Rosja: Minister obrony organizuje ekspedycję wokół bieguna północnego

20 października 2021, 09:58
shoigu_2_1910_1200_9
Fot. mil.ru
Reklama

Rosyjski minister obrony, a jednocześnie prezes Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego (RGO) zapowiedział zorganizowanie podróży wokół bieguna północnego. Jest to kolejny projekt świadczący o zainteresowaniu Minoborony eksploracją Arktyki, zarówno na powierzchni, jak i w głębinach morskich.

Deklaracja zorganizowania podróży wokół bieguna północnego została złożona podczas ceremonii wręczenia Nagrody Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego, która odbyła się 19 października 2021 roku w Moskwie. Ma to być jeden z wielu projektów, jakie Rosja planuje przeprowadzić w rejonach arktycznych.

Pomysł zorganizowania takiej wyprawy miał pochodzić od szwedzkiego naukowca i podróżnika Fredericka Paulsena, który się spotkał z Szojgu dwa lata wcześniej. Zdecydowano się jednak nie na podróż dookoła świata, ale wokół bieguna północnego. Przy tej okazji Siergiej Szojgu przypomniał o innych ekspedycjach tego rodzaju, jakie Rosjanom już udało się zorganizować, w tym o wyprawach na wyspy Szumszu i Matua, oraz o badaniach dna morskiego w rejonie archipelagu Kuryli. W ich trakcie znaleziono wrak amerykańskiego okrętu podwodnego USS „Herring” zatopionego wraz z sześćdziesięcioosobową załogą 1 czerwca 1944 roku przez japońską artylerię przybrzeżną oraz myśliwiec Mitsubishi Zero utracony przez Japończyków w 1942 roku.

W ekspedycjach tego rodzaju bardzo duży udział mają rosyjskie siły zbrojne. Świadczy o tym chociażby nagroda wręczona przez ministra Szojgu w kategorii „Najlepsza wyprawa po Rosji” uczestnikom projektu „Główna fasada Rosji. Historia, wydarzenia, ludzie”. Otrzymali ja bowiem: starszy pracownik naukowo-badawczy laboratorium podstawowych problemów geofizyki ekologicznej i wulkanologii Instytutu Fizyki Ziemi Rosyjskiej Akademii Nauk Rusłan Żostkow oraz starszy specjalista oddziału awaryjno-ratunkowego Floty Północnej, komandor porucznik Denis Krec. To bowiem właśnie Flota Północna jest najbardziej zaangażowana w badania geograficzne na Północy Rosji i w Arktyce.

Pomoc wojska będzie na pewno potrzebna, ponieważ wyprawy do bieguna północnego stają się coraz bardziej trudne i niebezpieczne. I nie chodzi tu wcale o niską temperaturę, ale o coraz gorsze warunki lodowe. Ilość arktycznego lodu morskiego w marcu 2015 r. była najmniejsza od 1981 roku, a więc od momentu, gdy zaczęto realizować pomiary. Szacuje się, że najstarszy lód znika w tempie 15,1 proc. na dziesięć lat.

Lód jest więc coraz cieńszy, nieregularnie pęka i może się załamać nawet pod ciężarem namiotu. Zmniejsza się więc liczba wypraw na biegun północny, co nie oznacza, że Rosja zmniejszyła swoje zainteresowanie Arktyką. Korzystając z ocieplenia klimatu Rosjanie starają się już teraz przygotować do zagospodarowania rejonów północnych, w tym do korzystania bogatych złóż surowców naturalnych z dna Oceanu Arktycznego.

To zainteresowanie Rosjan dotyczy również Antarktydy, gdzie za zgodą Szojgu ma powstać nowa, zimowa stacja badawcza. Prace nad całą infrastrukturą już są prowadzone w Rosji i w przyszłym roku kompleks ma być przeniesiony na Antarktydę. Jedyna stacja śródlądowa Federacji Rosyjskiej na Antarktydzie „Wostok” została zbudowana w 1957 roku, a jej remont przeprowadzono w 1979 roku.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
Palmel
czwartek, 21 października 2021, 20:39

nie wolno zapominać z jakiego stanowiska przyszedł min Szojgu był szefem rosyjskiego Tow. Geograficznego, oprócz tego nieźle maluje olej czy akwarela, szkoda że nie pokazano tek konferencji było tam wiele różnych zdjęć, filmów i informacji o geografii Rosji tak że planując atak trzeba te informacje uwzględnić, oni nie muszą budować schronów bo mają tyle podziemi że wszyscy Rosjanie się tam zmieszczą i przemysł

Niuniu
środa, 20 października 2021, 19:53

Jak wspomniał autor podobne wyprawy są organizowane przez Rosję praktycznie co roku. Oczywiście we wszystkich uczestniczy rosyjska armia. W trakcie ostatnich wypraw dokonano spektakularnych odkryci - choć nie zauważonych przez polskie media. Odkryto kilka niewielkich wysp - wcześniej znajdujących się pod lodem. To jest niezwykłe, że na Ziemi w XXI wieku, w dobie wszechobecnej obserwacji lądów i oceanów z kosmosu można odkryć nowe lądy - choćby to były tylko skaliste niewielkie wysepki. Oczywiście dane gromadzone w trakcie tych ekspedycji mają olbrzymie znaczenie praktyczne dla Rosji aktywnie rozwijającej w tym rejonie wielkie projekty wydobywcze, transportowe i militarne. Dodatkowo są prowadzone prace geologiczne dna morskiego które pomagają w dowodzeniu tezy, że szelf morski ma ten sam rodowód geologiczny co Syberia co z kolei pozwoli Rosji objąć 1/3 arktyki swą wyłączną strefą ekonomiczną. Tak więc wydawało by się mało znaczące dla nas badania naukowe kolejny raz mogą mieć olbrzymie reperkusje.

Buniu
czwartek, 21 października 2021, 13:39

Nie wspomniałeś że tamtejsze pingwiny czuję się obywatelami Rosji i przyjęły już rosyjskie paszporty, a referendum w sprawie przyłączenie Arktyki do Rosji poparło 98% pingwinów.

Davien
czwartek, 21 października 2021, 07:44

NIuniu, odkryto te wyspy dlatego że lód sie topi wiec jakim cudem mogli je znależć wcześniej? A juz bajki o szelfie sobie daruj, to jedynie mrzonki Rosji.

Biegunnasz
środa, 20 października 2021, 14:44

Te pingwiny są nasze!

gosc
środa, 20 października 2021, 14:16

a u nas wokol kosciola proceje nasze dzielnej armii.

carter
środa, 20 października 2021, 19:25

Jak będziesz taką polszczyzną operował towarzyszu, to prowadzący szybko cię zwolni.

Tak!
środa, 20 października 2021, 15:00

Naucz się pisać po polsku! I popatrz na zdjęcia popów święcących uzbrojenie Twojej Czerwonej Armii!

Wania
środa, 20 października 2021, 14:01

I to jest prawdziwy minister obrony. Zajmuje się wszystkim. Ostatnio zajmował się zasiedleniem Syberii 5 milionami Rosjan. Wcześniej był zaangażowany w wybranie ładunku dla rakiety Angara po wystrzeleniu samochodu Tesla przez SpaceX. Trzeba pamiętać, że w publicznym głosowaniu na obiekt do wystrzelenia w kosmos trzecie miejsce zajął czołg t-14 Armata, drugie miejsce Putin, a na pierwszym miejscu był Putin w czołgu...

GB
środa, 20 października 2021, 20:45

Te 5 milionów Rosjan to są jaja. Jest info że wykształceni specjaliści jacy jeszcze są na Syberii uciekają masowo na zachód Rosji.

PSSRJAC
środa, 20 października 2021, 12:30

USS „Herring” zatopionego wraz z sześćdziesięcioosobową załogą 1 czerwca 1944 roku przez japońską artylerię przybrzeżną oraz myśliwiec Mitsubishi Zero utracony przez Japończyków w 1942 roku. ...Daty się rozjechały.

Tweets Defence24