Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rośnie eksport Grupy PGZ

 • Część zespołu odpowiedzialna za testy żagla deorbitacyjnego PW-Sata2. Fot. pw-sat.pl
  Część zespołu odpowiedzialna za testy żagla deorbitacyjnego PW-Sata2. Fot. pw-sat.pl

Grupa PGZ sukcesywnie powiększa swój portfel zamówień eksportowych. Oprócz rynku krajowego i produkcji na rynki cywilne eksport jest jednym z trzech filarów gwarantujących Grupie stabilność finansową oraz środki na rozwój dla wszystkich wchodzących w skład PGZ spółek.

Ze swoimi produktami Grupa obecna jest dzisiaj na wszystkich kontynentach, prezentując bogate portfolio wyrobów i usług zarówno na największych imprezach branżowych, jak też na zamkniętych pokazach dla przedstawicieli Sił Zbrojnych państw sojuszniczych.

- Wynik, który udało się osiągnąć w roku 2017 jest niewątpliwie sukcesem, na który zapracowały wszystkie podmioty z Grupy. Należy oczywiście zaznaczyć, że nieoceniony wkład w wypracowany wynik wniosła pomoc Ministerstwa Obrony Narodowej, wspólnie z którym prezentowaliśmy się na wielu prestiżowych targach zbrojeniowych – powiedział Maciej Lew-Mirski, członek zarządu PGZ S.A. Lew-Mirski dodał, że Azja i Bliski Wschód stanowią dla PGZ rynki perspektywiczne na najbliższe lata. 

Ilustracja: PGZ via twitter

Jak informuje PGZ portfel zamówień eksportowych Grupy PGZ systematycznie rośnie. W 2016 udało się zrealizować eksport za blisko 560 milionów złotych oraz zabezpieczyć kontrakty na łączną sumę ponad 860 milionów. Rok 2017 przyniósł blisko 798 milionów złotych ze zrealizowanych umów oraz 1 250 milionów z zabezpieczonych porozumień.

W ciągu dwóch lat Grupa podwoiła zarówno ilość, jak i wartość wartość zidentyfikowanych projektów eksportowych. Obecnie PGZ prowadzi ponad 500 projektów eksportowych o łącznej wartości ok. 50 miliardów złotych. Są wśród nich zarówno porozumienia na kompletne systemy uzbrojenia, takie jak armatohaubice „Krab” czy karabinki MSBS „Grot”, ale także pakiety modernizacyjne dla wyposażenia proweniencji wschodniej czy też udział w łańcuchach dostaw międzynarodowych potentatów w sektorze bezpieczeństwa. 

Reklama

Komentarze (17)

 1. Doktor

  Jak PGZ przyłączy do grupy wszystkie mleczarnie to dalej będzie miała wzrosty. Białoruś eksportuje ok. 1,5 miliada dolarów, czesi ponad 2 my 0,5

 2. tomek

  A tak konkretnie to co PGZ wyesportowała w 2017?

 3. Freitag

  A co z zarobkami w PGZ????W Bumarze Łabędy doświadczony pracownik zarabia 2200 zł .Żenada

 4. Stefan 'Siara' Siarzewski

  Taki plan, to ja mam zawsze!

 5. malay

  kilkadziesiąt ręcznych wyrzutni Grom (Grom-M ?!) dla USA pewnie do celu oceny technologicznej i prób systemów anty-MANPADS, kilkanaście Pilic na Bliski Wschód, remonty Mi24 w Afryce ?, Beryle do Nigerii ? lufy dla czeskiej Zbrojovki w sumie drobnica jakaś

  1. Hakatumba

   Remonty śmiglowcow dla Afryki były całkowicie komercyjnym, zewnętrznym projektem, opłacanym przez prywatną firmę, przyniesionym na tacy i wynegocjowanym bez absolutnie żadnej aktywności ze strony PGZ. Zakład PGZ wykonał zlecenie, prace remontowe i tyle. Fakt, że jakościowo bez zastrzeżeń.

 6. Paweł

  Nowomowa biurokratyczna bez konkretów. PGZ to firma państwowa by osiągnąć sukces trzeba być elastyczną firmą prywatną. I tyle w temacie. No może jeszcze niech wspomną ile naszej kasy wpompowano w twór PGZ na etapie tworzenia.

  1. sylwester

   w chinach połowa firm jest państwowa i przynoszą dochody , Chiny są największą gospodarką świata ( tak już wyprzedzili stany ) w chinach jak państwowy zakład nie zarabia to po prostu bankrutuje jak prywatny , wszystko zależy od odpowiednich przepisów

 7. oko

  Zaraz, zaraz!! Eksportujemy Grota i Kraba?! Ktoś coś wie o tym? Toż to sensacja by była!

  1. LL

   Nie, raczej chcą startować w jakichś przetargach, czyli założyli projekty, żeby te przetargi wygrać, ale to jeszzce długa droga

  2. Podbipięta

   Czytaj pan uwaznie.Grot i Krab to krajowe zamówienie.

 8. rozczochrany

  Za brak kontraktów eksportowych odpowiadał poprzedni rząd. Zamiast stękać zastanówcie się na kogo zeście gtłosowali w poprzednich wyborach. Pamiętacie jak decyzja ministra wyżucono z pracy szefa projektu czołgu lekkiego Anders i rozwalono cały zaepół dlatego, że podpisał umowę z Indiami o współpracy mającym na celu produkcje i eksport Andersa do Indii? Nie wolno było przejawiac inicjatywy i broń boże eksportowac polskich wyrobow przemyslu obronnego za granice by nie stanowiły konkurencji dla zachodnich produktów.

  1. Vvv

   Ander to była wydmuszka z kiepskim podwoziem, sikiepskik silnikiem i przekładnia umiejscowionym z przodu, niskoprofilowa zawodowa wieża i pancerzem odpornym na 14,5mm front i 7,62mm boki czyli poziom bwp-2. To juz pl-01 był lepiej opancerzony bo to było CV-90mk3 oklejona dykta :)

  2. ZZ

   Nikt nie podpisał umowy z żadnym podmiotem z Indii. Nie było nawet żadnego zainteresowania ze strony Indii - Zemke już dawno o tym mówił.

 9. malkontent

  osiągnęli prawie 40% eksportu uzbrojenia 5x mniejszej Serbii! Jest dobrze, będzie premia.

 10. wert

  Obecnie PGZ prowadzi ponad 500 projektów eksportowych o łącznej wartości ok. 50 miliardów złotych ??? To jakieś bajdurzenie.

  1. Artur

   Obecnie PGZ prowadzi ponad 500 projektów eksportowych o łącznej wartości ok. 50 miliardów złotych. - Myślenie życzeniowe do sześcianu.

  2. infernoav

   Pamiętajmy, że ten sport to na kolejne 10lat zapewne. Poza tym nie liczy się wartość eksportu, a stopa zwrotu z niego. Można wyeksportować za 50mln i zarobić 500mln, a można za 5mld i mieć to samo.

 11. frank

  Ile z tego tortu przypada na WB Group?

  1. A

   WB Group nie jest częścia PGZ, tylko firmą prywatną.

  2. nord

   WB Group nie jest częścią PGZ

  3. Rex

   0% .. nie należą przecież do PGZ

 12. Rosomak

  „zabezpieczone porozumienia” i „zidentyfikowane projekty eksportowe” a gdzieś w tle 50 miliardów. Pewnie parę osób uda się wprowadzić w błąd tym dziwacznym slangiem.

 13. panako

  Czy ktos wie co i gdzie sprzedali?

  1. MONdrala

   Głównie to Mielec i Świdnik, jako podwykonawcy przy produkcji śmigłowców na export produkują, a reszta to drobnica. Plus WB Group kupione 25% udziałów przez MON, więc teraz pewnie doliczyli też export WB Group do podawanej sumy, jako że jest częściowo własnością PGZ. Czyli generalnie malowanie trawy na zielono. Żadnych istotnych kontraktów eksportowych nie zwarto. Słyszelibyśmy o tym.

 14. X

  Fajna grafika...

 15. sierżant rachuby

  Na miejscu pana Prezesa nie byłbym takim chwalipiętą: Dla przykładu: jeśli w 2016 r. strata netto PGZ wyniosła ok. 100 mln zł. a faktycznie ok. 300 mln zł. (po odjęciu ok. 200 mln dotacji) a przychody ze sprzedaży produktów to ok. 2,3 mld zł. i eksport ok. 560 mln zł. to PGZ przy założeniu, że ceny eksportowe nie odstają od krajowych DOFINANSOWAŁ odbiorców zagranicznych na kwotę ok. 24 mln zł a faktycznie ponad 70 mln.

 16. czytelniczka

  "Zidentyfikowanych projektów eksportowych". Czy to dawna nazwa UFO ?

 17. Vvv

  Wzrost z 0zl na 200zl to az min 200x wiecej :) PGZ jest tak dobra ze wszędzie ponosi porażki a jak prywatne przedsiębiorstwo odnosi sukcesy to musi byc włączone do molocha PGZ bo tylko PGZ moze doić mon

Reklama