Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Parada Zwycięstwa pomimo koronawirusa

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Pomimo, że moskiewska służba zdrowia cały czas ofiarnie walczy z koronawirusem, przygotowania do planowanej Parady Zwycięstwa 9 maja br. trwają. Rosjanie poinformowali 6 kwietnia br., że w miejscowości Ałabino pod Moskwą odbyła się pierwsza wspólna próba komponentu naziemnego oraz powietrznego. Rosyjskie ministerstwo obrony zaprzecza dodatkowo, że planowano odwołać uroczystości. 9 maja mają się one odbyć zarówno na Placu Czerwonym, jak i praktycznie w każdym rosyjskim mieście garnizonowym.

Rosjanie cały czas kontynuują przygotowania do corocznej Parady Zwycięstwa w Moskwie, jaka ma się odbyć 9 maja 2020 r. Według informacji przekazanej 1 kwietnia br., przez rzecznika prasowego Prezydenta Putina – Dmitrija Pieskowa, wysłano już zaproszenia do światowych liderów i „wielu z nich udzieliło już pozytywnej odpowiedzi”. Specjalnym komunikatem, Kreml poinformował również, że 31 marca br. zakończono proces przyjmowania zgłoszeń o wystawienie akredytacji dla dziennikarzy. Zastrzeżono sobie przy tym prawo do odmowy bez wyjaśnienia przyczyny oraz powiadomiono, że listy swego rodzaju „wybrańców” zostaną opublikowane po 27 kwietnia 2020 r.

Rosjanie z całą stanowczością dementują natomiast plotki, przekazywane przez niektóre media, że uroczystości z okazji 75. rocznicy zwycięstwa w II wojnie światowej mogą zostać przełożone na późniejszy termin, skrócone lub nawet anulowane. Świadczy o tym chociażby komunikat agencji informacyjnej TASS, z 6 kwietnia br., o przeprowadzonej w Ałabino pod Moskwą pierwszej wspólnej próbie komponentu naziemnego i powietrznego.

We wspomnianej próbie miało wziąć udział 55 samolotów oraz 20 śmigłowców, nie podano natomiast żadnych szczegółów związanych z komponentem lądowym. Agencja TASS otrzymała od pracowników rosyjskiego ministerstwa obrony informację, że przygotowania do Parady Zwycięstwa przebiegają zgodnie z harmonogramem i nie ma żadnych zmian w planach dotyczących całej uroczystości.

Jednakże, nawet we wspomnianej informacji TASS, znalazły się pewne zastrzeżenia. Wskazano bowiem, że Parada Zwycięstwa ma się stać „znakiem jedności”, ale przy” dobrej sytuacji z pandemią.” Dodatkowo, cały czas informuje się, że podjęte zostały kroki, które mają zabezpieczyć osoby znajdujące się w ściśniętych czworobokach defiladowych, właśnie przed potencjalnym zarażeniem się kornonawirusem.

Najciekawsze jest jednak to, że rosyjskie ministerstwo obrony całkowicie "zamilkło", jeżeli chodzi o Paradę Zwycięstwa. Opis tego, co się dzieje w sprawie ogólnorosyjskich uroczystości, jest umieszczony nie na stronie ministerstwa, ale na specjalnej zakładce pod adresem www.may9.ru. Wojsko nie przekazało swojego stanowiska nawet dla agencji TASS. W ten sposób jedynym oficjalnym sprawozdaniem, od ponad dziesięciu dni, na stronie Minoborony (ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej) był raport o rozpoczęciu 1 kwietnia br. prób przez pododdział trzydziestu czołgów T-34, który drogą kolejową został już dostarczony do Ałabino z zakładów remontowych. To właśnie ten pododdział ma rozpocząć przejazd kolumny sprzętu na Placu Czerwonym 9 maja br.

Aktywny był jedynie rzecznik prasowy Prezydenta Putina – Dmitrij Pieskow. To on miał stwierdzić, że nie podjęto żadnych decyzji o zmianie planów zorganizowania parady z okazji Dnia Zwycięstwa w Moskwie, w dniu 9 maja, w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Według Pieskowa, obecna sytuacja jest monitorowana i Kreml ma rozważyć wszelkie możliwości.

Podobnie miał się również wypowiadać rzecznik prasowy rosyjskiego ministerstwa obrony, generał dywizji Igor Konaszienkow. To właśnie on wcześniej również informował agencję TASS, że przygotowania do Parady Zwycięstwa w Moskwie przebiegają zgodnie z planem oraz nie ma decyzji o zmianie „daty i formatu” uroczystości. Wskazują również na środki zapobiegawcze, jakie przedsięwzięto w odniesieniu do uczestników Parady. Każdy żołnierz ma bowiem kilka razu dziennie mierzoną temperaturę, jak również prowadzona jest dezynfekcja wszystkich pomieszczeń w miejscach ich przebywania. Według Konaszienkowa „wszyscy uczestnicy szkolenia chętnie biorą udział w tym historycznym wydarzeniu i wylewają siódme poty w trakcie treningu”.

Trzeba pamiętać, że wszystko to odbywa się w sytuacji, gdy w Rosji liczba chorych cały czas rośnie. 7 kwietnia br, na specjalnej stronie - стопкоронавирус.рф - informowano, że na ogólną liczbę 7497 zachorowań, na ostatnia dobę przypadają aż 1154 przypadki. W sumie w Rosji zmarło na koronawirusa 58 osób, a wyzdrowiało 494.

Reklama

Komentarze (26)

 1. Wania

  Bardzo dobrze. Rosja nie może ulec zachodniej propagandzie o wirusie.

 2. Koronaświrus

  Bardzo dobrze, nie ulegli paranoi

  1. Wania

   Władimir Putin: sytuacja z koronawirusem nie idzie w najlepszym kierunku. Bardzo dobrze. Niech maszerują w każdym mieście.

 3. T7g

  W Rosji już 10 000 zakażonych ... będzie niezła parada !!!

  1. T7g

   Już 13600 ...

  2. Wania

   Władimir Putin: sytuacja z koronawirusem nie idzie w najlepszym kierunku.... Czyli za mało zachorowań, bo Rosja chce pokazać jak powinna wyglądać walka z wirusem. 50 karetek stojących godzinami z pacjentami w korku do szpitala nie jest problemem i Rosja sobie poradzi. Wszak fankluby tu dowodziły, że WHO chwali Rosję i Rosja pomaga całemu światu... i nawet wozi sprzęt dla Polski z Chin samolotami w ukraińskich barwach.

 4. FR technologiczne imperium

  Najpierw wysylają środki do walki z wirusem do Włoch , potem sprzedają podobne USA a teraz mimo że gromadzenie się ludzi sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa, chcą organizować parady w całym kraju.W Rosji poczucie bycia "potęgą" góruje nad zdrowym rozsądkiem.

  1. podpowiedź

   Albo też, zaszczepili swoich żołnierzy przeciwko "grypie" a cywili musi trochę polec dla niepoznaki.

 5. Maciek

  To akurat są dobre wiadomości. Powszechna epidemia w kraju rad podkopie zaufanie do reżimu. Szkoda zwykłych ludzi, ale ofiary w walce o lepszą, socjalistyczną przyszłość muszą być.

 6. 7plmb

  Nigdy w Rosji Carskiej,ZSRR i Rosji dzisiejszej człowiek jako jednostka się nie liczył.Tak było jest i będzie.

  1. +++

   Czy to w ZSRR czy Rosji a nawet w USA oraz w Polsce człowiek jako jednostka się nie liczy tak było jest i będzie a jak myślisz inaczej to żyjesz w iluzji

  2. Wppr

   Mylisz się, chciałbyś żeby tak było

 7. Sekretarz Wirus

  U nas ludzi MNOGO

  1. abstynent

   Ano mnogo, ...w izbach wytrzezwien!

 8. PiotrEl

  9000 żołnierzy na paradzie (bez marszu cywili) to mniejsze czy większe zagrożenie niż ponad 200 chorych na lotniskowcu z załogą 5800 ludzi? Na razie wywalili kapitana, bo nie trzymał buzi zamkniętej. Teraz mówią już o 2300 na ląd. Jak rozumiem lotniskowiec ma pływać dalej. Pięknie nowy Latający Holender?

  1. Martw sie o swoich na paradzie. Jak się rozjadą po paradzie do domów zarazać dalej.

 9. Maciek

  Sowieci zorganizowali paradę w rocznicę "rewolucji", gdy pod Moskwą stali Niemcy i cały świat był przekonany, że to koniec bolszewii. Co to dla nich jakiś koronawirus? Nawet jeśli będą mieli drastyczny wzrosta zachorowań, jak to w Rosji mawiają krew jest tania. Swoją drogą ciekawy jestem którzy to światowi przywódcy odważą się przyjechać.

  1. robo

   przywódcy się "odważą"? którzy przywódcy zechcieliby to jest właściwe pytanie. Tradycyjnie był jeden, Zeman z Czech ale kilka dni temu oszołomy Putina obrzuciły teren ambasady racami czy nawet granatami dymnymi a na ogrodzeniu powiesili napis "nasze tanki będą w Pradze" (dyżurny milicjant akurat testował się na wirusa). Tak że nawet Zeman odpada. (oczywiście byliby "przywódcy" z różnego rodzaju Ługańska, Abchazji i kilku republik postsowieckich)

 10. Orthodox

  Skoro u nas można zorganizować wybory prezydenckie bez konsekwencji, to jakie jest ryzyko głupiej parady?

  1. easyrider

   Wybory wynikają z kalendarza wyborczego. Dlaczego nie miałyby być zorganizowane? Bawaria mogła korespondencyjnie a w Polsce to już jest "be"?

  2. Maciek

   Choćby dlatego, że nie będzie zachowany wymóg tajności głosowania - gwarantowany konstytucyjnie.

  3. Orthodox

   Niewiele wspólnego będą miały również z powszechnością. Wiele osób w kraju nie weźmie w nich udziału w obawie przed epidemią, a za granicą organizacja będzie ograniczona bądź niemożliwa.

 11. Prorok

  Przypuszczam, że na tydzień przed paradą w Rosji gwałtownie spadnie zachorowalność na wirusa.

  1. Mario

   Jak u nas przed wyborami.

 12. autor2

  nie takie eksperymenty przetrwali za carów czy za pierwszych sekretarzy, ten wirus to pestka w porównaniu z tamtymi czasami

 13. AWU

  Koronawirus jest doskonałą wymówką aby wytłumaczyć brak VIPów z zagranicy na dorocznym pokazie szowinizmu, nie mającej analogow techniki wojskowej (zakładam że T-34 na zdjęciu to te nowo zmodernizowane) i baletu mongolskiego. W tym roku pod znakiem zapytania jest nawet obecność znanego z ciągot pro rosyjskich prezydenta Czech, jako iż kilka dni temu "nieznani sprawcy" wrzucili na teren ambasady Czech w Moskwie granaty dymne, dzień po usunięciu z Pragi pomnika Koniewa którego Czesi pamiętają jako wyzwoliciela od agresji niemieckich rewizjonistów w 1968r. Ogólnie wiadomo że granaty dymne są powszechnie dostępne w sklepach survivalowych w Moskwie a biorąc pod uwagę olbrzymią ilość prowokatorów przybywających każdego dnia na moskiewskie lotniska głównie z USA i innych rusofobicznych krajów, rosyjskie służby w tym FSB mają problemy aby to kontrolować. Gen Konoszenkow na co dzień rywalizuje z Pieskowem o doroczną nagrodę rosyjskich mediów "Złote Usta/Laur Wiarygodności" lecz ostatnio miał gorsze dni. Ni mniej ni więcej zaczął grozić na Twitterze włoskim mediom i dziennikarzom którzy donosili o bezużyteczności rosyjskiego sprzętu przywiezionego do Włoch w ramach rosyjskiej "pomocy" jak również o potencjalnych zagrożeniach dla bezp narodowego związanymi z wpuszczeniem do kraju stosunkowo znaczącego kontyngentu wojsk państwa mówiąc delikatnie nieprzychylnego UE i NATO. Wypowiedzi Konoszenkowa spowodowały wydanie ostrego wspólnego komunikatu włoskich MSZ i MON w którym generałowi zwrócono uwagę że wolność prasy i wolność wypowiedzi jest jedną z najwyższych wartości w krajach cywilizowanych, zwłaszcza teraz w czasach epidemii gdy swobodny przepływ informacji jest elementem walki z wirusem.

  1. HeHe

   A czym "GROZIŁ" Konaszenkow tym włoskim "mediom"? Że je zamknie? Chyba jednak ruscy do Włoch nie wysłali czołgów i spadochroniarzy a sprzęt medyczny oraz lekarzy i o ile wierzyć Włochom to zawartość tej pomocy była przez prawie tydzień uzgadniana pomiędzy resortami zdrowia obu krajów (bo włoski resort zdrowia też zabrał głos na ten temat). Pisanie więc o rosyjskiej pomocy w cudzysłowie jest wystarczającym dowodem na "bezstronność" twojego komentarza. Poza tym "zapomniałeś" napisać, że w roli tych "włoskich mediów" (w liczbie mnogiej) występuje JEDNA (choć znana) włoska gazeta "La Stampa". Wygląda na to, że Jesteś złotoustym demaskatorem propagandy którą sam usiłujesz wykorzystać :)

  2. suawek

   Sam jesteś daleki od bezstronności, więc nie bardzo masz prawo wymagać jej od innych. Nie uważasz? To że "w roli włoskich mediów występuje jedna gazeta" nie ma znaczenia, bo gdyby gazet było pięć, pisałbyś że "tylko pięć". A tu chodzi o stosunek rosyjskiego oficjela to wolnej prasy w kraju w którym jest się gościem. Typowe dla Rosji.

 14. Hanys

  W USA nie było żadnej defilady, a mają setki tysięcy (jeżeli nie miliony) zakażonych, w samym Nowym Jorku umiera dziennie ponad 1000 osób, gospodarka też zaczyna im padać, już prawie 5 milionów Amerykanów zgłosiło się po zasiłki, mówi się że kryzys jaki ich czeka będzie gorszy niż w latach 30. XX w. Wtedy uratowała ich wojna światowa, ale tylko dlatego że nikt nie mógł ich zbombardować. Dzisiaj już taki numer nie przejdzie.

  1. Uku

   To pomyśl co będzie po paradzie...

  2. Marek

   Widziałeś trzydziestopiętrowy budynek w Nowym Jorku? Pewnie nie, skoro wypisujesz bzdury. Wyjaśnię ci jak on wygląda. To takie małe miasteczko, po którym ludzie przemieszczają się windami. W Nowym Jorku takich budynków jest dużo. Ludzie, którzy w nich mieszkają do pracy często dojeżdżają metrem, bo nie mogą koło niej zaparkować. Później idą do biurowców, gdzie znów jeżdżą windami. Tam musiało dojąć do epidemii. Twoi Ruscy natomiast epidemię fundują sobie na własne życzenie. Szkoda tylko, że przez ten kremlowski cyrk będą cierpieli zwykli Rosjanie. Mam jednak nadzieję, że po wszystkim rozliczą za to cara i spółkę. Tak samo jak mam nadzieję, że Hiszpanie rozliczą lewactwo za jasełka, które zrobili tam ósmego marca. Skoro zaś mówisz o ostatniej wojnie, powinieneś wiedzieć, że twoją Rosję uratowały amerykańskie dostawy. Bez nich Hitler dojechałby do Uralu, albo jeszcze dalej.

  3. HeHe

   To raczej ty powinieneś wiedzieć, że wtedy nie było Rosji "Hanysa" tylko ZSRR - Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich który za dostawy Lend-Lease zapłacił złotem i sens ostatniego zdania twojego komentarza powinien zostać odwrócony. Otóż to USA oraz Europa zostały uratowane przez sowietów bo gdyby nie zasoby ludzkie, przemysłowe oraz surowcowe tego kraju to Niemcy byli na najlepszej drodze do wygrania tej wojny a gdyby sowiety padły i w rękach Niemiec znalazłyby się sowieckie surowce to byłoby po Brytolach i nikt w Normandii by nie wylądował. Amerykanie mogliby tylko czekać na swój koniec lub szybko zawrzeć układ pokojowy z Cesarstwem Japonii i III Rzeszą.

 15. Marek

  Jak chcą swoim obywatelom zrobić to samo, co lewacy zrobili Hiszpanii, wolna droga.

 16. zdziwiony

  ..jaki problem ? .. grypa sezonowa wystepujaca od tysięcy lat w tym samym czasie miałaby stanowic problem ?

  1. bender

   To nie wirus grypy wywołuje SARS.

 17. Sailor

  Popieram w całej rozciągłości i jak to mówił król Julian "powodzenia życzę":))))!!!!

 18. Orthodox

  Propaganda to wciąż najskuteczniejszy sposób ,,walki" z koronawirusem". Nie tylko w Rosji.

 19. Sarmata

  No cóż Rosjanie szykują się do ewentualnej pardzie 9 maja a my w Polsce do wyborow 10 maja. Z tym że prorokuje że parady raczej nie będzie a wybory ........ trudno okreslić, PiS strasznie boi się przelożenia wyborów bo wiedzą co będzie po epidemii..... nędza i bezrobocie a więc ..... przegrali by te przelożone wybory.

 20. pol

  Bardzo dobrze jest ich 140 mil niech robią :)

 21. Wpr

  Brawo!!! Oby tak dalej

 22. tutuś

  gorąco popieram pomysł jak największej liczby defilad w rosji, w każdym garnizonie i każdej jednostce. Koniecznie musi w nich wziąć udział całe dowództwo/kierownictwo FR, kombatantów bym nie fatygował- niech odpoczywają w domu przed telewizorem. To może być najtańszy sposób na pozbycie się problemu ( przynajmniej na jakiś czas) agresywnego trójkolorowego światowego dresiarza:-)

 23. Kiks

  Wielu? Watażków?

 24. Fantasta

  Zabraknie im zielonej farby

 25. Kapustin

  Pamiętaj 2 metry odległości Zabraknie murów Kremla

Reklama