Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Rosja: Piąty boomer typu Boriej zwodowany
Rosjanie poinformowali o zwodowaniu i rozpoczęciu prób stoczniowych na piątym w serii atomowym okręcie podwodnym z rakietami balistycznymi projektu 955 typu Boriej „Kniaź Oleg”. Zgodnie z obecnym planem ma on zostać wprowadzony do służby we Flocie Oceanu Spokojnego w 2021 roku.
Wodowanie atomowego okrętu podwodnego z rakietami balistycznymi projektu 955 typu Boriej „Kniaź Oleg” odbyło się 17 lipca 2020 r. w stoczni „Siewmasz” w Siewierodwińsku. Ceremonia była bardzo uroczysta biorąc pod uwagę ograniczenia związane z epidemią koronawirusa i wzięli w niej udział przedstawiciele rządu, rosyjskiego ministerstwa obrony, dowództwa marynarki wojennej, Zjednoczonej Korporacji Stoczniowej, Biura Projektowego „Rubin”, grupy stoczniowej „Siewmasz”, władz regionu Archangielsk i cerkwi prawosławnej.
Zgodnie z tradycją po błogosławieństwie przez jednego z popów, dowódca okrętu „Kniaź Oleg”, komandor porucznik Igor Gołubiew, stłukł butelkę szampana na burcie jednostki, która chwilę później z prędkością około jednego metra na minutę, zaczęła się przesuwać do wyjścia z hali stoczniowej, gdzie była realizowana budowa. Następnie okręt dostarczono na specjalną windę, która zanurzyła się wraz z nim w doku produkcyjnym.
Taka oprawa i ranga nadana wodowaniu „Kniazia Olega” ma być sygnałem, że pomimo ograniczeń związanych z COVID-19, stocznia „Siewmasz” bez większych problemów realizuje strategiczne programy dla rosyjskiej marynarki wojennej. Należy bowiem pamiętać, że poza „Kiaziem Olegiem” w zakładach stoczniowych w Siewierodwińsku budowane są jeszcze trzy inne okręty podwodne z rakietami balistycznymi typu Boriej: „Gieneralissimus Suworow”, „Impierator Alieksandr III” i „Kniaź Pożarskij”. Stocznia „Siewmasz” ma dodatkowo nadzieję na szybkie uruchomienie finansowania na kolejne dwie jednostki projektu 955, na które umowy już zostały podpisane.
Najważniejsze jest jednak to, że rosyjska marynarka wojenna jest coraz bliżej wprowadzenia do służby kolejnego okrętu podwodnego z rakietami balistycznymi i znaczącego wzmocnienia własnych sił strategicznych. Jest to tym bardziej ważne, że chodzi już o zmodernizowaną wersje Borieja, która nosi oznaczenie „projekt 955A”. Rosjanie zaszeregowali tego boomera do okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi czwartej generacji i klasyfikują go jako atomowy krążownik podwodny.
Głównym uzbrojeniem okrętów typu Boriej jest szesnaście międzykontynentalnych rakiet balistycznych typu R-30 „Buława”, z których każda może przenosić od 6 do 10 niezależnie działających głowic atomowych. Dodatkowo boomery projektu 955 i 955A są wyposażone w sześć standardowych wyrzutni torpedowych kalibru 533 mm, które można wykorzystać do wystrzeliwania torped, rakiet przeciwokrętowych i rakiet manewrujących (systemu Kalibr) oraz do stawiania min.
Okręt o wyporności podwodnej 24000 ton, długości 170 m i średnicy kadłuba 13,5 m ma się poruszać pod wodą z maksymalną prędkością podwodną aż 29 w i nawodną 15 w. Załoga liczy 107 osób w tym aż 55 to oficerowie.