Reklama

Geopolityka

Rosjanie odszukali zagubiony bombowiec z II wojny światowej

  • Fot. Flickr/Milosz1/CC3.0
    Fot. Flickr/Milosz1/CC3.0
  • Fot. kpt. K. Radzik/21 BSP.
    Fot. kpt. K. Radzik/21 BSP.

Członkowie grup poszukiwawczych „Orientir” i „Tainstwiennyj Urał” z Czelabińska odszukali w górach szczątki bombowca DB-3, który zaginął w sierpniu 1944 r. wraz z całą załogą.

Rosjanie odszukali ponad 40 fragmentów płatowca i jeden z silników. Wszystkie szczątki przekazali do znajdującej się w Czelabińsku filii naukowo–badawczego centrum rosyjskich sił powietrzno–kosmicznych. Identyfikacja członków załogi była możliwa dzięki bankowi danych „Memoriał”.

Fot. grupa „Tainstwiennyj Urał“/Wkontaktie

Samolot z pilotami-instruktorami oraz kursantami rozbił się w 1944 r. w górach Ural i przez 71 lat nie udało go się odszukać. Ostatecznie jego szczątki zostały znalezione na wysokości 850 m na górze Szabasz. Grupy poszukiwawcze postawiły w tym miejscu pomnik wraz z nazwiskami poległych pilotów.

Fot. grupa „Tainstwiennyj Urał“/Wkontaktie

Samolot bombowy dalekiego zasięgu DB-3 został opracowany przez biuro konstrukcyjne OKB w 1935 r. Tylko w 1936 r. pobito na nim pięć rekordów świata. Samoloty DB-3 przeszły chrzest bojowy w czasie wojny radziecko–fińskiej (1939-1940), później brały udział w walkach z Niemcami i Japończykami.

Samolot wielokrotnie modyfikowano, powstały w ten sposób kolejne wersje: DB-3S, DB-3T, DB-3M i DB-3F (znany jako Ił -4). Tylko tych ostatnich zbudowano ponad 5250 egzemplarzy. Był to podstawowy typ radzieckiego bombowca dalekiego zasięgu w czasie II wojny światowej. Do największych sukcesów tych samolotów Rosjanie zaliczają m.in. pierwszy nalot na Berlin 8 sierpnia 1941 r.

Fot. grupa „Tainstwiennyj Urał“/Wkontaktie

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. ka9q

    Ciekawe czy oni mieli jakieś materiały na temat przypuszczalnego miejsca katastrofy czy tak przez przypadek ? Tak czy inaczej mrówcza praca, zespołowi warto pogratulować.

  2. jakob grimminger

    Napis głosi " O nikim nie zapomniano ". Tylko, że zapomniano. Kilka milionów ofiar wojny ojczyznianej to wciąż błąd statystyczny.

    1. Henio

      Rozumiem, ze IIWS to nie wina szkopow a slowian, tak?

  3. Arek

    Super. Bardzo ciekawa informacje. Warto szukać. Brawo dla ludzi z tych organizacji!

  4. AM

    Przepraszam a czerwona gwiazda to jakie wyznanie? A tak swoją drogą to oni wysyłają na patrole bombowce w niewiele lepszym stanie w rejon Kanału La Manche.

    1. biała gwiazda jakie to wyznanie?

      Bzdura! Ich najstarszy bombowiec jest wyprodukowany w 1983. My za to latamy C-130 niewiele młodszymi od tego samolotu na zdjęciu...

  5. Pn

    Fajnie, o jedną tajemnice mniej.

Reklama