Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Rosjanie opróżniają kolejne wyspy z „pamiątek” wojennych
Po fińskich wyspach przyszedł czas na japońskie. Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że planowany jest wywóz pamiątek z II wojny światowej, które odnaleziono na wyspie Szumszu z archipelagu Kuryle.
Pierwszym eksponatem, „ewakuowanym” na pokładzie jednego z okrętów Floty Pacyfiku, ma być średni czołg japoński z czasów II wojny światowej typu 97 Chi-Ha. Czołg ten i wiele innych zabytków z czasów wojny zostały odszukane przez członków ekspedycji zorganizowanej przez rosyjskie ministerstwo obrony, rosyjskie towarzystwo geograficzne oraz grupy poszukiwacze m.in. z Sankt Petersburga, Kazania i Iżewska. Rosji. Bierze w niej udział około 70 ludzi wspartych dziesięcioma pojazdami oraz wojskowymi śmigłowcami Mi-8 i Mi-26.
Jest to już druga ekspedycja, która tym razem ma się zakończyć 24 września br. Pierwsze poszukiwania zorganizowano we wrześniu 2014 r.
W obu przypadkach lokalizowano porzucony lub zniszczony sprzęt wojskowy (przede wszystkim czołgi, samoloty i ciężkie uzbrojenie) oraz szczątki poległych radzieckich i japońskich żołnierzy. Jest czego szukać, ponieważ w czasie szturmu wyspy Szumszu, który rozpoczął się 18 sierpnia 1945 r. mogło zginąć nawet 3000 żołnierzy Armii Czerwonej (w większości słabo przygotowanych do operacji desantowania i źle dowodzonych) i ponad tysiąc Japończyków.
Szczątki japońskich żołnierzy mają zostać przekazane później władzom w Japonii.
Stelle
To sprzątanie ma na celu zacieranie śladów obecności japońskiej na wyspach kurylskich, chociaż mowa o wyspie, co do której Japonia się zrzekła, to jednak działania te mogą stworzyć precedens to przeprowadzenia już wkrótce takich czynności na spornych wyspach.
ka9q
Dobrze, że porządkują zaszłe sprawy. Oby okazali szacunek wobec szczątków poległych żołnierzy (taka wola jest z tego artykułu wynika).
Szymon
Nie macie nawet pojęcia ile taki japoński czołg może być wart...
Podbipięta
Mamy.Japońce mało tego mieli.Od lat wykopuje tanki dla pewnego muzeum/w ramach stowarzyszenia /Więc mam/y/ panie kolego.Oj mam /y/,
Ezop
To chyba dobra informacja, że ktoś w końcu pomyślał, o zapewnieniu pochówku żołnierzom obu stron. Szkoda tylko, że dopiero 70 lat po wojnie. Także, ratowanie zabytkowych militariów to też pozytywne działanie.
Teodor
Ktos musial wylozyc pieniadze na te rosyjska ekspedycje, chyba ze znalezli kolekcjonerow na ten sprzet japonski.