Rosjanie dementują opóźnienia dostaw Su-57 [KOMENTARZ]

18 października 2021, 11:56
Su-57 seryjny irkut
Fot. UAC
Reklama

„Dostarczonych zostanie ponad 70 samolotów do 2027 r., w tym kilka w tym roku” – przekonują w rosyjskich mediach służby prasowe koncernu Rostech. Jest to odpowiedź na artykuły opublikowane przez portale „National Interest” i „War is Boring”, które stawiają tezę, że przed rokiem 2027 nie będzie dostaw seryjnych Su-57 do jednostek liniowych, a cały program jest finansową i techniczną porażką, której legendę podtrzymuje jedynie kremlowska propaganda.  

Rosyjskie samoloty piątej generacji nie dają spokoju Zachodowi. Su-57 i Checkmate są regularnie celem wrzutek informacyjnych. Publikowane są nierzetelne informacje, które nie mają związku z faktami. Samolot (Su-57 – przyp.red.) jest już seryjnie produkowany i dostarczany! Dostarczonych zostanie ponad 70 samolotów do 2027 r., w tym kilka - w tym roku

Oświadczenie służby prasowej Rostech dla agencji TASS

Komunikat tej treści pojawił się w związku z publikacją „Doomed To Fail? Russia’s Stealth Su-57 Isn’t Going Anywhere Soon” na amerykańskim portalu National Interest, który odnosi się analizy pod tytułem „Russia Is Nearly Halting Stealth Fighter Production for a Decade”. Sformułowano tam wniosek który poważnie wzburzył rosyjskiego producenta, a który zawarty jest w tytule – program Su-57 utknął na ponad dekadę z powodu problemów technicznych i finansowych.

Zdaniem amerykańskich ekspertów do 2027 roku nie będzie dużych zamówień na samoloty Su-57, a wszystkie dostarczane egzemplarze są de facto prototypami. Powodem jest opóźnienie prac nad docelowym silnikiem, który ma zostać ukończony właśnie w 2027 roku. Dlatego przez kolejne 7-8 lat Moskwa będzie kupować niewielkie ilości maszyn do testów i w celach propagandowo-reklamowych licząc, że skusi jakiegoś klienta zagranicznego.

Tak zwane dementi służb prasowych Rostech de facto nie polemizuje z tą tezą, podkreślając jedynie, że do 2027 roku ma zostać dostarczonych 70 samolotów Su-57. Nie odniesiono się natomiast do tego, że prace nad silnikiem „Produkt 30”, który jest docelową jednostką napędową tych maszyn nadal nie zostały zakończone i potrwają jeszcze 5-6 lat. Wszystkie dostarczane do tego czasu maszyny są wyposażone w „napęd zastępczy” w postaci jednej z wersji silnika Saturn AL-31 (dokładnie AL-31F1), wykorzystywanego m. in. w maszynach Su-35. Dopiero kolejne maszyny będą mieć silniki nowej generacji, co będzie oznaczać znacznie mniejszą masę i większy ciąg, a do tego należy dodać wyższy resurs, plazmowy zapłon i mniejsze zużycie paliwa.

Kolejny istotny dla tego tematu fakt został już dawno potwierdzony przez producenta, choć w specyficzny dla rosyjskiej propagandy sposób. Otóż trwają prace nad ulepszoną wersją Su-57, przez kremlowskie media nazywaną „Super Suchoj”. Czym on jest? To de facto wersja docelowa, seryjna, która ma być gotowa za kilka lat, ale promowana jest jako dalsza modernizacja.

Na czym polega jej nowoczesność? Przede wszystkim właśnie na użyciu docelowego silnika, ale też nowych sensorów, systemów łączności i interfejsów człowiek-maszyna. Podsumowując – analiza informacji publikowanych przez producenta skłania do konkluzji, że Amerykanie mają racę – dopiero za kilka lat powstanie i zacznie być dostarczana seryjna, docelowa wersja Su-57, a obecnie produkowane samoloty to nawet nie produkcja przedseryjna ale prototypowa, nawet jeśli jej planowana skala to kilka-kilkanaście egzemplarzy rocznie. W 2021 roku miały to być dwie maszyny, ale producent zapewnia, że będzie ich co najmniej pięć.

Ważna jest też szersza perspektywa i plany zakupowe rosyjskich sił powietrznych. Mimo zapewnień o przechodzeniu na maszyny 5. generacji i bezzałogowce bojowe, plan zakupów na lata 2018-2027 i dotychczas zawarte umowy pokazują inny obraz. Rosyjskie lotnictwo ma w tym czasie otrzymywać co najmniej kilkanaście samolotów myśliwskich Su-35S oraz podobną liczbę wielozadaniowych Su-30SM i bombowych Su-34. Wszystkie one wywodzą się z rodziny Su-27. Kiedy porównamy to z planami zakupowymi US Air Force, które zamówiły jedynie pewną liczbę F-15EX dla zastąpienia ciężkich myśliwców F-15C/D, ale poza tym kupują jedynie F-35, których jest w służbie niemal 300, to konkluzja jest jasna.

Rosyjskie Su-57, które przez część ekspertów oceniane są jako samoloty „nie do końca 5 generacji” są dziś w fazie rozwojowej i testowej, a do wersji produkcyjnej, seryjnej i docelowej pozostaje im jeszcze co najmniej kilka lat. W tym czasie Amerykanie prawdopodobnie zaczną już wprowadzać do służbym albo przynajmniej testować w powietrzu samolot bojowy nowej generacji NGAD, nad którym już rozpoczęto prace. Rosja zdaje się stale pozostawać o co najmniej jedną generację w tyle i to pomimo swoich znacznych możliwości i doświadczeń. Luka technologiczna i przemysłowa stale się powiększa.

Reklama
Reklama

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 490
Reklama
Kr.
środa, 27 października 2021, 11:53

F35 po zainstalowaniu kotlow opalanych oparami benzyny i po uaktualnienu oprogramowania do wersji 9876865ZXCRT bedzie mysliwcem miedzygalaktycznym. W docelowej jednak wersji, czyli 12348783873AFUJ bedzie posiadal zdolnosc podrozowania w czasie. W swoje miedzygalaktyczne podroze, a po zaktualizowania oprogramowania do wersji docelowej takze w podroze w czasie, F-35 bedzie startowal z krazownila lotniskowcowego IS Dodzo (IS - Intergalactic Ship), orbitujacego na granicy horyzontu zdarzeń supermasywnej czarnej dziury, znajdujacej sie w centrum naszej galaktyki. Wedlog zapewnien roznych prestizowych zrodel, do tego czasu powinien zostac rozwiazany problem topienia sie platowca w sekcji ogonowej oraz opracowany powinien zostac sytem "Sidekick", pozwalajacy na przenoszenie szesciu pociskow AIM-120 z 1973 roku w wewnetrznych komorach uzbrojenia. Do tego czasu dopracowane maja zostac takze najnowszej generacji piorunochrony, umozliwijace latania jak i garazowanie F35 w kazdych warunkach, takze na powierchniach planet gazowych gigantow. Wedlog zapewnien anonimowych, lecz wiarygodnych i prestizowych zrodel, gotowosc operacyjna bedzie wynosic 564,86%, a pelna zdolnosc do wykonywania zadan wynosic bedzie 501,14%. Zdjete maja zostac takze ograniczenia oprogramowania, pozwalajace na wykonywanie nienazwanych dramatycznych manewrow powietrznych. Chociaz nazwa "powietrznych" nie do konca opisuje zdolnosci maszyny, gdyz bedzie ona zdolna, w trybie Bestia, do manewrow zarowno w prozni, w tunelach czasoprzestrzennych, w studniach grawitacyjnych jak i poza granicami horyzontu czarnych dziur z przeciazeniami wynoszacymi 9g przy predkosci wynoszacej SOL 1.6 (SOL - Speed Of Light, predkosc swiatla), z pelnymi komorami uzbrojenia i zbiornikami pelnymi oparow benzyny.

Michałek
czwartek, 21 października 2021, 20:22

Wygląda na to, że Su-57 to już jest porażka. Dlaczego? Przypomnę, że cały program PAK FA miał na celu stworzenie odpowiedzi na amerykańskiego F-22 Raptor. Efektów wciąż nie ma, a amerykanie mówią już o zastąpieniu raptora maszyną nowej generacji. Nawet jeśli Rosja w końcu dopracuje Su-57, to bedzi to maszyna spoźniona o generację.

Игорь
sobota, 23 października 2021, 15:53

USA już zastąpią „fantastycznego” F-22 ... F-15 EX (którego rozwój rozpoczął się pod koniec lat 60.)))

Grom
sobota, 23 października 2021, 20:22

F-15EX zastępują F-15C . F-22 będzie zastąpiony przez myśliwiec kolejnej generacji.

piątek, 29 października 2021, 10:48

Nie w tym życiu... Rabudi jenya, jeśli tak się stanie)))

Sailor
środa, 20 października 2021, 08:50

Czytając co poniektóre wpisy radosnej gromadki rodem z Olgino zaczynam się gubić. Wszystkie one maja cechy niewysublimowanej ironii. Tylko, że oni tak na poważnie.

AB
czwartek, 21 października 2021, 15:33

Najlepszy był ten co siw powoływał na kanał modelarski.

BUBA
wtorek, 19 października 2021, 23:40

Nie ma zaczenia jaki to ma silnik, bo przede wszystkim nie ma nowego systemu uzbrojenia. Jak nie ma nowego RVV SD i RVV BD to ten samoot ma podobne możliwości jeżeli chodzi o dalszą granicę prowadzenia ognia jak Su-35S bez R-37M. Czyli nie ma postępu................................................................... ............................................................................................................................................................................. 10 lat powstaje Isd. 180 i Isd. 810. I nie są prezentowane z Su-57 na pokazach MAKS jak do tej pory robiono to z innymi konstrukcjami. A przynajmniej ja takich zdjęć nie widziałem........................................

AB
czwartek, 21 października 2021, 15:34

Czyli nie ma owych silników, ale za to nowego systemu uzbrojenia, też nie ma XD

BUBA
czwartek, 21 października 2021, 19:55

AL-31F1 to bardzo dobry silnik, ale o wysokiej sygnaturze cieplnej - przy zastosowaniu Isd. 810 do zwalczania samootów NATO to bez znaczenia ale przy maksymalnej rubieży odpalenia R-77-1 do celu wysoko manewrowego jak myśliwiec, np MiG-19 9.12 jest możwość wczesnego wykrycia Su-57 jak Su-35S za pomocą IRST................................................................................................................ .................................................................................................................................................................. Isd.810 nie ma więc AL-31F1 w połaczeniu z R-77-1 uniemożliwia wykorzystanie w pelni cech bojowych tej maszyny podobnie jakby Polska chciała w F-35A stosować AIM-120 C-5 sprzed 15 lat. ...................................................................................................................................................................

Davien
niedziela, 24 października 2021, 14:30

AL-31 jego rozwojówka aL-41 to stary juz silnik, taki odpowiednik F100PW-220 lub F-110GE. A teraz dalej: K-77M to po prostu R-77-1 dopasowany do komór uzbrojenia i ze zmienionym silnikiem, reszta pozostała taka sama czyli kiepska na tle zachodnich rakiet A oznaczenei R-77M to nie isdielje 810 ale isdielje 180

BUBA
poniedziałek, 25 października 2021, 07:36

Wpisz sobie w Google:.............................................................................................. .................................................................................................................................... "New versions of the R-77 spotted on a four Ship #Su57 ‘Felon’ formation on Russian TV for the first time. The second aircraft carries the newer version of the K-77M (Izdeliye 180) and possibly a ramjet powered K-77ME (Izdeliye 180-BD)?"........................................................................................................................... ................................................................................tylko bez moich kropek i włacz tryb "grafika".............................................................................................................. ......................................................................................................................................

Tani
sobota, 23 października 2021, 14:37

Eeeee,tzw AL31 napedza Su-30 i 34. Su-35s napedza model 41 jest on mocniejszy o ponad tone ciagu wiecej Su-57 napedza ten sam silnik czyli AL-41plus elektroniczne sterowanie ciagu to F1. Silniki bez F1 maja manualne. Czyli lopatologicznie reczna skrzynia biegow zostala zastapiona przez automatyczna. I te zmodernizowane silniki AL41 F1 napedzaja 57. Obiekt 30 jest w probach lata na jednym z 57 badawczych z numerami 5.. . Ani jeden ani drugi silnik nie maja zadnego wplywu na wlasciwosci bojowe tylko eksploatacyjne. Natomiast rakiety maja bo ich wielkosc decyduje czy wejda lub nie do komor uzbrojenia tego platowca. Bo jezeli zainstaluja belki to juz problemu nie ma. Zeby bylo jasne 35s i 57 silnik jest ten sam tylko w 35s jest sterowanie nim mechaniczne a w 57 elektroniczne. Czyli ten sam ale nie taki sam. Izd 30 to juz calkiem nowy silnik ale o takich samych gabarytach bo chodzi o unifikacje z Su-35s. Kiedy izd30 wejdzie do produkcji seryjnej zastapi AL-41F1 na istniejacych 57 a wymontowane silniki AL41F1 zastapia AL41 w Su-35s. Wymontowane z Su-35 AL41 zastapia AL31 w Su-30sm i Su-34. Oczywiscie proces bedzie dlugi bo nie ma pospiechu ale AL31 odejdzie z inwentarza bo jest uwazany za silnik awaryjny i o niskim resursie. Zastapi go AL41 ale silnikiem przyszlosci ma byc izd30 i jego klony. To co laczy te wszystkie silniki to gabaryty. Mozna bez problemu instalowac je na klonach Su-27 i nowym 57 tez. Pierwszym zwiastunem tego procesu jest Su-30sm2 ktorego pierwsze egz juz lataja sa to Su-30sm z silnikami i elektronika z Su-35s czyli sil ikiem AL41 a nie 31.

BUBA
sobota, 23 października 2021, 22:20

Ok, masz inne sterowanie i tone ciągu wiecej z wykorzystaniem cyfrowego sterowania starszym silnikiem AL-31. Natomist kluczowa jest emisja cipła przy tym spalaniu, a ciepło pochodzi od ilosci paliwa spalanego przez silnik czy to AL-31 czy AL-41F1. Wiecej mocy to więcej ciepła w tym przypadku............................. ..................................................................................................................................... Aby obniżyć sygnature cieplna PAK-FA/Su-57 musi być od nowa zaprojektowany cały proces spalania by straty w postaci ciepła były mniejsze przy podobnym uzysku mocy, lub wiekszym. I do tego ma słuzyć nowy silnik................................ .................................................................................................................................... Gdy wiejdzie do produkcji Isd. 30 to sygnatura cieplna Su-30, 35 i Su-57 będzie mniejsza niz teraz bo stelth to też pasywizacja termiczna której Su-57 dzis nie spełnia podobie jak F-22 ( Widziałem zdjecia F 22 w IR z celowniaka systemu OPL)............................................................................................................................ ...................................................................................................................................

Davien
niedziela, 24 października 2021, 14:33

BUBA zanim Rosja osiagnei takie wytłumienie ciepła jak ma F-22 w silniku F119 to minie ze 30 lat wiec nie rozsmieszaj ludzi. A te "słynne" zdjecie F-22A pochodzi z zachodniego systemu FLIR do tego cywilnego:))

BUBA
niedziela, 24 października 2021, 22:25

Nie ma żadnego wytłumienia - miało być, ale się nie udało tak jak i Rosjanom na ich prototypie badającym rozwiązania skopiowane z F-22..................................................................................................... .............................................................................................................. Dlatego Su-57 to nie "Raptorsky".......................................................

taka prawda
sobota, 23 października 2021, 19:13

"...ale AL31 odejdzie z inwentarza bo jest uwazany za silnik awaryjny i o niskim resursie...". Poważnie?

Davien
niedziela, 24 października 2021, 14:31

Maksymalny resurs dla AL-41F1 to 4000h, AL-31 ma jeszcze mniej.

Tani
niedziela, 24 października 2021, 14:59

Nic bardziej falszywego. Resurs resursowi nie rowny. Bo kazdy kraj liczy go inaczej. Trzeba by poczytac literature w tym temacie. Amerykanie licza go inaczej ,Ruscy inaczej a UE tez inaczej. Kiedys czytalem na ruskim necie analize porownawcza napedow lotniczych nie wojskowych tylko cywilnych. Kiedy amerykanski silnik trafi do Rosji to ma resurs inny niz w USA czy Europie Zach. Tzw okresy miedzynaprawcze poszczegolnych elementow silnika sa inne. W tym temacie powinien napisac ktos co ma wiedze. Z tym ze z uwagi na gorszy poziom inz materialowejrosyjskie silniki powinny miec mniejsze resursy. Wg opinii jednego z ekspertow rosyjskich Rosjanom pomogli amerykanie dostarczajac do Jugoslawii silnik do F-117 bo podobno drugi poszedl do Chin. Ale Rosjanie potrafili a Chinczycy nie,... poznac nowe technologie materialo we. Bo tak naprawde nie chodzi o skopiowanie silnika tylko o odtworzenie technologii stosowanych w jego produkcji.

kaczkodan
wtorek, 26 października 2021, 14:43

I niby stare F404 z początku lat 80 miałyby tak kopnąć technologię materiałową Rosjan 20 lat poźniej? Wolne żarty! Wystarczy popatrzyć sobie jaka jest temperatura na wlocie do turbiny.

Tani
niedziela, 24 października 2021, 03:32

Ja cytuje portal rosyjski nic tu mojego nie ma bo ja na lotnictwie sie nie znam a szczegolnie rosyjskim. Z tym nie jest to opinia osoby tylko ......portalu zajmujacego sie handlem bronia i uzbrojeniem. Zreszta nie tylko rosyjskim.

motorniczy
niedziela, 24 października 2021, 20:12

Tylko jakoś tak dziwnie jest, że zachodni koń mechaniczny jest silniejszy od rosyjskiego mechanicznego łoszadia.

Tani
wtorek, 19 października 2021, 21:06

Ja bym napisał inaczej każdy szuka oszczędności ruscy też ale inną drogą. Do Akademii Lotniczej w Woroneżu trafiły wszystkie typy samolotów Su-35s z nr 50 czerwony Su-34 I Su-30. Wybudowano centrum obsługi samolotów. Full wypas hangary klimatyzowane , Szojgu powiedział,,za naprawę przemysł chce 7mln rubli. My zrobimy to za 500 tysięcy,, Oszczędność to słowo nieznane w sowieckiej czy rosyjskiej armii. I to jest prawdziwa przyczyna braku chęci zakupu Su-57s. Rosjanie najpierw muszą zrobić porządek z tym co mają. Czyli miliard rubli pod gołym niebem. Postęp jest bo wszystkie jednostki helikopterów bojowych mają wiaty. Teraz czas na samoloty bo dienieg czyli forsy zawsze będzie mało. Dlatego pierwszym sygnałem zakupu 57 będzie budowa wiat. Bo 2mld rubli pod chmurką to nie przejdzie.

Ech
środa, 20 października 2021, 14:18

Raczej zla teza. Predzej by SU 30 staly pod chmurka niz odwalanei Su57.

DefBot
środa, 20 października 2021, 10:18

"Dlatego pierwszym sygnałem zakupu 57 będzie budowa wiat." Potrafisz rozbawić jak nikt inny...;)))

Sailor
środa, 20 października 2021, 08:45

Litości człowieku. Brak wiat jest powodem w obsuwie produkcji nielota potocznie zwanego Su-57. Chyba, że to ironia.

Tani
środa, 20 października 2021, 18:21

To nie jest nielot tylko niechciane dziecko. Armia tego samolotu nie chce bo ma 35s który w pełni ją zadawala. Samoloty badawcze czyli te z cyframi od 501 do 511 latają i to dziarsko. A w pokazach biją wszystkie inne. Jest pokaz akrobacji F-22 na yt z wystawy w Chile. I pokaz akrobacji Su-57 I można porównać. F-22 to kłoda drewna przy 57. Ja osobiście Ruskim się nie dziwię. Nawet żeby natłukli 1000 Su-57 to i tak nie mają szans w powietrzu bo NATO będzie miało 10 000samolotow. Przypomnę że w planach na 2026 r Ruscy mają mieć 700 myśliwców. US Air Force 725 eskadry Ruscy idą w opl i pierwsza brygada s-500 rozpoczęła dyżur bojowy w obronie Moskwy. Jeszcze raz ruscy byli by idiotami gdyby poszli w wyscig zbrojeń w lotnictwie. Oni idą w opl i odstraszanie nuklearne. Na F-22 I F-35 ruskim wystarczy Stary Su-35s. Piszę stary bo to 40%Su-27 i 60% nowego samolotu. Ja jestem fanem F-35 I nigdy nie napisze że ruskie jest lepsze. Ja napiszę że z uwagi że ruscy mają system Suka 35s im w zupełności wystarczy.

Davien
niedziela, 24 października 2021, 14:36

Su-57 to jest totalny nielot, niezdolny nawet do wystartowania. Latają jedynie niekompletene prototypy T-50 > bajek o zwrotnosci nie opowiadaj bo tylko smeich wzbudzasz:) Su-35S nie jest w stanie nawet nawiazac walki z eksportowym Rafale a tobie się marzy starcie z F-22/35?:)) Oj bedzie ubój małych foczek z Su-35 w roli foczek:)

Tani
piątek, 29 października 2021, 20:23

Nielot to ty jestes. Zamias siac propagandy to znajdz date kiedy Putin oglosil ten zakup tych 76 samolotow. Potem znajdz date kiedy polska kupila F-35. I wyjdzie ci logicznie ze to odpowiedz na nasz zakup. Czyli powod jest czysto propagandowy. Czyli Poliaki na F-35 a my Su-35s? Tu nikomu nie chodzi jak ten samolot kreci czy jest stealth czy nie ma byc wtedy kiedy w Polsce pojawia sie pierwsze nasze F-35. Ja tu bez przerwy pisze kupic dzisiaj 2-3 sztuki nie musza byc u nas moga byc w USA byle by na defilade przylecialy. I tak wolam od paru lat. Ale pewnie nikt nie chce Rosji draznic. Abramsy to zaden powod do zazdrosci. F-35 to strzal miedzy oczy. Ale one powinny juz byc bo za pare lat ruscy namnoza 57 i efektu nie bedzie. Mysle ze 3 sztuki wystarczy bo prestiz i honor kosztuje. Putin nam dwa atomowce to my 3 szt F-35 na defiladzie w Warszawie. Mozna? Mozna tylko trzeba sie dogadac. Minister wojny juz powinien szukac. Bo ta wojna jest najtansza a skuteczna jak i sankcje. Ale trzeba chciec. Kto? USA?,Wlochy?Norwegia?

Wolodia
czwartek, 21 października 2021, 11:26

Litości. Su-57 bije wszystkie na głowę ale jest za dobry... No to po co opracowują w docelowej wersji skoro jest najlepszy? Su-35 to starenki su-27 po modyfikacjach. To jak f-16 - jest udoskonalany, ale samolotem V generacji nigdy nie będzie. A su-57 zbliży się do samolotu V generacji gdy USA będzie miała VI generację. Pisanie, że Rosji nie trzeba samolotów V generacji jest w skrajnej sprzeczności z ich działaniami. Nie po to ciągle pracują nad docelową wersją su-57, nie po to zrobili makietę su-75, żeby nie walczyć o stworzenie samolotu V generacji. Problemem jest poziom techniki i kasa. Wycofanie się Indii z su-57 znacznie spowolniło rozwój tej konstrukcji. Brak finansowania su-75 utopi ten projekt. Rosja jest za biedna na opracowanie samodzielnie w krótkim czasie takiej konstrukcji, a sposób potraktowania Indii przy tym projekcie skazuje Rosję tylko na siebie.

Tani
sobota, 30 października 2021, 08:46

Maja Chinczyki swojego 35 tylko nie eF ino J-35. Morski mysliwiec do startu z lotniskowcow do 35 podobny. Wzbil sie w powietrze a rosjanie fotki zamiescili. Powstal na bazie FC-31 ale ma skladane skrzydla i zaczep do katapulty. Na razie nie wiadomo czyje sa silniki rosyjskie jak w FC-31 cz juz chinskie

ruski stek bzdur...
czwartek, 21 października 2021, 14:26

A co on ma napisać ??? Że są tak zapóźnieni technologicznie, że nie dają rady z samolotem V generacji... ? To będzie jęczeć na forum, że nie potrzebują, że stealth to ślepa uliczka, że nie potrzebują lotniskowców i tego typu bzdury co mu każe przełożony napisać, bo on jest tylko małym nic nie znaczącym niewolnikiem putinka :)

Tani
czwartek, 21 października 2021, 17:26

Facet po co młòcić słome. To że ruski przemysł technologicznie jest zapóżniony wzgledem zachodniego to nie znaczy ze ich bron nie jest skuteczna. To nie ma nic do rzeczy. Im trzeba malo samolotow bo oni nikogo nie beda atakowac. Samolot jest bronia agresora dla obrony jest opl. To ze amerykanski samolot jest technologicznie lepszy to wiadomo. Ale Wietnam pokazal ze te nowoczesne samoloty spadaly jak ulegalki zestrzelone przez prymitywne ruskie Migi. Bo nie ma wojny samolotow jest wojna systemow. Ruscy maja system i sobie dadza rade czy z 57 czy tez bez niego. W koncu jednego Raptora juz mieli w celowniku i to czym ? Starym Su-35s. Wiec po co im 57 w trybie ratunkowym. To amerykanie musza cos zrobic bo stealth nie dziala. Ale czy 9 ta generacja amerykanskiego mysliwca zabezpieczy go przed wykryciem i zestrzeleniem przez ruskich? Mysle ze nie. Stealth to mit. To dziala tylko na radary lotnicze. Naziemne radarynie sa na niego wrazliwe bo maja duza moc i szerokie pasmo wykrywania.

Pawcio1969
wtorek, 26 października 2021, 09:38

tani to masz przekaz, raptora mieli na celowniku ;)) to jednak nadinterpretacja, pilot Su35 widział go ale systemy uzbrojenia nie widziały;)) jeden Raptor robi eskadrę F15 tak że nawet nie wiedzą co ich strąciło;) a F15 nigdy nikt w walce nie zestrzelił ;) stealth nie działa;) , tu wowa poszedłeś już w kabaret;) chyba zaczeło juz mocno wiać w piterburgu i masz doła;)

AB
piątek, 22 października 2021, 19:43

To już nawet nie fikołki. To salta. Na poziomie olimpijskim.

rade4k
piątek, 22 października 2021, 09:09

"bo oni nikogo nie beda atakowac" Prawie mnie zabiłeś kawą - bo tak się zakrztusiłem ze smiechu.... :)))))

Tani
sobota, 23 października 2021, 00:45

Bo nie beda. Oni raz zaatakowali i wyszlo jak wyszlo czyli nijak. Wpisz wojna zi mowa z finlandia.

Polak
niedziela, 24 października 2021, 15:12

To poźniej Polska 17 września, Afganistan, Gruzja, Czeczenia, Ukraina, Syria... to nie ataki, tylko przyjazne strzelanie na wiwat.

Ot chwila ulotna
czwartek, 21 października 2021, 21:29

I dlatego Su 57 ma mieć cechy staelth czyli Rosjanie zaczęli wierzyć w mit. Seems legit

Tani
poniedziałek, 25 października 2021, 14:27

Nieeee to nie kwestia wiary tylko rynku. Czyli eksportu. Dzisiaj wszyscy producenci aut porzucaja spaliny i ida w elektryki ,dlaczego? Dla mnie to proste jesli ruscy chca istniec na rynku lotniczym musza miec w ofercie stealth. Bo wg mnie debilem jest ten co dzisiaj kupuje F-16V a nie F-35. Bo kupuje syrene bosto po liftingu. Dlatego ja sie Slowakom dziwie.

Ot chwila ulotna
poniedziałek, 25 października 2021, 20:21

Ale przecież stealth, to cytując, jest mitem. Klienci po prostu kierują się modą tak jak kobiety kolorami modnymi w tym sezonie. I temu szaleństwu ulegają wszystkie potęgi militarnej świata. Przyjmijmy jednak, że zajmują się tymudzie, którzy jakieś zalety w tej technologii dostrzegają?

Tani
poniedziałek, 25 października 2021, 21:06

To sie nazywa prestiz. I za niego sie placi. Tak jak goscie kupuja fury by sie pokazac a zwykly Mercedes nie bedzie? Musi byc Ferrari? Opel Astra tez samochod.

Ot chwila ulotna
wtorek, 26 października 2021, 06:56

Prestiż z posiadania czegoś co jest mitem? Śmiała teoria. Dodatkowo wydają dużo pieniędzy na stealth, które wszak nie działa. I dlatego Rosja koniecznie chce mieć , kosztem dużych nakładów modny gadżet, dający prestiż i nic ponadto. Głupi ci Rosjanie, prawda?

Tani
wtorek, 26 października 2021, 14:57

Nie tylko oni.

ansuz
wtorek, 19 października 2021, 19:19

Gdyby Rosjan przesiedlić do Niemiec a Niemców do Rosji, pozwalając im zabrać tylko rzeczy osobiste, to za 50 lat Niemcy na terenach obecnej Rosji stały by się największą potęga gospodarczą i militarna na świecie a Rosja w jedna dekadę roztrwoniłaby i rozkradła majątek po Niemcach. LUDNOŚĆ to siła Niemców i słabość Rosjan.

Pawcio1969
wtorek, 26 października 2021, 09:42

a gdyby eskimosów dac do afryki a Kenijczyków na biegun to by była hekatomba ;) przypominam że istniała duża kolonia niemców w Rosji i nie zbudowali tam raju;) a na syberii umierali jak polacy i reszta...

Miały i
czwartek, 21 października 2021, 18:56

Niemcy w czerwcu 1941 miały pod kontrolą całą dzisiejszą UE (poza Szwecją, Szwajcarią i Hiszpanią)

radk
piątek, 22 października 2021, 09:11

Portugalią oraz równiez Włochami, Rumunią, Węgrami, Bułgaria itd (bo to wtedy byli ich sojusznixy ale nie pod ich kontrolą

xXx
piątek, 22 października 2021, 16:23

Jednak pod kontrolą i nie pisz bzdur.

odp.
czwartek, 21 października 2021, 01:05

GDP (PPP) Rosja ma podobne jak Niemcy

Wewo
czwartek, 21 października 2021, 15:32

Chyba wg. kremlowskiej ekonomii. W Rosji to ok. 12 tys. , a w Niemczech 51 tys. .

Ech
środa, 20 października 2021, 14:19

Mentalnosc ma duze znaczenie. To jest powodem ze Polscy sa dobrzi do rewolucji a jak przychdzi nam rzadzic samemu to poddajemy sei usa i sie kucimi albo inne gupoty niestety.

ansuz
środa, 20 października 2021, 18:37

To prawda, niestety.

SS
środa, 20 października 2021, 13:46

lepiej zastanów się ile Niemcy zrobili, gdyby Rosjanie przegrali wojnę

ansuz
środa, 20 października 2021, 18:42

Nie raz się nad tym zastanawiałem, ponieważ od dziecka uważałem, że III Rzesza był naszym naturalnym sojusznikiem a nie zachodnie, zniewieściałe demokracje. Nasz kraj powinien przystać na jedna z licznych propozycji A.H. składanych poprzez jego zastępcę Goeringa w czasie wizyt w Polsce. To był DRUGI największy nasz błąd w naszej historii (największym było przyjęcie żydów).

surojadka
czwartek, 21 października 2021, 07:42

widzę, ze nie maiłes szansy porozmawiać z osobami w rodzinie które jako dorosłe przeżyły II w. ś. Realia były bezlitosne dla takich bajek jak twoja. Takie opowieści jak ta o sojuszu z III Rz. to brak znajomości realiów. Nacjonalizm i faszyzm wykluczały takie sojusze, a jak kończyły się mrzonki na ten temat wystarczy poczytać jak Niemcy traktowali terytorium i ludność Ukrainy.

xXx
piątek, 22 października 2021, 16:25

A kiedy to Ukraina była sojusznikiem Niemiec w czasie II WŚ?

drgonzo
środa, 20 października 2021, 09:22

True

T-info
wtorek, 19 października 2021, 17:29

1.Myślę że samolot V generacji w lotnictwie FR to daleka przyszłość. 2.Przecież dzięki wam "ekspertom" internetowym z Davirabim na czele wiemy że Rosjanie budując nawet 70 maszyn rocznie nie są w stanie zagrozić maszynom pokroju EF2000, Rafale czy F-16 a do F-35 to nawet nie podchodź. W związku z powyższym panowie "eksperci" (z obu zresztą stron) proponuję nie podniecać się zbytnio i jadem nie pluć bo nie warto.

xXx
piątek, 22 października 2021, 16:27

Ile? 70 rocznie? Chyba modeli z plasteliny. Widać, słychać i czuć sankcje Zachodu. A będzie coraz gorzej.

Kałboj
środa, 20 października 2021, 10:21

A budują chociaż 70 rocznie? Bo jak nie to nie warto się podniecać tym że ktoś się podnieca lub pluje jadem.

taka prawda
środa, 20 października 2021, 07:36

Ale to jest Polska właśnie .... Większość rusofobów, na których słowo "Rosja" działa jak przysłowiowa płachta na byka i mała część jej obrońców.

radek
piątek, 22 października 2021, 09:13

w Polsce nie ma rusofobów tylko ruso-realiści

ciekawy
czwartek, 21 października 2021, 08:39

Mnie bardziej dziwi sam fakt istnienia w Polsce obrońców Rosji...

sobota, 23 października 2021, 07:22

Jest to równie dziwne jak fakt istnienia obrońców USA czy Niemiec.

niedziela, 24 października 2021, 23:30

Nie. Nie jest. Niemcy i Usa to nasi sojusznicy.

Ech
środa, 20 października 2021, 14:20

ja jestem obiektwny. :) Ani w ta ani tamta strone. Lubie prawde poprstu.

Kałboj
środa, 20 października 2021, 12:29

No to dajcie się lubić nie używając siły. Nie da rady? No cóż...Nasze zaszłości sięgają setek lat, dwudziesty wiek to szczególne wasze bestialstwo względem nas. Po roku 1990 wasz upadek i degradacja cieszy szczególnie. Dziwi to was? Nie powinno!!!

HeHe
piątek, 22 października 2021, 13:29

Ale ten "upadek i degradacja" to już dość daleka przeszłość. Czasy się zmieniły i wraz z nimi pora na zmianę podejścia do Rosji na REALISTYCZNE tak jak robią to Niemcy i cała "stara" Unia.

Pawcio1969
środa, 27 października 2021, 10:48

oferta cywilizacyjna rosji jest zadna. Modernizacja kraju szczątkowa, bazowanie na sprzedaży surowców to model kolonialny a nie imperialny;)) Białorus to ich ostatnia szansa żeby nie zrazić do siebie najbliższych sąsiadów i wciąż pozaostać w Europie, bez tego to zostaje azja .Państwa azjatyckiej części wpływów rosji bezapelacyjnie podczepią się pod Turcję i Chiny.To juz trwa i przyśpiesza .

Davien
niedziela, 24 października 2021, 14:42

Heheszku upadek i degradacja Rosji cały czas postepuje A w Polsce doskonale wiemy czym się kończy spotkanie z rosyjskimi barbarzyńcami.

UE ZSRR
piątek, 22 października 2021, 12:58

A z drugiej strony jest coś czego się nie spodziewasz

Pilot
wtorek, 19 października 2021, 16:35

Su-57 to tylko bajka dla fanów na YouTube. Nic więcej.

WAL
wtorek, 19 października 2021, 14:04

Skupią się na SU-70 i SU-75 oraz MiG-41 (połączenie MIG-31 z MiG-105 oraz laserami, maserami, osłonami plazmowymi itp.)

Nie inż.
środa, 20 października 2021, 14:12

Do WAL. Ja słyszałem że jeszcze skupią się nad mikserami, pralkami i młynkami do kawy aby dogonić zachód. Tylko że zachód już robi ekspresy do kawy bez kozery z 40 lat

Palmel
wtorek, 19 października 2021, 17:00

su 57 szkolenie do SU70 i miga 41

Davien
wtorek, 19 października 2021, 16:40

A jak się nazywa ten film fantastyczny o którym piszesz?:))

ruski stek bzdur...
środa, 20 października 2021, 09:12

Jego tytuł to "Davienove pakistańskie Mirage 2000 atakujące za pomocą AIM-120 z 1973 cele lądowe w Indiach". Potem ma być druga część zatytuoławana "Davienove kotły opalane oparami benzyny", potem trzecia "Davienove referendum w Polsce o przystąpieniu Polski do NATO" i ostatnia "Davienove łopatki turbin widziane od strony wlotu powietrza".

jęczenie onuc to norma
środa, 20 października 2021, 14:51

Nie ma to jak milion eskadr Sru o ziemię 57 i 2000 szt T 14 do 2020, a i nie zapomnimy o najszybszych zegarkach, najwiekszych mikroprocesorach i Moskwiczach w F1 :)

Ech
środa, 20 października 2021, 14:22

Jesli idzie o Daviena to najlepsze co syszalem ze Rosjanie atakuja samych siebie w Syrii przez wspieranie ugrupowan antyassadowskich:)

Ali
środa, 20 października 2021, 15:16

Najlepsze co tu można usłyszeć, to: Rosja - dobrobyt, technologia, kasa :) :) :) Reszta to przy tym pikuś :P

Mix
środa, 20 października 2021, 23:14

A kto tak twierdzi poza tobą?

Fan desantu z Pn koreańskich An2
czwartek, 21 października 2021, 15:47

Fanklub. Yaro i kilku innych, a może i ty przed zmianą nicku.

Funklub Daviena i GB
wtorek, 19 października 2021, 22:20

Sputnik.news

Mongo
środa, 20 października 2021, 10:22

To taki ruski Disney?

Arrakis
wtorek, 19 października 2021, 12:49

Obecna wersja Su-57 to Su-35S w nowym opakowaniu czyli nic wielkiego biorąc pod uwagę jak te samoloty dostały po nosie od Rafale :-)

Irańczyk
środa, 20 października 2021, 22:10

Porównaj gabaryty tych samolotów. Su 57 jest mniejszy i jedynie silniki ma takie jak wcześniejsze modele. I jak poprzednicy ma sterowanie powierzchniami za pomocą siłowników hydraulicznych. Reszta to już inna bajka. To był model przejściowy, na siłę wdrażany do produkcji.

Davien
niedziela, 24 października 2021, 14:48

Su-57 to akurat nie jest model przejsciowy, miał to byc odpowiednik F-22 ale zwyczajnie nie sa w stanie zrobic go tak jak sobie zaplanowali, stad silniki, awionika i radar z Su-35.

Irańczyk
środa, 20 października 2021, 22:10

Porównaj gabaryty tych samolotów. Su 57 jest mniejszy i jedynie silniki ma takie jak wcześniejsze modele. I jak poprzednicy ma sterowanie powierzchniami za pomocą siłowników hydraulicznych. Reszta to już inna bajka. To był model przejściowy, na siłę wdrażany do produkcji.

Tani
wtorek, 19 października 2021, 19:19

Jeju znowu ta bujda. Znajdź chociaż jedno zdjęcie Su-35 ze znakami Egiptu. Ostatnio pojawiły się fotki następnej transzy Suk dla Egiptu, opuściły Komsomolsk ale gdzie poleciały nie wiadomo.

ciekawy
środa, 20 października 2021, 08:46

Skoro pojawiły się fotki następnej transzy to znaczy że pierwsza transza jest w Egipcie.

Mix
środa, 20 października 2021, 23:22

Egipscy piloci jeszcze nie ukończyli szkolenia. A szkolą się w Rosji reszty domyśl się sam.

Buczacza
wtorek, 19 października 2021, 11:26

Abstrahując od wszystkiego to komicznie to wygląda. Państwo,które ma ambicje pięściarza wagi ciężkiej. A jest w muszej. Pracują nad tym projektem kilkanaście lat. Może nawet dłużej. Od lat przekonują że już tuż tuż a nawet teraz. Po czym okazuje się, że jednak nie i jeszcze trochę... Komizm to mało powiedziane. Tymczasem konkurencja odjeżdża... Ps do tablicy wezwałem hanysa i funa... Zgłosił się pgad! Czyżby to ten sam pocieszny troll?

Tani
środa, 20 października 2021, 18:25

Są mocarstwem, bo wszyscy do nich jeżdżą. To jest fenomen, kraj który jeszcze 20lat temu był na kolanach. Zmienił się w jednego z głównych graczy w polityce.

AB
czwartek, 21 października 2021, 15:40

"wszyscy po nich jeżdżą" - poprawione.

HeHe
piątek, 22 października 2021, 13:33

Szczególnie szefowie rządów, ministrowie i prezydenci "starej" Unii którzy mijają się w drodze do / z Moskwy :)

Davien
niedziela, 24 października 2021, 14:49

A niby którzy? Bo poza normalnymi kontaktami dyplomatycznymi nic takiego nei ma:))

sobota, 23 października 2021, 10:22

Ciekawe którzy :P

rafff
środa, 20 października 2021, 09:46

To że Rosja nie ma super nowoczesnych samolotów nie oznacza, że nie jest mocarstwem - nie przesadzajmy. To tak jakby powiedzieć, że Chiny nie są mocarstwem gdyż nie posiadają maszyn wagi ciężkiej.

taka prawda
środa, 20 października 2021, 07:37

Nie wiem co niby w tym zabawnego? Wy na Ukrainie tam robicie lepsze?

Polak
wtorek, 19 października 2021, 11:25

Śmiejcie się. Tymczasem MiG-41 został właśnie przetestowany na niskiej orbicie okołoziemskiej. Będzie mógł zestrzeliwać z działka wynalazki takie jak X-37 albo satelity. Do 2025r. na uzbrojeniu ma być 150 pierwszych MiG-41.

ktos
wtorek, 19 października 2021, 15:57

I tak bylo bo ty tak mowisz... tymczasem moja Gwiazda Smierci zniszczyla caly sytem gwiezdny w Gwiazdozbiorze Oriona.

Taki z ciebie Polak jak...
wtorek, 19 października 2021, 14:59

Jest nawet lepiej. F-35 odbył pierwszą podróż do sąsiedniej galaktyki.

Niesarkam
wtorek, 19 października 2021, 21:41

Pseudosarkazm nieudany, bo o F-35 nikt nie opowiada takich glupot, towazyszu.

środa, 20 października 2021, 09:24

Nie? To poczytaj bajki Jaca vel Stary zgred vel Th vel Kr.

Niesarkam
czwartek, 21 października 2021, 08:42

Czytam regularnie i nie potwierdzam. Nikt z nich nie pisał, że F-35 lata na wysokości 50km.

wtorek, 26 października 2021, 17:40

Nie? Nie czytałeś o ich rewelacyjnym kasku z F-35 który widzi przez litą stal i kompozyty?

środa, 20 października 2021, 08:38

Nie opowiada? To poczytaj komentarze niejakiego jaca vel Th vel Stary zgred. O Badaniach F-35 przez CAGI słyszałeś?

Niesarkam
czwartek, 21 października 2021, 08:43

O tych badaniach to tylko ty piszesz. Podobnie jak szukasz łopatek turbiny w sprężarce :)

środa, 27 października 2021, 07:53

O amerykańskich radarach widzących i liczących łopatki turbin od strony wlotu powietrza w ruskich samolotach i pozwalających określić w ten sposób typ samolotu pisał nie kto inny jak Davien. Zacytować ci?

liejtnant nieczajew
wtorek, 19 października 2021, 10:06

Będzie większa kaska za ropę i gaz, nadgonimy.

ruski stek bzdur...
wtorek, 19 października 2021, 13:16

Przez rok, no może dwa, a pózniej o 70-80 % mniej bo wszyscy zdywesyfikują :P

taka prawda
środa, 20 października 2021, 07:38

na pewno przez rok dwa się wszyscy zdywersyfikują ... dobre sobie ...

Dropik
wtorek, 19 października 2021, 09:51

ten artykuł na, który powołuje się autor, to raczej notatka, nic tam ciekawego nie ma, no może po za np. tym fragmentem /powered by google/ : "Jednak z nielicznymi wyjątkami dyrektorzy ci nie mają nic do powiedzenia. Wręcz przeciwnie, cały konglomerat ZAK podlega zarządowi 14 dyrektorów, w większości znanych współpracowników Putina. Niewielu jest wykwalifikowanymi kierownikami przemysłowymi..... Głównym powodem jest to, że większość dyrektorów UAC to starannie wyselekcjonowani zwolennicy „tak” — ludzie, którzy są bardziej niż szczęśliwi z dyskusji na temat planowania, strategii i nowych projektów, ale nie mają umiejętności podejmowania trudnych decyzji." - czyli dokładnie jak u nas partia kieruje swoich biernych, miernych ,ale wiernych i cyrk trwa. Ruskie zmarnowali 30 lat od upadku komunizmu.

AB
wtorek, 19 października 2021, 16:53

Gdzie dyrektorów czternastu, tam nie ma samolotu, czy jak to szło.... .

gem
piątek, 22 października 2021, 18:47

gdzie dyrektorów czternastu, tam nie ma samolotów rocznie kilkunastu

Tani
czwartek, 28 października 2021, 19:09

Bo nie maja miejsca, 57 skladaja w koncu hali reszta jest zajeta dla montazu 35 i 35s. Pisze 35s bo pojawila sie fotka dwoch szt 35s dla lotnictwa Rosji bo ze znakami ruskimi. Wg ruskiego netu zbudowano juz 20 szt Su-35s dla Egiptu. Ale gdzie one sa? Oto jest pytanie ,na pewno nie w Egipcie. Bo nie ma zadnej fotki z tego kraju. Samolot to nie lodz podwodna trudno ukryc.

Wawiak
środa, 20 października 2021, 10:05

Większy pożytek jest z 6-ciu kucharek ;-)

HystapsesPers
wtorek, 19 października 2021, 09:26

Myślę, że Rosjanie mają podobny problem, co z promem kosmicznym. Po prostu coraz bardziej widać, że działania ofensywę w strefie obrony ewentualnego przeciwnika będą wykonywać bezzałogowe drony. W tej sytuacji platformie kierującej nie będą potrzebne takie właściwości niewykrywalnośc. Dlatego też tak drogi projekt jak"Su-57" może okazać się nie potrzebny.

xXx
wtorek, 19 października 2021, 13:51

Dokładnie! Nim skończą Su-57 to już będzie przestarzały. Problem jest taki, ze z dronami to Rosji idzie nie lepiej niż z Su-57. Ich Ochotnik jest na etapie prototypu, podczas gdy amerykanie już odpowiedniki seryjnie produkują i mają nawet już bezzałogowy tankowiec powietrzny dla lotniskowców.

qwert
środa, 20 października 2021, 17:41

Jakie odpowiedniki "ochotnka" Amerykanie produkują seryjnie ? Wiem że testują, ale produkcja seryjna ?

Davien
niedziela, 24 października 2021, 14:53

Wow a Rosjanie produkuja tego Ochotnika czy mają jeden prototyp prototypu:)) Ale poszukaj sobie dronów zwiadowczych stealth jak RQ-180 a potem coś pisz:))

Tani
niedziela, 31 października 2021, 17:12

Dokladnie maja trzy bo tyle jest fotek i sa one w Achtubinsku. Razem z 57.

Buczacza
wtorek, 19 października 2021, 07:44

Pgadzie 9/12. Co sądzisz w temacie nie mającego analoga we wszechświecie su-57. Nie masz wrażenie, że idealnie pasuje do wszystkiego co kojarzy się z rosją. Czyli tandeta, propaganda, kłamstwo i zacofanie?

taka prawda
środa, 20 października 2021, 07:42

A co sądzisz an temat działań Ukrainy - bo z tego, co mi się "obiło o uszy" stamtąd pochodzisz. U was to nie ma tandety, propagandy, kłamstwa i zacofania? Proszę o szczerą odpowiedź. Bo że Ukraina kłamie na temat spraw historycznych związanych z Polską to każdy Polak wie. Czy wy się uważacie za lepszych od Rosji, że się z niej tak naśmiewasz?

qwert
środa, 20 października 2021, 17:44

Jaki on tam Ukrainiec, to lokator magicznego świata lekko uśmiechniętych Buczaczów

Mayhem
wtorek, 19 października 2021, 05:26

Checkmate. To ten samolot ktory probowano wypromowac za wielkie pieniadze na targach w Rasiji ale nikt go nie zamowil?

wtorek, 19 października 2021, 21:42

Wypromować nieistniejący samolot - wyższy poziom sciemy. Albo niższy: kto miałby się nabrać?

qwert
środa, 20 października 2021, 17:50

Jankesom poszło lepiej . Wypromowali to koromysło F 35 , a kto mógł brał na pniu nawet z przedpłatami. Teraz drapią się po głowie, jak wykręcić się z tej nietrafionej " inwestycji" bo kasa już poszła, a na przykładzie Turcji że jankesi kasę zajumali

Davien
niedziela, 24 października 2021, 14:55

Widzisz qwercik ale na F-35 jest ggantyczna kolejnka i kto tylko moze go chce kupić. A na wasze "cudowne" Su nie ma w ogóle kupców:)

AB
czwartek, 21 października 2021, 15:43

Powiedz to Szwajcarom.

Bumer
sobota, 23 października 2021, 18:44

Szwajcarzy przeskoczyli samych siebie w innowacji i wybrali F35.

Ukulele
czwartek, 21 października 2021, 09:48

To że F 35 nie ma godnego odpowiednika nie oznacza że jest nietrafiony. Zawsze lepiej mieć przewagę na placu boju. Kupili najlepszy samolot bojowy i chcą więcej. Kolejka chętnych nie ma końca

czwartek, 21 października 2021, 08:45

Taaaak, eksperci z całego świata, zadowoleni użytkownicy F-35 są głupi. Internetowy mędrek wie lepiej. Napisz mądralo ile egzemplarza tego "checkmate" lata. Mogą być prototypy :)

Davien
niedziela, 24 października 2021, 14:56

Cieżko by plastikowa makieta latała , a taki jest status Su-75:)

Rasija
wtorek, 19 października 2021, 05:18

Skoro "dementuja" to znaczy ze prawda

Szkoda wyjaśniać
wtorek, 19 października 2021, 03:22

Czyli samolot gotowy tylko 2 elementów brakuje Silnika i awioniki XD. Pewnie w czołgach też tylko systemu kontroli ognia i pancerza brakuje. Ci to dopiero mają kraj z papieru.

Posterunkowy
wtorek, 19 października 2021, 02:13

Ciekawy jestem czy my Polacy bedziemy mieli w 2027 pełen skład F35 czy tak jak australiczycy zerwali kontrakt z Francuzami ale będą musieli pływać starymi okrętami aż do 2050 , oby

Ech
wtorek, 19 października 2021, 01:09

"Moskwa będzie kupować niewielkie ilości maszyn do testów" - twierdza amerukanie. A Rosjanie "dostrczymy 70 w 1 wersji"- Moze i dla USa 70-to niewielka ilosc, prawie nie istnijaca. NA moj gust to wyglda ze prawda jest po srodku. Np 70 - czyli jednak duza liczba w wersji Bach1, potem kolejne np 100-200 w wersji Bach2, i kolejne np 100 w wercji Bach3. Pewnie tez Rosjanie licza na tego Schala Mata jako lekkie uzpelnienie. Teza ze "tylko male ilosci" - brzmi zbyt radykalnie. No ale zoabczmy. czas pokaze

wtorek, 19 października 2021, 21:44

Czas pokazuje, że w 2021 nie wyprodukowali ani jednego jak narazie. A do końca roku niedaleko. Ile lat będą "dostarczać" te 70?

Tani
niedziela, 24 października 2021, 11:39

Nie boj zaby. Fotka z polowy roku pokazywala cztery w montazu. Wiec kiedys je skoncza.

środa, 27 października 2021, 07:56

Żabę zjadł bocian :) dwa się rozwalą przy próbach, jeden się zapali na pasie, ostatni bez silnika docelowego będzie okazem muzealnym :)

Tani
czwartek, 28 października 2021, 08:22

Nie boj zaby no 2,jak bedziesz mial platowce silniki wlozysz kiedy chcesz. Bedzie wojna? Izd 30 lata na jednym testowym 57. Musi swoje wylatac ,aby dostac homologacje. W przyszlym roku ruscy wprowadza nowa mobilna rakiete strategiczna ktora zastapi Jarsa. Jedna taka rakieta zastapi 100 szt Su-57

wtorek, 19 października 2021, 20:53

Ach, ten wasz ruski optymizm: "Czas pokaże". Póki co pokazuje, że nie macie racji, towarzyszu. Im dalej w las, tym RaSSija bardziej zacofana...

snd
wtorek, 19 października 2021, 00:30

Silnik to we współczesnym myśliwcu sprawa drugorzędna. Przede wszystkim liczy się poziom stealth i elektroniki. A w Su-57 jest on znacznie niższy niż w starym F-22. Tymczasem Amerykanie za kilka lat będą już mieli myśliwiec VI generacji NGAD.

xXx
wtorek, 19 października 2021, 13:46

Silnik ma bardzo duży wpływ na stealth, więc to nie jest trywialny komponent.

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 19 października 2021, 19:54

Silnik nie ma ŻADNEGO wpływu na stealth, "znafco"! :D

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 21 października 2021, 08:53

Stealth nie działa i jest niepotrzebny. Przepraszam za mój poprzedni wpis.

GB
środa, 20 października 2021, 20:50

Jak jest na wierzchu tak jak w Su-57 to ma "znafco".

do 3cm2 mózgu z Olgino
środa, 20 października 2021, 08:58

Owszem ma znafco. Jeżeli do silnika przez dyszę wpadnie wiązka radarowa i jednocześnie będzie on wykonany z nieodpowiednich materiałów które raz że muszą pochłaniać fale radarowe a dwa że muszą wytrzymać ekstremalne temperatury gazów wylotowych to fale radarowe zostaną odbite i samolot zostanie wykryty. Tak więc nieustannie trzymasz swój poziom który jest nieosiągalny dla żadnego normalnego człowieka (normalny człowiek spaliby się ze wstydu wypisując twoje głupoty).

qwert
środa, 20 października 2021, 17:55

Nie ma chłopcze, Budowa wlotów powietrza ma znaczenie ew. chłodzenie spalin wylotowych ale sam silnik - nie . O twój samozapłon jakoś się nie martwię

XD
środa, 27 października 2021, 07:55

Musi przyjść Stary zgred to ci wytłumaczy jak to turbo maszyna T/EMMM chłodzi gazy wylotowe w F-35. Poopowiada tez o "dziurkach" w dyszy wylotowej.

Wojtek
wtorek, 19 października 2021, 23:12

A temperatura silnika ?

;)))
środa, 20 października 2021, 10:31

Na tym polu akurat Rosjanie mają największe sukcesy. Ich silniki cały czas utrzymują temperaturę otoczenia - po prostu nie działają...

Irbis
poniedziałek, 18 października 2021, 23:03

Rosjanie pracują zgodnie ze ścisłym planem, a pod tym względem nie tylko Su 57, su 75 i Su 35, ale także setki sztuk Su 30, na których zainstaluje radar Su 35, i doskonale wykrywa F22

wtorek, 19 października 2021, 21:45

.... i cudowną farbą pomalują taķże Su-35 będzie stealth :)

Whiro
wtorek, 19 października 2021, 21:39

Problem w tym kiedy ten irbis wykryje f22 czy f35....przed czy już po zestrzeleniu jego posiadacza hahahaha. Nikt nie twierdzi że samolotu stealth nie da się wykryć. Problem tylko czy nie będzie już za późno.

Davien
wtorek, 19 października 2021, 11:54

Taak, ostatnio w Syrii radar Su-35 nie był w stanie wykryc F-22 lecacego w zasięgu wzroku pilota Su-35:)) Cos jeszcze?

Pawien
środa, 20 października 2021, 07:44

to odwrotnie było F22 nie potrafił wykryć lecącego w zasięgu wzroku SU-35:))

środa, 20 października 2021, 13:04

Poczytaj na ten temat. Su był naprowadzany wzrokowo na Raptora. Drugiego w ogóle nie wykryli

Normalnie kabaret
wtorek, 19 października 2021, 19:22

A ty pilotowałeś f22 czy su? I jeszcze radar wykrył pełny pęcherz pilota su- i wtedy wyłączyłem gierkę. Ze tez komuś się chce pisać takie bzdury

środa, 20 października 2021, 09:07

Jemu za to płacą.

a
wtorek, 19 października 2021, 18:39

A skąd wiesz? pilotowałeś ten samolot?

Kr.
środa, 20 października 2021, 12:53

Niestety panowie ake Davien ma rację. Na konferencji prasowej generał Damien Pickart przedstawił dowody, że drugi z pary F-22 obserwował Su-35 zaś z zachowania pilota rosyjskiego samolotu wynikalo że nie miał o tym "zielonego pojęcia". Potwierdzil to zresztą Konaszenkow nic nie wspominając o drugim F-22 w czasie incydentu co świadczy że Rosjanie nie mieli o nim pojęcia. W przypadku zaś pierwszego F-22 to rosyjska prasa doniosła, że Su-35 nie miał wiedzy o obecności Raptora, dopiero pilot Su-25 radiowo go poinformował o jego obecności i podał namiary. Nie da się panowie oszukać faktów.

Tani
środa, 20 października 2021, 18:30

Ruscy mają fotkę, Raptora w celowniku Suki A co mają amerykanie? Nic. Słowa. To kompromitacja Raptora. Suka była 1000m za nim zasięg działka 30mm to 1200m. Przypomnę pilot z Hotilowa zestrzelili Su-30m2 czterema pociskami z działka dwukrotnie trafiając w kabinę. Raptor był zestrzelone przez starą Suke. Po co więc 57?

Kr.
czwartek, 21 października 2021, 08:45

Ja też mam fotkę F-22 i co z tego? Panie Tani. Fotką Raptora to może się w czasie pokoju pochwalić każdy ruski pilot Suchoja jeżeli tylko F-22 pozwoli mu zbliżyć się na bliską odległość i takie zdjęcie sobie cyknąć. W necie czy w prasie można znaleźć dziesiątki zdjęć F-22 i czego to ma dowodzić? Każdy miłośnik lotnictwa ma w swoich zbiorach różne samoloty w tym F-22. Dlaczego nie mieliby ich mieć Rosjanie? Nie jest to jakiś nadzwyczajny wyczyn. Z tego co podały po incydencie Aviation Week i The Aviationist, a ich relacja była bardzo spójna i zgodna to Su-35 został wezwany przez pilota Su-25 wokół którego pilot Raptora wykonywal manewry. Wcześniej pilot Su-35 nie mial pojęcia o obecności Raptora i dopiero Su-25 podal mu współrzędne. Su-35 już zasłynął w Syrii z tego że nie potrafił wykryć AWACS-a który niepostrzeżenie zbliżył się do rosyjskiego Su-35, o czym pisał Defence24.pl w tym artykule: " https://www.defence24.pl/rosja-awacs-zaatakowal-su-35-w-syrii. A mialby wykryć F-22? Dobre żarty... Gdyby doszło do prawdziwej walki ten nieszczęsny Suchoj zostałby od razu sprowadzony w płomieniach na ziemię przez drugiego Raptora który z pewnej odległości niepokojony przez Rosjan śledził tego Su-35. Samoloty koalicji nie latają w Syrii pojedynczo gdyż zabraniają to rygorystyczne przepisy. Rzecznik rosyjskiego MON Igor Konaszenkow twierdził po incydencie o obecności tylko jednego myśliwca F-22. Ale w praktyce jest to zasadniczo niemożliwe. W pobliżu znajdował się drugi F-22 który z oddali obserwował całe zajście (tak zresztą twierdzi Aviation Week i The Aviationist) o którym Rosjanie nic nie wiedzieli bo systemy wykrywania ich samolotów nie były w stanie wykryć Raptora. Według rzecznika CENTCOM-u, pułkownika Damiena Pickarta drugi F-22 z pewnej odległości niepokojony przez Rosjan uważnie śledził tego Su-35, gotów w każdej chwili odpowiednio zareagować.

Tani
czwartek, 21 października 2021, 17:33

Masz fotke suki w celowniku Raptora? Ruski bloger ksywa fighter-bomber ma dobre uklady z ruskimi pilotami dzieki niemu wyplynely setki zdjec z lotow bojowych ruskiego lotnictwa. To nie byla fotka Raptora...... To byla fotka celownika suki w ktorym byl cel amerykanski Raptor.

Ot chwila ulotna
czwartek, 21 października 2021, 21:18

Fotka z celownika? Ale chodzi o klasyczny czy już kolimatorowy? Bo ten był standardem w II wojnie światowej. Na zrzut z HUD nie można liczyć? Ale cóż począć jakie mocarstwo takie celowniki

Kr.
czwartek, 21 października 2021, 19:35

Zrozum panie Tani że to fałszywy obraz. Już dawno eksperci po analizie zdjęcia stwierdzili że po pierwsze - to nie jest zdjęcie F-22, ale zdjęcie YF-22. Więc wyraźnie jest fałszywy. Po drugie.- obraz nie zajmuje całego ekranu telewizora w kokpicie. To podróbka. Kiepska robota w Photoshopie. Nie oznacza to, że na syryjskim niebie nie dochodzi do starć między samolotami rosyjskimi i sojuszniczymi. Ale w przypadku F-22 to on decyduje, kiedy pojawi się przy rosyjskim samolocie, czy nie. Oczywiście to nie było żadne przechwycenie.

środa, 27 października 2021, 07:56

Udowodni jacy eksperci to udowodnili i gdzie? Ci sami co pisali o twoich badaniach F-35 przez CAGI?

Kr.
środa, 20 października 2021, 22:46

Panie Tani. Fotką Raptora to może się w czasie pokoju pochwalić każdy ruski pilot Suchoja jeżeli tylko F-22 pozwoli mu zbliżyć się na bliską odległość i takie zdjęcie sobie zrobić. Nie jest to więc jakiś nadzwyczajny wyczyn. Z tego co podały po incydencie Aviation Week i The Aviationist, a ich relacja była bardzo spójna i zgodna to Su-35 został wezwany przez pilota Su-25 wokół którego pilot Raptora wykonywal manewry. Wcześniej pilot Su-35 nie mial pojęcia o obecności Raptora i dopiero Su-25 podal mu współrzędne. Su-35 już zasłynął w Syrii z tego że nie potrafił wykryć AWACS-a który niepostrzeżenie zbliżył się do rosyjskiego Su-35, o czym pisał Defence24.pl w tym artykule: " https://www.defence24.pl/rosja-awacs-zaatakowal-su-35-w-syrii. A mialby wykryć F-22? Dobre żarty... Gdyby doszło do prawdziwej walki ten nieszczęsny Suchoj zostałby od razu sprowadzony w płomieniach na ziemię przez drugiego Raptora który z pewnej odległości niepokojony przez Rosjan śledził tego Su-35. Samoloty koalicji nie latają w Syrii pojedynczo gdyż zabraniają to rygorystyczne przepisy. Rzecznik rosyjskiego MON Igor Konaszenkow twierdził po incydencie o obecności tylko jednego myśliwca F-22. Ale w praktyce jest to zasadniczo niemożliwe. W pobliżu znajdował się drugi F-22 który z oddali obserwował całe zajście (tak zresztą twierdzi Aviation Week i The Aviationist) o którym Rosjanie nic nie wiedzieli bo systemy wykrywania ich samolotów nie były w stanie wykryć Raptora. Według rzecznika CENTCOM-u, pułkownika Damiena Pickarta drugi F-22 z pewnej odległości niepokojony przez Rosjan uważnie śledził tego Su-35, gotów w każdej chwili odpowiednio zareagować.

czwartek, 21 października 2021, 17:39

Faceci po co sie meczyc. Wezcie do lapki knige amerykanskiego analityka wojskowego Normana Friedmana pt Fighters over fleet. Czyli mysliwce ponad flota. Poczytajcie o wojnie falklandzkiej gdzie Sidewindery L poniosly sromotna kleske a wszystkie zestrzaly brytyjskie Harriery

Ot chwila ulotna
czwartek, 21 października 2021, 21:21

Sidewindery poniosly klęskę bo zastrzeliły Harriery, które je przenosiły? Friendly fire level master jak widzę.

Normalnie kabarer
środa, 20 października 2021, 17:09

A gdzie ta konferencja sie odbyła - chyba na f16net - czekam na źródło tych rewelacji - 3-2-1 start

Kr.
czwartek, 21 października 2021, 14:49

Po incydencie odbyła się konferencja prasowa sxefa CENTCOM-u, pułkownika Damiena Pickarta o czym pisała amerykańska prasa branżowa.

normalnie kabaret
sobota, 23 października 2021, 17:03

prasa branżowa - jaka , gdzie - konkrety - strona, tytuł, - bo inaczej to nic nie warte bajki

Tani
poniedziałek, 25 października 2021, 20:26

Nie konferencja prasowa tylko informacja dla prasy po ichniemu brifing. To jest ten smieszny gosc co puscil do prasy falszywki zdjec ruskich Su-35s. Warto to przypomniec dwa ruskie Su wlazly pod skrzydla amerykanskiego Posejdona i zmusily go w ten sposob do zmiany kursu. Zaloga Posejdona zrobila fotki z tego wydarzenia bo miec kabine Su-35 ok 5 m pod lewym skrzydlem to nie codziennosc. Fotke ta US Navy wrzucila na twittera i ta fotka zrobila furore na sieci zdobywajac drugie lub trzecie miejsce w ilosci klikow. I ten spec od propagandy okastrowal to zdjecieczyli powycinal fragmenty Posejdona i przedstawil na konferencji prasowej jako dowod ze te mysliwce eskortowaly samoloty dla Libii. To bylo tu pisane i ja wtedy napisalem ze to byly falszywki bo orginaly zdjec widzialem na stronie oficjalnej US Navy. Nie wie prawica co czyni lewica to malo napisane. A powolywanie sie na opinie tego dowodztwa US Air Force jest smieszne. Konczac chcialem sie zapytac gdzie byla eskorta tego Posejdona ze pozwolono ruskim mysliwcom wejsc mu pod skrzydla? Grali w karty bo przeciez niewidzialne F-22 gdzies maja. Klamstwo ma krotkie nogi i gola d...e. Tak jak ten amerycki oficer politruk. Wiecie rozumiecie towarzysze..... Wiemy rozumiemy towarzyszu pulkowniku Pitcart.

ruski stek bzdur...
niedziela, 24 października 2021, 15:17

Jak twierdzenie, że rosja jeszcze coś znaczy...

ciekawy
środa, 20 października 2021, 09:01

Nie no ty pilotowałeś Su-35 i dlatego wiesz że wykrył. To zabawne że wystarczy tylko użyć twojego własnego argumentu przeciwko tobie żeby cię kompletnie rozbroić. Żaden z ciebie przeciwnik w dyskusji :)

su75
poniedziałek, 18 października 2021, 22:57

przednia owiewka radaru jest podobna do owiewki su-75, którą lokalni "specjaliści" uważają za układ sklejki

wtorek, 19 października 2021, 21:46

Su-75? Następne widmo?

hehe
poniedziałek, 18 października 2021, 22:48

no to świat odetchnął z ulgą Znaczy, że na serio nie idzie :) chyba nie dementują a demontują :)

Cirkon
poniedziałek, 18 października 2021, 22:47

drukowanie dolarów jest nieskończenie niemożliwe, Rosja poprawia hipersoniczne nośniki bomb nuklearnych i nie obchodzi ją, ile samolotów ma NATO

wtorek, 19 października 2021, 21:47

A teraz wróć do tematu. Ile Su-57 dostarczono w bierzącym roku który się powoli konczy?

Kot
wtorek, 19 października 2021, 21:42

Nośników bomb nuklearnych.... Inni też je mają i nie muszą mieć żadnych cyrkonow. Starcza rakiety balistyczne.

Pirat
wtorek, 19 października 2021, 16:51

Wunderwaffe uratuje Rosję?

Polonez -57
poniedziałek, 18 października 2021, 22:36

Rosjanie nie spieszą się, bo czekają, aż Polacy opracują swój myśliwiec 5 generacji, Rosjanie nie wiedzą jakie cechy powinien posiadać su57, aby przewyższyć Polski myśliwiec

wtorek, 19 października 2021, 21:48

Bo przecież wielka Rosja konkuruje o akrtykę i bogactwa naturalne z Polską która produkuje tylko palety :)

środa, 20 października 2021, 09:05

W Rosji nawet palet nie potrafią produkować. Polskich palet używają w całej Europie za to rosyjskich samolotów praktycznie nikt nie chce kupować chyba że musi bo nie może kupić nic innego.

Juras
poniedziałek, 18 października 2021, 21:52

Generacja 5- to niet anallog na miare rosji caput . Palac Putina to generacja 10+++

Xzibit
wtorek, 19 października 2021, 09:50

Oczywiście że można się śmiać tylko teraz pokaż chociaż jeden polski samolot 4 generacji :)

Yzibit
wtorek, 19 października 2021, 21:50

Polska ogłaszała, ze uruchomiła prokcję seryjną samolotów 4 generacji?

ruski stek bzdur...
wtorek, 19 października 2021, 17:16

My pękamy ze śmiechu, a tylko się śmiejemy :) W 2023 zobaczysz w polskich barwach samoloty 5 generacji :P

Co za gość...
środa, 20 października 2021, 09:05

To dopiero. W 2023? Przecież oficjalnie pierwsze polskie F-35 maja być w 2024. A do tego nieuczku będą one stacjonowały na terenie USA.

Davien
wtorek, 19 października 2021, 16:43

Jakieś 48, nazywaja się F-16 Bl 52+:)) Bo nasze MiG-29 ciezko nazwac czwarta generacją.

Co za gość...
środa, 20 października 2021, 09:07

To, że nie masz pojęcia o lotnictwie nie znaczy, że zakrzyczysz prawdę o ty, że MiG-29 to jak najbardziej samolot czwartej generacji. F-35 nie jest samolotem piątej generacji. Brak supercruise, brak super manewrowości i tak dalej... PS. F-16 to samolot polskiej konstrukcji? Wow!

Kr.
środa, 20 października 2021, 13:23

F-35 nie jest samolotem 5 generacji? To coś nowego. No to niech roztrzygną eksperci; gen. bryg. pil. dr hab. Jan Rajchel i płk dypl. (rez.) pil. dr Adam Bondaruk: "Koncepcja samolotu piątej generacji opiera się na zdolności operowania w strefie działań bojowych nasyconej nowoczesnymi środkami zwalczania obiektów latających przy zmniejszonym prawdopodobieństwie wykrycia i jednocześnie przy zwiększonym prawdopodobieństwie zniszczenia przeciwnika w porównaniu do samolotów poprzedniej generacji. Wymagania te nie są możliwe do osiągnięcia przy modernizacji istniejących konstrukcji płatowca. Płatowiec i pozostałe główne systemy samolotu musiały być zaprojektowane od podstaw z zastosowaniem nowych technologii. Zmniejszenie prawdopodobieństwa wykrycia osiąga się poprzez zmniejszenie skutecznej powierzchni odbicia oraz maskowanie termiczne i elektromagnetyczne. Zastosowanie materiałów kompozytowych absorbujących energię elektromagnetyczną, odpowiedni układ aerodynamiczny płatowca, konstrukcja wlotów powietrza, dyszy wylotowej i ewentualnego wyposażenia podwieszanego zmniejsza odległość wykrycia samolotu przez co poprawia sytuację taktyczną. Kompozyty stanowią do kilkudziesięciu procent stosowanych materiałów. Silniki odrzutowe o dużej sprawności w zestawieniu z niskim współczynnikiem oporu płatowca pozwalają na lot z prędkością ponaddźwiękową bez użycia dopalania. Ta cecha z kolei poprawia wskaźniki czasowo-przestrzenne tj. promień taktyczny, zasięg, czas przebywania w powietrzu oraz zmniejsza ślad termiczny samolotu. Wysoka manewrowość samolotu bojowego piątej generacji osiągana jest poprzez kompilację układu aerodynamicznego, mechanizację skrzydła i elementów sterujących, automatyzację sterowania oraz sterowanie wektorem ciągu. W odróżnieniu od poprzedniej generacji samolotów, lot na pozakrytycznych kątach natarcia jest możliwy w sposób kontrolowany. Ma to zasadnicze znaczenie w przypadku prowadzenia walki na małej i bardzo małej odległości podczas której prędkość kątowa i zarządzanie energią samolotu są elementami kluczowymi dla utrzymania przeciwnika w strefie możliwych ataków kierowanego uzbrojenia rakietowego w warunkach zastosowania celowników nahełmowych oraz pasywnych zakłóceń radioelektronicznych i pułapek termicznych. W warunkach walki powietrznej prowadzonej poza widzialnością wzrokową samolot piątej generacji dysponuje przewagą dzięki zintegrowanemu zaawansowanemu systemowi walki radioelektronicznej. System rozpoznaje i przeciwdziała zagrożeniu stosując zakłócenia pasywne i aktywne. Wielofunkcyjny radar pokładowy zintegrowany z systemami wymiany informacji taktycznej oraz uzbrojenie kierowane powietrze-powietrze i powietrze-ziemia klasy stand-off to czynniki pozwalające na uzyskanie przewagi taktycznej nad przeciwnikiem. Koncepcja samolotu piątej generacji nie jest oparta jedynie na zastosowaniu najnowszych technologii, ale dotyczy zdolności do operowania w jednolitym środowisku informacyjnym. Pozwala na uzyskanie przewagi informacyjnej niezbędnej dla powodzenia operacji powietrznych. Świadomość sytuacyjna pilota w obszarze taktycznym zapewniona jest dzięki informacji ze wszystkich dostępnych źródeł, w tym naziemnych i kosmicznych, dystrybuowanej w czasie rzeczywistym przez system wymiany informacji taktycznej. Samolot wielozadaniowy piątej generacji musi być rozpatrywany jako element systemu." Koniec cytatu... Autorzy dodają w podsumowaniu w aspekcie pozyskania przez Polskę samolotu 5. generacji co następuje: "Powyższe uwarunkowania powodują zawężenie możliwych do pozyskania typów do praktycznie dwóch: F-22 i F-35." Koniec cytatu.

qwert
środa, 20 października 2021, 18:01

Jak już wcześniej pisałem, F 35 miał być do wszystkiego a wyszedł do niczego a twój elaborat niczego nie zmienia

nieciekawy
czwartek, 21 października 2021, 09:01

Fachowcy mówią co innego. Komu by tu zaufać? Fachowcom, czy anonowi i internetu .... :)

Kr.
czwartek, 21 października 2021, 08:38

To tylko pańska subiektywna ocena panie qwert. Eksperci jak przedstawieni przeze mnie autorzy gen. bryg. pil. dr hab. Jan Rajchel i płk. dypl. (rez.) pil. dr Adam Bondaruk myślą inaczej. Raczej trudno przypuszczać abyś panie qwert dysponował większą wiedzą z lotnictwa niż w/w eksperci.

Kr.
środa, 20 października 2021, 23:02

To tylko twoja indywidualna subiektywna ocena panie qwert. Wybitni eksperci mają inne zdanie.

normalnie kabaret
czwartek, 21 października 2021, 19:47

A co mają pisać opłaceni przez LM lobbyści. F16 jest już konstrukcją schodzącą, i do tego tak marną że szkoda pisać - prosta rura z silnikiem, którą obciążano do granic możliwości i rozsądku - w pełni obciążony jest jak b737 - w zasadzie to nawet nie może szybko się wznieźć się na pułap 11 tys m w celu przechwycenia - może to zrobić jedynie zatankowany do <50% z 2 rakietami pow-pow - w innym przypadku ma ograniczenia nałożone na konstrukcję, jak chce lecieć Ma>1 to pali takie ilości paliwa że starczy mu na 300 km i musi zawracać. To samolot do bombardowania Talibów - bo już nad Syrię boi się wlecieć. Więc aby mieć jakiekolwiek szansę z su-30/ czy nawet 27 musieli coś wymyślec i wymyślili F35 - i jest f35 i ...... nic więcej - reszta to ciężkie myśliwce 2 silnikowe - piekielnie drogie, do tego konstrukcje z lat 80-90 - i to tego marne - bo EF2000 miałby problemy z su27 o su30 / zwrotność, radar, uzbrojenie/ nie mówiąc. - i dlatego jest TYLKO F35 i nic więcej

Davien
niedziela, 24 października 2021, 15:16

Ty to jednak potrafisz rozbawić :) ale obalmy kilka mitów: Rosjan nei ma w słuzbie ŻADNEGO ysmliwa wywodzacego sie chocby z lat 90-tych, wszystkie sa starsze:) Z Su-35 bez problemu radzi sobie Rafale a z Su-30 przestarzałe juz F-15C. F-16 ma większa prędkość wznoszenia od waszych Su-35 ale jak widac nie masz zielonego pojęcia o temacie bo rusofilia juz ci zniszczyła zdolnośc myslenia.

Kr.
piątek, 22 października 2021, 01:02

gen. bryg. pil. dr hab. Jan Rajchel profesor i naukowiec oraz płk. dypl. (rez.) pil. dr Adam Bondaruk pilot, autor wielu publikacji naukowych mają być lobbistami LM i pisać pod ich dyktando. Wyjątkowo infantylne myślenie panie kabaret, wręcz bzdurne. Ci ludzie nie maja nic wspólnego z Lockheedem a jeżeli twierdzisz że mają to prosze to udowodnić. F-16 to jedna z najbardziej udanych projektów lotniczych w historii lotnictwa myśliwskiego wbrew temu co piszesz człowieku. Po raz pierwszy wprowadzono na nim aktywny układ sterowania, pasmowe skrzydło, zastosowano nowoczesny wówczas napęd silnikiem dwuprzepływowym. Mimo że konstrukcja F-16 pochodzi z końca lat 70., to z tamtym okresem ten nieustannie modernizowany samolot łączy właściwie tylko nazwa. Silnik, systemy sterowania, nawigacji czy uzbrojenia, w które samolot ten jest wyposażony, to najnowsza współczesna technologia, jaką dysponują dziś całkowicie skomputeryzowane współczesne samoloty bojowe. Konstrukcja F-16 okazała się ponadczasowa z wielu powodów. Po pierwsze nowatorska jak na tamte czasy struktura samolotu, właściwości aerodynamiczne, nowatorskie „elektryczne” sterowanie lotem, wysoko zintegrowana awionika oraz ergonomia kabiny stały się wyznacznikiem i standardem również dla myśliwców produkowanych przez konkurencję. Ten samolot w wersji Block 70 nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem odbiorców na rynku uzbrojenia w tym członków NATO. Według raportu „World Air Forces 2020” na koniec 2019 roku F-16 był najpopularniejszym myśliwcem na świcie. Z 2280 egzemplarzami pozostającymi w służbie stanowi on 16% wszystkich myśliwców i ma ponaddwukrotną przewagę nad zajmującą drugie miejsce rodziną myśliwców Su-27/Su-30. F-35 to samoloty myśliwskie kolejnej generacji których zadaniem jest kompleksowe zastąpienie w amerykańskich siłach zbrojnych, a także siłach zbrojnych krajów sojuszniczych wielu różnych typów myśliwców, przede wszystkim zaś F-16, a także używane przez piechotę morską i marynarkę wojenną samoloty F-18 Hornet oraz samoloty pionowego startu i lądowania AV8B Harrier i samoloty bezpośredniego wsparcia wojsk A10. Jeśli chodzi o piątą generację, to tutaj te samoloty charakteryzują się szeregiem cech, których nie posiadają myśliwce starszej generacji - nawet te w najnowszej konfiguracji. Obecnie F-35 jest konstrukcją nie mającą godnego przeciwnika na rynku uzbrojenia. Dlatego niemal każde państwo, któremu USA jest skłonne sprzedać F-35 i które jest na tą maszynę stać - kupuje F-35. Triumfy innych zachodnich konstrukcji tymczasem, w tym ostatnio w szczególności Rafale, dokonują się tam gdzie F-35 z różnych względów jest niedostępny.

Kr. vel Jaca vel Stary zgred
środa, 27 października 2021, 08:15

Chłopcze, nie udawaj eksperta którym nie jesteś. To, że potrafisz bezmyślnie wkleić coś z internetu nie daje ci prawa pouczać innych. Swoja wiedzę potwierdziłeś pisząc o "Low Speed Pass" który WEDŁUG CIEBIE może być wykonywany TYLKO przez samoloty supermanewrowe, gdzie w rzeczywistości wykonywany jest przez wiekszość maszyny czwartej generacji. Wytłumacz jeszcze, jak to WEDŁUG CIEBIE "pedal turn" jest to pedał orczyka. Nie mam więcej pytań.

Kr. vel Jaca vel Stary zgred
wtorek, 26 października 2021, 20:29

Lobbysto LM, F-35 to porażka, a cały program to totalna porażka. Ten bubel nie nadaje się na następce A-10 którego miał zastąpić.

Co za gość...
środa, 20 października 2021, 17:26

Ty to lepiej poopowiadaj o swoich badaniach F-35 przez CAGI. Dla F-35 sami sobie wymyślili wymagania. Według twoich pracodawców F-35 nie musi mieć super cruise i nawet nie musi być ponaddźwiękowy. I F-35 nie jest ani ponaddźwiękowy, anie nie ma super cruise.

Davien
niedziela, 24 października 2021, 15:19

Pomerdało ci się z Su-57 który rzeczywiscie nei jest naddżwiękowy, nie ma supercruise, ba, nawet wystartowac nie jest w stanie:)

gość czy gospodarz?
czwartek, 21 października 2021, 09:01

Jaktam łopatki turbiny w sprężarce?

Kr.
czwartek, 21 października 2021, 08:37

Znowu ekspert od generacji samolotów się odezwał. Wytlumacz to tym ekspertom których fragment artykułu p.t."Samolot bojowy piątej generacji dla Polski- uwarunkowania taktyczne" przytoczyłem, a nie mnie trollu. Znowu zmieniłeś nick? Nic dziwnego bo ogrom bzdur i insynuacji jakie wysmażasz na forum Def24.pl od wielu lat to rekord świata. Zanim napiszesz kolejny paszkwil koleś przemyśl lepiej swoje zachowanie.

Kr.
środa, 20 października 2021, 22:59

Znowu ekspert od generacji samolotów się odezwał. Wytlumacz to tym ekspertom których fragment artykułu p.t."Samolot bojowy piątej generacji dla Polski- uwarunkowania taktyczne" przytoczyłem, a nie mnie trollu. Znowu zmieniłeś nick? Nic dziwnego bo ogrom bzdur i insynuacji jakie wysmażasz na forum Def24.pl od wielu lat to rekord świata. Ile jeszcze można tolerować takie zachowania? Jeżeli masz problemy ze sobą koleś to są od tego specjalne służby medyczne.

środa, 27 października 2021, 12:17

Ooooo, powrocil ekspert od dramatycznych manewrow powietrznych co wypisywal, ze nikt sie nie zna i ze jest po szkole w Deblinie. A tak pisales wpod artkulem "Su-35S z pociskami o zasięgu ponad 200 km": Th, wtorek, 6 października 2020, 14:49: "Z wykształcenia jestem inżynierem elektronikiem ze specjalnością awionika lotnicza po szkole w Dęblinie panie felon. Jeszcze raz postaram się w prostszy i krótszy sposób wytłumaczyć najważniejszą różnicę pomiędzy antenami PESA i AESA bo wyraźnie pan nie zrozumiał o czym piszę. Z pominięciem budowy bo nie chce się powtarzać, a opisałem dość szczegółowo ten temat. Nie błysnąłeś wystarczającym poziomem wiedzy technicznej, wykazując kompletną ignorancję w temacie znajomości zasad pracy radarów pokładowych choć wywnioskowałem, że za takiego znawcę się uważasz". A tak na Defence 24, pod tytulem „Raptory na spotkanie rosyjskim Delfinom”. 10 kwietnia 2020, o godzinie 10:30 Jaca napisal tak: „Ja jestem inżynierem po studiach z zakresu awioniki na Wyższej Szkole Oficerskiej Sił powietrznych w Dęblinie. Dla mnie jesteś cienki Bolek, zwykły niedouczony amator-laik z tematu lotnictwa”. Jakie to szczescie ze mamy na forum dwoch ekspertow z dziedziny radarow AESA po szkole w Deblinie. A nauczyles sie juz rozroznias "Kobra Bagaczowa" od Low Speed Pass? Douczyles sie juz, ze w jezyku angielskim "pedal orczyka" to inacze "rudder pedal" a nie zaden "pedal turn / flat spin"? Zacytuję fragmenty twojej twórczości, którą to popisywałeś się na Defence 24 pod artykułem „Wszystkie rekordy pobite. Amerykanie testują nowy myśliwiec”. I tak. Th, niedziela, 20 września 2020, 16:52 „F-35 wykona manewr Kulbit, "koziolka" do tyłu na dużej prędkości, a nie wykona prostej kobry.... Ciekawe. Na filmie z Air Show z Oregonu F-35 wykonuje kobre w 6 min”.Tylko, że gdy otworzy się ten film, to zobaczy się, że w szóstej minucie F-35 wykonuje Low Speed Pass. Potem starałeś się wmawiać, że film nagrywano od tyłu. Potem pod tym samym artykułem pisałeś tak. Th, środa, 23 września 2020, 10:37: „…Aha Low Speed Pass też wykonują tylko samoloty super manewrowe...”. A to ciekawe, ponieważ każdy, to choć raz był na pokazach lotniczych, widział ten element w wykonaniu F-16, F-18, Gripena, a to super manewrowe maszyny raczej nie są. Z kolei na portalu Defence 24 po artykułem „Su-35S z pociskami o zasięgu ponad 200 km” pisałeś tak. Th, środa, 7 października 2020, 08:00: „Pedal turn (pol. pedał skrętu). Pedał służący do wykonywania zakrętów wspomaganych ruchem steru samolotu. Widzisz analogię? Zajrzyjmy do netu: "Polski translation: pedal turn: wykonać obrót sterując pedałami orczyka." Skończ już podpisywać się niewiedzą kolego. W odniesieniu do pedalu orczyka stosuje się dwa angielskie terminy: "pedal turn" albo "rudder pedal". To teraz odpowiedz. Skad, konkretnie, bo w zadnym slowniku nie mozna znalesc takiego tlumaczenia. Skad definicja pedalu skretu, skoro nie ma jej w zadnej encyklopedii ani podreczniku lotnictwa. Mowa tylko o pedale orczyka. Konkretnie napisz, podaj zrodla. Bredni, jakie wypisuwałeś o silniku F135 i LOAN nie będę cytował, bo zwyczajnie mi się nie chce. Dlaczego nie napiszesz, ze nabywca nigdy nie bedzie w pelni decydowal o mozliwosciach samolotu F-35 jak i jego uzyciu? Nikt oczywiscie poza USA i Izraelem. Co powiesz na to? Artykul z 23 wresnia z 2020 roku pod tytulm "F-35 dla ZEA z ograniczeniami?". Cytuje: "Zjednoczone Emiraty Arabskie, jeden z najbliższych sojuszników Waszyngtonu na Bliskim Wschodzie, od dawna wyrażają zainteresowanie zakupem F-35. Niedawna normalizacja relacji z Izraelem zwiększyła szanse na taką transakcję. Źródła bliskie negocjacjom podały, że celem jest podpisanie porozumienia 2 grudnia, w dniu Święta Narodowego ZEA. Jednak każda umowa zawierana przez Waszyngton z krajami arabskimi musi gwarantować, że żadne amerykańskie uzbrojenie sprzedawane w regionie nie może osłabiać jakościowej przewagi militarnej Izraela, a amerykańska broń dostarczana Izraelowi ma lepsze możliwości niż broń sprzedawana sąsiadom. W związku z tym producent samolotu, koncern Lockheed Martin, bada sposoby, dzięki którym F-35 byłyby łatwiej wykrywalne dla izraelskich radarów – nie wiadomo, czy chodzi o zmiany w wyposażeniu samolotu, czy wprowadzenie zmian w oprogramowaniu radarów izraelskich zestawów obrony powietrznej. F-35 sprzedawane ZEA mogłyby być również wyposażone tak, aby nie dorównywały zdolnościom F-35I. Waszyngton już żąda, aby żaden F-35 sprzedany zagranicznym nabywcom nie dorównywał osiągami samolotom amerykańskich sił zbrojnych – według niepotwierdzonych informacji chodzi o moc obliczeniową komputerów pokładowych i czujniki obserwacyjne. Jak podaje Doug Birkey, dyrektor wykonawczy waszyngtońskiego Mitchell Institute for Aerospace Studies kiedy zagraniczni piloci szkolą się w USA, po wejściu do kabiny F-35 wpisują indywidualny kod w interfejsie użytkownika, co powoduje, że każdy lotnik ma do dyspozycji samolot o innych zdolnościach bojowych".

Pawien
środa, 20 października 2021, 07:46

napisał polski ... czyli polskiej produkcji

Tani
czwartek, 28 października 2021, 08:36

Nieeeee,polski to ,,w barwach polskiego lotnictwa,, Jesli piszesz o producencie to jest problem. Czy helikopter wyprodukowany u nas jest polski? Bo nasze zaklady sa w Polsce ale polskie nie sa.

ciekawy
poniedziałek, 18 października 2021, 21:45

Co to za gwniany stealth co ma odchylane stery z przodu? RCS od frontu samolotu powinien być maksymalnie niski i niezmienny ale zdaje się że naukofffcy w Rassiji nie wiedzą że każda inna pozycja tego steru niż neutralna tylko powiększa RCS i w konsekwencji ułatwia wykrycie. Swoja drogą Chińczycy też popełnili tą głupotę w swoim J-20.

Extern
wtorek, 19 października 2021, 10:28

Czy powiększa czy nie powiększa zależy od kąta pod jakim radar akurat "patrzy" na płatowiec. Ale ogólnie to racja, gdy zależy na niskim współczynniku odbicia to lepiej unikać tam powierzchni sterowej. Tyle że prawdopodobnie chodziło o zwiększenie zwrotności. Amerykanie idą inną ścieżką i bardziej liczą na późne wykrycie co zapewni im lepszą pozycję taktyczną, niż na walkę manewrową. Ale przez to w razie sytuacji konieczności podjęcia walki na bliski dystans całą swoją nadzieję muszą pokładać w pociskach rakietowych i systemach defensywnych.

ot tyle
wtorek, 19 października 2021, 22:20

Nie będzie bliskiej walki...

Trol
wtorek, 19 października 2021, 21:44

Jak wyobrażasz sobie przegraną w walkach manewrowych 6 tys maszyn NATO z 1300 maszyn Rosji.? Jedyne co by ich właśnie mogło ocalić to stealth.

normalnie kabaret
czwartek, 21 października 2021, 20:04

A skąd te 6 tys samolotów wystartuje? gdzie wyląduje, czym je zatankować a te 6 tys to głównie f16 z mikroskopijnym zasięgiem - i jak f16 z Hiszpanii dolecą np do Warszawy i ile im to zajmie , ile tankowań? Rosjanie mają ciężkie myśliwce z dużym zasięgiem do tego masę lotnisk na każdym kierunku - aby wypełnić misję jednego su27/30 trzeba 3-4 f16 / girpenów. NATO nie ma żadnej przewagi uwzględniając realnia a nie fantazję / do tego Rosjanie mają warstwową OPL/ i całą gamę samolotów łącznie z MIG-31, Su-34/30/27/35; czy Tu-22 które zniszczą lotniska frontowe - a co ma NATO? o porównywalnej sile ognia? -nic

Davien
niedziela, 24 października 2021, 15:23

No i znowu rozsmieszasz ludzi:)) Ale akurat zachodnie mysliwce mają wiekszy zasięg od rosyjskich Su i MiG-ów. Żaden Su-27/30/35 nei wykona misji jakei może zrobic F-16 bo ma zwyczajnie za mały udżwig:) Aham jaka walka jak zachodnie maszyny zwyczajnie wybija rosyjskei Su i tupolewy z dysansu:))

ciekawy
środa, 20 października 2021, 09:10

Nie dojdzie do żadnej walki manewrowej chyba że w sporadycznych przypadkach. Udowodniły to ćwiczenia tajskich Gripenów z chińskimi J-11 gdzie tajscy piloci zmiażdżyli Chińczyków w walkach na dystans wykorzystując dosyć niskie SPO Gripena oraz lepszą elektronikę i uzbrojenie. Tak właśnie będą wyglądały starcia powietrzne na dzisiejszym polu walki.

ciekawość powinna skłonić do szukania źródeł
czwartek, 21 października 2021, 19:58

trzeba umiec czytać w tych walkach tylko w 1:5 scenariuszy udało się pokonać J-11 w innych wynik był odwrotny. A do tego te walki do bajki zakładające 100% celność i skutecznoś rakiet a skuteczność AIM-120 przeciw su-30 okazała się porażająca 0:6 !!!!!! więc co będzie to pojęcia nie masz - strzelanie pow 120 km do celu manewrowego to strata rakiety bo szanse trafienia są minimalne.

Davien
niedziela, 24 października 2021, 15:26

Widzisz kłamco ale to była sałatka z J-11 w wykonaniu Gripenów i to Gripenów z obcietym do minimum uzbrojeniem i starymi 30-sto letnimi rakietami jak AIM-120A i AIM-9L A co do Su-30 to tak zwiewały przed tymi AIM-120 że niemal dopalaczy nei pogubiły. Bison nie zdarzył i zostało po nim wspomnienie:)) Do ruchomych celów nei ma sensu stzrelać ale rosyjskimi rakietami, ich skuteczność jest zerowa:)

Ja
piątek, 22 października 2021, 19:01

Bylo dokladnie odwrotnie,dopiero gdy chinczycy zmienili zasady gry i pozowoli podejsc gripeny te przegrywaly,ale wszystkie wczesniejsze cwiczeni byly jednostronne,gripeny laly ich wynalazki

bender
wtorek, 19 października 2021, 19:21

A w czym ma pokładać nadzieję pilot, który został zaatakowany przez niewykrytego przeciwnika? W karkołomnych manewrach i systemach defensywnych?

Tani
sobota, 23 października 2021, 15:04

Ja bym zostawil ruskich i chinczykow i zapytal brytow. Ich Harriery rakietami nie zestrzelily nic a uzywaly najnowszego wowczas Sidewinder L. Pozyczonych przez USA do testow. Wszystkie zestrzaly byly dzialkiem dzieki zwrotnosci samolotu. To napisal Norman Friedman w knidze Fighters over Fleet. Lotnicza rakieta juz dawno przegrala z systemem obrony samolotu. Przypomne argentyna nie miala samolotow rosyjskich a pilot Mig29 lotnictwa Jugoslawii wymanewrowal cztery AMRRamy odpalone przez dwa holenderskie F-16 tylko dlatego ze jego system obrony zadzialal prawidlowo. Tu teba przypomniec ze system obronny czyli wabiki jest zbudowac latwo. Bo kazdy zna echo radarowe swojego sprzetu. Przed dzialkiem chroni tylko zwrotnosc i wyszkolenie pilota. Wiec uciec trudniej. Przerobili to w Wietnamie USA. Najpierw wycofali dzialka z samolotu aby potem w trybie expresu do nich powrocic.

Davien
niedziela, 24 października 2021, 15:31

NO popatrz a z 20 zestzrelonych przez harriery argentyńskich maszyn, 17 padło ofiarą AiM-9L. Jakieś jeszcze kłamstwa?

Tani
poniedziałek, 25 października 2021, 14:41

Ja cytuje knige i tyle w temacie dyskusji bo mnie tam nie bylo. Natomiast ten gosc ma dostep do materialow archiwalnych USA i GB. Davien ,dyskusja z toba jest bezprzedmiotowa. Bo jesli podwazasz slowa bylego prezydenta USA ktory oswiadczyl ze Tomahawkow bylo 98 to o czym dyskusja? Ja dodam ze kazdy milosnik lotnictwa powinien ja przeczytac. Tam znajdzie dlaczego japonczycy wyrzucili do kosza Orange amerykanski system obrony floty przez lotnictwo. I musieli bronic okretow tylko artyleria. Powoli trzeba konczyc propagande bo archiwa sa otwierane

Extern
środa, 20 października 2021, 20:44

A ma inne wyjście skoro pocisk już w jego kierunku leci? Podejrzewam że Rosjanie i Chińczycy doszli do wniosku że skoro i tak nie potrafią uzyskać w mniejszych RCS przewagi nad maszynami Amerykańskimi, to chcą choć mieć wyraźną przewagę manewrową aby agresywniejszą taktyką choć trochę zniwelować przewagi USAF. Pewno też liczą że przyszłe konstrukcje radarów będą lepiej sobie radziły z wykrywaniem trudno wykrywalnych maszyn, a ich przewaga w manewrowości dalej zostanie.

Tani
niedziela, 24 października 2021, 03:55

Facet to jest to jak mowia starozytni Czesi. Mnie tylko szkoda że ja na to nie wpadlem. Amerykanie maja bron dalekiego zasiegu czyli niewidzialny samolot sko i rakiety. Ruscy maja widzialne samoloty kiepskie sko i kiepskie rakiety za to oprocz flar i wabikow maja moska obrony ogona. Wiec ja mysle ze oni beda robic tak. Amerykanie odpala rakiety z daleka w momencie odpalania rakiet ruscy zobacza przeciwnika i pojda na niego do zwarcia czyli do walki powietrznej. Poniewaz maja samoloty szybsze i o duzym zasiegu i niosace wiecej rakiet jak F-22 czy F-35 beda liczyli ze ich system obrony uratuje ich od tych kilku rakiet. Po odpaleniu amerykanie beda musieli uciec co bedzie trudne bo na duzej predkosci ich samoloty beda mialy maly zasieg a do tego samoloty stealth nie sa bardzo szybkie bo tu chodzi o powloke. Kiedy ruscy ich dogonia zmusza ich do podjecia walki powietrznej gdzie majac dysze z regulowanym kierunkiem ciagu beda mieli przewage zwrotnosci. To jest moja i tylko maja interpretacja. Jesli gdzies popelnilem blad to napiszcie gdzie. Do tego gdzies na ruskim necie znalazlem info ze radar 35s w waskim zakresie ma zasieg 400km. Wg mnie to bedzie taka sama walka jak osoba majaca szable bedzie musiala walczyc z kims kto ma łuk i cztery strzaly. Łucznik wygra jesli ktoras ze strzal trafi. I ma tylko cztery. Czy bedzie strzelal z daleka czy bliska to jego decyzja. Jeszcze raz dzieki za twoj wpis pomyslales bardzo dobrze. Wygra jesli nie da sie trafic

Davien
niedziela, 24 października 2021, 15:37

Tani, dawno sie tak nie usmiałem:)) Po pierwsze najpierw Rosjanei musza wiedzieć gdzie sa te F-22/35 a tego nie wiedzą. Po drugie ich systemy WRE sa tak "cudowne" że zwyczajnie nie działaja na zachodnie pociski, po trzecie z 32-40km jak jakims cudem znajda amerykanów to poleci salwa AIM-9X a tych pocisków nie zakłoca choćby chcieli bo nie maja jak. No i mamy polowanie na kaczki z Rosjanami w roli odwaznych kaczek samobójców:) Radar Irbis z Su-35/57 ma zasięg 400km dla celu o RCS 3m2 jedynie w wycijnku 100stopni kwadratowych czyli fragmencik 10x10 stopni:) F-22 sa szybsze i zwrotniejsze od rosyjskich Su-27/30/35 a jego radar ma normalny zasięg 440km dla RCS 1m2 wiec powodzenia w traceniu mysliwców. Aha, przykład z łucznikiem do kitu bo dobry łucznik zdejmie ci goscia z szablą pierwszą strzałą.

Tani
poniedziałek, 25 października 2021, 15:05

To tak jak tego syryjskiego Su-22? Davien pisz bajki na tym kase zrobisz nie na propagandzie. Tuchajbejowicz powiedzial,,Koncz wasc wstydu oszczedz,, Co do lucznika to tak tylko ze ten z szabla ma tarcze w postacie flar dipoli i moska. Sidewindera 9X szkoda odpalac bo nie trafi bo jak nie trafil syryjskiej Su-22 to jakim cudem trafi 35s. Amrramy pakisze testowali na hindusach i tez 6÷0. Czyli co zostaje pojedynej powietrzny w ktorym F-22 czy F-35 ma takie same szanse jak mysz z kotem. I gdzie ci amerykanie zatankuja z takim marnym zasiegiem. Ja to powtorze ,,chinczycy wracali do domu z Aviadarts 3 szt JF-10 i 2 szt J-16. Kazdy JF-10 niosl 3 duze zbiorniki dodatkowe. J-16 lecialy w czystej konfiguracji. Czyli na zbiornikach wewnetrznych. I o czym mozna jeszcze z toba dyskutowac? J-16 to przerobiony ruski Su-30 bo chinczycy jeden pozwolili ogladnac ruskim i jest do groma zdjec tego platowca. Powstal on na bazie ruskiego Su-30 sprzedanego do Chin. Mial nawet tabliczke w komorze przedniego podwozia.

Co za gość...
wtorek, 19 października 2021, 10:24

A odchylane stery z tyłu nie zwiększają RCS miszczu? Są cały czas w pozycji idealnie poziomej? A fale radarowe zawsze rozchodzą się idealnie w linii toru lotu samolotu? Tak miszczu?

ciekawy
wtorek, 19 października 2021, 13:53

Chyba lepsze są odchylane tylko z tyłu od tych odchylanych i z tyłu i z przodu? Z logiką to ty na bakier jesteś a fale radarowe nigdy nie rozchodzą się idealnie. Kąt padania równa się kątowi odbicia. Mówi ci to coś?

Co za gość...
środa, 20 października 2021, 08:58

Ty nawet nie zrozumiałeś pytania, więc o czym z tobą dyskutować?

ruski stek bzdur...
wtorek, 19 października 2021, 20:20

Daj spokój, to jak małpie tłumaczyć zasady brydża.

Co za gość...
środa, 20 października 2021, 09:03

To rozwiń temat, bo z tego co widzę, to NIGDY nie zamieść komentarza związanego z tematem artykułu, a jedyną twoją działalnością tutaj jest obrażanie innych ludzi.

bender
wtorek, 19 października 2021, 20:12

Posłuż się trójkątem prostokątnym i twierdzeniem Pitagorasa. Jeśli wykrywasz samolot z odległości 150 km na pułapie 6 km, to długość przeciwprostokątnej (odległość od Twojego radaru do samolotu) jest tylko o 120 m większa niż długość przyprostokątnej (160 km). To daje wysokość kątową poniżej 1 stopnia. Możesz uznać, że radar na ziemi zawsze widzisz samolot od frontu. Jak widzi go pod wysokim kątem, to samolot jest naprawdę blisko.

kaczkodan
wtorek, 26 października 2021, 14:47

Witamy płaskoziemcę na naszym skromnym forum militarnym.

jak chcesz rozmawiać na argumenty to proszę
czwartek, 21 października 2021, 20:21

a na 11 km? i kąt odbicia fali jest równy kątowi padania więc ten 1 stopień spowoduje że fala odbita od obiektu po 150 km znajdzie się 6 km wyżej od punktu odbicia czyli 12 km od ziemi - to taka matematyka ze szkoły podstawowej no to muszą mieć naprawdę niezła antenę wysokości 12 km - i tyle z twoich mundrości

Co za gość...
środa, 20 października 2021, 09:01

Wspaniale, znasz matematykę na poziomie szkoły podstawowej. Brawo. A widziałeś modele koncepcyjne samolotu szóstej generacji F/A-XX? To wyobraź sobie, że niektóre z tych maszyn tez są z przednim usterzeniem. I co na to powiesz?

bender
środa, 20 października 2021, 14:18

Matematyka na poziomie podstawowym wystarczyła żeby wyjaśnić pod jakim kątem radar opromieniowuje daleki cel. Fantazje internetowych grafików na temat NGAD to nie moje zmartwienie.

Co za gość...
środa, 20 października 2021, 17:28

No tak, ponieważ informację przedstawiane przez Northropa zwyczajnie przedstawiają twoje zdolności pojmowania.

bender
czwartek, 21 października 2021, 10:46

Kończą się argumenty, zaczynają się personalne wycieczki...

Davien
poniedziałek, 18 października 2021, 23:38

Rosjanie byli tu pierwsi z MiG-1.44 na którym bazuje chiński J-20 wieć nic dziwnego ze ma tą sama wadę. Z J-31 juz tego błedu nie popełnili.

Gnom
wtorek, 19 października 2021, 12:09

Dlaczego wg was te stery mają być wadą, bo tak rzekli uczeni z USA? Na EF 2000 ponoć są radioprzeźroczyste, dlaczego nie miałyby być takie u Rosjan, czy Chińczyków? W technice istnieją różne rozwiązania tego samego problemu.

Davien
wtorek, 19 października 2021, 16:44

Bo dziecko powoduja dodatkowe odbicie fal radarowych przez co zdradzaja pozycje samolotu.

Gnom
czwartek, 21 października 2021, 11:26

No cóż, bądź łaskaw wyjaśnić jak element radioprzeźroczysty (a taki jest podobno na EF 2000) odbija fale radiowe.

podobno
wtorek, 19 października 2021, 13:55

Podobno to Amerykanie zrzucali stonkę na Polskę i podobno to Niemcy mordowali Polaków w Katyniu.

Gnom
wtorek, 19 października 2021, 19:15

Skąd wiesz czy to nie ruscy Niemcy mordowali Polaków w Katyniu - stale mieli i maja swoje okręgi autonomiczne, kiedyś w Sojuzie, a dziś w Rosji. Ale podziwiam precyzje i powiązanie z tematem dyskusji oraz artykułu. Takiej demagogii nie powstydziłby się żaden polityk, bez względu na ugrupowanie. No może tylko kler dowolnej religii jest lepszy.

a
wtorek, 19 października 2021, 18:41

Co do stonki to prawda ale przy okazji załatwili swoich sojuszników

podobno
środa, 20 października 2021, 09:22

Co do stonki to prawda? Mhm.

Co za gość...
wtorek, 19 października 2021, 11:22

Ale ty bredzisz davirabi. Poczytaj raczej najpierw, jakie były założenia MiGa 1.44, ale podpowiem, że warunek stealth był na ostatnim miejscu. Doucz się, doczytaj, bo z każdym swoim komentarzem się kompromitujesz.

Hmmm.
poniedziałek, 18 października 2021, 20:47

Opóźnienia dostaw T-14 też komentują? ...chyba, że udało im się dostarczyć ok. 2000 sztuk do końca 2020? Ktoś coś...?

Tedi02
wtorek, 19 października 2021, 18:20

Po co tak szybko z armata?T 90 w tej chwili w zupełności wystarcza na zachodnie czołgi.

kmdr
wtorek, 19 października 2021, 00:12

U nich jest opóźnienie, ale u Nas faza analityczno-koncepcyjna jest dopiero w planach.

Polak
wtorek, 19 października 2021, 13:19

My nie jęczymy na cały świat, że jesteśmy super mocarstwem :P

GB
wtorek, 19 października 2021, 13:14

Po co się ośmieszasz? F-35 został zamówiony.

kmdr
wtorek, 19 października 2021, 16:31

Zamówione ale kurier jeszcze nie dostarczył. I kto tu się ośmiesza? Kupić to nie znaczy tylko zamówić i zapłacić no trzeba jeszcze wejść w posiadanie. Przypominam, że przed 39 mieliśmy zamówione okręty podwodne we Francji. Patrz cholera nie zdążyli dostarczyć, ani pieniędzy też nie oddali. F-35 zostały zamówione, no i co z tego. Dajesz gwarancje, że zdarzą dostarczyć? Co na granicy ruskim wojskom pokarzesz paragon, dowód zakupu, fakturę vat? I kto tu się ośmiesza?

Tani
niedziela, 24 października 2021, 17:52

Nie oddali bo to byla nie nasza Forsa tylko.....Francuzow. To byla poźyczka.

Davien
niedziela, 24 października 2021, 15:45

Nie, kupic to znaczy zapłącić i stać się właścicilem pewnej rzeczy . Jestesmy właścicielami powstających właśnie dla nas F-35 wiec powodzenia w żałosnych manipulacjach.

kmdr
niedziela, 24 października 2021, 23:05

No nie. Wejść w posiadanie. Co z tego, że za np. samochód zapłacisz jesteś jego właścicielem, ale stoi on na parkingu pod fabryką. Nie wiem jak to już tłumaczyć. Mieć to znaczy muc użyć. A żeby użyć trzeba wejść w posiadanie. Nie papierów nie dowodu zakupu tylko samego przedmiotu umowy zakupu . My tych samolotów nie mamy. Mamy je zamówione i zapłacone.

Tani
czwartek, 28 października 2021, 08:42

Chyba nie masz racji,bo wielu kupuje nowy smartfon lub gre np rok przed jego lub jej debiutem. To sie nazywa przedplata. Placisz i masz gwarancje ze dostaniesz

Robert
poniedziałek, 18 października 2021, 20:33

A ile lata? Jeden??

yes
wtorek, 19 października 2021, 09:30

Żaden!!!

Gruszwik
poniedziałek, 18 października 2021, 22:54

Żaden. Jedyny stoi w hangarze od grudnia ubiegłego roku.

Polak
wtorek, 19 października 2021, 11:26

Owszem stoi, bo jest zbyt cenny i aż za dobry jak na obecne czasy.

inżynier mostu zwodzonego
poniedziałek, 18 października 2021, 20:33

procesory Elbrus z Tajwanu dotarły - można składać

Gnom
wtorek, 19 października 2021, 12:10

Patrz, to Rosja jest przyjacielem Tajwanu, a nie Pekinu, poważnie?

ruski stek bzdur...
wtorek, 19 października 2021, 20:22

Rosja jest czyimś przyjacielem ??? Buahahahahahahaha !

Davien
wtorek, 19 października 2021, 16:47

Gnomie, procesory elbrus powstaja w fabryce TSMC na Tajwanie, .

Gnom
środa, 20 października 2021, 15:22

No i .... Podziwiam twa precyzję i brak rozumienia współczesnego świata, szczerze podziwiam. Według ciebie w Rosji nie produkuje się żadnych mikroprocesorów a ich poziom techniki zatrzymał się jeszcze przed Stalinem. Szacun za wyobraźnie, choć nieco przekoszoną.

Tani
poniedziałek, 18 października 2021, 20:08

Jeju, nie Rosjanie tylko producent tego latawca. I Mają rację bo producent ma kontrakt. Na ten rok jest to 4 szt i tyle jest w montażu. Ten cały artykuł jest o czymś innym. Amerykanie martwią się że docelowe silniki będą dopiero w 2027r Najśmieszniejsze jest to że obydwie strony mają rację. Na 2027 producent wyprodukuje 67 latawców i nowe docelowe silniki też będą w produkcji seryjnej w tym roku. Co nie oznacza że te wszystkie wyprodukowane latawce będą je miały. W sumie nie kumam po co ta cała dyskusja? Wojna będzie? Jeśli będzie to z Chinami i Su-57 nie będą miały nic do roboty.

andys
wtorek, 19 października 2021, 10:52

Rozsadny komentarz. Niektórzy myśla, że w istniejacej wojnie technologicznej miedzy mocarstwami (Rosja, USA, Chiny) obowiazuje zasada, że kazdy chce miec takie same "zabawki", co konkurent. Jesli Amerykanie maja F-22 i F-35 , to Chiny i Rosja stana na głowie , aby mieć cos podobnego. Jest inaczej, kazdy buduje swoja doktrynę wojskowa (i program zbrojeniowy) w oparciu o własne rozumienie sytuacji politycznej na świecie i zagrozeń jakie istnieja i jakie mogą powstać. Wydaje mi sie, że np. Amerykanie sa silniejsi w lotnictwie, ale w obronie p-lot juz słabsi, w sumie , mówiac w uproszczeniu, jest remis.

hahahaha
wtorek, 19 października 2021, 22:34

No tak. Gdy się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma.

beka
wtorek, 19 października 2021, 21:52

Przepraszam, ale to chyba nie ci źli amerikanie oglosili że Rosja uruchomiła seryjną produkcję Su-57 i dostawy do jednostek. Poco te filozofowanie?

Ali
wtorek, 19 października 2021, 20:24

Mała poprawka: mocarstwa to USA i ewentualnie Chiny. Rosja to 3-świat.

wtorek, 19 października 2021, 08:53

A co ci dyskusja przeszkadza? Od kiedy Rosjanie mówią prawdę?

Pawien
środa, 20 października 2021, 07:48

a od kiedy to inni mówią prawdę

czwartek, 21 października 2021, 09:03

od czasu kiedy ich słowa można sprawdzić.

doihcn
wtorek, 19 października 2021, 00:49

może być tak, że Chiny i Rosja jednocześnie spróbują podzielić amerykańską uwagę na wschód Europy i południowy wschód Azji - dwie duże wojny jednocześnie.

Trol
wtorek, 19 października 2021, 21:53

Problem w tym że Rosja nie da rady nawet tylko europejskiemu NATO. Tzn może wejść na Inflanty czy do Polski i liczyć że nie będzie jedności żeby reszta się mocno postawiła. Jeśli się postawią to Rosja może zarobić niezłego kopa.

Extern
środa, 20 października 2021, 21:00

Jeśli w ogóle zaczną to będzie niestety znaczyło że mają dużą pewność że reszta się nie postawi. Czyli jeśli zdecydują się na nas uderzyć to najprawdopodobniej będziemy musieli walczyć sami. Inaczej po prostu z uwagi na ryzyko dla nich, po prostu by nie uderzyli.

Davien
niedziela, 24 października 2021, 15:49

Extern, Europa odrobiła lekcję co się dzieje jak zachowuja bierność w obliczu bandytyzmu Rosji czy Niemeic.

ruski stek bzdur...
wtorek, 19 października 2021, 20:25

A co życie im się znudziło ? :)

Extern
środa, 20 października 2021, 20:54

Niestety co przyznają sami Amerykanie, obecnie nie mają już zdolności do prowadzenia dwóch dużych konwencjonalnych wojen jednocześnie, więc będą musieli wybierać. Prawdopodobnie więc jako główny priorytet wybiorą wojnę na dalekim wschodzie jako dla nich ważniejszą. W europie natomiast też będą, ale raczej przynajmniej na początku defensywnie, pytanie więc kogo w takiej sytuacji będą bronić i czy my się załapiemy?

Davien
niedziela, 24 października 2021, 15:50

Extern, po pierwsze w starciu z VChinami nie bedzie uzywana US Army bo nikt nie planuje desantu na kontynent, bedzie to starcie powietrzno-morskie, Europa to wojna ladowa, widzisz taka dość zasadniczą róznicę?

Ali
czwartek, 21 października 2021, 15:00

Usadzić upadłe mocarstewko o PKB Meksyku nie trzeba bombami, wystarczą sankcje. A samo NATO w Europie jest wystarczające na konwencjonalne rajdy po ruskich stepach :P

jakież to proste
wtorek, 19 października 2021, 00:25

Nie kumasz?To karma dla Daviena&co.

ale i tak najlepszy jest Buczu
wtorek, 19 października 2021, 16:48

Całe ta gromadka jest "świetna".

ruski stek bzdur...
środa, 20 października 2021, 17:30

Bicvzu to z tych co ich ze świniami i krowami w jednym wagonie przywieźli. Buczu kąoiee się raz na dwa sezony, w rzece, jak woda jest ciepła.

Tytus
poniedziałek, 18 października 2021, 19:48

Komu jak komu ale ruskie to propagandę mają super tyle że działa na ich terenie Raczej wątpię aby te samoloty były tak dobre jak zachodnie nie wspominając o usa Propaganda ruska musi coś pisać aby głupi lud dalej myślal że to potęga militarna

wtorek, 19 października 2021, 17:24

100/100

Inżynier
wtorek, 19 października 2021, 06:46

Dokładnie

Zbuta
poniedziałek, 18 października 2021, 19:12

Zaraz zaraz. W którym to roku uruchomiono seryjną produkcję F-22?

mccp
poniedziałek, 18 października 2021, 22:59

Dawno, wkrótce będzie można je traktować jako "retro". Ruskie mają przepotężny problem, któremu na imię jest Chiny.

Eee tam
poniedziałek, 18 października 2021, 19:09

Oj tam oj tam gaz drogi to ich stać na udawanie. Jeszcze

Dalej patrzący
poniedziałek, 18 października 2021, 19:00

Płatowce Su-57 z silnikami tymczasowymi raczej na pewno zostaną zbudowane. Natomiast pytanie zasadnicze, kiedy będą silniki docelowe o założonych parametrach i resursie, także, czy nie będzie konieczne zmodyfikowanie konstrukcji płatowca do zabudowy tych silników? Natomiast pytanie dużo poważniejsze - czy wyposażenie i elektronika i systemy wyposażenia i uzbrojenia będą odpowiadały wymaganiom AD2030 czy AD2035? Bo Rosja - jeżeli nie zdoła przełamać izolacji technologicznej i nie dokona transfery technologii z Zachodu [bo Chiny absolutnie nie są skłonne] - w dłuższym biegu nie ma szans na dorównanie czy USA czy Chinom. A od 2014 jest blokada transferu technologii - dla Kremla to w istocie problem nr 1 mimo krzykliwej propagandy, jak to Rosja sobie wspaniale radzi. Pomijając wszelkie bezpłodne dyskusje i zaklinania w tą czy w tą stronę - po 2030 będzie widać dość wyraźnie, na ile Rosja może się mierzyć technologicznie z USA i z Chinami - bo wtedy skończy się odrywanie kuponów od postsowieckiej techniki. Tym bardziej, że właśnie w latach 30tych ostro wejdzie rewolucja RMA - czyli będzie "sprawdzam" dla realnego poziomu technologicznego sił zbrojnych graczy. Moim zdaniem właśnie w latach 30-tych Rosja wyraźnie zacznie odstawać poziomem technologicznym [militarnym] od obu supermocarstw, a niewykluczone, że w konkretnych sektorach także od Japonii, Korei Płd, UK, Francji.

Ech
wtorek, 19 października 2021, 01:02

Racja. Ale wiesz Zachod- to nie 1 kraj, ale kilkadziesiat krajow (UE-30, Usa- 50 stanow, Kanada, Australia, Nowa Zelandia. Japonia, KOrea) to swego rodzju burza mozgów z wielu narodow. Jedny cos wymsyla inni cos innego. Rosja przegrwa zgoda, ale jak na kraj wielksci PKB Wloch to rodzi sobie zadzwijaco dobrze. Wrecz jakis cód. Wiec to juz nie bedzie Supermocarstwo ale jako kraj ktory potrafi sie obronic ok.

Wania
wtorek, 19 października 2021, 15:32

No radzi sobie jak Korea Północna. Jak na tak biedny kraj mają rakiety i broń atomową. Odpowiedź w obydwu przypadkach brzmi - ubogie i trzymane na smyczy społeczeństwo.

Ech
środa, 20 października 2021, 14:30

Korea polnocna jest przykladem tego ze embargo nie zmienia polityki.

jęczenie onuc to norma
wtorek, 19 października 2021, 13:21

Radzi sobie dobrze w propagandzie i kłamstwach oraz okradaniu na masową skalę swoich przygłupich obywateli wbijając im do łbów mocarstwowe pierdoły :)

kaczkodan
poniedziałek, 18 października 2021, 22:23

A to zabawne, bo właśnie zatrzymała się miniaturyzacja układów elektronicznych. Typowym wymiarem jest 7 nm (w "terminologii" TSMC), topowym 5nm, trwają testy 3 nm. Cała zabawa skończy się w okolicach 1 nm. To oznacza, że "cel" przestał być ruchomy. Inna kwestia - miniaturyzacja wcale nie zmniejsza kosztów w istotny sposób i wydajności pojedynczego układu, do tego dostępna obecnie moc obliczeniowa jest na tyle duża że i tak można wszystko. Można wsadzić cywilne "Tesle". Z kwestii produkcyjnych rewolucja drukowania trwa. Sam fakt że Rosjanie nie muszą przestrzegać ograniczeń patentowych daje im ogromną przewagę na tym polu, nie ma powodu aby ich techniki produkcyjne odstawały od zachodnich. Obecne sankcje to nie COCOM, Rosjanie mogą sobie kupić praktycznie wszystko.

Davien
wtorek, 19 października 2021, 12:00

Kaczkodan i pewnei dlatego najepszy rosyjski procesor to 28nm:) A ich procesory powstaja obecnie nie w Rosji ale na Tajwanie i w Chinach w fabrykach TSMC A juz ta rewolucja w rosyjskim wydaniu to obecnie ...... No ale sie posmialismy:)

kaczkodan
wtorek, 26 października 2021, 14:59

Można się pośmiać jak głupi do sera czy jakoś tak, i co z tego? Nie ma żadnego powodu aby nie móc wrzucić Elbrusów nawet na 5nm przy użyciu standardowych makr, to zrobi automat. Tylko że niższe wymiary technologiczne są bardziej podatne na zakłócenia obliczeń przez promieniowanie. Notabene najszybszym wymiarem technologicznym był 45 nm, poniżej opóźnienia na połączeniach rosną szybciej niż daje przyspieszenie tranzystorów.

GB
wtorek, 19 października 2021, 10:40

Oczywiście. I do dziś ci Rosjanie nie mają na seryjnych samolotach radarów AESA przykładowo.

Keras
poniedziałek, 18 października 2021, 22:00

Dokładnie. Ruscy są zblokowani brakiem dostępu do technologii. A tej nie kupią bo nikt im nie chce sprzedać. Ich najwięksi przyjaciele z Dalekiego Wschodu nie są zainteresowani inwestycjami w ruską armię i w podnoszeniu jej zdolności bojowej. Zachód tym bardziej.

mc.
poniedziałek, 18 października 2021, 21:20

Nie lubię "Teorii spiskowej dziejów" ale przyszła mi do głowy taka myśl - czy próba zostania "ważnym partnerem Europy" (SUROWCE !!!) może ma przekonać Europę by ta chętniej sprzedawała Rosji nowoczesne technologie militarne ? Bo na razie (TEORETYCZNIE) jest embargo na takie działania.

Davien
poniedziałek, 18 października 2021, 23:40

Nie teoretycznie ale faktycznie i jest przestrzegane.

Gnom
wtorek, 19 października 2021, 12:12

Ciekawe skąd zatem ruscy pozyskali technologie do wytwarzanych na Uralu systemów optoelektronicznych i nawigacyjnych?

wtorek, 19 października 2021, 17:25

Może od Brauna z II wojny światowej :)

czwartek, 21 października 2021, 09:05

Od jego kolegów z całą pewnością. O tym, że V-2 i V-1 były odpalane i udoskonalane w zsrr po wojnie zapewnie nie słyszałeś?

Davien
wtorek, 19 października 2021, 16:54

A to sobie sprawdż, ale optoelektronike maja z Białorusi gdzie produkowane na licencji sa termowizory Thalesa. o nawigacji poszukaj, nie wyłaczyli ci chyba internetu?

Gnom
środa, 20 października 2021, 15:27

Nic nie muszę szukać. Poza tym większość ruskiej optoelektroniki do śmigłowców powstaje na Uralu, a nie na Białorusi, i nie na bazie produktów od Thalesa. Podobnie fabrykę, "żabich w swych korzeniach", modułów laserowych do systemów nawigacyjnych (w tym do pocisków rakietowych) osobiście otwierał jakiś kilka lat temu Putin i też nie miało to nic wspólnego z Thalesem. Przestrzeliłeś firmę, choć nie kraj. Skorzystaj ze swej własnej rady: "poszukaj, nie wyłaczyli ci chyba internetu?"

Davien
niedziela, 24 października 2021, 15:54

Taak, a w jakich bajkach Gnomie:)) Bo optronike do śmigłowcó maja juz własna ale oczywiście Gnomie możesz podac te firmy co to niby spzredały Rosji tą technologię po 2014r? Nie? Oj ale peszek:)

Gnom
wtorek, 26 października 2021, 09:08

No własnie skąd mają owa "własną" optronikę wiesz? Skąd mają własne EGI, w tym zdolne do zabudowy na pociskach tez wiesz? Czyżbyś teraz zmienił front i uważasz, ze do wszystkiego w krótkim czasie doszli sami? Wskażesz skąd wzięli środki na badania i w jaki sposób bez wsparcia odrobili w kilka lat Jelcynowską smutę? Poszukaj, nie taili tego.

Ali
środa, 20 października 2021, 20:09

Najszybsze zegarki i największe mikroprocesory produkowali już od dawna :P Jakość tych ryskich podzespołów i odpowiedników produktów zachodnich jest tragiczna, w każdej gałęzi przemysłu.

Gnom
czwartek, 21 października 2021, 11:25

Zapewne, ale dla nich ma jedna zaletę - jest. Mentalnie wielu pracowników nie wyszło z sojuza, choć urodzili się znacznie później.

Ali
piątek, 22 października 2021, 17:33

Moskwicz to niby też samochód... ma koła, kierownice :P

STJIOPA
poniedziałek, 18 października 2021, 18:25

Su-57budiet latać będą systemami do sterowania trzema dronami Ochotnik

Władek
wtorek, 19 października 2021, 15:35

Kiedyś na pewno. Jeszcze nie mają trzech ochotników. Jak za 10 lat wyprodukują 3 sztuki i znajdą 3 ochotników do ukrycia się w tych frontach to będzie z górki.

Monkey
poniedziałek, 18 października 2021, 18:00

Jeśli to prawda to ten artykuł przynosi same dobre wieści. Ale nie dla nieprzewidywalnej Rosji. W technice lotniczej są w plecy do USA, ChRL i nawet Europy. Niedługo prześcigną ich też Japonia, Korea Południowa i być może nawet Turcja.

Noityle
wtorek, 19 października 2021, 13:46

Chiny powielające błędy Rosji, a także mające problemy techniczne wynikające ze wstecznej inżynierii rosyjskich maszyn nie są wcale przed Rosja w technice wojskowej.

Monkey
środa, 20 października 2021, 00:09

@Noityle: Mają więcej działających okrętów podwodnych, więcej lotniskowców, więcej piechoty morskiej, bardziej rozwinięty przemysł kosmiczny, lepiej działający przemysł elektroniczny. I to jest to "wcale"??? Owszem, korzystają z wstecznej inżynierii rosyjskiej, ale ją rozwijają. Wystarczy porównać gdzie są J-20 i J-31, a gdzie jest Su-57.

Olender
poniedziałek, 18 października 2021, 17:56

Właśnie dlatego nie rozumiem przez nas zakupu F-35 które są za nowoczesne na samoloty rosyjskie a za słabe na ich wojska walki radioelektronicznej i pplot. Nie prościej i lepiej było wejść w Gripeny. A tak kupujemy F-35 które nas zeżrą finansowo a jak przyjdzie co do czego to i tak nie odegrają większej roli

wtorek, 19 października 2021, 18:23

Za nowoczesne? Tego nawet amerykancy nie twierdzą, a one w ogóle latają?

Ruski stek bzdur
piątek, 22 października 2021, 19:20

Lataja jakies 700 sztuk. Wiem ze dla was to szok

Wania
wtorek, 19 października 2021, 15:36

I o to chodzi, żeby mieć samoloty znacznie lepsze od rosyjskich. To im da do myślenia, przed ewentualnym ruszeniem na zachód w celu niesienia pokoju jak zawsze.

DefBot
wtorek, 19 października 2021, 12:01

Niezłe;))) najpierw teza, że są za dobre a potem że za drogie i nic nie dadzą;))) mistrzostwo trollingu...

Chateaux
poniedziałek, 18 października 2021, 21:07

Pomieszanie pobożnych życzeń z dezinformacją.

Pilot Wojskowy
poniedziałek, 18 października 2021, 19:59

Lepiej f-35 kupować i ewentualnie f-16 block 70/72 SuperViper ,albo koreańskie najnowsze latadełka

Andrettoni
poniedziałek, 18 października 2021, 17:12

Nie będę płakał z tego powodu.

Roshedo
poniedziałek, 18 października 2021, 16:26

Nie lekceważyć Rosji. Już raz się zachodni i polscy eksperci nacieli na zasięg Kalibrów. Niczego to nie nauczyło??? Poza tym żeby coś krytykować to krytykujący musi być lepszy od krytykowanego, prawda? A u nas szczytem w tej dziedzinie była w 1997r. PZL Iryda I-22 M96 z awionika produkcji francuskiej, silnikiem K-15 Kaszub ( chyba) i gotowym klientem w postaci Sił Zbrojnych Indii. I co? Sami się zaoralismy mając gotowego na zakup klienta ( jeszcze w 2002 r. Chcieli kupić całą technologie do produkcji). Ale nie ... Po co? Także chciałbym żeby nasze problemy z samolotami i ich produkcją były takie jak u Rosjan. Na razie jesteśmy potęga regionalną w produkcji europalet....

Gienek
wtorek, 19 października 2021, 08:05

Nieadekwatne porównanie. Zdecydowanie różne potencjały i doświadczenia. Dodatkowo Ruscy przez 45 lat nas tłamsili ograniczając naszą rolę do mięsa armatniego i wykonawcy prostych urządzeń. My dla nich byliśmy tym samym co Kongo dla Belgów w czasach kolonialnych.

Roshedo
środa, 20 października 2021, 13:21

o rany, przez ostatnie 45 lat... :-D. to bylo do 1989r. Teraz mamy 2021r. i co ? dalej będziemy zwalać na Sowietów...? A co robilismy przez 22 lata?

Gienek
piątek, 22 października 2021, 09:32

Ile państw na świecie buduje samodzielnie samoloty bojowe? Ile lat Chińczykom zajęło samodzielne zbudowanie samolotu bojowego? Jeżeli uważasz, że mamy zasoby finansowe oraz zaplecze do budowania samodzielnie zaawansowanych systemów uzbrojenia to gratuluję.

czytelnik D24
poniedziałek, 18 października 2021, 21:26

Z europalet korzysta praktycznie każdy bo są niezbędne w transporcie natomiast nie rozumiem w jaki sposób te rosyjskie złomy na które idą ciężkie miliardy są przydatne szaremu obywatelowi Rosji. Megalomanią i mrzonkami o potędze nie postawisz gospodarki na nogi a to od niej trzeba zacząć budować potęgę a nie od rakiet i samolotów. Ile jeszcze lat będą się upajać syndromem oblężonej twierdzy zanim do nich dotrze że są na szarym końcu świata a Chińczyk który jeszcze 30 lat temu zbierał ryż teraz bije ich na głowę pod każdym względem?

taka prawda
wtorek, 19 października 2021, 07:43

no tak najlepiej pisać "syndrom oblężonej twierdzy" a w Polsce co mamy : syndrom rusofobii i nim jesteśmy karmieni

ciekawy
wtorek, 19 października 2021, 13:58

Cały świat jest karmiony ta waszą wyimaginowaną rusofobią. Moja rada. Wyjdź z tej sekty.

ruski stek bzdur...
wtorek, 19 października 2021, 13:24

Fusofobia to wasz wymysł propagandowy błazenku, my się po prostu zapijaczonym żulom nie nabieramy na technologiczną potęgę :) A jak 5 kolumna tu nagminnie o tym jęczy, to tylko powoduje nasz śmiech i politowanie.

wtorek, 19 października 2021, 14:42

Przypomnij jaki był płacz kiedy Ławrow ogłosił zerwanie stosunków dyplomatycznych z NATO.

Davien
niedziela, 24 października 2021, 15:55

Jaki niby płacz?:)) NATO to zwyczajnie olało wzruszeniem ramion:)

wtorek, 19 października 2021, 21:55

To moze Ty przypomnij, bo ja nir kojarzę...

ruski stek bzdur...
wtorek, 19 października 2021, 17:29

Przypominam - żaden ! Ławrow to kłamliwa marionetka upadłego systemu. Chłopiec z piaskownicy, strzelił focha na NATO bo ma gorsze zabawki - boki zrywać :)

kaczkodan
poniedziałek, 18 października 2021, 22:25

Dokładnie w taki sposób jak F-22 jest przydatne przeciętnemu Beelemowi z usa.

czytelnik D24
wtorek, 19 października 2021, 14:00

Różnica jest taka że Amerykańskiego obywatela stać na takie samoloty w przeciwieństwie do rosyjskiego.

wtorek, 19 października 2021, 13:25

Tylko USA na to stać, biedną Rosję nie.

Byłem widziałem
wtorek, 19 października 2021, 19:27

Kogo stać? Dobre dobre, te 60 tys bezdomnych w namiotach w los angeles czy śpiących na ulicach w Chicago ? Realny świat to nie tv bajka. I dodruk dolara tez się kiedyś skończy i co wtedy?

Mam już ciebie dość
środa, 20 października 2021, 12:25

Wiesz dlaczego w Moskwie nie ma tylu bezdomnych? Pogoda...

środa, 20 października 2021, 11:05

Kolego nie przepisuj nam tu tanich ulotek propagandowych bo chyba jedynie je widziałeś.

Davien
wtorek, 19 października 2021, 12:02

Dobre bajki ale ten F-22 pzrełozył sie na wiele technologii kóre można wykorzystac nie tylko w wojsku, na rozwój przemysłu itd. A wasz Su-57 to na razie czarna dziura pozerająca pieniadze bez żadnego efektu:))

yar
poniedziałek, 18 października 2021, 19:06

A ja nie chciałbym. I lepiej być potęgą w produkcji eutopalet niż pseudoimperium obłożonym sankcjami i otoczonym przez wrogów wyhodowanych na własne życzenie!

poniedziałek, 18 października 2021, 18:51

.....ale na tych europaletach zarabiamy lepiej niż wielka na Rosja na niepokanych Su-57 ;)

Fgu
poniedziałek, 18 października 2021, 23:04

Dokładnie, a wartość bojowa na korzyść europalety...

wtorek, 19 października 2021, 21:56

Wartością bojową się nie najesz, ani dzieci nie wykształcisz. My nie potzrebujemy by inni "się nas bali".

Skleroticus
wtorek, 19 października 2021, 18:59

A to zależy, jakby rzucić europaletą w ten nielatający Su to pewnie się go trochę uszkodzi. Spróbuj w drugą stronę, rzucić Su w europaletę i ją trochę uszkodzić ;) W sumie, jakby się udało to nawet w czasie rzutu wreszcie poleci :)

Jojo88
sobota, 23 października 2021, 01:26

Dobre ... :-D nawet się uśmiałem...

Gruszwik
wtorek, 19 października 2021, 15:38

Bardziej patrzymy na jakość życia.... Na wartość bojową Rosji wystarczy f-35.

LeLo
poniedziałek, 18 października 2021, 18:24

Jeżeli już, to Polska jest światową potęgą w produkcji mebli i regionalną w produkcji AGD. Ale co Wy tam możecie o tym wiedzieć.

Mix
wtorek, 19 października 2021, 00:49

A niby jakie to AGD jest w Polsce produkowane? Np. Amica ma fabrykę w Polsce ale co oni tam produkują to nie wiem, mam mikrofalówkę tej firmy ale "maden in poland" to ona nie jest.

Davien
niedziela, 24 października 2021, 15:58

Widzisz MiX ale to Amica opracowała ta mikrofalówkę i w swoim zakładzie w Chinach ja wyprodukowała za grosze:)) Ale jak widać nawet u was w Rosji ciesza się popularnoscią:)

Jojo88
środa, 20 października 2021, 13:25

Made in China. Przyjezdza z Chin na paletach :-D... Potem naklejka Amica na sprzet i jazda do Media Expert. Taka to produkcja. A produkować produkują ale dają nalepki "Samsung "(zgadnijcie kto zarabia?)...

Noityle
wtorek, 19 października 2021, 13:57

Ponad 30 firm, 30 milionów sprzętu rocznie, więcej dużego agd niż małego. Ogólnie masz internet i znajdziesz wszystkie dane w minute...

wtorek, 19 października 2021, 20:08

To jest baran od negowania... nic nie znajdzie.

wtorek, 19 października 2021, 19:33

A ile z tych firm jest polskich? Czy to fabryki obcych koncernów ?

do etatowego barana
środa, 20 października 2021, 11:08

Na pewno więcej niż w Rosji jest rosyjskich.

ruski stek bzdur...
poniedziałek, 18 października 2021, 16:07

Buhahahaha ! No pęknę ze śmiechu...

LMed
poniedziałek, 18 października 2021, 16:05

Kilka w tym roku. Hmmm... . Można poczekać te dwa miesiące z okładem bez gardłowania w sumie. Dosyć krótki termin potrzebny do weryfikacji podanej informacji, więc pewnie coś z hali wyjedzie (ku uciesze fanów).

Znawca z Kaszub
poniedziałek, 18 października 2021, 15:52

Tak dla przypomnienia: F-22 Raptor - zakończenie produkcji w 2011 roku. F-35 - do 2021 roku dostarczono ponad 700 egzemplarzy, do 2027 będzie pewnie 1500. O pracach nad NGAD nie wspomnę. Rosja w 2027 - może, jak się uda, to 70 sztuk Su-57. Z czym do ludzi.

andys
wtorek, 19 października 2021, 13:41

Dobrze , będzie 1500 samolotów F-35 i co z tego? Czy następuja jakieś zmiany w kierunku, który by nas , Polskę, cieszył? Rośnie ilość F-35 , ale i S-500, Pancirów, okrętów, w tym podwodnych atomówek, radary Woroneż, co skrzętnie odnotowuje DF24. Nie mówię o uzbrojeniu chińskim, głównym teraz adwersarzu USA , które niewątpliwie te nowe samoloty skieruje na front chiński.

Internetowy inżynier wynalazca -powyzej
poniedziałek, 18 października 2021, 16:52

Z europaleta, pieczarką i krasnalem ogrodowym.

Fgu
poniedziałek, 18 października 2021, 23:06

Wartość bojowa tych trzech przedmiotów które wymieniłeś jest większa niż su57. Poważnie.

yes
poniedziałek, 18 października 2021, 19:08

I z Piorunem, Krabem, Rakiem itd, itd. itd.... A przede wszystkim z F-35 o który Rosjanom powoduje ból wszystkich części ciała!

LMed
wtorek, 19 października 2021, 09:05

Piorun oczywiście, Rak taki polski niet analogów prawie, Krab składak z wieżą 30 letnią po faceliftingu, F-35 może (jak będziemy kupować co nam każą), ale z ruskich można się pośmiać dla poprawienia nastroju jak najbardziej.

ciekawy
wtorek, 19 października 2021, 14:08

A jak tu się nie śmiać z kogoś kto żyje jak satrapa w bardaku i który jest obwieszony bronią?

środa, 20 października 2021, 08:47

W ten sposób swoje kompleksy leczysz czy ci za to płacą? Bo widzę, że w temacie lotnictwa niewiele masz do powiedzenia.

czwartek, 21 października 2021, 09:07

Powiedział ekspert od CAGI i łopatek turbiny w sprężarce....

środa, 27 października 2021, 12:11

To tutaj ci udowodnie, że kłamiesz. Masz tu dowód kto pisał o łopatkach w sprężarce. Portal Defence 24, artykul pod tytulem „Su-57 na eksport. Debiut na Paris Air Show 2019?”, z dnia 6 marca 2019 roku. Davien, piątek, 8 marca 2019, 12:06 „Panie bania wania: to zaczynamy. RCS Su-57 podawane przez samego Suchoja wynosi 01-1m2, srednie 0,5m2, dla porównania B-1B ma 1,45m2 RCS:) ,nie ma supercruise z silnikami Al-41F1, ma byc dopiero z AL-41Fu czyli dawnym Izdielie 30 radar N036 Biełka czyli moderka Irbisa przez wymiane anteny istnieje w trzech niekompletnych egzemlarzach( wyłacznie antena przednia) na T-50-3/4/5 i kilk sztuk do badań naziemnych. Co zabawniejsze RCS nie da rady zmniejszyc bez przekonstruowania całego kadłuba Su-57( temumiał słuzyc jeden z prototypów T-50-9) bo obecnie radar widzi łopatki wirników turbin AL-41:) Awionika dla Su-57 istnieje w jednym egzemplarzu tstowym, silniki AL-41FU beda nie wczesniej niz 2024-25 wiec jak widac panie bania wania ,znowu się skompromitowałes:) Aha wszystkie dane sa oficjalnie podane przez Rosjan:)” Davien, sobota, 9 marca 2019, 02:01 ”Maras, w 2020r to silnik AL-41FU ma dopiero zaczynac próby państwowe więc wcześniej niz w 2023-34 szans na niego nie bedzie. A co z radarem( maja trzy okrojone egzeplarze, awioniką czy kadłubem którego konstrukcja nie pozwala na redukcje RCS( odsłoniete łopatki turbin?”. Davien, sobota, 9 marca 2019, 15:57 „Panie Gracz, nie dysze sa problemem, ale konstrukcja kanałów dolotowych powietrza do silników która umozliwia radarowi przeciwnika widzenie łopatek turbin AL-41 i bez zmiany tego zapomnij o redukcji RCS do sensownego poziomu. Tylne osłony silnika to redukcj widma w podczerwieni. A teraz co do stealth: za pierwszy mysliwiec stealth uwazany jest F-117 z RCS 0,01m2 . Nasze F-16 maja 1m2 RCS więc przy 0,5m2 dla Su-57 to F-16 tez wg ciebie jest V gen?? Su-57 nie jest maszyna stealth z tymi wartosciami RCS, to już F-18E ASHblock III ma mniejsze RCS:))”.

idf
wtorek, 19 października 2021, 00:54

z tym f35 to poczekam aż zobaczę, i nie ilość defiladowo-homeopatyczną tylko całość zamówienia

Olo
wtorek, 19 października 2021, 00:51

O a to F-35 jest Polską konstrukcją?

wtorek, 19 października 2021, 12:03

Jest.

AB
poniedziałek, 18 października 2021, 16:39

Ale może docelowe silniki w końcu wyklepią XD

Lord Godar
poniedziałek, 18 października 2021, 16:36

Z tankami i atomem ...

biały
poniedziałek, 18 października 2021, 19:03

lepiej niech pilnują aby nie zbankrutować bo przytaczane tu przykłady kradzieży wśród dowódców są niepokojące , przecież jak oni zbankrutują to jeden Bóg wie czego oni nie sprzedadzą , dodatkowo ucinanie kasy na zabezpieczenia w końcu doprowadzi do jakiejś potężnej katastrofy ekologicznej a na drugi czarnobyl nikt chyba nie ma ochoty , po resztą Czarnobyl Czarnobylem ale aby tym dziwnym ludziom wirus wojskowy nie zwiał z laboratorium z powodu cięć budżetowych bałaganu pijaństwa i niechlujstwa ,,, Rosjanie biedni są bardziej niebezpieczni dla świata niż gdyby byli ciut bogatsi

AB
poniedziałek, 18 października 2021, 18:45

... już raz zbankrutowali

ałtor
poniedziałek, 18 października 2021, 15:50

Jakie seryjne, bez nowych seryjnych silników?

Jak nie ma o czym pisac to jest zawsze su-57
poniedziałek, 18 października 2021, 15:48

Tyle ze f22 jest nieprzydatny do niczego i nawet w Syrii się nie sprawdził. F35/22 boja się wlecieć nad Syrię i atakują znad Libanu czy Jordanii a opl syryjska to przy rosyjskiej archaizm. Silnik w f35/22 to zwykły silnik turbowentylatorowy wyżyłowany do maksimum, stad te problemy z silnikami w f35. W su-57 ma być silnik ze zmiennym stopniem przepływu , czyli coś nad czym Amerykanie dopiero zaczynaja pracować, a w su już lata i jest w trakcie testów. Plazmowy zapłon maja już nowe su-30sm które właśnie oblatano. I tak można w kółko. Żaden portal informacyjny nie żadnych informacji o cechach su-57 i jego możliwościach. Na kanale zviezda był film o produkcji i projektowaniu su-57, wystarczy obejrzeć a później pisać. Ale to nie to forum. Tutaj się pisze i pisze, a jak cokolwiek na Rosję to tym lepiej. Widać że pełna para idzie przygotowanie do naszej roli w ewentualnym konflikcie mocarstw. Trzeba budować narracje jaka to Rosja słaba i jak to bez problemu damy radę.

czwartek, 21 października 2021, 09:08

Coś mi mówi, że uderzono w czuły punkt ;)

Whiro
wtorek, 19 października 2021, 08:44

Żeby coś powiedzieć na ten temat wystarczy porównać siły. NATO 4 mln żołnierzy Rosja milion, NATO 6 tys samolotów Rosja 1300, NATO 250 bojowych okrętów nawodnych Rosja 50, czołgi NATO 8 tys Rosja 3 tys, op NATO 150 Rosja 60. Tu masz prawdę i żadne silniki dwu przepływowe tego nie zmienią.

POLAK
poniedziałek, 18 października 2021, 20:02

Tak sobie tłumacz i bajki opowiadaj ,tam u was w rosji to już bieda i upadek jest ,tylko putin i wierchuszki ma się dobrze

Tani
poniedziałek, 18 października 2021, 19:28

Facet litości ,on jest nitowany gdybyś obejrzał film z produkcji.... Ja oglądałem i widziałem nity. Technologia budowy tego latawca to lata 80te XX w. Ludziska Ruscy naukowcy wszystko wymyślą tylko przemysł tego nie jest w stanie wyprodukować. Oni montują 4 płatowce tego typu bo tyle było na jedynym zdjęciu sprzed kilku m-cy. Ale nie tylko oni mają problemy. Francuzi rozebrali na części zamiennie 14 szt Rafale bo nie ma kasy. Informował o tym Minister Wojny Francji w parlamencie A Ruscy to upublicznili. Wszyscy forse oszczędzają bo będą albo 57 taki albo drony. W Dubnej pod Moskwą Kronsztad kończy właśnie budowę montowni dronów bo ma duże zamówienia od Armii. Co chce Szojgu? Ja obstawiam że drony, na pewno nie chce Su-57. A kto chce 57? Politycy i przemysł. Dlaczego armia go nie chce? Bo jest za drogi w stosunku do możliwości. Dlaczego chce go przemysł? Bo chce forsy na rozwój. A politycy? Bo chcą prestiżu. Bo honor kosztuje w dolarach,złotych czy rublach.

John
wtorek, 19 października 2021, 09:25

Facet litości F35 też jest nitowany ...

Tani
wtorek, 19 października 2021, 20:28

Na pewno bo ja na jednym filmiku widziałem automat spawalniczy do łączenia elementów płatowce F-35. To samo czyli te same elementy ruscy łączyli nitami. Jeden i drugi były filmikami producenta.

środa, 20 października 2021, 11:14

F-35 jest głównie spawany i klejony przy pomocy robotów sterowanych przez komputery. Su-57 jest głównie nitowany. Ot taka mała różnica w technologii wytwarzania.

Tani
środa, 20 października 2021, 18:34

Pokoleń? 40lat do tyłu?

sobota, 23 października 2021, 10:35

Ja bym wam dał z 50 lat do tyłu :)

kaczkodan
poniedziałek, 18 października 2021, 22:28

F-22 też jest nitowany. Jakby nie patrzeć Su-57 ustępuje jedynie F-22 i F-35, deklasując Eurokaczki.

Davien
wtorek, 19 października 2021, 12:04

Su-57 ustepuje nawet pierwszym MiG-15 bo nie potrafi latać :) A nawet jak się nauczy to dalej jest to maszyna ciut lepsza jedynie od Su-35 i ustepujaca europejskim mysliwcom.

wtorek, 19 października 2021, 14:45

Tia, zwłaszcza tym twoim Migom uzbrojonym w twoje AIM-120 z 1973 roku.

środa, 20 października 2021, 11:16

Lub twoim F-35 zestrzelonym w Syrii i których zdjęć nie potrafiłeś pokazać.

GB
wtorek, 19 października 2021, 10:41

Oczywiście, setki EF, Rafale, Grippenów w jednostkach operacyjnych i zero Su-57 w takich jednostkach.

ciocia Jasia
poniedziałek, 18 października 2021, 19:03

Nie wiem co bardziej przeraziło USA i NATO-ostatnia chińska próba broni hipersonicznej czy systematyczne sukcesy Rosji na tym polu, że zachodzi tak gwałtowna i rozpaczliwa próba podtrzymania upadającego morale tutejszych usfanbojów. Jeden dzień a najpierw pan komandor w sposób wielce infantylny dyskredytuje Wierbę wykazując przewagi Pioruna (o których nie wiedzą nawet dyrektorzy z MESKO) a teraz drugi pan redaktor popełnia kolejny zbliżony merytorycznie artykuł. To nie może być przypadek.

Trol
wtorek, 19 października 2021, 08:51

Ooo. I jedyne sukcesy Rosji to ten iluzoryczny z cyrkonem który nie daje Rosji żadnej przewagi. Jedyne czym Rosja może zadać straty NATO to broń jadrowa. Cyrk9n to zabawka która bez głowicy a nic nie narobią. Z Łotwy i Estonii do Moskwy za niedługo będą dolatywać prsm z himarsa. A jak Rosja chce cyrkonem sięgnąć czołowych graczy NATO czyli GB Francji, USA? Jedynie marynarka lub lotnictwo im pozostaje lub balistyki, a tutaj NATO ich miażdży. Tyle z twojego wpisu ku pokrzepieniu kacapskich serc.

ałtor
poniedziałek, 18 października 2021, 22:43

W jakiś niewytłumaczalny sposób połowa świata chce kupić F-35, a na su-57 nie ma chętnych. Już w trakcie trwania prac projektowych uciekli Hindusi, którzy zorientowali się, że są dymani na propagandową wydmuszkę, która ani nie jest stealth ani ruscy nie potrafią zbudować nowych silników, wiec służą putinowi tylko jako płatnik finansujący projekt.

a
wtorek, 19 października 2021, 18:47

Jaka połowa, ci co władowali w niego pieniądze i tyle

ałtor
środa, 20 października 2021, 20:37

620 zbudowanych samolotów w stosunku do JEDNEGO prototypu na przestarzałym, tymczasowym silniku, daje obraz radzieckiej myśli technicznej i możliwości finansowych i przemysłowych państwa składającego się z bezkresnego błota.

ciekawy
środa, 20 października 2021, 11:19

Nie przypominam sobie żeby Izrael, Japonia, Belgia, Polska, Szwajcaria, Korea Południowa, Singapur władowali w niego pieniądze. Żaden z tych krajów nie jest członkiem JSF i tyle z twoich baśni.

Pawcio1969
poniedziałek, 18 października 2021, 20:09

Najbardziej to przeraził świat premier Armenii ;)) stwierdzając że AŻ 10% iskanderów osiągnęła założone cele!!! Albo to że w Syrii pancyry nie potrafią obronić same siebie. Silniki do su-57 to nie jest jakiś przypadek od 10 lat nie potrafią zrobić docelowego silnika do swojego sztandarowego propagandowego produktu jakim jest T 14 armata ;) I moglibyśmy tak wymieniać i wymieniać Tylko po co Jaka jest Ruska technika pokazuje praktyka.

Tani
wtorek, 19 października 2021, 19:27

Na dwa odpalone 10% to ile? Były dwa bo są fotki dwóch głowic kasetowych Iskandera. Tyle Azerowie mają.

ułomna logika rustrolla
środa, 20 października 2021, 11:21

To że są fotki akurat dwóch głowic Iskandera nie znaczy że nie odpalono ich więcej.

poniedziałek, 18 października 2021, 18:55

Zapomniałeś o mechanicznych spadakach i panelach skrzydeł :)

Chyżwar
poniedziałek, 18 października 2021, 17:42

Po co się trudzisz? Wszystko już wiemy o tym samolocie, który w braku możliwości latania nie ma żadnych analogów.

Andrettoni
poniedziałek, 18 października 2021, 17:21

A z kim miałyby walczyć F-22 w Syrii? Amerykanie mają problem, bo mają zbyt dobre samoloty do wymagań. Zbyt dobre i zbyt drogie. Zawsze jest ryzyko utraty samolotu nawet z powodu "zwykłej katastrofy". Na linii frontu może on oberwać przypadkowo, dlatego lepiej/ekonomiczniej wysłać np F-16. F-22 to typowe myśliwce do zwalczania innych zaawansowanych myśliwców, a nie Mig-21.

Davien
poniedziałek, 18 października 2021, 23:50

Jak na razie od 1997r rozbiło się zaledwie 6 F-22A a co do przydatności to jest to myśliwiec wielozadaniowy o całkiem niezlym udżwigu ok 9-10tontyle ze istotnie troche za drogi by robił za maszyne uderzeniowa bo co do walki wpowietrzu to tu nie ma raczej maszyny zdolnej mu zagrozić, o czym przekonali się Rosjanie.

Gnom
wtorek, 19 października 2021, 12:15

Rozbicie 6 szt z niecałych 200 to i tak sporo, szczególnie jak uwzględnić i lat (w sumie) w tym czasie były zawieszone z powodu problemów technicznych. Co nie zmienia faktu, że F-22 to prawdopodobnie najlepszy aktualnie myśliwiec przewagi powietrznej w służbie (gdy może latać).

kaczkodan
środa, 20 października 2021, 06:04

To jak określić straty F-104 w analogicznym okresie?

Gnom
środa, 20 października 2021, 15:27

Wystarczy przydomek nadany im w Beneluxie i w Niemczech.

GB
poniedziałek, 18 października 2021, 17:14

F-22 właśnie w Syrii sie sprawdził. Żaden rosyjski samolot mu nie zagroził. A amerykańskie wojska pod jego osłoną spokojnie atakowały rosysjkich wagnerowców, czy F-18 zestrzelił syryjskiego Su-24. Nieważne skąd wlatują izraelskie F-35, ważne że syryjska OPL ma obowiązek odpierać te ataki. Co wiecej izraelskie lotnictwo atakuje obiekty w Syrii zaczynając od Damaszku (stolica przecież) poprzez Aleppo, Homs, Palmyre, a kończąc na przejściach granicznych syryjsko-irackich, czyli na całym terytorium Syrii. Oczywiście zintegrowana rosyjsko-syryjska OPL nie jest wstanie odeprzeć tych ataków, choć cele były już bombardowane w odległości kilku km od rosyjskich baz. Wedle dostępnych danych produkt 30 nie jest o zmiennym stopniu przepływu. Plazma to się tobie co najwyżej śni w Su-30. To że Su-57 nie jest stealth wiadomo od czasu gdy wylądowały w Syrii. One dobrze jeszcze nie wylądowały, a już Izrael opublikował ich zdjęcia satelitarne, co oznacza że były prowadzone przez izraelskie radary dość długo, a satelity wiedziały gdzie wyladowały. Wiadomo też że Su-57 nie ma supercruise, gdyby miał nie konstruowano by dla niego docelowego silnika. Jeszcze coś?

Tani
środa, 20 października 2021, 18:44

Facet ty żarty piszesz? Żaden samolot amerykański nie mógł być zagrożony przez ruski i odwrotnie bo było porozumienie. Wszystkie loty musiały być zgłaszane na dwie godziny przed drugiej stronie. Jak ty tego nie wiesz to po co tu piszesz głupoty. To porozumienie USA i Rosji miało wykluczyć pomyłkę. Amerykanie nie zgłosili Global Hawka to im go ruscy spuścili.

a
wtorek, 19 października 2021, 18:55

Taa cała armia USA atakowała drużynę Wagnerowców, pod silną osłona lotnictwa a co Rosja walczy z USA?

ruski stek bzdur...
piątek, 22 października 2021, 17:36

Tak to jest błazenku jak się ruski okupant spotyka z zaawansowanym przeciwnikiem :) Bezbronne wiochy i szpitale nie odpowiedzą tak :)

GB
środa, 20 października 2021, 20:56

A kogo obchodzi czy cała armia, czy nie. USA zaatakowało skutecznie Rosjan, o wojsko rosyjskie podkuliło ogon i tyle.

Buczacza
wtorek, 19 października 2021, 14:46

Su-57 będzie zaopatrzony w polskie silniki odrzutowe, przywiezionymi polskimi samochodami wyeksportowanymi z Polski do Rosji.

Davien
poniedziałek, 18 października 2021, 17:07

No to obalamy mity: F-22A jest obecnie najlepszym mysliwcem swiata a w Syrii jak bawił sie z Su-25 to najlepsze rsyjskei mysliwce nie były go w stanie wykryć. F-22A ma silnik o kilka generacji lepszy od rosyjskich dość przestarzałych AL-31/41 a silnik o zmiennym przepływie czyli F120 USA miało juz prawie 40 lat temu ale uznali ze nie ma potrzeby bo F-22A i tak bije wszystko co lata o kilka długosci i jak widac mieli rację. A Su-57 isteijew jednym nielatającym egzemplarzu bo nie potrafi nawet wystartować. Łaczny nalot tego "cuda" to 8h

Polak
poniedziałek, 18 października 2021, 19:47

Davien specjalistą od mitów to jesteś ty i to najlepszym widać dobrą szkołę dezinformacji kończyłeś

Autor Widmo
poniedziałek, 18 października 2021, 19:01

Jak te 70 szt. wyprodukują, wzniosą się w powietrze i nie pospadają, to wtedy pogadamy.

Davien
poniedziałek, 18 października 2021, 23:51

Widmo, lata 189 F-22 z czego w pełnej gotowości bojowej jest 100. A zanim te Su-57 sie pojawią to juz będzie pewnie NGAD:)

Tani
środa, 20 października 2021, 18:46

Na Florydzie po huraganie poszło do kasacji i na czesci zamienne ok 20szt. Więc ile? Podobno na chodzie jest ok 40 szt.

Ali
piątek, 22 października 2021, 17:38

U ruskich bez huraganu, jedyny egzemplarz przerobił się w puzzle po trafieniu w ziemię :) A ruskie przedmieścia wyglądają tak, jakby cały czas tam huragan przechodził, polecam google street view :)

Autor Widmo
wtorek, 19 października 2021, 20:48

Davien, nie ma sensu porównywanie jednego do drugiego. To jakbyśmy porównywali coś co jest, z tym czego nie ma. SU 57 to taka Viagra na potencję Kremla, w szczególności w teoretycznej liczbie 70 szt.

Normalnie kabaret
poniedziałek, 18 października 2021, 18:54

Tak najlepszy według kogo? Ciebie. Według ciebie USA już wszystko miało i to dawno tylko jakoś teraz nie ma. A skąd te dane o 8 h ? Sam je wymyśliłeś ? A nie 7.34 czy 8.40? Tak się sprawdziły ? To ile tych syryjskich maszyn zestrzeliły f22, a ile tych su spadło od f22/35 maja okazje się wykazać i co? I straszą a później puszczają 100 tomków na stodołę , która po ataku stoi jak stała a lotnisko działa po kilku godzinach i jest blamaż jakich mało. Bo jeden su-34 z 8 tonami bomb robi większe zniszczenia niż 100 tomahawków , a na grupkę piechoty USA musi wysyłać dziesiątki samolotów z b52 i c130/ f22 włącznie i męczą się kilkanaście godzin. No i to tyle z twojej codziennej porcji bajek. F35 nie mogło dogonić tu 160, a japoński f2 jak zaczął gonić su30 to się zaczął rozpadać w powietrzu. I to jest Real a nie wasze kabaretowe dane z viki

Kapitan B.
poniedziałek, 18 października 2021, 22:11

No dobrze, przedstawiłeś swój punkt widzenia, początkujący propagandysto. A teraz uracz nas jakimiś konkretami. Tylko, proszę bez zadęcia i słusznego gniewu (nie jesteś Kaziuk z Konopielki). Takze tylko konkrety ...(definicje tego słowa znajdziesz nawet na Vkontakt)

to ciąg dalszy szoku ustrolla
poniedziałek, 18 października 2021, 20:55

On dalej jest w szoku po tym jak nieskuteczne były amerykańskie naloty na Syrię w tym ta kompromitacja z atakiem na lotnisko o którym piszesz a dobija go to jak jeden rosyjski Su-34 w jednym nalocie zabił ponad 70-ciu tureckich żołnierzy - było nie było drugiej armii wszechpotężnego NATO a turecki sułtan po tym fakcie nawet nie pisnął (tak jak całe NATO).

Noityle
wtorek, 19 października 2021, 14:08

Jak jesteś zielony w temacie, a tylko potrafisz przytoczyć jakieś wydarzenie tylko nie wiesz co i jak i dlaczego się stalo, to po prostu się nie wypowiadaj marny trollu (już nawet szkoda komentować co ma niby NATO wspólnego z obecnością wojsk tureckich w Syrii....)

Wladek
poniedziałek, 18 października 2021, 16:45

No niestety Su-57 przed wszystkim nie istnieje. Póki co to wadliwe prototypy osadzone w technologii lat 80.

Grom
poniedziałek, 18 października 2021, 16:45

Tylko że to co piszesz to propaganda mająca jakoś ratować dobre imię Rosji. Zapłon plazmowy? To bajka która wtłacza się na fora żeby budować wizerunek niesamowitości rosyjskich silników. Zmienny przepływ? To samo . My nie będziemy wychwalać Rosjan i nie będziemy wierzyc w bajeczki wyreżyserowane na potrzeby manipulacji zwiezdy . Rosjanie zostają z tyłu jeśli chodzi o technologie lotnicze względem zachodu a Chiny jeszcze doganiają Rosjan . W te zapłony plazmowe nie wierzą nawet sami Rosjanie na ich forach więc daruj sobie

AB
poniedziałek, 18 października 2021, 16:38

Ale wiesz, że kanał Zviezda to kanał poświęcony... modelarstwu XD

Er
wtorek, 19 października 2021, 09:38

A w fabryce wagonów ruscy robią czołgi

Tani
wtorek, 26 października 2021, 17:59

A Instytut Nauk Cieplowniczych konstruuje rakiety miedzykontynentalne. W tanku jest zaloga czyli jak w wagonie. A rakieta wytwarza cieplojak startuje i jak glowica atomowa wybucha. Czyli.......cieplownictwo.

Billabongpl
poniedziałek, 18 października 2021, 16:25

,,i nawet w Syrii się nie sprawdził. F35/22 boja się wlecieć nad Syrię i atakują znad Libanu'' po tym tekście nie ma co czytać reszty może jeszcze mają wyladowac w Syrii ?

Sarmata
poniedziałek, 18 października 2021, 20:20

Ale to przecież ogólnie znane że Izrael atakuje znad Libanu? Ty o tym nie wiedziałeś? Po tym jak bociany uszkodziły kilka bojowych samolotów Izraelskich Izrael przestał latać nad Syrią i atakuje z Libanu.

Noityle
wtorek, 19 października 2021, 14:10

Znowu te same bzdury powtarzacie? Izrael atakuje z różnych miejsc, także znad Libanu. To się nazywa taktyka i zaskoczenie, ale trolle bez żadnej podstawowej wiedzy w tym temacie nigdy tego nie zrozumieją...

GB
wtorek, 19 października 2021, 10:42

Nie, nie ma kompletnie znaczenia. OPL ma bronić niezależnie skąd pójdzie atak.

`123`
poniedziałek, 18 października 2021, 16:22

Dowody i źródła poproszę. Chętnie się z tym zapoznam.

Znawca z Kaszub
poniedziałek, 18 października 2021, 16:17

Jeśli Twoimi źródłami są np. Zvezda, F-35 i F-22 do niczego się nie nadają, to życzę miłego popołudnia i smacznej kawy.

ruski stek bzdur...
poniedziałek, 18 października 2021, 16:08

Buahahahahahahahahaha ! Kabaret jakich mało... poprosimy część drugą, bo śmiech to zdrowie :)

odp.
poniedziałek, 18 października 2021, 15:42

Problemy z masową zrobotyzowaną produkcją... źle wygląda przemysł wojskowy (np. odstraszające sankcje), ociężały przemysł kosmiczny, polityka klimatyczna wykończy sektor naftowo-gazowy, sektor atomowy (zaraz może mieć kłopoty przez np. tanie SMR)... Roskosmos zatrudnia 170tys. pracowników a latają rakietą z lat 50tych a silnik i rakietę Corona muszą robić studenci przy wsparciu rządu obwodu czelabińskiego

Kot nr 398
poniedziałek, 18 października 2021, 20:52

Polityka klimatyczna doprowadziła do eksplozji cen gazu.

poniedziałek, 18 października 2021, 18:55

A podobno sankcje nie działają?

odp.
poniedziałek, 18 października 2021, 15:22

Rosja ma mniejszy import niż Polska a deficyt budżetu USA liczony jest w dziesiątkach tysięcy miliardów i to pomimo wspierania ich przez takie państwa jak Polska (dług 1500miliardów zł) oraz rośnie liczba z emeryturami dosłownie groszowymi

GB
poniedziałek, 18 października 2021, 15:38

Czad ma jeszcze mniejszy. A nawet większy. Chcesz z tego powodu porównywać Rosję z Burkina Faso czy innym Sudanem?

Specjalnie dla ciebie trollu. Bez pozdrowień.
środa, 20 października 2021, 09:21

„To najgroźniejszy przeciwnik". Amerykański wojskowy wprost o Rosji. "Najgroźniejszym przeciwnikiem jest Federacja Rosyjska. Choć daleko jej do Armii Czerwonej z czasów zimnej wojny, dzisiejsza rosyjska armia jest groźnym przeciwnikiem, który zasługuje na szacunek" – pisze emerytowany amerykański pułkownik Richard Hooker w raporcie "Jak walczyć z Rosjanami". Raport został opublikowany przez Stowarzyszenie Armii Stanów Zjednoczonych (Association of the United States Army, w skrócie AUSA). Autor opracowania zwraca uwagę, że armia rosyjska jest "zahartowana w boju i dobrze wyposażona". Wśród zalet rosyjskich sił zbrojnych Hooker wymienia m.in. silną artylerię, obronę powietrzną i przygotowanie do prowadzenia wojny elektronicznej. Rosyjska doktryna wojenna Zdaniem amerykańskiego wojskowego doktryna wojenna Moskwy wyrosła przede wszystkim z doświadczeń II wojny światowej. "Chociaż od tamtego czasu rosyjska taktyka ewoluowała, nadal zachowuje wiele kluczowych cech z tamtych czasów" – przekonuje autor raportu. Dalej stwierdza, że opisywana przez niego armia jest dostosowana do prowadzenia działań ofensywnych. "Nawet w defensywie rosyjscy dowódcy uczą się atakować" – pisze wprost Hooker. Z tym stwierdzeniem nie zgadza się rosyjska agencja prasowa RIA Novosti (należy przy tym pamiętać, że jest to państwowe medium prezentujące przekaz zgodny z linią polityczną Kremla). Dalej stwierdza, że Rosjanie opierają się na obronie powietrznej, ponieważ ich lotnictwo "jest gorsze od amerykańskiego pod względem liczebności i poziomu technologicznego". Hooker podkreśla, że poważnym zagrożeniem są m.in. system rakietowy S-400 Triumf oraz rosyjskie śmigłowce szturmowe. Twierdzi również, że Moskwa znacznie prześcignęła Waszyngton w dziedzinie nowoczesnej wojny elektronicznej. Zdaniem Hookera przebicie się przez rosyjską obronę powietrzną jest możliwe dzięki dużej liczbie celów. Innymi słowy – należy np. wystrzelić więcej pocisków, niż przeciwnik będzie w stanie zestrzelić. W ocenie Hookera nawet w takim scenariuszu nie można być jednak pewnym sukcesu. Wojskowy twierdzi, że duże straty w potencjalnym konflikcie amerykańsko-rosyjskim będą nieuniknione, a intensywność walk może przypominać bitwy z czasów II wojny światowej.

Tani
sobota, 23 października 2021, 15:46

Ruska Armia jest znacznie lepsza od Sowietskiej. Jest nowoczesniej wyszkolona i wyposazona. W sumie jak sie poszuka w necie to bardzo malo mozna spotkac krytyki pod jej adresem. Ale trzeba pamietac ze jest ona w ponad 60%zawodowa. Nie ma pracownika z niewolnika. To dedykuje fanom poboru wojskowego. W Rosji Armia jest jednym z lepszych pracodawcow wiec ma ludzi. W USA jest odwrotnie wiec nie ma ludzi. Jest tzw rownowaga strachu. Ten termin powstal 60 lat temu po tzw kryzysie kubanskim kiedy obydwie strony uznaly ze nie sa w stanie wygrac ze soba. I od tej pory walczyly ze soba tylko korespondencyjnie.

GB
środa, 20 października 2021, 21:01

Wow... Mogę ci wskazać masę tego typu wypowiedzi amerykańskich wojskowych, militarnych amerykańskich portali, czy czołowych amerykańskich gazet. A wiesz jaki jest sens tych wypowiedzi? Są jednym z kilku czynników napędzających zakupy broni dla armii USA, co jest w wielkim interesie amerykańskiego przemysłu militarnego. Bo za tym idzie olbrzymia kasa. I tyle.

ruski stek bzdur...
środa, 20 października 2021, 20:14

He he Chyba chcą na coś kasę z kongresu wyciągnąć, albo w porównaniu militarnym, to mocno zacofany, ale z atomem najgroźniejszy przeciwnik :P

Fanklub Dawiena.
poniedziałek, 18 października 2021, 15:16

Skąd pomysł, że mięli by produkować Su-57? Przecież stealth nie działa i jest niepotrzebny. A Su-57 jest stealth - sami rosjanie mowili - to chyba nie kłamali. Czyli Su-57 jest niepotrzebny. Czego nie rozumiecie?

Bania
poniedziałek, 18 października 2021, 15:04

Jakiej 5 generacji..To 23 klingońska nie mająca analogów w mirie generacja.A poważnie to zwykły zapóżniony technicznie szajs.

GB
poniedziałek, 18 października 2021, 14:52

Hmm... żeby komentować wynurzenia „National Interest”, w którym dominują kłamstwa, nieznajomość podstaw techniki wojskowej, historii wojskowości??? Powoływanie się na NI to jak powoływanie się na rosyjski Aviapro, taka sama rzetelność, a raczej jej brak. Widocznie jednak ludzi w Rostech zdenerwowali.

smiac sie czy plakac ot jest pytanie
poniedziałek, 18 października 2021, 15:38

Bedzie to samo co z Kalibrami. Najpierw hamerykanscy i inni "zachodni eksperci" klapali gebami ze to sciema i nie wiadomo czy wogole z tego cos bedzie i ze jezeli wogole lata to maks do 500 km. A jak ruscy walneli kalibrami precyzyjnie w cele w Syrii to ci sami eksperci omal w gacie nie popuscili z wrazenia i nagle zaczeli walic nowe bajki tylko w druga strone ze niby Kalibry na 4000 km poleca gdy w rzeczywistosci ich mozliwosci sa na poziomie tomahawkow czyli jakies 2-2,5 tys. km. Jeszcze sie doczekamy jak krzywosc sie "eksperci" z calego swiata, m.in. Def24, beda te bzdury odszczekiwac, panikujac przy okazji jakie to te ruskie "nagle" grozne sie nie zrobily.

Chyżwar
poniedziałek, 18 października 2021, 17:46

Na razie jeden ruski grat się rozwalił na fabrycznym lotnisku a drugi taki sam grat stoi bez silników w hangarze. I takie są fakty dotyczące tych nielotów.

Sailor
poniedziałek, 18 października 2021, 14:51

Jeżeli Rosjanie dementują to musi być prawda. Przecież ich propaganda słynie z prawdomówności i rzetelności przekazywania informacji, która nie ma analogów na świecie.

srehg
poniedziałek, 18 października 2021, 15:41

Niestety dla rosjan ale w "prawdomownosci i rzetelnosci" oraz pustej propagandzie to pastuchom do piet nie dorastaja :>.

yes
wtorek, 19 października 2021, 09:20

Pastuchom z nadwołżańskich czy kazachskich stepów? Rzeczywiście, nikt Wam do pięt nie dorasta. Udowadniacie to na tym forum każdego dnia!

US imperium slamsów
wtorek, 19 października 2021, 19:46

Montański boyu znowu wszystko się wam miesza. Mam nadzieje, że nie z głodu, kartki na jedzenie chyba dotarły na osiedle?

środa, 20 października 2021, 11:26

Obudź się. Jesteś w Rosji a nie w USA. Czy dostałeś już wewnętrzny paszport na wyjazd do innego obwodu?

poniedziałek, 18 października 2021, 18:57

Rosjanie i prawdomówność :)

Rain Harper
poniedziałek, 18 października 2021, 14:43

No, na D24 taka analiza pokazała się pierwsza :)

Levi
poniedziałek, 18 października 2021, 14:33

Czyli zaprzeczajac potwierdzili. Coz dziwnego. Nie da sie zrobic bo rosja nie dojrzala technologicznie i pewnie nie dojrzeje o ile jakis milujacy pokoj nie sprzeda sowkom planow. Ciekawe jak oni widza swoja nadciagajaca konfrontacje z chinami...

Yh
poniedziałek, 18 października 2021, 14:32

To i tak szybciej niż myslałem...

rzetelny
poniedziałek, 18 października 2021, 14:23

Pan Juliusz chyba wie o tym, że produkcja Su57 ruszy dopiero po wybudowaniu nowej hali (jest w budowie) w której będą one produkowane, na dzień dzisiejszy są robione obok linii montażowych Su3x ....

Pffffft...
poniedziałek, 18 października 2021, 17:27

Aha, to te seryjne Su-57 to klepią w szopie za zakładem, ok. Te seryjne, co to do ich produkcji seryjnej nikt się nie spodziewał, to i hali nie ma. Do 2027 foku skończą tę halę?

poniedziałek, 18 października 2021, 15:17

"Kiepskiej baletnicy przeszkadza...."

spoko
wtorek, 19 października 2021, 16:22

kiepkiej baletnicy zawsze m,,,,,,,,ki padaja na scenie

poniedziałek, 18 października 2021, 15:42

No, a f-35 buduja na tej samej lini co f-16. Wez kubel zimnej wody sobie na glowe wylej moze ci rozum wroci..

poniedziałek, 18 października 2021, 19:01

Pewnie tak :) F-35 wylatują z fabryki jak pszczoły z ula, a u was: a to zła pogoda, a to zła zachodnia propaganda, a to nowej hali potrzeba, a to stare-nowe silniki za dobre żeby je produkować, a to pierwszy seryjny spadł ale on nie byl seryjny.....

Bumer
niedziela, 24 października 2021, 13:24

A to obsługa na fajka poszła

ciekawy
poniedziałek, 18 października 2021, 21:29

Hahahah XD

bender
poniedziałek, 18 października 2021, 18:23

Czyli nie budują ich w starej hali, bo uznali, że to bez sensu, skoro w nowej to sobie od razu wybudują wszystkie 70. Sprytne, mają jeszcze 6 lat, sporo czasu, teraz musieliby budować po kilkanaście rocznie, a tak nie muszą się spieszyć i zbudują wszystkie od razu w 2026. Taki jest plan?

AA
poniedziałek, 18 października 2021, 14:21

Super-mocarstwo:))))))

DDR
poniedziałek, 18 października 2021, 14:18

I bardzo dobrze! Im wiecej wydadzą na zbrojenia tym szybciej padną

biały
poniedziałek, 18 października 2021, 18:56

no lepiej żeby nie padli , jeśli tam teraz jest takie złodziejstwo że dowódcy kradną co się da to strach się bać co będą w stanie sprzedać jeśli zbankrutują - dodatkowo jeszcze bardziej się boje że przez obniżanie kosztów doprowadzą do wydostania się jakiś wirusów z ośrodków wojskowo badawczych , wtedy to tragedia dla całego świata

Jagoda
poniedziałek, 18 października 2021, 14:12

I pomyśleć, że pierwszy samolot 5 generacji tj. F-22 Raptor jest operacyjny od 2005 roku ... to pokazuje gdzie jest obecnie technologicznie i technicznie kacapia.

Gg
poniedziałek, 18 października 2021, 16:53

Pierwszy operacyjny to był f117

ruski stek bzdur...
poniedziałek, 18 października 2021, 16:18

Dokładnie... Dla wierzących w cuda proste porównanie Moskwicz - Porsche :) Bo google street view to kopanie leżącego :)

gosc
poniedziałek, 18 października 2021, 14:09

sprawdzimy za pare lat,jak zachod sklamal to i tak nie przeprosi jak zwykle.

parodia
poniedziałek, 18 października 2021, 14:03

I tak trzymać, kolejny tekst "Ku pokrzepieniu serc naszych" ....

AB
poniedziałek, 18 października 2021, 16:32

No przecież to TASS pokrzepia.

żenado-meter
poniedziałek, 18 października 2021, 15:20

Do pokrzepiania serc wiadomych służy niezmiennie agencja T ASS

wielebny
poniedziałek, 18 października 2021, 14:02

błogosławieni, którzy nie widzieli a uwierzyli :))

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 18 października 2021, 15:12

Jak błogosławiony Davien wierzący w YAL-1, railguna i supercruise F-35? :D

poniedziałek, 18 października 2021, 17:28

A Fanklub rozpisujący się o dwóch eskadrach tych cudeniek w 2020 roku...

Tani
niedziela, 31 października 2021, 03:13

A kasa? Rzady nie maja kasy wiec oszczedzaja. Grecy kupili Rafale od francuzow a rzad bo nie ma pieniedzy zamiast samolotow kupi .....czesci do nich. Bo 14 szt jest rozszabrowana na czesci zeby inne mogly latac. Jak bogata Francja ma takie problemy to jak biedna Rossija kupi 48 Su-57?. Ale nie boj zaby no3,w 2027 roku zarowno Francja jak i Rosja kupia te brakujace samoloty, Tylko jest problem czy w tzw miedzyczasie nastepne rzechypod nazwa Rafale nie beda staly z powodu braku......czesci.

archipelag Gułag
wtorek, 19 października 2021, 04:06

desperacja?

Tweets Defence24