Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Rosyjska armia trafiona koronawirusem

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony ujawniło, że według stanu na dzień 28 kwietnia 2020 r. w armii i wojskowych instytucjach edukacyjnych Federacji Rosyjskiej wykryto ponad 2600 osób zakażonych koronawirusem. Wszystko wskazuje na to, że zaczyna w tej chwili się mścić wcześniejsze, lekceważące podejście generalicji i polityków do zagrożenia epidemicznego COVID-19.

A jednak rosyjska armia okazała się nie być odporna na zarażenie koronawirusem. Pomimo deklarowanego wcześniej przez generalicję kompleksowego przygotowania się na zagrożenie, zgodnie z oficjalnymi danymi z 1 maja br. zarażonych jest już ponad 2600 żołnierzy, słuchaczy wyższych i średnich uczelni wojskowych oraz pracowników wojska.

Teoretycznie w samych jednostkach wojskowych sytuacja nie jest alarmująca, ponieważ zgodnie z komunikatem Minoborony „Podczas ciągłych testów w siłach zbrojnych Federacji Rosyjskiej od marca do 1 maja tego roku odnotowano 1099 żołnierzy z pozytywnymi wynikami testów, których poddano leczeniu”. Rosjanie skrupulatnie wskazują również, że na koronawirusa zachorowało 313 cywilnych pracowników wojska.

Wśród personelu wojskowego, trzy osoby mają być w stanie ciężkim (wszystkie wymagały podłączenia do respiratora), dwanaście osób ma być w stanie „umiarkowanego nasilenia”, natomiast reszta ma przechodzić chorobę bezobjawowo. Pomimo tego 339 żołnierzy jest w tej chwili leczonych w szpitalach ministerstwa obrony, 282 osoby przebywają w ośrodkach izolacyjnych w miejscach pełnienia służby, a 10 osób jest hospitalizowanych w cywilnych placówkach medycznych. Pozostałych 468 żołnierzy zostało odizolowanych w domach. Rosjanie odnotowali też 137 przypadków, które zakończyły się wyleczeniem.

image
Fot. mil.ru

Statystykę rosyjskich sił zbrojnych niewątpliwie pogarszają uczelnie wojskowe. W szkołach wyższych podlegających pod ministerstwa obrony wykryto bowiem 1174 przypadki zarażenia COVID-19 pośród kadry, kadetów i studentów. Z tej liczby 425 osób jest leczonych w szpitalach wojskowych, 618 osób odizolowano w miejscu pełnienia służby, 13 osób jest leczonych w cywilnych placówkach medycznych, 118 jest izolowanych w miejscu zamieszkania a 2 osoby wyzdrowiały. Według Minoborony stan zarażonych jest „normalny”, a „choroba przebiega bezobjawowo”.

Lepsza sytuacja jest w wojskowych szkołach średnich w których studiuje ponad 14,5 tysiąca osób. Dzięki środkom zapobiegawczym i kwarantannowym podjętym przez Minoboronę tylko w 4 z 31 takich placówek oświatowych odnotowano pozytywne wyniki testów na koronawirusa. Zachorowało tam w sumie 209 uczniów. Z tej liczby 51 osób jest leczonych w cywilnych placówkach medycznych a 158 zostało odizolowanych w wojskowych domach wypoczynkowych.

Rosyjskie ministerstwo obrony nie poinformowało natomiast o sposobie radzenia sobie z chorobą w jednostkach wojskowych. Z komunikatów wynika jednak, że odbywa się to głównie poprzez odseparowanie żołnierzy od otoczenia (np. na poligonach) jak również przez stosowanie zasad sanitarnych, którymi wcześniej generalicja ostentacyjnie pogardzała. Na stronie Minoborony pojawiła wie więc ulotka, w której np. zakazuje się organizowania dużych zgromadzeń lub też podawania sobie ręki podczas powitania.

Rosja praktycznie jest spłukiwana środkami dezynfekującymi. Według Minoborony działania zapobiegawcze i diagnostyczne we wszystkich jednostkach wojskowych i organizacjach departamentu wojskowego, a także dezynfekcja pojazdów, pomieszczeń biurowych i mieszkalnych oraz materiałów są prowadzone codzienne. Dodatkowo cały personel Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej po przybyciu na służbę przechodzi badanie lekarskie z pomiarem temperatury ciała.

Minoborona publikuje też biuletyny, w których bardzo dokładnie prezentowane są dane odnośnie zachorowań w rosyjskich siłach zbrojnych. Przedstawiana jest również ogólna sytuacja epidemiczna w wojsku. Z komunikatu z 1 maja br. wynika, że rosyjskich siłach zbrojnych:

  • uruchomiono 5554 stacjonarnych punktów kontroli temperatury;
  • utworzono grupy zadaniowe do monitorowania i reakcji operacyjnej;
  • uruchomiono 23 specjalistyczne laboratoria diagnostyczne, które mogą przeprowadzać do 11,5 testów dziennie;
  • utworzono 182 centra obserwacyjne dla 30 tysięcy pacjentów pozwalające na odizolowanie i monitorowanie osób, które miały kontakt z pacjentami z zakażeniem koronawirusem;
  • przygotowano 6745 miejsc do ewentualnego leczenia zainfekowanego personelu wojskowego w szpitalach wojskowych.
  • przygotowano 7 mobilnych szpitali na 700 miejsc, do których przydzielono 86 zespołów medycznych i pielęgniarskich.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.