Reklama

Siły zbrojne

Rosja stawia na “laserową” artylerię. Wnioski z Syrii i Zapad-2021

Haubice Msta-S coraz częściej używają amunicji precyzyjnej Krasnopol. Fot. mil.ru.
Haubice Msta-S coraz częściej używają amunicji precyzyjnej Krasnopol. Fot. mil.ru.

Rosyjskie siły zbrojne coraz szerzej stosują precyzyjną amunicję artyleryjską naprowadzaną na odbity promień lasera. To już nie tylko używane wielokrotnie bojowo pociski do haubic typu Krasnopol, ale też wprowadzane coraz szerzej systemy Grań.

O coraz szerszym zastosowaniu artyleryjskiej amunicji precyzyjnego rażenia przez Rosjan w obszernym artykule napisała niedawno „Izwiestia”. W artykule zwrócono uwagę, że w trakcie działań w Syrii to właśnie precyzyjna amunicja artyleryjska stała się jednym z najbardziej skutecznych środków do w walce z rebeliantami. Przytoczono przykład zniszczenia z pomocą systemu Krasnopol stanowisk moździerzy, ostrzeliwujących bazę Chmejnim w 2017 roku, te same pociski niszczyły też punkty umocnione i inne cele. Głównymi zaletami amunicji precyzyjnej, potwierdzonymi w czasie działań bojowych, są duża dokładność trafienia oraz możliwość porażenia celu (także ruchomego) pierwszym pociskiem.

Zastosowanie takiej amunicji może więc wpłynąć na przebieg prowadzonych działań, gdyż dzięki niej artyleria może eliminować bezpośrednim trafieniem nawet umocnione czy opancerzone cele, chronione przed „bliskimi” wybuchami klasycznej artylerii.

I to bez konieczności prowadzenia długotrwałego ognia, narażającego na ogień kontrbateryjny, czy wykorzystania dużych pododdziałów artylerii (pełna bateria/dywizjon), bo zadania ogniowe mogą wykonywać nawet pojedyncze środki ogniowe. „Izwiestia” podkreśla też, że precyzyjne pociski artyleryjskie są trudniejsze do zestrzelenia od rakiet i niewrażliwe na zakłócenia elektroniczne.

Można powiedzieć, że Rosjanie wpisują się w szerszą tendencję, jaka występuje również w krajach zachodnich. Systemy naprowadzania laserowego cieszą się coraz większym zainteresowaniem, z uwagi na możliwość precyzyjnego wyznaczenia punktu trafienia, ale i rażenia celów ruchomych. O ile np. US Army stosuje od dłuższego czasu amunicję precyzyjną o zwiększonej donośności wykorzystującą GPS/INS taką jak Excalibur, to obecnie trwają prace nad wprowadzeniem nowej wersji Excalibura (Excalibur-S), z dodatkowym systemem kierowania laserowego.

Dodatkowym, opcjonalnym systemem kierowania laserowego będą dysponować również rozwijane europejskie systemy dla haubic 155 mm, takie jak podkalibrowy Vulcano włoskiego Leonardo i pełnokalibrowy KATANA francuskiego Nextera. Ten ostatni koncern uczestniczy też w programie FIRES Europejskiego Funduszu Rozwoju Przemysłu Obronnego, mającym na celu podjęcie prac w celu zbudowania m.in. rodziny europejskich 155 mm pocisków precyzyjnych. W tym samym programie uczestniczy też polska spółka Telesystem-Mesko, która wnosi do niego doświadczenia związane właśnie z systemami naprowadzania pocisków artyleryjskich na odbity promień lasera.

Nie tylko systemy naziemne

Wróćmy jednak do Rosji. Do niedawna do naprowadzania amunicji precyzyjnej używano tam z reguły systemów naziemnych. Z kolei w trakcie ćwiczeń Zapad-2021 przetestowano wykorzystanie pocisków Krasnopol i Grań, naprowadzanych przez bezzałogowce Orion i Outpost. Cele najpierw były odnajdywane przez bezzałogowce, następnie dane o nich przesyłano do systemu dowodzenia, po czym BSP podświetały je i były one niszczone przez jednostki artylerii – zarówno haubic z pociskami Krasnopol kalibru 152 mm, jak i moździerzy 120 mm z pociskami KM-8 Grań. Te ostatnie mogą być stosowane w różnych typach moździerzy, zarówno ciągnionych i samobieżnych (np. typu Gorec, wykorzystujących podwozie wozów Tigr). W trakcie Zapad-2021 precyzyjna artyleria miała skutecznie niszczyć wyznaczone cele i tym samym osłaniać manewr własnych wojsk.

„Izwiestia” dodaje, że ćwiczenia z wykorzystaniem bezzałogowców oraz precyzyjnych pocisków artyleryjskich są prowadzone w Rosji w coraz szerszym zakresie. Przytacza przykład innego szkolenia, z sierpnia br., prowadzonego we Wschodnim Okręgu Wojskowym, z użyciem haubic Msta-S oraz BSP Orłan-10, Innochodiec i Lastoszka. W trakcie tamtych manewrów strzelania amunicją Krasnopol prowadzono na dystansie od 10 do 16 km.

Masa i precyzja

Zwiększenie zastosowania precyzyjnej artylerii przez Rosjan to w dużej mierze wynik doświadczeń bojowych i „przekonania się” do tego rodzaju uzbrojenia, które może być bardzo przydatne w różnych warunkach. System Krasnopol w pierwszej wersji został wprowadzony jeszcze w czasach ZSRR, ale w ostatnich latach obserwujemy upowszechnienie zastosowania tego rodzaju amunicji.

Wydaje się więc, że Rosjanie w procesie rozbudowy swoich zdolności artylerii łączą „masę” z precyzją i posiadanie dużego potencjału ilościowego bynajmniej nie jest sprzeczne z wprowadzaniem amunicji precyzyjnej. Przypomnijmy, że rosyjskie jednostki z reguły mają bardzo rozbudowane jednostki artylerii. Standardem na poziomie brygady jest posiadanie dwóch dywizjonów artylerii lufowej oraz jednego artylerii rakietowej. Nieco inaczej artyleria jest zorganizowana w dywizjach (pododdziały znajdują się zarówno w samych pułkach, w mniejszej liczbie niż w brygadach, jak i w dywizyjnym pułku artylerii). Oczywiście oprócz haubic w batalionach (i/lub pułkach) są też moździerze 120 mm. Powyżej poziomu dywizji znajdują się również jednostki wsparcia – brygady artylerii, zarówno z artylerią lufową i rakietową – różnych kalibrów, od 122 do 300 mm, mającą prowadzić „salwowy” ogień, także amunicją kasetową i termobaryczną.

Nasycenie artylerią, szczególnie rakietową, jest wyższe niż co najmniej w większości państw NATO. Często zdarza się łączenie systemów starszej generacji (jak choćby haubice 2S7M Małka, 2S3 Akacja czy rakietowe BM-22 Uragan) z nowoczesnymi środkami rozpoznania i łączności.

Pomimo posiadania bardzo rozbudowanej artylerii, ale i coraz nowocześniejszych systemów kierowania ogniem, łączności czy rozpoznania (bezzałogowce), Rosjanie stawiają również na amunicję precyzyjną. Zapewnia ona bowiem całkowicie nowe zdolności, które za pomocą klasycznej amunicji albo są całkowicie niedostępne, albo trudne do osiągnięcia, o czym świadczą doświadczenia bojowe w Syrii.

Okazuje się więc, że stosunek koszt-efekt, uwzględniając konieczność zaangażowania mniejszej liczby środków ogniowych (i amunicji), a także skuteczność amunicji precyzyjnej, w wielu przypadkach przemawia na korzyść tej ostatniej. Nie oznacza to oczywiście rezygnacji z klasycznej, podstawowej amunicji odłamkowo-burzącej czy np. kasetowej, bo amunicja precyzyjna może i powinna być stosowana w określonych warunkach (w wypadku systemów kierowanych na promieniowanie odbite konieczne jest np. podświetlenie celu). Wraz z ciągłym rozwojem systemów artyleryjskich, a także wspierających je bezzałogowców, rola amunicji precyzyjnej będzie jednak rosnąć, dzięki czemu zapewni ona możliwości precyzyjnego rażenia wspieranym pododdziałom.

Oczywiście dotyczy to nie tylko armii rosyjskiej, ale wszystkich sił zbrojnych, które mają na wyposażeniu systemy artyleryjskie zdolne do użycia amunicji precyzyjnej, czego dowodem są prace nad nowymi odmianami amunicji prowadzone po obu stronach Atlantyku. W Polsce opracowano system APR 155 przeznaczony dla haubic Krab, finalizowane są też prace nad amunicją do moździerzy Rak typu APR 120. Oba te systemy wyróżniają się nowoczesnym, krajowym systemem naprowadzania, zgodnym ze standardami NATO. Dziś, gdy Krab służy już we wszystkich w pełni rozwiniętych dywizjach, a Raki są w czterech brygadach (a do 2024 roku będą w większości batalionów zmechanizowanych/zmotoryzowanych) należałoby przeanalizować, jak wykorzystać te systemy w sposób najbardziej efektywny. A wprowadzenie precyzyjnej amunicji – jak pokazują choćby doświadczenia Rosjan – może zapewnić im dużo większy potencjał, niż mają dziś.

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (40)

  1. Buczacza

    No to są jaja. Ostatnio tak się śmiałem jakieś 2 tyg temu. W przypadku polaka z pod Wieliczki. Jesteś lepszy. Swego czasu nie jaki komentator przekonywał że rosja to potęga. Bo buduje lodołamacze atomowe i ma most na krym . A Polska nie. Więc ruSSland to potęga. Nadmienię , że do tej pory sprzedaję to jako przedni żart. I wszyscy mają ubaw z potęgi rosji. To jest lepsze to znaczy twoja narracja. O magicznej szkole z Irkucka. Myślę że można było dodać, że nie ma analoga. I przedni dowcip. I to będzie hit na Andrzejki... Dzięki czy może bardziej spasiba... Nie wiedziałam, że potęga to ilość budowlanych bloków energetycznych.... To będzie drugi hit Andrzejek... Też dzięki tobie. Przez ostatnie 15 lat jakieś 6-mcy. Spędziłem w rossji. I tak biednego i zacofanego kraju nie widziałem nigdzie. Tę potęgę widać już jakieś 30-40 km od moskwy. Czym dalej na wschód tym większa potęga. Nad Bajkałem kilka lat temu. Zatrzymaliśmy się u gaspadiny Galuszki. Swego czasu wspominałem już o tym. 21 w super potęga a tutaj klops. Ani prądu ani wody. Telefon najbliższy to jakiś 6-km lasem. A drogą przepraszam traktem to jakieś 9 km. Lekarz 2 dni drogi . Pod warunkiem, że nie ma śniegu i deszcz nie pada. A ludzie żyją w ziemiankach. Bo domem przez grzeczność bym tego nie nazwał. Osobiście uważam że bogate i dostatnie państwo. To takie gdzie ludziom żyje się lepiej. Gdzie mogą się więcej kupić za swoje dochody. Gdzie się dłużej żyje. Gdzie buduje się drogi i rozbudowuje się infrastrukturę drogową itd. Gdzie remontuje się drogi i mosty,chodniki itd. Przy okazji wiesz e mostów rozsypało się w ub.roku w twojej rosji? Podpowiem nie ma analoga. W każdym aspekcie ekonomicznym bijemy was na głowę. Przy okazji nawet w eksporcie. W przeliczeniu na jednego mieszkańca.... A do Niemiec też więcej eksportujemy.... Jakoś nie widzę żeby mln ludzi chciało się osiedlić w rosji... W szkole w Polsce dzieci synonimem rosja określają kicz,tandetę i badziewie. Twoja rosja to kraj gdzie za poglądy likwiduje się ludzi. A wolne wybory to podobnie jak sprawiedliwość farsa. Jeśli to szczyt twoich potrzeb i oczekiwań. To gratuluję pomysłu i intelektu...

    1. Uwielbiam mitomanów

      Ty w Rosji byłeś palcem po mapie i w zasadzie tyle …. Bo na więcej szkoda czasu

    2. czarno to widzę

      Zapewne był nie dalej jak w Kijowie...

    3. Rafał

      Podpisuję się w 100%

  2. Juras

    Czy to podswietlanie laserowe celu, sluzy do naprowadzania samonakierowojacego sie pocisku … czy tez do precyzyjnego nakierowania lufy armaty …???

    1. Davien

      Do naprowadzania pocisku o zasięgu 20km, dla zachodnich Excaliburów to 50km.

    2. Juras

      W ktorym momencie lotu pocisku, system kierowania pocisku przejmuje kontrole i sie naprowadza na podswietlony cel i jakie jest praktyczne okno by to naprowadzanie doszlo do skutku …???

    3. Davien

      Najprawdodobniej po przekroczeniu wierzchołka krzywej balistycznej jeżeli chodzi o laser. Excalibury maja naprowadzanie GPS/INS wiec pocisk jest korygowany od samego poczatku

  3. silni, zwarci, gotowi...

    ....a my stawiamy na mozdzierzyki kal 60mm ;)

    1. Juras

      No to cos cinko z “Waszymi” harmatami laserowymi, jesli porownujecie je do “Naszych” mozdzierzykow 60mm …?

  4. mgr inż. S.O.

    Technika znana od lat 6-tych, ubiegłego wieku ! Wymaga współpracy obserwatora, oświetlającego laserem cel, czyli realnie rzecz biorąc, samobójcy !

    1. i tyle w temacie.. .

      @mgr inż. S.O. Realnie rzecz biorąc podświetlają zazwyczaj drony i o tym jest między innymi w artykule, lepiej był się nie wypowiadać, a tak wyszło jak wyszło...

    2. Łukasz

      nie masz wiedzy nie komentuj - mgr inż. S.O. ma rację

    3. Od lat 6-tych, poprawić się nie chciało a czytanie boli

  5. Wyjaśniłem dostatecznie?

    Laser można odbić lub "zgasić", więc się nie nabijajcie z naszych inwestycji w ołtarze polawe. Zgasimy dymem z kadzidła, a to co dojdzie odbijemy od polerowanej, złotej monstrancji.

    1. Ernst Stavro Blofeld

      Nie inaczej

  6. π

    Szkoda, że D24 nie informuje na jakim etapie znajduje się obecnie Apr-155/120 i jak idą prace nad nowym, lżejszym CLU dla Pirata. Zdaje się, że APR-155 już jest gotowy. Natomiast chodzą plotki, że MON robi pod górkę w tym temacie. Szkoda, że nie ma żadnych informacji na temat amunicji kasetowej dla 155 i 120 dla Raków. O Bonusach nawet nie wspomnę, chociaż to jeden z najskuteczniejszych środków przeciwpancernych.

    1. Dropik

      Zwyczajnie lobbyści z USA robią swoje i namawiają na excalibutpra i zestawy pgk. Uwalenie dobrej i taniej konkurencji jest im na reke. Druga sprawa to jeszcze wiekszy bezwlad i niemiejenosc podjecia decyzja, czejanie bna sygnal z góry, tradycyjny problem gdzie dobór kadr jest wykonywany na zasadzie BMW. To ostatnie musisz sobie wygooglać

    2. Davien

      Dropik, tak dla twojej wiedzy to nasz APR155 nawet do Excalibura w nowej wersji sie nie zbliża, I nie jest żadna konkurecja dla amerykańskeigo pociski, no chyba że chodzi ci o M712 Copperhead

    3. π

      O ile jeszcze PGK mogłyby być, choćby z uwagi na dość niską cenę, to Excalibur byłby nieuzasadnioną ekstrawagancją. Czyli obecnie mamy etap znany z ZSSW-30 (szturm lobby). Pozostaje trzymać kciuki, aby Mesko i Telesystem to wybroniło.

  7. Hejka

    Zasugerowano, że tylko gadam i nie udzielam się konstrukcyjnie. Może powinienem opatentować? itd... Innowacyjnym pomysłem jest zastosowanie tanich pocisków hipersonicznych (pocisków rakietowych) uzbrojonych w kamery jako systemów rozpoznania pola walki i jednocześnie systemów naprowadzania na cele. Prędkość oczywiście można dostosować do posiadanej technologii obserwacji. Do zalet zaliczymy rozpoznanie celów na obszarze 100 km w 1 minutę. Zadecyduje tutaj prędkość przetwarzania zgromadzonych danych oraz prędkość rejestracji - kamera 1 mln klatek na sekundę. Chwilę potem można otworzyć precyzyjny ogień artyleryjski. Drony można zestrzelić chociaż kontrolują dany obszar dużo dłużej.

    1. Dropik

      Tak można je kupić na aliexpres z dostawą ok 30 dni

    2. Hejka

      Jeżeli rozczarowałem Cię co do polskich możliwości rozpoznania pola walki....przepraszam.

  8. a

    Komediant to ty jesteś o to dobrej klasy może zatrudnią w telewizji

  9. codybancks

    Czy jest jakaś obrona przed opromieniowaniem laserowym , wiadomo , że wiązka laserowa ma pewna częstotliwość i na podstawie jej dany pocisk, czy rakieta jest "przypisany"!!!??

    1. Davien

      Są systemy wykrywające opromieniowanie wiazką i automatycznie odpalające granaty dymne ale to własciwie jedyna ochrona Zresta przed wiazką z góry, z drona czy smigłowca niewiele to chroni.

    2. Extern

      Ruska Sztora np. po wykryciu wiązki lasera ustala kierunek i obraca w tamtym kierunku wieżę ustawiając się najgrubszym pancerzem do zagrożenia a dodatkowo jeśli jest pocisk w lufie to można w operatora pocisku posłać granat o ile celowniczy go zauważy i zdąży ostrzelać. Wszystkie inne pomysły zakłócania w związku z tym że wiązki w dzisiejszych PPK są kodowane, już nie za bardzo działają.

    3. i tyle w temacie... .

      @Davien.... "granaty dymne" :) to używało się w latach 60 lub używa w armiach trzeciego świata. Do osłony, rozproszenia promienia lasera służą aerozole. Zresztą niedawno na tym forum był artykuł o tym.

  10. beka z komuchów

    W konflikcie z Zachodem to ten złom zostanie zniszczony zanim wogóle odda choć jeden strzał.

    1. satrapek

      Dziwię się, że Wam jeszcze płacą za takie wpisy

    2. czarno to widzę

      Myślisz, że obywatele bogatej Europy zachodniej są chętni iść do okopów?

    3. Davien

      Odrobili lekcję z IIWŚ Węgier czy Czechosłowacji trollu.

  11. droma

    w rosji-kaput to prędzej gienierały postawią po sztaganie bimbru niż na lasery ,oni lasery to widzieli w ichnej tivi-bajka i u amerykańskiego szpiona ,nigdie więcej i charaszo ...

    1. ale jaja

      Ależ macie ból du.... Okazuje się że pomimo sankcji Rosjanie robią swoje, modernizują armię, kraj, ćwiczą i całe wasze towarzystwo się gotuje bo co macie w zamian? Gatki szmatki.

    2. GB

      Oj mamy, mamy...

    3. Buczacza

      Kraj? Modernizują kraj?

  12. i tyle w temacie .

    Ciekawy artykuł.

    1. ruski stek bzdur...

      No super.. aż zasnąłem :)

  13. Gulden

    No,na moje oko,rosjanie postępują nad wyraz racjonalnie.Biorąc pod uwagę doświadczenia poligonowe na ostro(Syria,Krym,Donbas,Gruzja...czy gdzie tam jeszcze),po prostu douzupełniają posiadany arsenał w potrzebne im komponenty by celniej,skuteczniej, rażić przeciwnika.Ba,robią to po swojemu,za bardzo chyba nie korzystają z technologii zachodnich.Czyli w skrócie-sprzęt w miarę prosty,nieskomplikowany,ale za to w miarę celny i możliwy do obsługi przez w miarę szybko przeszkolonego żołnierza.Dokładając do tego wywiad satelitarny,czy za pomocą dronów,to wcale skuteczna broń.

  14. Niuniu

    Nic dodać. Może tylko należy zwrócić uwagę na urealnianie kotów takiej amunicji. Amunicja precyzyjna (kierowana) amerykańska ma bardzo wysoką cenę. Dopiero co w def24 był artykuł o rezygnaji z działa na super niszczycielu Zumweld właśnie z powodu kosztów takiej amunicji (w przypadku Zumwelda podobno jeden pocisk artyleryjski to koszt do 1 milina usd). Jeśi zoptymalizuje się koszty to jest to niewątpliwie broń pszyszłośći. Ważnym aspektem jej użycia jest też minimalizacja strat ubocznych np. wśród cywili spowodowanych niecelnym ostrzałem klasycznej artylerii. Ma to szczególne znaczenie w wojnach "ekspedycyjnych".

    1. Davien

      No to obalamy mity: Pociski do dział Zumwalta były takie drogie bo miało ich powstać wielokrotnie więcej a z powodu zakończenia serii niszczycieli na 3 sztukach wyszła taka cena. Minimalizacja ofiar wśród cywili zawsze jest brana pod uwagę, choć nie w Rosji. natomiast cena najnowszego M982 Excalibur to 118 tyś usd.

    2. duze zwierze

      No tak samo jak F-35 mial byc tani jak barszcz, a juz chca ograniczac ilosc zplanowanych 17XX do 1000 bo za drogi w zakupie i jeszce gorzej w eksploatacji, o tym ze nie spelnia wymagan uzytkownikow ze wzgledu na niewystarczajacy zasieg, ponad 800 usterek i ilosc mozliwego do zabranie uzbrojenie nie wspominajac. Programy NGAD realizowane porzez USAF i US Navy plus moderki i zakupy F-15EX sa tylko potwierdzeniem, ze F-35 to bubel ktory rozczarowal i jankesi na gwalt potrzebuja czegos sensownego. Tak ze to takie typowe gadanie jankeskich firm, ze jak kupicie wiecej bedzie taniej ktore pozniej okazuje sie regularnie bzdura. A co do jankeskiego humanitaryzmu i precyzyjnego razenia celow to sie usmialem... idz powiedz to ludziom z Al-Rakka.

    3. Fanklub Daviena i GB

      "Minimalizacja ofiar wśród cywili zawsze jest brana pod uwagę, choć nie w Rosji." - właśnie amerykański sąd orzekł, że zamordowanie przez USA nosiciela wody i jego 7 dzieci w Kabulu odbyło się zgodnie z amerykańskim "prawem" i regulaminami... :D

  15. x

    proszę podać zasięgi rosyjskiej APR (o ile są dostępne takie dane).

    1. Davien

      Kwintyk i Krasnopol zasieg maks 20km z wiatrem z tyłu.

    2. Davienku

      Skąd te dane? Jakieś źródło? Czy tylko twoja fantazja?

  16. ciekawy

    Który czołg wytrzyma trafienie 155-tką od stropu? Nie robi się naprowadzanej amunicji dedykowanej tego kalibru bo obecna amunicja typu Excalibur wystarczy w zupełności.

    1. Davien

      Akurat sie robi, nowy Excalibur ma miec dodatkowo naprowadzanie laserowe co pozwoli wycofac dedykowane do tego celu pociski Copperhead.

  17. Viktor

    Excalibur to 68 tys usd sztuka CUD Krasnopol to 2 mln rubli Starczy na 5 sztuk

    1. Dropik

      Jakie tam 68tys. Więcej niż 100k

    2. Robert

      Ameryka za swoje PKB może kupić 300 mln excaluburów a Rosja może za swój PKB kupić 53 mln Krasnopolów.

    3. Davien

      Excalibur to118 tys usd i zasięg do 50km z L39 wieć kiepski los tych baterii z Krasnopolami.

  18. GB

    Niestety i z szokiem dla mnie w końcu przejrzałem na oczy i zrozumiałem, że Rosja jest najpotężniejszym mocarstwem na tej planecie i dysponuje najpotężniejszą i najbardziej zaawansowana technologicznie bronią. Ta świadomość znacznie ułatwiła mi życie.

    1. Kot

      Lol. Chlew jako tu robią homo sovieticus to nic nowego. Za niedlugo ten portal pod względem wymiany zdań umrze. Będą tu damę zadowolone z siebie trole Moskwy wypisujące polonofobiczne teksty i brendzling kremlowski.

    2. BUBA

      Wystarczy że w pierwszej fali rzucą same stare zdalnie sterowane BTRy i BWPy sprzed 40 lat stojące na składach by WP wypstrykało się z amunicji a w drugiej fali czołgi T-72 i T-80. I będzie koniec nawet dla Abramsów i Leopardów trafianych przez rosyjskie haubice naprowadzane przez drony................. ........................................................................................................................................................................ Ale to nie rosyjska taktyka, a taktyka ISIS i FAS z Syrii zaadaptowana przez Rosjan. Siła Rosji to masa średniej jakości sprzętu i miliony żołnierzy oraz wysokie nasycenie pola walki sprzętem obserwacyjnym dajacym obraz pola walki żołnierzowi w linii online w 3d jak to robiła ISIS................... ........................................................................................................................................................................ Masz obserwację okiem żołnierza, potem przyrządową i jeszcz rzut z góry na przedpole w czasie rzeczywistym, czyli przeszkody terenowe nie dają osłony przed wykryciem. Bardzo skuteczna takyka.

    3. rotuA

      Wasz najnowocześniejszy samolot to Jak-130.

  19. Sramata

    Rosjanie odkryli coś co było wiadome od 20 lat.

    1. dropik

      tak , odkryli to w latach 80 tych :P

    2. Bat

      Kible odkryto wieki temu a w Rosji dalej ich niet.

  20. Olo75

    Jak tam nasze APR-155?

    1. Trol

      A tam apr. Ale jakie wc mamy w domach

  21. Edmund

    Nie jestem miłośnikiem Rosji, ale uznaję jej współczesny sposób organizacji i modernizacji armii za najbardziej efektywny i skuteczny na świecie. Rosja nie ma tylu środków finansowych jak USA albo Chiny, więc robi to bardzo finansowo efektywnie. Współczynnik kosztu do efektów jest bardzo wysoki. Strategia Rosji w konflikcie konwencjonalnym polega na rozbudowie ,,długich ramion". Chce maksymalnie zredukować liczebność i możliwości oddziałów USA/NATO przed bezpośrednim starciem, w której te ostatnie mają przewagę liczebną. Rosyjska armia konwencjonalna to przede wszystkim artyleria i rakiety najróżniejszego typu i o różnym zasięgu. Do tego własna, bardzo rozbudowana i różnorodna obrona antyrakietowa i przeciwlotnicza. Do tego dochodzi rozpoznanie, przeciwdziałanie WRE i walka w cyber przestrzeni. Bardzo rozbudowuje się ,,dział dronowy", który np. ma samodzielnie patrolować rosyjską granicę i w razie potrzeby atakować. W ćwiczeniach ZAPAD-2021, artyleria atakuje Polskę małymi ładunkami nuklearnymi, tworzącymi bufor między armiami USA/NATO a wojskiem rosyjskimi Rosjanie rozwijają najnowocześniejsze technologie, ale wypuszczają tylko nieliczne sztuki w najnowszej technologii. Stale i w dużej liczbie modernizują za to posiadany sprzęt, przy czym te modernizacje nie są tylko z nazwy, ale oznaczają skokowy wzrost możliwości. Aktualnie pracują nad miniaturyzacją broni hipersonicznej, np. jako pocisków do artylerii, czy ręcznych zestawów przeciwlotniczych i przeciwpancernych.

    1. Kot

      E,moda tylko We dalej k8belkow niet , dróg niet, torów niet, cywilnych samolotów niet.ja jestem też zachwycony Korea PLN. Taka technologie mają..... I za trawę.

  22. TT

    Rosjanie przybyli z pomocą do Syrii, a ISIS zostało zniszczone... zbieg okoliczności? nie, to doświadczenie wojenne, które rosjanie zgromadzili przez wieki

    1. dropik

      najpierw padlo w Iraku, a tam Rosjan nie bylo.

    2. Davien

      Rosjanie przybyli do Syrii i zaczęły się masowe morderstwa cywilów przez rosyjskie lotnictwo . Z ISIS nawet nie walczyli, ba ratowali terrorystów z ISIS przed Kurdami i USA.

    3. Kot

      Taa. Rosjanie przybyli do Syrii z pomocą bo spalili Syrię swoim zakazem w6danym dla Assada żeby zabronił w imię ich monologu gazowego w Europie na puszczenie rur z zatoki perskiej do UE. A teraz siedzą z założonymi rękami i patrzą jak Izrael atakuje "ich sojuszników" bo 2wzniejszy jest układ żydami ka dziękuję za taką pomoc.

  23. rt

    Niewątpliwe Krasnopol udowodnił swoją precyzję większą niż amunicja niekierowana ale na tym koniec zachwytów. Z rosyjskich filmów z akcji w Syrii wynika niezbyt punktowa precyzja ostrzału, brak zdolności do rażenia celów w ruchu, duża awaryjność (część pocisków nie wybuchała), bardzo mała siła rażenia amunicji moździerzowej. Widać problemy ze stabilizacją głowic podświetlaczy Orłanów, małą precyzję żyroskopów w pociskach. Co innego turecka artyleria. Tutaj uderzenia były punktowe często w samą mrugającą plamkę lasera, z powodzeniem rażono cele w nawet szybkim ruchu

    1. rt

      z drugiej strony na plus dla Rosjan należy zaliczyc projekt Orłana. Generalnie dron się sprawdza, ma mały RCS, małą rozpiętość skrzydeł przy dużej długotrwałości lotu. Jako niskokosztowy dron podświetlacz sprawdza się dobrze. Kilka razy oberwał w Syrii Strzałą 12 czyli na niskim pułapie ale masowo używany może stanowić problem dla przeciwnika bez silnej, warstwowej OPL. Stąd duża potrzeba posiadania tanich rakiet o zasięgu pośrednim między VSHORAD i SHORAD z pułapem do 8km. SONA się kłania i to na wczoraj :)

    2. Hihihihi. I wtedy trolle się obudziły.

    3. Rosjatochlew

      No jedne trole się 9biddzily jadąc Cadillac escalade a innw straciły rozsądek jadąc ladą Niva. Tak już bywa.

  24. dropik

    Tymczasem u nas mimo , że arp-155 gotowa i wg plotek znacznie lepsza niż ruska i ukraińska (pod względem technicznym i taktycznym ) mon nie chce kupować, bo dopatrzył się w nim jakichś nieznaczących elementów importowanych z Ukrainy. Oczywiście to tylko ploteczki, więc proszę mnie nie wieszać, jeśli za miesiąc coś jednak podpiszą. Oczywiście nr2: program wystartował za czasów PO , chcącego zredukować wojsko polskie do Kompanii Reprezentacyjnej i to bez orkiestry dętej i szadrony kawalerii. Ja nie mogę... co prawiczki wdychają, że takie głupoty gadają... A jakie programy wstartowały za czasów AM i MB ?

    1. ;)))

      Jakie to programy "wystartowały" am i mb ?

    2. Haha Ha

      Ławki niepodległości i mobilne ołtarze od znajomego trenera itp

    3. π

      Dropik, porównaj kwoty przeznaczane na armię za obu ekip rządzących, ilość zakupionego sprzętu, i weź pod uwagę stanowisko Senatu w sprawie podnoszenia wydatków na armię.

  25. radioFM

    A w Polsce uparcie nie chcą Vucano...

    1. dropik

      Mamy swoją amunicje , a vulcano dopiero to wchodzi do produkcji. Poza tym cena będzie jak excalibura. Na to nas nie stać. Maja być prawdopodobniej kupowane PGK do zwykłej amunicji - w granicach <25 tys za całość pocisk ładunek i kit , a nie jak excalibur ktory powoli zbliza się ceną do GMLRS

    2. Davien

      Excalibur w najnowszej wersji to 118 tys usd więc jeszcze sporo brakuje do GMLRS

    3. Dropik

      To sprawdź po ile kupili w tym roku. Albo nie, nie sprawdzaj , po 124 tyś za sztukę przy zamówieniu 9tys sztuk. Tak przynajmniej misia internety

Reklama