warzywami? :)

Davien
środa, 24 czerwca 2020, 09:16

Funku z Aleppo jak sie tam zbliżali "wyzwoliciele" z SAA i Rosji uciekło 900 tys osób głównei kobiet i dzieci jak najdalej od nich. A rosyjskie CGI t sobie sam ogladaj:)

Rych
wtorek, 23 czerwca 2020, 19:29

Zgadzam się

ubawiony
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 20:31

W końcu (przypadkiem) napisałeś prawdę. Tak Rosja i Assadowcy walczyli z sunnicką opozycją. W tym czasie USA wspierało YPG rozbijających IS. Jak Syryjczycy witają wojska rządowe i Rosjan to było pięknie widać w Aleppo, gdzie większość mieszkańców uciekła przed wyzwolicielami z armii rządowej albo na południu Syrii gdzie syryjscy cywile chronili się pod granicą Izraela licząc, że Żelazna Kopuła odstraszy bombardujące ich rządowe samoloty...

fifi
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 11:12

Masz prawo nie wiedziec ze w ostrzale dzielnic będących pod rządową kontrolą tez ginęły dzieci ponizej 5 roku życia. Ale jak powszechnie wiadomo dla was są dzieci sluszne i te niesłuszne. Co do ataku na Libię Gazeta Prawna 19.03.2011-"CNN .Okręty USA odpaliły rakiety Tomahawk na Libie."A pozatym nic na działkach się nie dzieje ... ":).

złośliwy
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 10:50

Daruj sobie amerykanską propagandę.

Davien
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:42

Widzisz podszywaczu ale to sa oficjalne dane ONZ więc donich z pretensjami ze tak dokładnie rosyjskie zbrodnie udokumentowali.

złośliwy
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:57

Propagandę? Bardzo dobrze udokumentowane fakty. Nie pasuje do rosyjskiej narracji? Trudno.

ciężki jest los montańskiego trolla w dzisiejszych czasach
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 17:16

Tak, właśnie propagandę. Nawet tutaj na D24 był w swoim czasie artykuł mówiący o tym jak nieudolnie próbowano Rosjan wrobić w bombardowanie przeróżnych szpitali czy punktów medycznych, które albo nigdy nie istniały albo zdjęcia zrobione po tych "bombardowaniach" nie pokazywały najmniejszych nawet uszkodzeń.

złośliwy
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 19:03

Na szczęście po tym artykule Rosjanie naprawili tę fuszerkę i zbombardowali prawdziwe szpitale należące do międzynarodowych organizacji humanitarnych... Bo o bombardowaniu tak oczywistych celów jak dzielnice mieszkaniowe nawet szkoda wspominać.

ciężki jest los montańskich trolli w dzisiejszych czasach
wtorek, 23 czerwca 2020, 16:07

Cóż jeden troll wyżej napisał, że "mamy wolność słowa" drugi pisze o naprawieniu fuszerki. Wszyscy już do tego przywykli.

Davien
środa, 24 czerwca 2020, 09:18

Jak widać prawda poteżnie zabolała:)) Ale to dzięki tej wolnosci słowa, u was w Rosji nie do pomyslenia tacy jak ty mogą sie w Polsce produkować.

złośliwy
środa, 24 czerwca 2020, 07:37

Tak. Wszyscy przywykli do rosyjskich trolli, którym z argumentów zostały wycieczki personalne i wyzywanie innych od trolli. Coś jeszcze masz do powiedzenia w temacie bombardowania szpitali?

easyrider
niedziela, 21 czerwca 2020, 21:40

Zbombardować "nieznanymi" samolotami, tak by kamień na kamieniu nie pozostał i udawać zdziwienie.

ito
niedziela, 21 czerwca 2020, 17:56

No i sami siebie zaorali- albo samoloty rosyjskie, albo piloci z Grupy Wagnera- razem się nie da. Bo jeśli istotnie pilotami są najemnicy samoloty zostały przekazane Libijczykom i z Rosją mają wspólnego tyle, ze wzięła za nie pieniądze, a jeśli samoloty są rosyjskie to najemnicy nawet ich nie tkną. Swoją drogą- Rosjanie wezmą się za łby z Turkami w Libii. Fajnie.

Zbuta
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 10:05

zapominasz o fakcie, że w Rosji samoloty bojowe wraz z uzbrojeniem można kopić w każdym sklepie ze sprzętem dla myśliwych i wędkarzy.

Davien
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 09:43

Ito, samoloty sa rosyjskie wiec Rosja łamie embargo,a kto niby lata w libii to juz inna sprawa.

R
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:42

Samoloty z ex Rosyjskie i tyle.

cała prawda przez...
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 10:51

Samoloty są syryjskie.

als
niedziela, 21 czerwca 2020, 19:03

Nie myślisz logicznie. Samoloty są rosyjskie i pochodzą z rosyjskich jednostek lotniczych. Zostały oficjalnie spisane ze stanu, więc nie są już częścią rosyjskiej floty powietrznej. Piloci są też Rosjanami, ale Rosja nie uczestniczy w konflikcie, więc nie mogą nosić rosyjskich mundurów. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby byli "czasowo urlopowani" ze służby w WWS Rosji.

złośliwy
niedziela, 21 czerwca 2020, 19:20

Jest jeszcze jeden wariant - zgubili się w trakcie ćwiczeń i pomylili kraje jak na Ukrainie. Jeszcze zobaczymy w Libii trupy z rosyjskimi książeczkami wojskowymi...

kurier
niedziela, 21 czerwca 2020, 20:31

Ach ta twoja biedna Ukraina ,z niezwyciężoną ukraińską armią zatrudnioną w Amazonie.

złośliwy
niedziela, 21 czerwca 2020, 21:39

Moja? Bynajmniej. Przypomniałem tylko jedno z zagrań niezwyciężonej w walce z cywilami, szpitalami i samolotami pasażerskimi armii radzieckiej... wróć... rosyjskiej.

orst
niedziela, 21 czerwca 2020, 14:51

"Zdaniem amerykańskich wojskowych zwiększa to diametralnie ryzyko ofiar wśród ludności cywilnej i ataków na cele niemilitarne" to jest hipokryzja sami morduja ludzi milionami a wypisuja takie idiotyzmy. A kto mordował Libijczyków podczas obalania Kadafiego, kto kazał strzelac do milicji na ukrainie, co amerykanie zrobili Syrii......

Davien
niedziela, 21 czerwca 2020, 17:55

Libijczyków mordowali inni Libijczycy, Syria to wojna domowa wywołana przez Asada i Rosja mordujaca masowo cywili w Aleppo i Doumie, Na Ukrainie strzelał Berkut wspomagany przez rosyjskich terrorystów, to Rosja mordowała ludzi mil.ionami wiec zwyczajnie milcz,

gargamel
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 11:31

Tak libijczycy mordowali libijczykow ze w eurolandzie bomby sie skinczyly i tzeba bylo prosic usa o zapasy bomb do zrzucania demokracji.

Marcin
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 00:39

Wojnę domową w Syrii wywołał Asad? Chce się sam obalic od 9 lat a jednocześnie przed tym broni go FR. Davien - co za teorie znowu wypisujesz. w Aleppo było państwo ISIS i w końcu zrobiono porządek.

cynik
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 11:00

Dla przypomnienia obecny konflikt to druga wojna domowa sunnickiej większości przeciwko dyktaturze mniejszości alawickiej [szyici] z partii BAAS i rodu al-Asadów. Tak tę wojnę wywołał Baszszar al-Asad krwawo rozprawiając się z demonstracjami i opozycją. Mały tip - zanim w tę wojnę wmieszali się bandyci z Państwa Islamskiego migrujący tu z Iraku masakry cywilne były specjalnością armii rządowej i służb al-Assada.

Davien
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 09:45

Sam chciałes; wojne domowa w Syrii rozpoczął Asad tak znęcajac sie nad cywilami ze mu sie połowa armii zbuntowała. W Aleppo nie było ani jednego dzihadysty z ISIS. masz cos jeszcze do dodania?

Skleroticus
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:45

Wojnę domową w Syrii rozpoczęli Katarczycy i Ruscy. Katar chciał pociągnąć rurę z gazem na wybrzeże Morza Śródziemnego a Ruscy do tego nie mogli dopuścić, bo turecki potok i inne gazowe biznesy Gazpromu byłyby nieopłacalne. Więc kiedy dowiedzieli się, że Assad dogadał się z Katarem, nacisnęli go i kazali zerwać porozumienie. No to Katar zrobił Assadowi rewolucję. Ot i wszystko. Jak zawsze, tam gdzie brudne łapki Kremla, tam śmierć, cierpienie i nędza.

Davien
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:48

Panie scleroticus, cąła wojna domowa zaczeła sie od protestów ludnosci na fali Arabskiej wiosny. Do tego ludzie juz zaczynali miec dosyc bezskutecznych protestów i zaczynało to powoli wygasac kiedy Asad postanowił sie an nci wyzyć. Robił to w tak bestialski sposób ze prawi połowa armii mu sie zbuntowała i tak rozpoczeła sie ta wojna domowa, ISIS, al Nusra, ROsja i cąła reszta to juz pózneij sie dolaczyła.

Fanklub Daviena
niedziela, 21 czerwca 2020, 22:06

No tak, a AKowców za Stalina mordowali "inni Polacy". Ci "inni Polacy" mówili w jidisz i urodzili się w Sowietach... Podobnie "inni Libijczycy" mordowali Libijczyków. Potem jak ktoś takiego "innego Libijczyka" złapie, to Brytyjczycy, Turcja czy Francja nie chcą go przyjąć, choć ma ich paszport... :)

Wania
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:46

Nie kolego, przywódców państwa podziemnego mordowali czystej krwi Rosjanie. Bandyta Żuków dał im list żelazny nietykalności. I skończyło się dla nich jak to u sowietów ich zamordowaniem na Kremlu.

Davien
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 09:50

Istotnie, po co brytyjczykom czy francuzom przestępcy od Wagnera których Rosja masowo do Libii wysyła:) AK-owców to mordowali wtwoi mocodawcy-Rosjanie. Natomiast co do smeirci kaddafiego to został zabity przez bojówki al Bibiego lub asz-Szajbaniego.

niedziela, 21 czerwca 2020, 22:59

Rosja też z otwartymi ramionami nie wita wracających na Kaukaz bojowników IS, choć sama ich wysyłała...

fifi
niedziela, 21 czerwca 2020, 18:55

Tak,tak.Używali do tego mordowania w Libii miedzy innymi rakiet samosterujacych.Jak im sie skończył zapas to domowili trochę w USA.Uwazasz ze wszyscy wkoło są na twoim poziomie intelektualnym ?

niedziela, 21 czerwca 2020, 22:05

do twojego poziomu naprawdę nisko trzeba się schylać...

bf109
niedziela, 21 czerwca 2020, 16:41

No co? Poczytam uważnie, serio interpretacja świata poprzez rosyjską propagandę jest w jakiś surrealistyczny sposób fascynująca.

złośliwy
niedziela, 21 czerwca 2020, 20:33

Fascynująca jest interpretacja swiata według twojwgo kolegi Daviena.I taka prosta.Jak dolna część tryzuba.

Davien
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:49

A ten podszywacz dalej zakłamuje fakty i historie:)

złośliwy
niedziela, 21 czerwca 2020, 16:09

Chyba powinno być "kto kazał Berkutowcom strzelać na Ukrainie do demonstrantów"? To akurat wiadomo, bo po Majdanie ci bandyci odnaleźli się w Rosji. Przypomnij nam co Amerykanie robili w Syrii? Poza uratowaniem Asada poprzez wspieranie milicji YPG, które zniszczyły Państwo Islamskie.

błądzący
niedziela, 21 czerwca 2020, 18:57

Kto kazał ściąć drzewa i zutylizowac je wraz z tkwiacymi w nich pociskami będącymi dowodem w sprawie?Oto jest pytanie.

złośliwy
niedziela, 21 czerwca 2020, 19:17

Kto tracił władzę i wpływy i jako jedyny miał interes w strzelaniu do demonstrantów? Kto później ostrzeliwał już na większą skalę ukraińskie miasta i wioski wyrzutniami Grad i artylerią z terytorium FR?

blądzacy
niedziela, 21 czerwca 2020, 20:34

Ach ta twoja biedna Ukraina :).Kto chce zyskać władzę...

złośliwy
niedziela, 21 czerwca 2020, 21:40

Nauczcie się jakichś nowych zagrywek, bo ta z przypisywaniem rozmówcom ukraińskości jest już nudnawa...

:)
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:14

Kazdy w miarę rozgarniety wie kto tu jest kto.Amen.

złośliwy
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:30

Zgadza. Tych na służbie Rosji trudno nie zauważyć.

rob ercik
niedziela, 21 czerwca 2020, 13:53

pentagon, szkoda ze nie byli skuteczni w walce z wirusem …

niedziela, 21 czerwca 2020, 22:07

byli skuteczni.

rob ercik
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:45

Tja, ponad 120 000 martwych, ponad 3 200 000 zarażonych tylko w USA, bardzo skuteczni

Pankracy
niedziela, 21 czerwca 2020, 13:46

Te 2 ruskie samoloty bez WSPARCIA i rozpoznania same nie,dadzą rady Jakie drony używa haftar?

Vwd
niedziela, 21 czerwca 2020, 17:13

Rosjanie mają szczeście że Turcy swoje systemy plot rozstawili tylko wokół własnych oddzialow. Gdyby Hawki i Hisary poszły wraz z ofensywą GNA to już te Migi i Su zostałyby zestrzelone.

pytajnik
niedziela, 21 czerwca 2020, 11:51

Czyli mamy dwa samoloty czy to już eskadra ?

Fanklub Fanklubika
niedziela, 21 czerwca 2020, 11:31

Rosja wtrąca się w sprawy Libi wbrew woli legalnego rządu, a tak zapomniałem legalność rzędu można poruszać tylko wtedy gdy jest on prorosyjski a jak nie jest to trzeba pisać że legalność nie ma znaczenia. Hipokryzja kremlinków granic nie zna, podobnie zresztą jak Rosja.

Fanklbub Daviena
niedziela, 21 czerwca 2020, 17:15

Kreml to hipokryci? A co powiesz o USA? To generał Khalif Haftar jest teraz be? No proszę jak to w USA wraz ze zmianą POTUSa zmienia się "mądrość etapu"! Niczym w Sowietach! Przypomnę fragment życiorysu gen. Haftara: "W czasie uwięzienia wraz ze swoimi wiernymi oficerami uformował grupę mającą nadzieję obalić Kadafiego. Ok. roku 1990 został w ramach umów z rządem USA zwolniony z więzienia i przez 20 lata zamieszkał w USA w Langley w Virginii, gdzie uzyskał amerykańskie obywatelstwo (pytanie do wszechwiedzącego Daviena: gdzie "przypadkowo" znajduje się główna siedziba CIA?). W 1993 za antylibijską działalność został in absentia skazany przez "Libijską Dżamahirijję Ludowo-Socjalistyczną" na śmierć (pytanie do Daviena: jaką to antylibijską działalność, karaną śmiercią, można prowadzić mieszkając w Langley w Virginii?). Gdy NATO napadło na Libię jakoś tajemniczo (niczym Jaceniuk na premiera Ukrainy. V. Nulland z CIA zanim Jaceniuk się dowiedział, że jest kandydatem, już wiedziała jak Ukraińcy zagłosują w najbliższych wyborach...) Haftar został naczelnym dowódcą sił zbrojnych "niepodległej" Libii. I wszystko było ładnie aż do 2014 roku, gdy przyszła nowa "mądrość etapu" i nagle obywatel USA gen. Khalif Haftar przestał się Amerykanom podobać!!!! I pytanie, czy ze swoimi 20 laty wspomnień z Langley mógłby liczyć na uczciwy proces w USA, czy też przed procesem zostałby niczym Kadafii "spontanicznie zabity przez libijskich obywateli"? :-D

Davien
niedziela, 21 czerwca 2020, 18:04

Widzisz trollu jak mało wiesz:) Haftar był lojalnym generałem kadaffiego dopóki nie skopał inwazji na Czad nie wpadł w rece czadyjczyków, po czymn zdradził kaddafiego oferując swoje usługi Czadowi i USA. A kara smierci grozi za zdradę jakiej sie dopuscił haftar. Nie mieszkał w Langleyale w poblizu tej miejscowości i wbrew temu co wypisuje NYT nie był pracownikeim CIA:)) NATO funku nie napadło nigdy na Libię, atak na Libię to działanie Francji. Haftar nigdy nie był głównodowodząym sił rebeliantów, był nim Abd-al Fattah Jusuf, a haftar był dopiero trzeci w hierarchi. W 2014r Haftar ponownie zdradził Libijczyków rozpoczynając bunt który uniemożliwia zaprowadzenie pokoju w Libii. Natomiast Kaddafi zginał zabity przez Libijczyków wiec pewnie i taki los czeka podwójnego zdrajcę haftara.

ble
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 08:40

Ale obywatelstwo USA miał czy nie?

Davien
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 09:55

I co z tego?

poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:20

Ot tak każdy piewrszy lepszy zwolennik wroga USA dostaje obywatelsto z niczego. Logiczne myslenie i czytanie ze zrozumieniem to czynności obce dla bota.

Davien
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:51

Widzisz ichtamniecie, czego ze zdania:"zdradził kaddafiego oferując swoje usługi Czadowi i USA." nie zrozumiałes? Bo widze ze wszystkiego.

michalspajder
niedziela, 21 czerwca 2020, 12:47

To,co napisales o wtracaniu sie Rosji w sprawy Libii dotyczy nie tylko Rosji i nie tylko Libii.Dotyczy wszystkich panstw,ktore uwazaja sie za mocarstwa i maja sile do kreowania swoich stref wplywow w panstwach od nich slabszych.Tak bylo od poczatku panstwowosci i tak bedzie po jej kres.To nie tylko Rosja...

Brutal po goleniu
niedziela, 21 czerwca 2020, 19:40

Bo życie jest brutalne.

michalspajder
niedziela, 21 czerwca 2020, 21:00

Hehehe, twoj nick w polaczeniu z twoim komentarzem naprawde poprawil mi humor przed pojsciem do pracy:-))))

Fanklub Daviena
niedziela, 21 czerwca 2020, 12:29

"Legalnym" wg ciebie... Legalny to był rząd Kadafiego, co NATO nie przeszkadzało w napaści na Libię i zamordowaniu tego legalnego rządu... I to po tym, jak Kadafi wypiął się na Rosję, rozbroił i zaczął kumplować z Zachodem. Gdyby zachowywał się jak Kim w Korei Północnej albo chociaż jak Asad, to rządziłby do dziś! Bo USA napada tylko na słabych! A już na Iran czy choćby Wenezuelę się nie odważy. Mam nadzieję, że jak w USA wybuchnie Wojna Secesyjna v. 2.0, to Korea Północna i Iran zaczną dostawy uzbrojenia dla uciskanych Czarnych Braci walczących z rasizmem i faszyzmem i o wolność! Pozwólmy karmie działać! ;)

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 10:09

Legalny bo uznany przez ONZ a Kadafi był terrorystą i tak jak inni jemu podobni, i bardzo dobrze że chwasta wyrwali.

ruski stek bzdur...
niedziela, 21 czerwca 2020, 22:41

A ten nadal zbiera śmieciowe rubelki błaznując i kłamiąc na obcym forum, a może zatańczysz??? :)

niedziela, 21 czerwca 2020, 22:09

A talibowie to rdzenna ludność Afganistanu....

poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:18

No to walnołeś, bo i owszem talibowie to afgańczycy, wychowankowie szkół koranicznych.(początkowo wychowankowei medresy prowadzonej przez mułłę Mohammada Omara) Sama nazwa wywodzi się z pusztuńskiego.

Davien
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:52

Talibowie to wychowankowie szkół koranicznych z PAKISTANU.

wtorek, 23 czerwca 2020, 23:06

Zanim sie coś napisze radzę sprawdzić w jakich krajach zamieszkują pusztuni.

Davien
środa, 24 czerwca 2020, 09:20

W Pakistanie? Bo mieszkaja i w Afganistanie i w Pakistanie ichtamniecie:)

środa, 24 czerwca 2020, 11:31

Owszem bo mieszkają i tu i tui nie tylko ale talibowie to afgański wynalazek, to że powstał na emigracji o niczym nie świadczy. I owszem talibowie to rdzennie afgański wynalazek.

poniedziałek, 22 czerwca 2020, 19:09

I pewnie dlatego większość ich bojowników i uzbrojenia pochodziła z Pakistanu, nie? Nazwa talib wywodzi się z języka arabskiego.

środa, 24 czerwca 2020, 14:17

Nie z arabskiego.

Davien
niedziela, 21 czerwca 2020, 18:10

Robisz sie smieszniejszy z każdą chwila:)) NATO w ogóle nei działało w Libii, Kaddafi sie nei rozbroił, obiecał jedynie zaprzestac zamachów terrorystycznych jak en nad lockerbie i tyle. USA nigdy z Asadem nie walczyło, jakby chcieli toby ten rezim zmietli z powierzchni ziemi ale byli w Syrii by walczyć z ISIS która tworzyli wspierani przez Rosje pogrobowcy z BAAS A KRLD i Iran będa dostarczac broń muzułmanow w Rosji jak ci postanowia wan zrobic jesień sredniowiecza za mordy na Bl.Wschodzie:)

Tani
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 04:56

Dzialalo Jak najbardziej byli francuzi wlosi amerykanie ,sa nawet ksiazki z malowaniem samolotow z tej interwencji facet ty tego nie wiesz ? To jest na rynku ogolnie dostepne.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 10:03

To że byli Francuzi czy jakieś inne kraje nie oznacza że było NATO bo są to kraje suwerenne a nie pachołki NATO i tym samym prowadzą politykę w tym wojny na swój własny rachunek.

Davien
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 09:56

Tani trollu skończ kłamac bo się ... chce jak te brednie czytam:)

ToR84
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:53

Brak wiedzy budzi agresję Przykre.....ale pokazujące prawdę o tobie

:)
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 09:48

Zdaje się ze również Anglicy dorzucili od siebie małe co nieco.

złośliwy
niedziela, 21 czerwca 2020, 16:10

Tak samo legalny jak rząd Assada w Syrii, w której ostatnie wolne wybory odbyły się w latach 60-tych...

Kiks
niedziela, 21 czerwca 2020, 13:38

Nie rozśmieszaj ludzi. NATO zamordowało Kadafiego? To Libijczycy go rozszarpali. Z drugiej strony ruskim odpowiada taki układ, watażka morduje to dobrze, zabili watażkę to źle.

Fanklub Daviena
niedziela, 21 czerwca 2020, 22:14

"NATO zamordowało Kadafiego?" - tylko ty i Davien uważacie, że to nieprawda... :)

Davien
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 09:57

Mohammed al Bibi i asż Szajbani to aczej Libijczycy trollu nie uwazasz?:))

Fanklub Daviena
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:53

Nie uważam: rezolucja ONZ stanowi, że za zbrodnie na terenach okupowanych odpowiada OKUPANT! Zacytujmy też BBC: "Kadafi został ujęty w pobliżu swej rodzinnej Syrty o świcie, kiedy próbował uciekać w konwoju, który zaatakowały samoloty NATO" - a nasz kłamczuch Davien bredzi, że to nie NATO napadło na Libię... :)

Davien
wtorek, 23 czerwca 2020, 14:02

Kaddafi trollu przetrwał atak maszyn NATO, schował siew rurze kanalizacyjnej skad po pewnym czasie wyciagneli go libijczycy nalezacy do bojówki albo al bibiego albo asz-Sajbaniego i zamordowali. Nie było tam zadnych okupantów,ale masz rację, NATO działało w Libii na podstawie rezolucji RAdy Bezpieczeństwa ONZ nr 1973 tu sie myuliłem. Tyle ze NATO nei zabiło Kaddafiego wiec znowu bezczelnie kłameisz:)

Jedi
niedziela, 21 czerwca 2020, 13:53

To ty nie rozśmieszaj. Libijczycy rozszarpali Kadafiego. A broń do obalenia reżimu to nabyli w Tesco lub Biedronce. Ruscy, co nie można im się dziwić, korzystają tylko z chaosu wywołanego przez Amerykanów. Ale oni zawsze tak działali.

Davien
niedziela, 21 czerwca 2020, 18:06

Wow czego jak czego ale broni w Libii nigdy ni brakowało, Kaddafi juz o to zadbał:) USA w Libii nie działa wiec skończ kłamać.

antyfanklubDaviena
niedziela, 21 czerwca 2020, 14:32

tak, nie słyszałeś faszysty Putlera- można je kupić w każdym sklepie... smutny facet z ciebie rusku...

dobra rada
niedziela, 21 czerwca 2020, 15:53

Nie uzywaj tego skrótu myślowego. Od razu wiadomo żeś placzliwy ukraiński troll.

niedziela, 21 czerwca 2020, 22:10

a nie faszysta z nato?

Davien
niedziela, 21 czerwca 2020, 18:10

No i sam sie zdradziłeś żes żałosny ruski najmita bo im tylko Ukraina w głowie:)

Herr Wolf
niedziela, 21 czerwca 2020, 13:52

A którzy to libijczycy posiadali okręty i samoloty?!

niedziela, 21 czerwca 2020, 18:11

Wolfik, wiec co wg ciebie zabiło Kadafiego?? Bomba, pocisk kierowany?? Ech jestescie coraz ... w tym Olgino:)

fan Daviena
niedziela, 21 czerwca 2020, 21:36

Nie świru Davien.Nie będziesz mógł zasnąć.

płacz trollika rani serce
niedziela, 21 czerwca 2020, 12:28

Ale płacz, nawet tak żałosny na fakty nie ma wpływu.

doradca intelektualny
niedziela, 21 czerwca 2020, 18:59

Wertuj slownik FR ,codziennie rano.I wieczorem.Żeby ci się utrwalilo ,jak obraz Kuzniecowa w księżycowa noc ,w pobliżu Odessy.

płacz trollika rani serce
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 17:21

A cóż to jest omnibusie "słownik FR"? Jeżeli już to słownik języka rosyjskiego. No ale w sumie skąd montańskie trolle miałyby to wiedzieć.

Tweets Defence24