Przemysł Zbrojeniowy

Rosja stawia na pancerną konsolidację

 • Fot. Rostec

Rostec powiększy się o 70 nowych firm − poinformował Siergiej Abramow, dyrektor grupy zbrojeniowej wchodzącej w skład rosyjskiego holdingu. W skład holdingu trafi między innymi wojskowa część zakładów Uralwagonozawod (UWZ), zajmująca się produkcją czołgów T-14 czy T-90. 

Oznacza to, że do Rostecu zostanie włączony producent najważniejszych rosyjskich ciężkich pojazdów bojowych. Zakłady UWZ są bowiem odpowiedzialne za rozwój i wytwarzanie czołgów nowego pokolenia typu T-14 Armata, a także wozów T-90 czy głębokich modernizacji T-72. W ostatnim czasie holding przyjął strategię, której celem jest większa koordynacja podmiotów zbrojeniowych wchodzących w skład grupy. 

W ramach fuzji do Rostecu ma zostać przyłączonych również ok. 20 państwowych firm zajmujących się produkcją prochu strzelniczego oraz holding JSC Spetsremont. Podmioty włączone do Rostecu są kluczowe z punktu widzenia wytwarzania amunicji. Wymagana jest jednak organizacja współpracy i z innymi podmiotami działającymi w ramach klastru zbrojeniowego, a niejednokrotnie świeżo pozyskane firmy potrzebują pomocy finansowej. Dlatego w ramach grupy ma funkcjonować centrum informacyjno-analityczne.

Właśnie na ustanowienie współpracy między zakładami Uralwagonozawod a innymi podmiotami działającymi w ramach grupy zbrojeniowej zwracał uwagę Siergiej Abramow. Zgodnie z decyzją z 5 kwietnia tego roku rada nadzorcza Rostec przyjęła strategię utworzenia w ramach holdingu grupy zbrojeniowej skupiającej firmy zajmujące się produkcją konkretnych segmentów uzbrojenia. Celem strategii jest zwiększenie przychodów podmiotów znajdujących się w grupie o 12,21 proc. w okresie 2015 – 2025, co oznaczałoby przychód o wielkości 50 mld rubli. Co więcej, Rostec chce aby grupa zajęła się wytwarzaniem produktów cywilnych wysokiej technologii i zwiększyła ich eksport. Rostec to duże przedsiębiorstwo państwowe, stworzone w Rosji w celu konsolidacji sektorów obronnego, lotniczego i wysokich technologii.

Czytaj także: Rosyjskie śmigłowce dla Wietnamu?

 

 

Komentarze (3)

 1. mruk

  "Wymagana jest jednak organizacja współpracy i z innymi podmiotami działającymi w ramach klastru zbrojeniowego, a niejednokrotnie świeżo pozyskane firmy potrzebują pomocy finansowej." ok :)

 2. yaro

  T90A Poryv3 piękny czołg. To pokazuje jak głęboko można było zmodernizować starego T72.

 3. inż.

  Jeszcze będziemy prosić Rosjan o tą broń. Za 20 lat tak myślę. No chyba, że Putin to pacynka.

  1. Davien

   A po co nam T-90 lub T-72 które nie sa lepsze od naszych Leo a co T-14 to co z niego wyjdzie okaże się kiedy go wprowadza do uzbrojenia. Za 20 lat na Zachodzie będą o wiele lepsze czołgi od starego juz wtedy T-14.

  2. Rain

   Angielska.

  3. Kiks

   Taaaa, chyba "tę". Ja uważam, że będziemy nawet błagać. O paszporty również. Od pnad 50 lat ta sama gadka.