Rosja naciska na Norwegię ws. archpelagu Svalbard

18 lutego 2020, 16:01
IMG-20190205-WA0026-550
Fot. mil.ru
Reklama

Moskwa oskarża Oslo o dyskryminowanie rosyjskiej aktywności na archipelagu Svalbard. Siergiej Ławrow wysłał w tej sprawie list do szefowej MSZ Norwegii i oczekuje spotkania. Rosjanie podkreślają, że zamierzają intensyfikować działalność na wyspach leżących ponad 800 km na północ od Skandynawii. Archipelag nie przedstawia wielkiej gospodarczej wartości, ale dla rosyjskich wojskowych to ważny punkt na mapie Arktyki, intensywnie militaryzowanej przez Moskwę.

Svalbard należy do Norwegii, ale od równo stu lat ma też specyficzny status, określony w Traktacie Spitsbergeńskim. Zgodnie z nim jest to strefa zdemilitaryzowana, do której swobody dostęp – dla prowadzenia działalności gospodarczej – mają wszystkie strony traktatu. Jedną z nich jest Rosja – i jako jedyna faktycznie jest na Svalbardzie obecna. Niewielka społeczność rosyjska koncentruje się w miasteczku Barentsburg, tutaj też działa ostatnia czynna kopalnia węgla kamiennego na archipelagu. Moskwa usiłuje wykorzystać status Svalbardu, by zwiększać tu swoją obecność. To bowiem w razie konfliktu zbrojnego z NATO ułatwiłoby Rosji przejęcie kontroli nad wyspami. Instalując na nich radary i systemy rakietowe Rosjanie wzmocniliby strefę antydostępową i ograniczyli pole manewru sił NATO na Morzu Barentsa, w pobliżu głównych baz Floty Północnej.

4 lutego Siergiej Ławrow stwierdził, że Oslo próbuje ograniczać działalność rosyjską w rejonie archipelagu, co stoi w sprzeczności z traktatowymi gwarancjami „równego dostępu”. Według szefa dyplomacji Rosji antyrosyjska działalność Norwegii polega m.in. na ustanawianiu stref ochronnych ryb oraz innych proekologicznych działaniach ograniczających działalność gospodarczą. Według Moskwy Norwegowie mają też utrudniać swobodne przeloty rosyjskich helikopterów nad regionem. Ławrow oznajmił, że wysłał w tej sprawie list do Oslo i oczekuje szybkiej odpowiedzi. Rosja chce rozmów z Norwegią w sprawie Svalbardu. Ławrow zapowiedział, że Rosja ma długoterminowe plany wzmocnienia, dywersyfikacji i modernizacji działań na archipelagu. Trudno się domyślić o co konkretnie chodzi. Złoża węgla się wyczerpują, więc być może chodzi o chęć eksploatacji szelfu pod kątem poszukiwania gazu i ropy. Na to jednak zdecydowanie nie zgadza się Norwegia, podkreślając, że ustalenia traktatowe mówiące o aktywności gospodarczej innych państw odnoszą się tylko do lądu i wód terytorialnych Svalbardu.

Dyplomatyczna prowokacja Moskwy budzi niepokój w Oslo. Norwegia z rosnącym zaniepokojeniem obserwują rozbudowę potencjału militarnego Rosji w Arktyce. Niepokój podsycają prowokacje wojskowe Rosjan – choćby na jesieni 2019 roku pojawienie się na krótko pod osłoną nocy specnazu na Svalbardzie. Do tego dochodzą regularne ćwiczenia morskie Rosji w tym regionie. Napięcie może jeszcze bardziej wzrosnąć, gdy w marcu w Norwegii odbywać się będą ćwiczenia NATO Cold Response. Już w poprzednich latach Rosjanie próbowali zakłócać tutaj takie przedsięwzięcia Sojuszu.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 86
Reklama
Trzcina
środa, 19 lutego 2020, 18:20

Naciskać to sobie mogą starą w domu. Wszelkim żądaniom stanowczo nie!

Smiechow
środa, 19 lutego 2020, 14:53

Bardzo proszę o zacytowanie punktu owego traktatu ,z którego czarno na białym wynika ,ze aktywności gospodarcze innych państw na tym terenie odnoszą się tylko i wyłącznie do lądu i wód terytorialnych Svalbardu. Pozostawienie mi wyboru "wierzę" ,"nie wierzę" anonimowemu autorowi w tak decydującej kwestii uwłacza mojej inteligencji. Oczywiście piszę to z pełnym szacunkiem do poglądów religijnych innych czytelników.

Uranowiec
środa, 19 lutego 2020, 17:19

Ruska geologia odkryla złoża uranu na archipelagu. Noto teraz czas na ruską kopalnię

Sławek.
środa, 19 lutego 2020, 14:25

Sowiety czuja się silne, zaczepiają wszystkich sąsiadów.

środa, 19 lutego 2020, 14:55

Najgłośniej szczeka pies który najmniej gryzie. To wszystko gra pozorów mająca wzbudzać strach.

Borys Godunoww vel Jerzak
środa, 19 lutego 2020, 12:21

Po wybuchu atomówki w archangielsku ruscy szukają tematu zastępczego A toza karę ze materiały skażone dotarły do archilepagu

oberstleutnant
środa, 19 lutego 2020, 11:35

Niedługo Rosja zażąda kontroli Bosforu i Dardaneli, bo do Syrii żegluga musi być bezpieczna.

Adam S.
środa, 19 lutego 2020, 11:30

Rozwiązanie jest takie: sygnatariusze Traktatu Spitzbergeńskiego z 1920 roku ( Rosji tam nie ma, dołączyła w 1925 roku) powinni podpisać aneks do traktatu zobowiązujący do uzyskania zgody Norwegii na działalność innych krajów na archipelagu. Jak dotąd inne kraje nie prowadzą tam działalności, więc powinny się bez problemu zgodzić na aneks. Wtedy Norwegowie nie udzielają Rosji zgody i nakazują opuścić archipelag. A gdyby się jakaś Francja chciała Rosji przypodobać i nie podpisze aneksu - po prostu Norwegia wycofuje się z traktatu i robi na swoim suwerennym terytorium co chce. Czytaj: deportuje Rosjan z wysp.

rohaks
środa, 19 lutego 2020, 14:54

Tak jak Polska może zerwać traktat Lizboński, tak Norwegia moze zerwać traktat Spitzbergeński. Gdyż żaden traktat nie może stać ponad konstytucją narodową, tak jak żaden regulamin nie może stać ponad ustawą.

Fanklub Daviena
środa, 19 lutego 2020, 13:10

Zapomniałeś "znafco" o jednym: umowy MIĘDZYNARODOWE wymagają zgody KAŻDEGO (każdy ma prawo weta!). Dlatego po Traktacie z Lizbony UE to nie "Europa Ojczyzn" tylko FEDERACJA (w federacji nie ma weta tylko większość) i dlatego po podpisaniu Traktatu z Lizbony Polska, wbrew kłamstwom kolejnych rządów, utraciła niepodległość. A w przedmiotowym konflikcie, gdyby Polska kierowała się swoim interesem a nie rusofobią, to popierałaby Rosję, bo jedziemy na tym samym wózku - tak jak Norwegia nielegalnie zakazuje połowów Rosjanom tak może zakazać Polaków. Na razie tam nie łowimy, bo UE nakazała likwidację naszej floty rybackiej - kiedyś jednej z największych na świecie, więc spożycie ryb w Polsce na osobę jest 10x mniejsze niż w czasach Stanu Wojennego i 10x mniejsze niż w Rosji. I jak będziemy popierać Norwegię a nie Rosję, to tak pozostanie...

Bond
czwartek, 20 lutego 2020, 12:37

Polska i Rosja na wspólnym wózku, dobre, chyba w chodzi ci o zesłańców w kibitce jadących pozwiedzać Syberię. Rusofobia jak rusofobia, ale rusofilia to dopiero odjazd.

Metand
środa, 19 lutego 2020, 23:31

W Polsce wcale nie brakuje ryb w sklepach... Wręcz przeciwnie, bardzo dobrze ze Unia to kontroluje i zakazuje bezsensownego połowu w nadmiarze.

Davien
środa, 19 lutego 2020, 20:00

Funku to cię załamie: Art.1 i 2 Traktatu obalaja twoje zmyslenia od razu a Polska ma te ograniczenia gdzies bo prowadzimy tam jedynie prace naukowe.

Wania
środa, 19 lutego 2020, 15:26

Nie wiem jak pod Moskwą uczą matematyki. Spożycie ryb na mieszkańca: Polska - 1970 rok- 7,2 kg, 1980 rok 7,8 kg, 1985 rok - 6,1 kg, 1989 rok - 5,4 kg. Obecnie: Polska 11-12 kg, Rosja 15-19 kg, Portugalia 90 kg. W Polsce spożycie jest na poziomie Niemiec, Austrii i Litwy. Patrząc na długość życia w Rosji to te ryby nijak się mają do ich zdrowia. Twoje dane nijak mają się do rzeczywistości. Co do wózka - nie, nie jedziemy z Moskwą na tym samym wózku i Polacy mają nadzieję, że nigdy nie będą. Ukraina i Białoruś siedzą i płaczą, bo Rosja chce je za wszelką cenę trzymać na swojej smyczy. Wynagrodzenie minimalne - Rosja 412 białoruskich rubli, Ukraina - 421, Białoruś - 375, Litwa 1429, Polska 1435 białoruskich rubli. Rosja ma największe zasoby naturalne na Świecie bezdomne dzieci na ulicach. Coś co nam się w głowach nie mieści.

Mar
środa, 19 lutego 2020, 22:52

Mądrze prawisz..

Davien
środa, 19 lutego 2020, 20:02

Wania, ale żeby choc polske obchodziły te limity połowów.:0 Na Szpitzbergenie prowadzimy wyłacznie prace naukowe a nie działalnośc gospodarcza. Taprowadzi wyłacznie Rosja i Norwegia.

mac
środa, 19 lutego 2020, 14:27

zastanawiam się co trzeba mieć pomiędzy szyją a włosami, zęby po 300 latach moskiewskiej dominacji (i zaborów) Moskwy w Polsce dalej otwarcie wspierać to państwo ? Czyżby przodkowie w Targowicy i PZPR ?

Davien
środa, 19 lutego 2020, 14:57

Mac to co piszesz miałoby racje bytu jakby funklub był Polakiem a nie Rosyjskim trolem z Olgino.

najmici mają ciężko ale muszą mieć nadzieję
środa, 19 lutego 2020, 20:03

Ależ ta frustracja wynika z tego, że centrala z Langley wyraźnie zaniedbuje usmańskie VII ligowe trolle koncentrując się na "wyższych" ligach. Trzeba się niestety Davien z tym pogodzić. "Boczny tor" to taka "poczekalnia" ale to nie koniec. Po utracie "poparcia" centrali trzeba mieć nadzieję, że może jeszcze los się uśmiechnie i preferencje się zmienią. Może jeszcze nowe wytyczne nadejdą a z uwagi na to, że budżet USA się wali zapewne CIA powróci do inicjowania "niższych" lig tak, że głowa do góry. Jeszcze "wezwą".

Davien
piątek, 21 lutego 2020, 18:39

Jak widac ty jesteś I liga Olgino:)) A potem zdziwienie że wszyscy sie z was smieją:)

Adam S.
środa, 19 lutego 2020, 14:09

No podziwiam, Zacząłeś o Spitzbergenie, a skończyłeś na tym, jaka to Unia Europejska niedobra. Co do umowy międzynarodowej, to obowiązuje dopóki... obowiązuje. I jeśli Norwegowie ją zerwą, to jej po prostu nie będzie. Wrócimy do punktu wyjścia, czyli pełnej kontroli Królestwa Norwegii nad swoim terytorium. I ten fakt próbujesz przesłonić swoimi tekstami o stanie polskiego rybołówstwa :)

He he
środa, 19 lutego 2020, 13:44

"Zapomniałeś" że Rosji przecież żadne traktaty nie interesują?! Że Rosja łamie wszystkie niewygodne dla watażki Putina traktaty? O nie, ty nie zapominasz ty po prostu uprawiasz amoralną jak zawsze propagandę!!

Olo
środa, 19 lutego 2020, 13:30

teoretycznie możesz mieć rację. Ale praktycznie to Norwegia powinna suwerennie rządzić na tym terenie i udziekać zgód komu chce i jakich chce.

echo
środa, 11 marca 2020, 11:10

ruscy tacy juz sa gdyby nie nato czytaj usa z norwegami juz dawno by pokojowo rozwiazali problem z wyspami

Cynik
środa, 19 lutego 2020, 09:04

Rosji ciągle jest za wąsko... Ciągle za mało... Sama pcha się w kłopoty a pazerność może wyjść jej mocno bokiem. Hitler też był taki pazerny na nowe terytoria. Wiadomo jak skończył...

Olo
środa, 19 lutego 2020, 13:33

nie jesteś obiektywny. A Anglua, USA, Francja, Niemcy, Belgia, Holandia, Hiszoania, Portugalia, Włochy to aby nie były nigdy pazerne na nowe terytoria (kolonie czy placòwki dla wojsk)?

rohask
środa, 19 lutego 2020, 14:55

Były, w średniowieczu. A Rosja przeżywa swoje średniowiecze właśnie dziś.

odkłamiacz
czwartek, 20 lutego 2020, 13:59

USA zagrabiły resztki Kalifornii w 1906, Saipan w 1947 a Hawaje w 1958. To Średniowiecze? A ile krajów USA okupuje, bez formalnej aneksji?

Davien
czwartek, 20 lutego 2020, 21:54

Doprawdy?? Saipan został przekazany USA przez ONZ Hawaje w referendum( prawdziwym a nei pod kałachami jak wasze na krymie) same zdecydowały ze chca byc stanem USA. A teraz wymien jakei kraje niby USa okupuje.

Adam S.
środa, 19 lutego 2020, 23:49

@rohask, trochę przesadziłeś z datowaniem, ale trafnie ująłeś istotę sprawy. Szczyt epoki kolonialnej to XIX wiek; zarówno nad imperium Brytyjskim jak i rosyjskim słońce nigdy nie zachodziło . Ale potem był wiek XX i prawie wszystkie imperia kolonialne się rozpadły. Rosja przetrwała, bo była zakonserwowana w komunizmie, w którym procesy rozwoju społeczeństwa nie zachodzą. I teraz dalej funkcjonuje jak XIX-wieczne imperium kolonialne, obejmujące dużą część Azji. Stąd też bierze się niezrozumienie przez Europę działań Rosji. W Europie nikt już nie pamięta XIX-wiecznego myślenia, za dużo się pozmieniało. Ale procesów historycznych nie da się zatrzymać i Rosja się rozpadnie.

Katon
środa, 19 lutego 2020, 18:16

Średniowiecze zakończyło się wraz z epoką wielkich odkryć geograficznych które rozpoczęły ekspansję kolonialną. I kto w średniowieczu słyszał o USA?

mac
środa, 19 lutego 2020, 14:24

a co to ma do rzeczy w kontekście pazerności Moskwy?

Ciekawy
środa, 19 lutego 2020, 08:11

Zaraz tutaj wpadnie "Rozbawiony", "Fanklub Daviena" czy jak mu tam faktycznie jest i będzie opowiadał, że Norwegia nielegalnie zajmuje Svalbard, który od eonów jest własnością Rosji.

rodax
środa, 19 lutego 2020, 10:23

Tak jak ostatnio opowiadał, że to Ukraina okupuje Rosję poprzez nielegalny rząd w Kijowie.

Wania
czwartek, 20 lutego 2020, 06:41

Fanklub już pisze swoje kłamstwa jak to w czasie stanu wojennego spożycie ryb było 10 razy większe niż obecnie (choć było dwa razy niższe), i jak to w Rosji jest 10 razy wyższe, choć w rzeczywistości jest wyższe o kilkanaście procent. Nijak to ma się do długości życia. Fanklub będzie żył na emeryturze statystycznie ok 1 roku, bo Putin podniósł wiek emerytalny do 65 lat.

Bond
czwartek, 20 lutego 2020, 12:44

Co jest szczególnie zabawne zważywszy, że średnia długość życia mężczyzny w Rosji obecnie mieści się pomiędzy 64-66 lat. Więc 1 rok w dobrym układzie.

Kapustin
środa, 19 lutego 2020, 00:16

Pasy minowe przeciw ruskim łodziom podwodym na archipelagu maja się dobrze

Bosmanz Pucka
środa, 19 lutego 2020, 00:14

Svalbard to taki parking dla atomowek I każdy o tym wie Strategiczny punkt

mm
wtorek, 18 lutego 2020, 21:55

Norwedzy powinni ustanowić tam silnie wyposażoną jednostkę policyjną, w zgodzie z traktatem.

Marcinn
środa, 19 lutego 2020, 00:58

Svalbard nie należy do Norwegii. Jest zarządzany przez Norwegię nic mniej nic wiecej

Davien
środa, 19 lutego 2020, 14:58

Nalezy do Norwegii wbrew twoim zmysleniom.

Kiks
środa, 19 lutego 2020, 11:02

Potrafisz czytać? To norweskie terytorium.

Lelum wypolerum
środa, 19 lutego 2020, 10:34

Marcinn a figa z makiem Svalbard należy do Królestwa Norwegii więc nie siej propagandy.

mm
środa, 19 lutego 2020, 10:02

W języku rosyjskim suwerenność terytorium oznacza coś innego, to wiem

Fort
środa, 19 lutego 2020, 08:57

Chciałbyś żeby tak było ale rzeczywistość wygląda inaczej. Norwegia może zwrocic się o ustanowienie tam obecności NATO

Sowa bez przyjaciół
środa, 19 lutego 2020, 00:38

Piękny pomysł, można powiedzieć, że godny Wowy Putina. Ale Norwedzy są za uczciwi i będą mieć opory. Jak już im wjadą żeby "chronić" rosyjską ludność to będzie za poźno.

Zaraz Tamautor
czwartek, 20 lutego 2020, 09:52

Trzeba zidentyfikować ludność rosyjską i szybko ją wysiedlić do Rosji. Problem ochrony ludności rosyjskiej przez Moskwę sam się wtedy rozwiąże.

ppp
wtorek, 18 lutego 2020, 23:35

Działania Norwegii nie do końca są zgodne z traktatem , w którym w momencie podpisywania nie istniały jeszcze strefy ekonomiczne . Jeżeli strefy ekonomiczne są rozszerzeniem wód terytorialnych Norwegia nie może dyskryminować żadnych zagranicznych podmiotów gospodarczych w tej strefie ze wszystkich państw sygnatariuszy traktatu i mają prawo do zasobów naturalnych Spitzbergenu wokół archipelagu w tym i Polska . Do wykorzystywania złóż ropy i gazu w strefie 200 milowej w takim przypadku mamy również i my . Norwegia swoją interpretację do strefy ekonomicznej chce narzucić innym swoje wyłączne prawa do tych zasobów lecz nadal te wody mają status wód międzynarodowych i nie ma tam ograniczeń dla przebywania flot wojennych i tym bardziej nie mają do nich wyłącznych praw floty państw NATO . Natomiast na wodach terytorialnych archipelagu Spitsbergenu i na Spitsbergenie nie mogą istnieć żadne instalacje militarne , których istnienie jest łamaniem traktatu . Ten spór głównie o prawa połowowe nie jest nowy i trwa od lat 70-tych XXw . W sporze tym do zasobów naturalnych nie ma jednoznacznego poparcia dla Norwegii . Prawo do korzystania z nieograniczonego transportu lotniczego nad tym terytorium mają wszyscy , lecz Norwegom nie pasuje obecność innych a przynależność do Norwegii z punktu widzenia historycznego nie jest takie jednoznaczne . Pierwsze osady na tym obszarze były holenderskie i rosyjskie ale też istniały francuskie i angielskie . Status Spitsbergenu to wynik kompromisu aby nie dopuścić do konfliktu o te terytorium spowodowanych tzw. aspektami historycznymi

kj1981
środa, 19 lutego 2020, 11:26

Chyba nie zrozumiałeś artykułu, na temat którego się wypowiadasz. Traktat mówi o dostępie do bogactw naturalnych wyspy oraz morza wokół niej, nie ma tam nic o zapewnieniu dostępu do szelfu (czyli tego, co jest POD morzem wokół Svalbardu). Nigdzie nie jest też napisane, że ten dostęp ma być z pominięciem przepisów - a przecież wiadomo, jaka przepaść dzieli Rosję i Skandynawię w podejściu do ochrony środowiska. Równy dostęp, tzn. równy w ramach obowiązującego prawa (norweskiego prawa, również tego dot. ochrony przyrody).

mcsid
środa, 19 lutego 2020, 10:27

O proszę. Kolega PPP powyżej będzie identycznie uzasadniał ewentualne żądania terytorialne Rosji wobec Polski. Też będzie pisał, że "Polska nie do końca działa zgodnie z traktatem", że "Polska nie może dyskryminować Rosji" itp. Tyle, że zapewne nie będzie tego robił tu, tylko na np. zachodnich forach.

Fort
środa, 19 lutego 2020, 09:00

I pewnie myślisz, że piszac że my też, spowodujesz że staniemy po stronie Rosji, która jak przyjdzie co do czego zagarnie wszystko i będzie miała gdzieś traktaty i prawa? Rosję trzeba trzymać krótko pod butem bo inaczej się z nią nie da i nie można wierzyć w żadne jej słowo

Grzyb
wtorek, 18 lutego 2020, 21:34

Dlatego właśnie NATO musi być silne i mówić jednym głosem. Niestety tak nie jest bo Niemcy i Francja wyłamują. I tu jest największe zagrożenie. Niemcy chcą robić interesy a Francuzom się wydaje, że tkwią w epoce napoleońskiej i wiele znaczą. Chcieliby pozbyć się wpływów USA w Europie i Unię zamienić na państwo Karolingów. I za plecami innych narodów rządzić i dzielić wg własnego uznania. Polska musi budować sojusze lokalne, bo w razie W szybciej możemy liczyć na Rumunię i Szwecję niż na Niemcy i Francję .

Anonim
środa, 19 lutego 2020, 07:51

NATO od wielu lat ma charakter ofensywny i co gorsza bardziej sluży jako przykrywka dla zbrodni usa niz faktyczny sojusz obronny. Francuzi i niemcy nie chca zwyczajnie partycypowac w tym cyrku. Polska rowniez nie powinna w ty uczstniczyc, ale do tego potrzebny jest niezalezny rzad czego nie mamy.

Davien
środa, 19 lutego 2020, 15:00

Wow to rząd twojej Rsji nie jest niezalezny?? Czyzby juz Chiny przejęły władze nad Putinem i klika:)

Tyle w temacie
środa, 19 lutego 2020, 13:58

Kolejny kłamliwy troll. I to wystarczy za cały komentarz. Grama sensu!!

Do Anonima znad rzeki Moskwy
środa, 19 lutego 2020, 10:48

Jak widzę uprawia Pan alternatywną mniemanologię..

nono no
środa, 19 lutego 2020, 10:29

napisz wprost co myślisz - że niezależby wg ciebie to taki pod wodzą Rosji, a nie współpracujący z NATO i USA

Truskawa
środa, 19 lutego 2020, 09:23

Ale czad facet … tak trzymaj.

asdsadsadasd
środa, 19 lutego 2020, 09:23

NATO nie ma charakteru ofensywnego, NATO nie napadło na nikogo nigdy. Obrona pokoju i prawa międzynarodowego, przed próbującymi go łamać nie jest działaniem ofensywnym.

Katon
środa, 19 lutego 2020, 18:19

Bardzo odważna teza, zważywszy na wydarzenia z Iraku, Afganistanu, Serbii.

Davien
czwartek, 20 lutego 2020, 00:50

A gdzie miał pan tam panie Katon działania NATO? Bo ani w Afganistanie, ani w Iraku NATO nie działało, działały pojedyńcze panstwa a w Serbii trwało ludobójstwo uprawiane przez Serbów które zostało słusznie powstrzymane.

Katon
środa, 19 lutego 2020, 18:19

Bardzo odważna teza, zważywszy na wydarzenia z Iraku, Afganistanu, Serbii.

Piotr
środa, 19 lutego 2020, 07:42

O jakim NATO ty piszesz myślę że nie w obecnej formie gdyż na tę chwilę jest ono tylko na papierku gdyby doszło do konfliktu z Rosją jestem pewien że nic by nie zrobili

Box123
środa, 19 lutego 2020, 09:01

Dlatego jak najszybciej trzeba podpisywać druga fazę Wisły, dokupić 2 eskadry f35, narew od Brytyjczyków i wilka z Korea. Te wszystkie kwestie powinny być rozpoczete do 2022

Trzcina
środa, 19 lutego 2020, 00:23

Fakt nr1......NATO jest słabe, Politycznie będąc podporządkowanym politykom w UE< i wszystko w temacie resztę sobie dopowiedz

Fanklub FR
wtorek, 18 lutego 2020, 18:26

Kolejny kraj po Gruzji i Ukrainie , który stosuje politykę agresji wobec pokojowi nastawionej Rosji.

d
wtorek, 18 lutego 2020, 17:56

Wyścig zbrojeń, skoro USA chcą stawiać swoje instalacje na Grenlandii to Rosjanie próbują militaryzować Spitzbergen, jakiś Woroneż pewnie im by się tam przydał :)

Kiks
wtorek, 18 lutego 2020, 17:55

Powiedzieć ruskim NIE i dać po łapach. To terytorium Norwegii. Zaryzykują? Wątpię.

Sowa bez przyjaciół
środa, 19 lutego 2020, 00:46

Z przyjaciółmi ze Wschodu się nie dyskutuje. Norwedzy nawet nie powinni potwierdzić otrzymania listu od Ławrowa - "List? Jaki list? Może trzeba wysłać jeszcze raz bo wiecie towarzysze, nasza poczta gubi rzeczy". Rosyjscy sąsiedzi rozumieją tylko siłę i metodę faktów dokonanych.

ppp
środa, 19 lutego 2020, 00:06

To nie takie samo terytorium jak reszta Norwegii .

Davien
środa, 19 lutego 2020, 20:06

Panie ppp, dokładnei takie samo, obowiązuje tam prawo Norwegii jedyna róznica je jest to obszar zdemilitaryzowany( co Rosja juz zdąrzyła pogwałcić) i mozna tam prowadzic działalność gospodarcza na wyspach i ich wodach terytorialnych dla uczestników traktatu ale w pełnej zgodzie z norweskim prawem.

Kiks
środa, 19 lutego 2020, 11:05

@PPP Takie samo tylko ma specjalny status regulowany traktatem. Może czas go podrzeć. W końcu ruscy robią tak z wszystkimi traktatami.

Davien
środa, 19 lutego 2020, 15:02

Kiks, nie z kazdym:0 Nie zdążyli złamać Paktu Ribbentrop-Mołotow choć zabrakło im do tego 3 dni.

Are
wtorek, 18 lutego 2020, 20:13

Jak w piosence: Nie o to chodzi by złapać króliczka, ale by gonić go. Rosyjskim decydentom nie chodzi o gospodarkę, tylko o temat zastępczy, przesłaniający gospodarcze kłopoty i istnienie noworuskich pałaców kremlowskiej elity. Im potrzebny jest konflikt, taka proxy-war. I takie NIE i dawanie po łapach to granie w ich scenariuszu. Jak dla mnie, niech budują nierentowne kopalnie, byleby nie militaryzowali tych terenów. Kłopot w tym, że nie da się rozdzielić jednego od drugiego.

mc.
wtorek, 18 lutego 2020, 17:39

No i szlag trafił budżet Rosji. Muszą zapłacić 50 miliardów dolarów, za przejęcie Jukosu.

Fak sejk
środa, 19 lutego 2020, 09:45

Spokojnie;) ten serial już kręcą z 15 lat, możesz oczekiwać konkluzji jak w "Modzie na sukces";)))

ppp
środa, 19 lutego 2020, 01:04

Wątpliwe , że Rosja zapłaci . Europejski Sąd Praw Człowieka nie potwierdził prawa Chodorkowskiego i jego partnera biznesowego Platona Lebiediewa do odszkodowania. Nie stwierdzono, że ich oskarżenie było "polityczne". Rosja nie będzie pierwszym państwem , które w razie czego nie zapłaci mając własne wyroki sądowe w sprawach kryminalnych . W przypadku takiej kasy wielu próbuje ugrać coś dla siebie i tu są takie manewry . W Rosji do takich pieniędzy nie dochodzono raczej w sposób zgodny z obowiązującym prawem , to raczej przypominało Dziki Zachód i np. Chodorkowski czy Berezowski (wielu innych też) nie byli czyści jak łza . Jedynie można być pewnym o nieskuteczności rosyjskiego wymiaru sprawiedliwości a z jakiego powodu możemy tylko domniemywać Raczej tutaj mamy do czynienia ze sprawą , w której nie ściganie lub nie pojmanie innych osób łamiących prawo może usprawiedliwiać działalność przestępczą innego osądzonego .

Davien
środa, 19 lutego 2020, 15:03

Panie ppp, to zwyczajnie zostana zajete rosyjskie aktywa a Aerofłot nie wychyli nosa poza Rosje, podobnie jak rosyjskie statki .

Katon
środa, 19 lutego 2020, 18:26

Swego czasu na poczet tych 50 miliardów za Yukos, rosyjskie aktywa próbowała zająć Belgia i Francja. Pamiętasz jak to się skończyło? Tak się dziwnie jakoś złożyło, że szeroko pojęty zachód ma w Rosji o wiele więcej do stracenia niż może tych rosyjskich aktywów zająć u siebie.

Davien
czwartek, 20 lutego 2020, 00:53

Katon, popierwsze nieco zmieniły się okolicznosci a po drugie to własnei Rosja sobie nie moze teraz na cos takiego pozwolić bo utknie w swoich granicach. Juz to przerabiali z firmą ze szwajcarii że sie bali wysyłac samoloty na pokazy bo mogły nie wrócić. A Rosja jak zacznie zajmować własnośc zachodnią to sie skończy handlowanie z tym krajem i koniec.

Gieroj Wania
środa, 19 lutego 2020, 14:10

Mamy tu oczywiście ze sprawą "normalnej" kradzieży przez Putina majątku jego politycznych wrogów. Typowym trafem zawsze w Rosji każdy oponent Putina albo ginie w "niewyjaśnionych okolicznościach" albo zostaje pobity na śmierć albo rozjechany "przez nieznanych sprawców" albo.. okazuje się podatkowym malwerstantem . Nigdy w historii Rosji się nie zdarzyło by ktokolwiek "przeżył" kto zadarł z Putinem . A bredni powyżej nie warto nawet komentować.

robo
środa, 19 lutego 2020, 10:26

Aczkolwiek wasze środki masowej propagandy o tym milczą istnieje coś takiego jak Konwencja Nowojorska którą ratyfikowało 150 krajów, gdy apelacja Rosji odrzucona wystarczy zająć aktywa rosyjskie w tychże ....

makjs
wtorek, 18 lutego 2020, 21:27

już to widzę jak zapłacą, nie ma szans, nawet na dokończenie NS2 nie mają bo wszystko leci w zbrojenia

Davien
środa, 19 lutego 2020, 00:06

To bedzie zgodne z prawem zajmowanie rosyjskich nieruchomosci itd.

mm
wtorek, 18 lutego 2020, 22:32

jeśli orzeczenie się uprawomocni to zapłata będzie banalnie prosta, przez zajęcie aktywów

As
wtorek, 18 lutego 2020, 17:15

Za mało tam rosyjskich rakiet

Tweets Defence24