Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosjanie modernizują produkcję armat czołgowych

Fot. Vitaly V. Kuzmin / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)
Fot. Vitaly V. Kuzmin / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Rosyjska korporacja naukowo-badawcza UralVagonZavod uruchomi seryjną produkcję armat przeznaczonych dla czołgów podstawowych T-90MS Tagił i T-14 Armata oraz lekkiego niszczyciela czołgów 2S25 Sprut-SD na zmodyfikowanej linii.

Jak podaje agencja TASS powołując się na rosyjski dziennik Izwiestija jedynym zakładem mogącym produkować nowe lufy jest fabryka nr 19 w Jekaterynburgu, należąca do korporacji UralVagonZavod. Dzięki wykorzystaniu nowych procesów produkcyjnych oraz narzędzi wysokiej precyzji do dokładnego wiercenia, gwintowania i chromowania powstanie zmodyfikowana linia produkcyjna luf armatnich 2A46M-5 oraz 2A82-1M.

Lufy pierwszego typu wykorzystywane są w czołgach podstawowych T-90MS Tagił, a także najnowszych odmianach T-72B3 oraz w lekkim niszczycielu czołgów 2S25 Sprut-SD. Z kolei T-14 – jak zauważył brytyjski raport – ma całkowicie nową armatę typu 2A82, której siła ognia przewyższa konstrukcje używane do tej pory na świecie. Według producentów zmodernizowane armaty mają cechować się o 15-20 proc. wyższą celnością oraz 1,7 raza zmniejszona redukcją gazów wylotowych wytwarzanych podczas wystrzału.

Z kolei armata 2A46M5 może strzelać z ok. 40 różnych typów amunicji, w tym przeciwpancerną ze zubożonym rdzeniem uranowym, podkalibrową czy przeciwpancernymi pociskami kierowanymi 9M119 Refleks.

Dostawa pierwszych armat dla Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej planowana jest już na 2017 rok, przy czym jak powiedział w wywiadzie dla gazety przedstawiciel koncernu, przygotowania do instalacji nowej linii produkcyjnej są nadal w toku. Modernizacja istniejących stanowisk spawalniczych oraz rozpoczęcie niskoseryjnej produkcji nastąpi w 2017 roku, zaś wszystkie prace zakończą się dopiero w ciągu trzech lat.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.