Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie ochrzcili samolot Su-30SM „Irkuck”

fot. mil.ru
fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło: „nowy wielozadaniowy myśliwiec Su-30SM rosyjskiej marynarki wojennej został wyróżniony nazwą Irkuck”. W rzeczywistości nie chodziło o bardziej przyjazne oznaczenie typu samolotu, ale o nazwanie jednego, konkretnego egzemplarza - przekazanego lotnictwu morskiemu.

Myśliwce Su-30SM nadal nie mają więc swojej własnej nazwy, takiej jaką otrzymały np. samoloty F-35 Lightning II czy F-22 Raptor. Rosjanie chcąc jednak wyróżnić czymś standardowy proces wprowadzania nowych statków powietrznych, postanowili ochrzcić jeden z nich i wybór padł na nazwę miasta, gdzie ten myśliwiec został wyprodukowany.

Zorganizowano nawet skromną uroczystość na lotnisku irkuckich zakładów lotniczych. Nie obyło się oczywiście bez okolicznościowych przemówień. Z jednej strony piloci mówili o wysokich ocenach, co do możliwości samolotów Su-30SM. Z drugiej natomiast strony władze Irkucka potwierdziły: „Przypisanie nazwy naszego miasta jednemu z samolotów, jest dowodem na uznanie dużego wkładu Irkucka w obronność Rosji”.

Nowe myśliwce rosyjskie nadal oznacza się tylko jako Su-30SM. Maszyny tego typu są używane w Syrii, mają też zostać zakupione przez Białoruś.

Reklama

Komentarze

    Reklama