Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Parada Zwycięstwa pomimo koronawirusa

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Pomimo, że moskiewska służba zdrowia cały czas ofiarnie walczy z koronawirusem, przygotowania do planowanej Parady Zwycięstwa 9 maja br. trwają. Rosjanie poinformowali 6 kwietnia br., że w miejscowości Ałabino pod Moskwą odbyła się pierwsza wspólna próba komponentu naziemnego oraz powietrznego. Rosyjskie ministerstwo obrony zaprzecza dodatkowo, że planowano odwołać uroczystości. 9 maja mają się one odbyć zarówno na Placu Czerwonym, jak i praktycznie w każdym rosyjskim mieście garnizonowym.

Rosjanie cały czas kontynuują przygotowania do corocznej Parady Zwycięstwa w Moskwie, jaka ma się odbyć 9 maja 2020 r. Według informacji przekazanej 1 kwietnia br., przez rzecznika prasowego Prezydenta Putina – Dmitrija Pieskowa, wysłano już zaproszenia do światowych liderów i „wielu z nich udzieliło już pozytywnej odpowiedzi”. Specjalnym komunikatem, Kreml poinformował również, że 31 marca br. zakończono proces przyjmowania zgłoszeń o wystawienie akredytacji dla dziennikarzy. Zastrzeżono sobie przy tym prawo do odmowy bez wyjaśnienia przyczyny oraz powiadomiono, że listy swego rodzaju „wybrańców” zostaną opublikowane po 27 kwietnia 2020 r.

Rosjanie z całą stanowczością dementują natomiast plotki, przekazywane przez niektóre media, że uroczystości z okazji 75. rocznicy zwycięstwa w II wojnie światowej mogą zostać przełożone na późniejszy termin, skrócone lub nawet anulowane. Świadczy o tym chociażby komunikat agencji informacyjnej TASS, z 6 kwietnia br., o przeprowadzonej w Ałabino pod Moskwą pierwszej wspólnej próbie komponentu naziemnego i powietrznego.

We wspomnianej próbie miało wziąć udział 55 samolotów oraz 20 śmigłowców, nie podano natomiast żadnych szczegółów związanych z komponentem lądowym. Agencja TASS otrzymała od pracowników rosyjskiego ministerstwa obrony informację, że przygotowania do Parady Zwycięstwa przebiegają zgodnie z harmonogramem i nie ma żadnych zmian w planach dotyczących całej uroczystości.

Jednakże, nawet we wspomnianej informacji TASS, znalazły się pewne zastrzeżenia. Wskazano bowiem, że Parada Zwycięstwa ma się stać „znakiem jedności”, ale przy” dobrej sytuacji z pandemią.” Dodatkowo, cały czas informuje się, że podjęte zostały kroki, które mają zabezpieczyć osoby znajdujące się w ściśniętych czworobokach defiladowych, właśnie przed potencjalnym zarażeniem się kornonawirusem.

Najciekawsze jest jednak to, że rosyjskie ministerstwo obrony całkowicie "zamilkło", jeżeli chodzi o Paradę Zwycięstwa. Opis tego, co się dzieje w sprawie ogólnorosyjskich uroczystości, jest umieszczony nie na stronie ministerstwa, ale na specjalnej zakładce pod adresem www.may9.ru. Wojsko nie przekazało swojego stanowiska nawet dla agencji TASS. W ten sposób jedynym oficjalnym sprawozdaniem, od ponad dziesięciu dni, na stronie Minoborony (ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej) był raport o rozpoczęciu 1 kwietnia br. prób przez pododdział trzydziestu czołgów T-34, który drogą kolejową został już dostarczony do Ałabino z zakładów remontowych. To właśnie ten pododdział ma rozpocząć przejazd kolumny sprzętu na Placu Czerwonym 9 maja br.

Aktywny był jedynie rzecznik prasowy Prezydenta Putina – Dmitrij Pieskow. To on miał stwierdzić, że nie podjęto żadnych decyzji o zmianie planów zorganizowania parady z okazji Dnia Zwycięstwa w Moskwie, w dniu 9 maja, w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Według Pieskowa, obecna sytuacja jest monitorowana i Kreml ma rozważyć wszelkie możliwości.

Podobnie miał się również wypowiadać rzecznik prasowy rosyjskiego ministerstwa obrony, generał dywizji Igor Konaszienkow. To właśnie on wcześniej również informował agencję TASS, że przygotowania do Parady Zwycięstwa w Moskwie przebiegają zgodnie z planem oraz nie ma decyzji o zmianie „daty i formatu” uroczystości. Wskazują również na środki zapobiegawcze, jakie przedsięwzięto w odniesieniu do uczestników Parady. Każdy żołnierz ma bowiem kilka razu dziennie mierzoną temperaturę, jak również prowadzona jest dezynfekcja wszystkich pomieszczeń w miejscach ich przebywania. Według Konaszienkowa „wszyscy uczestnicy szkolenia chętnie biorą udział w tym historycznym wydarzeniu i wylewają siódme poty w trakcie treningu”.

Trzeba pamiętać, że wszystko to odbywa się w sytuacji, gdy w Rosji liczba chorych cały czas rośnie. 7 kwietnia br, na specjalnej stronie - стопкоронавирус.рф - informowano, że na ogólną liczbę 7497 zachorowań, na ostatnia dobę przypadają aż 1154 przypadki. W sumie w Rosji zmarło na koronawirusa 58 osób, a wyzdrowiało 494.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.