Rosja: Lotnictwo pokładowe jest – lotniskowca nie ma

6 października 2021, 11:55
DSC_0552-550
Fot.mil.ru
Reklama

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, ze piloci pokładowi Floty Północnej przechodzą pełny cykl szkolenia ze startów i lądowania na pokładzie lotniskowca. Jedyny rosyjski krążownik lotniczy „Admirał Kuzniecow” jest jednak niesprawny, dlatego piloci w czasie treningu już od czterech lat mogą jedynie wykorzystywać naziemny kompleks treningowo-badawczy NITKA, który od 1982 roku funkcjonuje na Krymie.

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że piloci samolotów pokładowych MIG-29K/KUB z 100. samodzielnego pułku lotnictwa pokładowego OKIAP Floty Północnej rozpoczęli treningi na naziemnym, lotniczym kompleksie treningowo – badawczym dla lotnictwa pokładowego NITKA (naziemnyj ispitatielnyj trienirowoćnyj kompleks awiacionnyj) w Nowofiedorowcach (koło miejscowości Saki na Krymie). Jest to miejsce, gdzie na ziemi dokładnie odtworzono pokład lotniskowca ze skocznią, katapultą oraz systemami hamującymi (z zachowaniem wymiarów pokładu lotniczego, ciężkiego krążownika „Admirał Kuzniecow”). W ten sposób rosyjscy piloci mają możliwość ćwiczenia startów i lądowań pomimo, że sam okręt, z którego mają działać operacyjnie, jest nadal niesprawny.

Informacja przekazana przez resort obrony ma być prawdopodobnie również sygnałem, że nieprawdziwe są przecieki z kompleksu wojenno-przemysłowego Federacji Rosyjskiej o problemach z remontem jedynego lotniskowca Wojennomorskowa Fłota „Admirał Kuzniecow”. Faktyczne i ciągłe szkolenie pilotów lotnictwa pokładowego ma potwierdzać, że prace stoczniowe są kontynuowane i już niedługo rozpoczną się próby morskie okrętu, także z wykorzystaniem statków powietrznych. Szkolenie to jest kompleksowe, ponieważ przed załogami myśliwców MiG-29K/KUB, od września 2021 roku, swój trening w kompleksie NITKA prowadziło siedmiu pilotów samolotów Su-33 z 279. samodzielnego pułku lotnictwa pokładowego OKIAP Floty Północnej, w tym pięciu bez doświadczenia we współpracy z lotniskowcem.

Cały cykl szkoleniowy prowadzi pułkownik Paweł Pogruzow, jeden z najlepszych rosyjskich instruktorów – uczeń sławnego pilota doświadczalnego Timura Apakidze odznaczonego gwiazdą Bohatera Rosji. To właśnie Pogruzow ma za zadanie odnowić nawyki u pilotów pokładowych: od startu z wykorzystaniem skoczni (ski-jump) do lądowania na ograniczonym odcinku pasa startowego z wykorzystaniem haka i lin hamujących. W ten sposób lotnicy rosyjscy będą przygotowani do bezpiecznego rozpoczęcia treningów na pokładzie okrętu.

Trwające kilka tygodni szkolenie pilotów samolotów Su-33 zakończyło się na początku października br. Wtedy rosyjscy lotnicy wrócili do swojej bazy na Półwyspie Kolskim, a ich miejsce w lotniczym kompleksie treningowo – badawczym NITKA zajęli piloci samolotów MiG-29K/KUB.

image
Fot. Wikipedia

Piloci są, lotniskowca nie ma

Rosyjskie media informując o rozpoczętych treningach całkowicie omijały temat samego lotniskowca. Agencja TASS poinformowała jedynie, że lotniskowiec „Admirał Kuzniecow” przechodzi w tej chwili remont w centrum remontu okrętów „Zwiezdoczka”, bez podania szczegółów kiedy prace stoczniowe rozpoczęte we wrześniu 2018 r., się zakończą (wcześniej twierdzono, że lotniskowiec rozpocznie testy morskie w 2022 roku). Jest jednak coraz więcej źródeł rosyjskich, które zaczynają wątpić w możliwość usprawnienia okrętu, a tym bardziej jego zmodernizowania.

Jak na razie polega to na przekazywaniu niejasnych komunikatów, np. że „naprawa krążownika lotniczego Admirał Kuzniecow przebiega zgodnie z planem, ale rozpoczęcie testów zostanie przełożone z powodu pewnych problemów technicznych” (agencja Interfax, informacja z 25 maja br.). Problem zakładów „Zwiezdoczka” jest to, że kontrakt wygasa w 2023 roku i do tego czasu sprawa lotniskowca musi zostać rozwiązana.

Wbrew pozorom wcale nie chodzi tu jedynie o realizację prac stoczniowych i konieczność usuwania dodatkowych uszkodzeń, jakie pojawiły się po zatonięciu doku pływającego PD-50 w październiku 2018 r. z lotniskowcem w środku (zginęła wtedy jedna osoba) i po pożarze wewnątrz okrętu w grudniu 2019 roku, w którym zginęły dwie osoby. Wypadki te oczywiście podniosły koszt prac (tylko usunięcie skutków pożaru kosztowało ponad 500 milionów rubli – około 7 milionów dolarów), ale większy wpływ na wydłużanie się harmonogramu mają opóźnienia w dostawach od podwykonawców.

Rosjanie jak na razie przyznali, że nie otrzymali na czas jedynie turbozespołów parowych - produkowanych przez fabrykę „Kirow-Energomasz”. Ale podobne kłopoty „Zwiezdoczka” ma najprawdopodobniej z urządzeniami okrętowego systemu walki. Często wykonywano je specjalnie dla lotniskowca „Admirał Kuzniecow” i nie można ich wymienić według zasady: „jeden za jeden”. Duża część systemów bojowych była dodatkowo wykonana w starych technologiach, przez co nie ma możliwości zdobycia dla nich części zamiennych. Bez takiego remontu nie ma jednak żadnych szans, by jedyny rosyjski lotniskowiec mógł wrócić do służby operacyjnej.

Podobny remont powinien zresztą przejść kompleks NITKA. Rosjanie nie inwestowali w niego przed 2014 rokiem ponieważ leżał on na terytorium Ukrainy i istniało duże prawdopodobieństwo, że trzeba będzie go opuścić. Dlatego rozpoczęto budowę innego kompleksu treningowego dla lotnictwa pokładowego w Jejsku (w kraju Krasnodarskim). Prace o wartości około 2 miliardów rubli miały się oficjalnie zakończyć w połowie 2013 roku, jednak w rzeczywistości kompleks nie jest nadal wykorzystywany operacyjnie. Według komunikatu agencji TASS z maja 2021 roku jego uruchomienie nastąpi najprawdopodobniej dopiero w 2023 roku.

Po zajęciu Krymu przez Rosję w 2014 roku przestało mieć to zresztą znaczenie, ponieważ ponownie dostępna stała się NITKA w Sakach. Piloci wolą trening właśnie w tym miejscu, ponieważ kompleks krymski do trenowania startów i lądowania zbudowano ze stali, co oddaje o wiele bardziej warunki panujące na lotniskowcu, niż wykonany w betonie zestaw w Jejsku Remont centrum NITKA na Krymie jest jednak przesuwany w czasie – prawdopodobnie ze względu na brak odpowiednich środków, oraz napięty harmonogram szkolenia rosyjskich pilotów.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 288
Reklama
Geniusze
poniedziałek, 18 października 2021, 23:23

Może oni nie wiedzą że tego lotniskowca nie ma. Po co ich uświadamiać są szczęśliwi. Wracają do domu, biorą dzieci na kolana i opowiadają jak startowali z lotniskowca i jak potem jedli swierzą wędlinę i żółty ser.

yaro
środa, 13 października 2021, 20:41

Rosjanie właśnie podali, że pierwszy pułk S500 jest w linii. Nie podano lokalizacji.

Fox Mulder
wtorek, 12 października 2021, 09:26

Pokrętna logika yaro, hanysa, rozbawionego i ich mutacji brzmi mniej więcej tak - Rosja nie potrzebuje lotniskowców, bo je łatwo zniszczyć, więc jak Rosja zechce zdobyć panowanie nad oceanami, to sobie zbuduje 20 lotniskowców XVIII generacji niemożliwych do zatopienia i nikt im nie podskoczy. O litości Iwany, litości!

yaro
wtorek, 12 października 2021, 14:05

"więc jak Rosja zechce zdobyć panowanie nad oceanami" ----- a do czego potrzebne jej panowanie nad oceanami, jaki kraj daleko od swoich granic napadła Rosja ?

Davien
czwartek, 14 października 2021, 13:28

Korea Płd, wietnam. o tak na szybkiego:))

sobota, 16 października 2021, 13:53

Koreę Południową to napadła Korea Północna i to bez wiedzy Stalina, co zapewne cię zdziwi. A Wietnam to napadło USA pod wymyślonym pretekstem .

Dana Scully
środa, 13 października 2021, 15:59

No cóż, zacznijmy od tego, że w pobliżu napadła wszystkie kraje, jakie tylko można było. Zagarnęła terytoria, uprawiała rusyfikację, wyzyskiwała ekonomicznie, prześladowała i mordowała mieszkańców. A daleko od granic? Nawet liche możliwości morskie ZSRR pozwoliły mu pchać łapska w sprawy krajów południowoamerykańskich, afrykańskich i azjatyckich. Teraz jest z tym potencjałem całkiem byle jak, ale gdyby tak udało się małpie zmontować brzytwę...

środa, 13 października 2021, 12:48

Syrię.

BUBA
poniedziałek, 11 października 2021, 23:05

Kuzniecow to konstrukcja przystosowana do epoki minionej - wojny nuklearnej - i dziś jedynie z powodów prestizowych utrzymywany jest na chodzie to nie rozumiem uporu Rosji a w zasadzie niechęci do stworzenia małej floty lotniskowców eskortowych. Dało by to realne wzmocienie ich flot na Oceanie Sopkojnym i Oceanie Atlantyckim, utrata takiej jednostki nie jest kleską na prestiżu danej floty a koszt wybudowania jest nieduży w porównaniu z pełnowartościowym lotniskowcem.......................................... .............................................................................................................................................................................. Budujac flotę małych lotniskowców rozbudowali by lotnictwo morskie bazujace na tych jednostkach no i może opracowali nastepę leciwego Su-33. Jest to maszyna bazującą na technologiach z lat 80 i jej modernizacja jest niecelowa jako samolotu nisko seryjnego........................................................................... ...............................................................................................................................................................................

Davien
czwartek, 14 października 2021, 13:31

BUBA, zeby miec lotniskowce to po pierwsze trzeba je umiec zbudowac a tu szczytem możliwości Rosji jest Kuzniecow na poziomie USS Midway z 1947r, po drugie trzeba mieć samoloty pokładowe a tu Rosja ma całkowicie nieudane Su-33 i nieco tylko lepsze MiG-29K zupełnie nie nadajace sie na małe jednostki. I Nie są w stanie stworzyc nic lepszego.

BUBA
czwartek, 14 października 2021, 21:48

Nie rozróżniasz krążownika lotniczego od lotniskowca.......................................................................... .................................................................................................................................................................... Były jeszcze stare krążowniki śmigłowcowe takie jak Moskwa projektu 1123 i bardziej nowoczesne i przypominające lotniskowiec krążowniki lotnicze projektu 1143 jak Kijów i Mińsk........................... ................................................................................................................................................................... Efektem rozwoju lini krążowników lotniczych jest właśnie Kuzniecow - ostatni krażownik lotniczy Rosji. NIE LOTNISKOWIEC....................................................................................................................... .................................................................................................................................................................. Główna bronia Kuzniecował były Granity a Su-33 służyły jedynie do osłony zespołu bojowego......

Chateaux
piątek, 15 października 2021, 00:09

To jedynie nazewnictwo, nomenklatura. Tak jak ruskie okręty podwodnie nie są okretami podwodnym lecz kriejsierami.

yaro
poniedziałek, 11 października 2021, 07:46

To dla tych co wypisują tutaj, że w Rosji kible mają na dworze .... "Mistrzostwo świata w najbardziej prestiżowym międzynarodowym studenckim konkursie naukowym z programowania wśród studentów wywalczyła drużyna z Rosji, z Państwowego Uniwersytetu im. Łobaczewskiego w Niżnym Nowogrodzie. Największy na świecie międzynarodowy konkurs programowania uniwersyteckiego w ramach „ACM-ICPC World Finals 2020” odbył się w Moskwie na żywo i w pełnym wymiarze godzin. Długo oczekiwany finał mistrzostw został przełożony z maja 2020 r. na październik 2021 r. z powodu pandemii Covid-19. W turnieju wzięło udział 63 tys. informatyków z 116 krajów. 1 miejsce oraz mistrzostwo świata zdobył rosyjski Uniwersytet z Niżnego Nowogrodu. Mistrzami ACM-ICPC World Finals 2021 zostali Nikolay Kalinin, Alexey Danilyuk i Valeria Ryabchikova z Niżnego Nowogrodu. 2 miejsce - Seulski Narodowy Uniwersytet z Korei Południowej. 3 – Uniwersytet ITMO z Sankt Petersburga (Narodowy Uniwersytet Badawczy Technologii Informacyjnych, Mechaniki i Optyki. 4 miejsce - Moskiewski Instytut Fizyki i Technologii (MIPT), 5 miejsce - Uniwersytet Wrocławski, 6 - Uniwersytet Cambridge, 7- Białoruski Uniwersytet Państwowy, 8- Uniwersytet w Bukareszcie, 9- Massachusetts Institute of Technology, 10- Charkowski Narodowy Uniwersytet Elektroniki Radiowej, 11 - Uniwersytet Illinois."

Tomcat
poniedziałek, 11 października 2021, 13:29

Nie zmienia to wcale faktu, że nadal mają kible na dworze. To, że stoją dobrze z naukami informatycznymi to fajnie. Nie oni jedni. A jak ma się to tego tragiczny stan ich infrastruktury?

poniedziałek, 11 października 2021, 16:52

Poczytaj sobie jak z dostępem do wodociągów i kanalizacji jest u nas, niestety ale ostatni raport GUS-u na ten temat pokazuje obraz nędzy i rozpaczy . Radosne dane mówiące o ponad 90% dostępie do tych dóbr jakie wszędzie można było do tej pory przeczytać okazały się li tylko pobożnymi życzeniami. Stara zasada patrz najpierw na siebie potem oceniaj innych kolego. W takiej Warszawie są mieszkania i domy bez wody i dostępu do kanalizacji.

Chateaux
poniedziałek, 11 października 2021, 22:00

W Polsce 98% gospidarstw domowych ma kanalizację. W Rosji - poza samą Moskwą - 13%. W Moskwie triche lepiej. Dane Rosstatu.

wtorek, 12 października 2021, 11:44

Zapytam wprost dlaczego wolisz wypisywać zwykłe kłamstwa zamiast zapoznać się z tegorocznym raportem GUS-u na ten temat? Bo kłamstwa poprawiają Ci samopoczucie?

Brawo jasiu
czwartek, 14 października 2021, 23:47

Sprawdź ranking średniej długości życia - toci dopiero wyjdzie rosyjski dobrobyt...

czwartek, 14 października 2021, 08:46

Według ruskiego GUS Rosjanie nie mają na drugie buty. A jak błaźnie masz internet to wejdź sobie na google street view i sam pooglądaj ten cudowny kraj :)

piątek, 15 października 2021, 12:13

Naubliżanie komuś i stwierdzenie że inni mają gorzej poprawia ci zapewne samopoczucie lepiej niż zgrzewka juhasa. Co nie zmienia faktu że jeśli chodzi o dostęp do toalet i łazienek w domach/mieszkaniach to jestesmy sredniakiem w europie ale jeśli chodzi juz o dostęp do wodociągów a szczególnie do kanalizacji to raczej na końcu jesteśmy. Co po prostu oznacza że w tych łazienkach mamy wodę ze studni, często niespełniającą żadnych norm a ścieki trafiają sąsiadowi na działkę a często do szamba bez dna(specjalnie dno jest nie wylane betonem aby "rzadkie" wsiąkało w ziemię i nie trzeba wywozić) znajdującego się tuż obok studni.Szambo zaś jak jest opróżniane to wywozi się do pobliskiego lasu. Aha, proponuje zapoznać się z Art.216 kk .

Gruszwik
piątek, 8 października 2021, 14:51

Rosyjska prasa: kwiecień 2018 -"Admirał Kuzniecow" wróci do służby w 2021; czerwiec 2020: "Admirał Kuzniecow" wróci do służby w 2022; czerwiec 2021: "Admirał Kuzniecow" wróci do służby w 2023. Ciekawe ile jeszcze będzie takich komunikatów...

Chyży Rój
piątek, 8 października 2021, 11:05

Większość amerykańskich lotniskowców ma na koncie 0 zatopień. Kuzniecow zatopił dok pływający...

asd
środa, 13 października 2021, 16:45

Walka była wyrównana, o mało dok Kuzniecowa nie zatopił :D

Davien
poniedziałek, 11 października 2021, 13:02

Kuzniecow to walczył z dźwigiem i przegrał sromotnie:)

Chateaux
piątek, 15 października 2021, 00:11

Ty sie nie smiej, bo nasz Orzeł walczył z suchym dokiem i też skapitulował :)

sobota, 9 października 2021, 16:53

W którym był, to dopiero sztuka :)

ww
piątek, 8 października 2021, 09:23

W między czasie US Navy sprzedaje lotniskowce Kitty Hawk i John F. Kennedy na złom w cenie 1 centa za sztuke, a my nawet nie byliśmy zainteresowani...

WybityZbutów
poniedziałek, 11 października 2021, 16:18

Nie...ty tak na serio byś chciał żeby polska kupiła te lotniskowce? Te? i w ogóle lotniskowce?

Jacek
piątek, 8 października 2021, 14:21

Bo bez offsetu

yaro
piątek, 8 października 2021, 07:38

"Okręt podwodny o napędzie atomowym amerykańskiej marynarki wojennej uderzył w niezidentyfikowany obiekt na wodach międzynarodowych w regionie na początku tego miesiąca. Jak przekazała Flota Pacyfiku w wydanym oświadczeniu, chodzi o okręt klasy Seawolf USS Connecticut (SSN 22), który z rezultacie incydentu został uszkodzony. W komunikacie podkreślono, że nikt z marynarzy nie odniósł obrażeń, które zagrażałyby ich życiu. Nie sprecyzowano z czym zderzył się okręt. Nie podano też liczby rannych marynarzy, ale podkreślono, że bezpieczeństwo załogi pozostaje największym priorytetem. Dodano, że stan okrętu ocenia się jako bezpieczny, napęd jądrowy nie został naruszony i pozostaje w pełni sprawny. Natomiast trwa oszacowanie uszkodzeń pozostałej części okrętu podwodnego. Zapowiedziano, że incydent zostanie zbadany." --- wygląda na to, że oberwał od ruskiego boomera ...

Socra
wtorek, 12 października 2021, 08:53

Jurij, wygląda na to że jesteś sfrustrowanym piewcą rosyjskiego dziadostwa.

GB
piątek, 8 października 2021, 12:53

Albo na odwrót. Słynny "szalony iwan", czyli rosyjski okręt niespodziewanie skręca, a śledzący go z tyłu nie zdąża wykonać takiego manewru. Tyle tylko że to był pewnie chiński okręt podwodny.

GB to skrót od gebels
piątek, 8 października 2021, 13:51

Za duzo filmów sie naoglądałeś.

GB
piątek, 8 października 2021, 14:38

Jakich filmów. Przypomnij sobie fakty o zderzeniach AOP to może będziesz wiedział o czym napisałem.

BG
piątek, 8 października 2021, 14:56

"Do wypadku tego rodzaju z udziałem amerykańskiego okrętu doszło 8 stycznia 2005 roku, kiedy idący cała naprzód USS San Francisco (SSN 711) uderzył w zbocze góry opodal Guamu. Wówczas życie stracił 24-letni marynarz, a blisko stu zostało rannych. Zniszczeniu uległ sonar i przedni zbiornik balastowy. Przez pewien czas okrętowi groziło zatonięcie, ale ostatecznie zdołał się wynurzyć."

Davien
poniedziałek, 11 października 2021, 13:03

I dopłynął o własnych siłach do portu, zostaw wyremontowany i pływał długie lata:) A wasz Kursk po spotkaniu z dziobem Piotra Wielkiego juz nie wypłynał.

GB
piątek, 8 października 2021, 15:17

Ale tu nie było zadnych podwodnych gór... Wiadomo mniej więcej gdzie operował okręt i skąd idzie obecnie na powierzchni.

GB to skrót od gebels
sobota, 9 października 2021, 06:16

Jeszcze raz. Za duzo filmów. Zwłaszcza jeden tytuł przychodzi mi do głowy...

GB
piątek, 8 października 2021, 12:53

Albo na odwrót. Słynny "szalony iwan", czyli rosyjski okręt niespodziewanie skręca, a śledzący go z tyłu nie zdąża wykonać takiego manewru. Tyle tylko że to był pewnie chiński okręt podwodny.

amerykański stek bzdur
piątek, 8 października 2021, 04:30

Do kompletnego zaorania USraela, lotniskowiec nie jest Rosji potzrebny.

ruski stek bzdur...
czwartek, 14 października 2021, 15:11

Buahahaha ! Dużo kasztanów i żołędzi potrzeba :)

Davien
czwartek, 14 października 2021, 13:34

Za duzo Red Alerta jak widac:))

Władek
wtorek, 12 października 2021, 10:09

Ciekawe czym zaatakują? Przecież nie mają okrętów desantowych... No chyba, że wańki-terminatory wsiądą na stareńkie polskie ropuchy. Te jedynie mają jako takie szanse przepłynąć atlantyk. Wszystkie rosyjskie okręty nie mając osłony z powietrza są praktycznie bezbronne. A może sankcjami Rosja wykończy USA... No już się boją za oceanem.

AlS
piątek, 8 października 2021, 13:03

Musieliby mieć dla jego budowy technologię, której nie mają. Próby sklecenia do kupy muzealnego Kuzniecowa są tego dobitnym dowodem.

Antoni
piątek, 8 października 2021, 12:50

Taaaaak , a Rosja w trakcie tego orania włączy swoją kopułę niewidkę . Budzimy się , budzimy !!!!!

GB
piątek, 8 października 2021, 11:49

Jak widzisz są innego zdania.

GB
czwartek, 7 października 2021, 20:44

Tak swoją drogą Rosja ma dwa kompleksy przeznaczone do specjalistycznego szkolenia pilotów samolotów myśliwskich, które kosztowały olbrzymie pieniądze, ich utrzymanie także, a od lat nawet JEDNEGO lotniskowca w służbie. Nawet teraz podają, że szkolą zaledwie kilku pilotów. Wychodzi na to że to są najdroższi, słabo wyszkoleni piloci pokładowi, szkolący się do tego na przestarzałych samolotach. Dla porównania USNavy ma 11 lotniskowców, kilkanaście dużych okrętów desantowych i zapotrzebowanie na kilkuset pilotów pokładowych.

sobota, 9 października 2021, 13:22

Kolego przestarzałych samolotach? Mig-29 K/KUB zjada na śniadanie nasze F-16 bez popitki.

Davien
poniedziałek, 11 października 2021, 13:06

MiG-29K/KUB to taki odpowiednik przestarzałych F-16 bl 30, nawet najnowszy MiG-35 jest gorszy od naszych 20-sto letnich F-16:)

spoko
sobota, 9 października 2021, 21:46

Nasze f16 RF nie posiada f16

sobota, 9 października 2021, 17:00

Czego nie rozumiesz fanie Ład i Moskwiczów ? ZŁOM TO ZŁOM !

Davien
niedziela, 10 października 2021, 11:25

Nie przesadzaj. F-16 Blocj 52+ Advanced to nie taki złom. Ze starym MiG-29 9.12 da radę.

Davien
poniedziałek, 11 października 2021, 13:07

I znowu moja kiepska kopio pomerdał ci sie F-16 Advanced z waszymi złomami na poziomie F-16C bl 30 czyli MiG-29K/MiG-35:))

pytajnik
piątek, 8 października 2021, 07:39

odpowiedz nam tutaj, po co Rosji jest lotniskowiec ?

GB
piątek, 8 października 2021, 12:28

Ty się ich pytaj, nie mnie. Ja się cieszę z tego że ładują kasę w poroniony lotniskowiec.

GB
czwartek, 7 października 2021, 20:31

Tymczasem obecnie na wodach chińskich jest potężna grupa uderzeniowa złożona z okrętów kilku państw w tym 3 lotniskowce: HMS Queen Elizabeth JS Ise USS Ronald Reagan USS Carl Vinson JS Kirishima JS Yamagiri USS Shiloh USS Lake Champlain USS The Sullivans USS Chafee HMS Kent HMS Defender RFA Fort Victoria RFA Tidespring HNLMS Evertsen HMCS Winnipeg HMNZS Te Kaha

taka prawda
piątek, 8 października 2021, 07:40

i co z tego, przestraszyli Chiny ?, gdyby Chińczycy się wkurzyli to ta grupa została by natychmiast rozpędzona ....

Davien
poniedziałek, 11 października 2021, 13:07

Taak, tylko niby jakim cudem, :))

GB
piątek, 8 października 2021, 12:29

Jasne... HMS Defender już pokazał Rosji że jej flota nic nie może mu zrobić. Teraz HMS Queen Elizabeth i inne okręty idą po wodach chińskich i również Chiny nic nie mogą zrobic.

sobota, 9 października 2021, 13:24

Jakby weszły bez pozwolenia na Chińskie wody to już by zespołu nie było.

sobota, 9 października 2021, 17:01

I połowy Chin - machniom ? :)

poniedziałek, 11 października 2021, 01:25

Serio? Nikt za debilny rozkaz dowódcy tego zespołu nie umierałby. Chińczycy po wejściu tego zespołu na ich wody mieliby wszelkie prawo go zniszczyć, najprościej i najtaniej by im było potraktować zespół atomem. Nikt, powtarzam nikt nic by potem nie zrobił, bo atak odwetowy w takiej sytuacji to wojna jądrowa i koniec ludzkości. Więc żadnego machniom by nie było. Nikt idioty zdolnego do decyzji o wpłynięciu na wody Chińskie nie zrobi dowódcą takiego zespołu. Koniec dywagacji.

ruski stek bzdur...
czwartek, 14 października 2021, 15:15

Buahahahahaha ! Atomem ??? To Chiny by wyparowały w chwilę :P

Davien
poniedziałek, 11 października 2021, 13:09

Tak serio, wiec jak widac kiepsko zyczysz Chinom, bo niewiele by z nich zostało po takiej próbie. I nei zostałąły połowa Chin ale nic i to całkowicie bez grozby odwetu bo Chiny nei maja zwyczajnie czym.

wtorek, 12 października 2021, 11:49

Czytanie ze zrozumieniem to jednak umiejętność Ci obca. Jedyne co opanowałeś w stopniu dostatecznym to wyzywanie i obrażanie innych. Powiem Ci jak krowie na rowie, jakby ten zespół wszedł na wody Chińskie bez ich pozwolenia to Chińczycy mieliby pełne prawo go zniszczyć i nikt nie stanąłby w jego obronie, nikt.

Davien
czwartek, 14 października 2021, 13:37

Jak widac dalej nic nie możesz pojac:) Nie tylko Chiny nie miałyby takiego prawa to odpowiedż jaka by dostały( a juz zwłaszcza po tym twoim atomie( zakładając że jakis prymitywny chiński pocisk by w gle doleciał) to zamieniłaby Chiny w największy na świecie radioaktywny parking:)

wtorek, 19 października 2021, 21:43

Nie masz gościu pojęcia o prawie międzynarodowym i o tym czym są wody terytorialne. Oraz czym skutkuje naruszenie tych wód.

Niuniu
czwartek, 7 października 2021, 20:23

GB - rosjanie już zdementowali tą "kaczkę". Drogi północnej broni Flota Północna i nie planuje się tu żadnych zmian. A co do meritum to z przytoczonych danych o szkoleniu tych pilotów ewidentnie widać, że to tylko kolejne manifestowanie potencjalnych możliwości. Co to za lotnictwo pokładowe skoro ćwiczy się jednocześnie 4-ch pilotów? Do obsady takiego Kuzniecowa jak już znów zacznie pływać potrzeba zo najmniej kilkudziesięciu lotników (myślę, że dyżur bojowy to maks 8h czyli na każdy samolot potrzeba minimum 3-ch pilotów). Te ćwiczenia to takie same ruch pozorne jak na codzień obserwujemy w polskiej armii.

Af
wtorek, 12 października 2021, 16:58

A co to ta droga północną?

GB
czwartek, 7 października 2021, 10:19

Rosyjski MO rozważa powołanie nowej floty - Floty Arktycznej, której zadaniem będzie obrona Północnej Drogi Morskiej. Ta flota przejmie zadania obrony od Floty Północnej i Pacyfiku. W Rosji okrętów i lotnictwa morskiego coraz mniej za to dowództw przybywa...

Chateaux
sobota, 9 października 2021, 17:19

C!yli zlikwidują Flotę Północną? Najpotężniejszą flote ZSRR i Rosji?

Sailor
czwartek, 7 października 2021, 09:20

Przecież Rosja to taki wielki lotniskowiec. Przynajmniej tak piszą pracownicy Olgino. To i logiczne jest, że muszą posiadać lotnictwo pokładowe.

Jojo88
czwartek, 7 października 2021, 08:54

Nie taniej i szybciej byłoby współpracować z z Chinami? Chińskie stocznie w 2 lata zmodernizowany tego Kuzniecowa do wersji Liaoning.. . Rosjanie schowajcie honor i dumę do kieszeni przeliczcie kasę i dajcie zrobić przebudowę Chińczykom. Będzie szybciej nowocześniej i taniej ...

DefBot
czwartek, 7 października 2021, 16:29

Ależ oni liczą kasę! Im droższy ten miś, tym...

GB
czwartek, 7 października 2021, 12:26

Chcesz holować Kuzniecowa przez cały świat? W 2003 roku w czasie holowania zatonął Rosji atomowy okręt podwodny.

say69mat
czwartek, 7 października 2021, 07:41

@defence24.pl: Rosja: Lotnictwo pokładowe jest – lotniskowca nie ma ... Hmmm - są ... chińskie ;))) Na 'zapadzie' lotnictwo morskie nie ma specjalnego zastosowania. Cele desygnowane dla samolotów pokładowych mogą realizować samoloty bazowania lądowego. Stąd jedynym -racjonalnym - w wymiarze operacyjnym - sensem posiadania lotnictwa stricte pokładowego jest perspektywa wsparcia lotnictwa pokładowego sojusznika. A, że jedynym sojusznikiem w obszarze Pacyfiku są ... Chiny, no ... cóż. Inna opcja ... Chiny budują na rzecz FR lotniskowce z chińską załogą

GB
czwartek, 7 października 2021, 11:54

Takie postawienie sprawy powoduje że USN może działać u brzegów Rosji, a odwrotnie już nie.

AlS
czwartek, 7 października 2021, 05:06

Proszę mnie oświecić, bo czegoś nie rozumiem. Jakie zespoły turbin parowych? Chodzi o turbiny, napędzane parą wytworzoną w nagrzewnicach, odbierających ciepło odpadowe ze spalin turbin gazowych? Czyli kogeneracja i circa 70% sprawności cieplnej? Czyli dwa razy tyle ile diesle? No, to jestem pod wrażeniem, czapki z głów. To lepsze rozwiązanie od CHP na Queen Elisabeth. Bo chyba nie chodzi o kotły opalane mazutem, takie jak na amerykańskich dużych okrętach z czasów II Wojny Światowej, które wytwarzają przegrzaną parę dla turbin. W to nie uwierzę, przecież Rosja jest za bardzo zaawansowanym technicznie krajem, żeby stosować rozwiązanie, jakie każdy może sobie sprawdzić w okręcie-muzeum ORP Błyskawica, gdzie maszynownię przecięto na pół. Wot tiechnika!

Fan Daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
piątek, 8 października 2021, 12:19

Teraz patrzę, czytam i widzę, że pełno błędów w pisowni narobiłem. Sorry, z telefonu pisałem.

ruski stek bzdur...
czwartek, 14 października 2021, 15:17

Błaźnie, nie pogrążaj się... tylko polskiego się ruska mendo ucz !

Fan Daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
piątek, 8 października 2021, 12:06

Jest tak jak mówisz. Napęd Kuzniecowa to turbiny parowe, które napedzane są parą (cisnienie około 60 Bar) wytworzoną w kotłach parowych opalanych paliwem cięzkim / mazutem / paliwem resztkowym. Przesadzileś troche z tym, że jest to rozwiazanie z okresu II Wojny Światowej. jeszcze 20 - 25 lat temu powszechnie spotykane byłu duże tankowce VLCC / ULCC (Very Large Crude Oil Carrier / Ultra large Crude Oil Carrier), czyli o nośności powyżej 300 000 DWT gdzie stosowano taki napęd. Napęd ten został potem wyparty wolnoobrotowymi silnikami diesla (dwusuwowumi) gdy nauczono sie konstuowac silniki o odpowiednich mocach. Najwieksze dusuwowe silniki spalinowe napedzajace najwieksze na swiecie kontenerowce o noścosci powyżej 20 000 TEU uzyskuja mov rzędu 100 000 BHP. Turbiny parowe stanowia takze naped statków typu LNG (gazowców) gdzie nadmiar gazu spalany jest właśnie w kotłach parowych. Wbrew temu co sie sadzi, turbiny parowe sa bardzo powszechnie stosowany, stanowia one także napęd lotniskowców kalsy Nimitz, tylko że w tym przypadkiem żródłem pary / wytwornica pary jest reaktor parowy a nie kocioł opalany paliwem resztkowym. W wiekszości elektrowni prądnice napędzane sa także turbinami parowymi. W nowoczesnych jednostkach stosuje sie juz napedy kombinowane typu chociazby CODLAG (kombinacja turbin gazowych, zwanych turbozespołami spalinowymi i Diesel Electric), czego przykładem może byc brytyjski lotniskowiec HMS Queen Elizabeth. Technogia silników diesla i silowni okrętowych poszła tak do przodu, że odchodzi sie od turbin parowych, gdyż bez problemu uzyskuje sie teraz moce nieosiagalne dla diesli jeszcze trzydzieści lat temu.

Fan Daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
piątek, 8 października 2021, 07:26

Jest tak jak mówisz. Napęd Kuzniecowa to turbiny parowe, które napedzane są parą (cisnienie około 60 Bar) wytworzoną w kotłach parowych opalanych paliwem cięzkim / mazutem / paliwem resztkowym. Przesadzileś troche z tym, że jest to rozwiazanie z okresu II Wojny Światowej. jeszcze 20 - 25 lat temu powszechnie spotykane byłu duże tankowce VLCC / ULCC (Very Large Crude Oil Carrier / Ultra large Crude Oil Carrier), czyli o nośności powyżej 300 000 DWT gdzie stosowano taki napęd. Napęd ten został potem wyparty wolnoobrotowymi silnikami diesla (dwusuwowumi) gdy nauczono sie konstuowac silniki o odpowiednich mocach. Najwieksze dusuwowe silniki spalinowe napedzajace najwieksze na swiecie kontenerowce o noścosci powyżej 20 000 TEU uzyskuja mov rzędu 100 000 BHP. Turbiny parowe stanowia takze naped statków typu LNG (gazowców) gdzie nadmiar gazu spalany jest właśnie w kotłach parowych. Wbrew temu co sie sadzi, turbiny parowe sa bardzo powszechnie stosowany, stanowia one także napęd lotniskowców kalsy Nimitz, tylko że w tym przypadkiem żródłem pary / wytwornica pary jest reaktor parowy a nie kocioł opalany paliwem resztkowym. W wiekszości elektrowni prądnice napędzane sa także turbinami parowymi. W nowoczesnych jednostkach stosuje sie juz napedy kombinowane typu chociazby CODLAG (kombinacja turbin gazowych, zwanych turbozespołami spalinowymi i Diesel Electric), czego przykładem może byc brytyjski lotniskowiec HMS Queen Elizabeth. Technogia silników diesla i silowni okrętowych poszła tak do przodu, że odchodzi sie od turbin parowych, gdyż bez problemu uzyskuje sie teraz moce nieosiagalne dla diesli jeszcze trzydzieści lat temu.

AlS
piątek, 8 października 2021, 13:01

Oczywiście, że ironizowałem w powyższym poście. Technologia turbin parowych, choć ma już bez mała sto lat, wciąż jest stosowana, choćby we wspomnianym przez ciebie napędzie atomowym. Niemniej, reaktor nie daje pola manewru dla innych rozwiązań - bezpośrednia zamiana takiej ilości ciepła bezpośrednio w prąd elektryczny to melodia odległej przyszłości. Porównanie reaktora z kotłem opalanym mazutem to zestawienie z sobą dwóch epok - rozwiązania jak najbardziej współczesnego z bez mała XIX wiecznym. Turbiny miał bowiem już Dreadnought z 1905 roku, a para do nich pochodziła z opalanych węglem i mazutem tzw kotłów szkockich. Wykładając kawę na ławę, moja ironia polegała na tym, że zasugerowałem iż Kuzniecow używa najnowszej technologii, w której turbinę gazową sprzęga się z turbiną parową, dla której parę wytwarza nagrzewnica odbierająca ciepło od spalin TG. Nazwa tego systemu to Combined gas and steam - COGAS i jest jest jeszcze w dość wczesnej fazie rozwoju. Daje ona obniżenie spalania turbin o 30% przy tej samej mocy na wale, więc pewnie będzie rozwijana. A Kuzniecow? Moim zdaniem Rosjanie ośmieszają się, prowadząc wciąż prace nad tym zabytkiem z muzealną maszynownią. Więcej w tym wszystkim mocarstwowych ambicji, niż rzeczywistej potrzeby. Jeśli chcą mieć lotniskowiec, powinni zdecydować się na system CATOBAR i zbudować maszynownię opartą o turbiny gazowe, albo atomową. Diesle są za ciężkie, aby dać odpowiednią moc potrzebną do rozwinięcia dużych prędkości przez okręt o takim tonażu. Rosjanie jednak mają problemy z turbinami dużych mocy, bo ich produkcja była ulokowana na Ukrainie. Więc dziergają ten zabytek i robią dobrą minę do złej gry.

Fan Daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
piątek, 8 października 2021, 13:53

Poczytaj o rozwiazaniach Diedel Electric czy siłowniach CODLAG.

Davien
czwartek, 14 października 2021, 13:44

CODLAG to kombinacja diesli i napedu elektrycznego z turbinami gazowymi "ekspercie" gdze śruby sa napędzane przez silniki elektryczne i turbiny gazowe a diesle pełnia jedynei rolę wytwornic pradu.

AlS
piątek, 8 października 2021, 14:24

CODLAG nie wyklucza COGAS. W takim rozwiązaniu "COGAS" wchodzi w miejsce "G" czyli Gas turbine.

Fan Daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
sobota, 9 października 2021, 06:19

Dalej nie zgodzę się z tobą, że "diesle sa za ciężkie". Zobacz chociażby jaki naped ma HMS Queen Elizabeth.

AlS
sobota, 9 października 2021, 16:39

Napędem głównym są dwie turbiny Rolls Royce Trent. Diesle są napędem pomocniczym. Jedna turbina ma w przybliżeniu tyle mocy ile wszystkie 4 diesle.

Fan Daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
niedziela, 10 października 2021, 06:47

Akurat w siłowniach CODLAG "diesle" można traktować jako naped główny, używany do predkości marszowej, turbiny uruchamiane są w celu uzyskania predkości pościgowej / maksymalnej.

Davien
czwartek, 14 października 2021, 13:45

Nie, napedem w CODLAG sa silniki elektryczne i turbiny gazowe, diesle to jedynei pradnice nawet nie podłaczone do wałów.

Ank
czwartek, 7 października 2021, 14:15

Przeceniasz zaawansowanie Rosji. To kraj, w którym nie potrafią doprowadzić ciepłej wody do jednej trzeciej szpitali. Będzie opalanie mazutem, bo to mają pod ręką.

Andrettoni
czwartek, 7 października 2021, 01:29

Dla Polski to bez znaczenia. Lotniskowcem przypłyną? Nie bardzo. Jeżeli wybudują bazy "w pobliżu" to lotniskowiec też jest zbędny. USA nie zaatakują. Mocarstwa kontynentalne nie potrzebują lotniskowców. Bardziej mnie zastanawia po co lotniskowce Chinom? Do ewentualnej wojny z Tajwanem czy Japonią lotniskowce są zbędne. To droga ekstrawagancja do prezentowania siły z dala od swoich granic. Afryka? Sieć baz też może załatwić ten problem. W wypadku obecnej polityki Chin lotniskowce to tylko prestiż. Mogłyby się przydać tylko do dalekiego ataku, do "ekspedycji" - tylko gdzie? Dla USA to był np. Wietnam, Irak, itp. - terytoria "zamorskie". Z Azji do Afryki można przejść lądem. No chyba, że Chiny wybierają się np. do Ameryki Południowej, czyli kolebki licznych rewolucji komunistycznych. Choćby do Wenezueli. I chyba to jedyny powód by Amerykanie chcieli bronić Pacyfiku. USA się zaatakować nie da, chyba że mając za sojusznika Kanadę albo Meksyk i odcinać kawałek po kawałku. Mało realne. Bardziej logiczne byłoby wykorzystanie do ekspedycji okrętu desantowego ze śmigłowcami/pionowzlotami. Gdybym był na miejscu Putina to na tym bym się skupił - na budowie pionowzlotu nawiązującego do Jaka-141.

sybb
środa, 6 października 2021, 22:26

Jak jestescie tacy znawcy rosyjskiego uzbrojenia to napiszcie cos o polskim "krazowniku" Slązamu /20 lat budowany/. Pochwalcie sie jego uzbrojeniem i osiagami.

AST
środa, 6 października 2021, 22:23

Mig-29K, Su-27K i Jak-38 są powszechnie uważane za najgorsze myśliwce pokładowe wszechczasów.

TSA
czwartek, 7 października 2021, 11:13

kto to ocenił ? podaj źródło ...

Davien
czwartek, 14 października 2021, 13:45

Cały swiat poza Rosją dla której to kolejna "nie mająca analogów"

Tengu
środa, 6 października 2021, 22:08

Rosja upada...

Wania
środa, 6 października 2021, 22:01

Brawo bracia słowianie. Więcej takich jednostek powinni stworzyć... W końcu u nich straty samolotów pokładowych to dwa utracone samoloty na rejs. Więc potrzeba sporo samolotów i pilotów. Wszyscy piloci chcą do tych jednostek, bo wiedzą, że pierwsze lądowanie na prawdziwym lotniskowcu się odbędzie, gdy dawno już będą na emeryturze. Jest co prawda pomysł wykorzystania Kuzniecowa do ataku na wrogie lotniskowce z ... cumującego przy nabrzeżu okrętu, ale boją się lawinowego wzrostu strat samolotów pokładowych.

pytajnik
środa, 6 października 2021, 21:35

A może coś o tym, że Biełgorod kończy testy i to mocno szybko bo miały trwać długo ... Jakąś analiza ? zamiast obśmiewać ćwiczenia pilotów na udającym lotniskowiec pasie startowym ?

Wewo
czwartek, 7 października 2021, 09:12

Nie na temat, ale co tam. To ja też napiszę nie na temat: Sergiej Szojgu powiedział ostatnio, że największym zagrożeniem dla Rosji jest "degradacja społeczeństwa wewnątrz kraju", a nie siły zewnętrzne.

i tyle w temacie ...
czwartek, 7 października 2021, 09:08

@pytajnik Anglicy mają lotniskowiec, nie mają za to lotnictwa pokładowego, bo w celach "oszczędnościowych" rozwiązali eskadry Harier-ów. Notabene samoloty te odkupione zostały w całości przez USA, które do teraz ich używa czy to operacyjnie czy na części. Też w zasadzie możemy się pośmiać :) utracili zdolność, a zanim ja odtworzą to 'dzierżawią" pokład....

Davien
czwartek, 14 października 2021, 13:48

Iwanku, nie dośc ze Anglicy mają własne pokładowe F-35B to jeszcze USA uzywa swoich własnych wersji Harriera a nie brytyjskich Sea Harrierów

Wania
czwartek, 7 października 2021, 21:24

https://www.defence24.pl/lotniskowiec-hms-queen-elizabeth-zaatakowany--przez-koronawirusa Może najpierw poczytaj artykuł na df24 a nie sputnika.

GB
czwartek, 7 października 2021, 12:31

No popatrz. Na QE są F-35B, także amerykańskie. Okręt wraz z eskortą poszedł w rejs operacyjny aż na M. Żółte. To że ty nie wiesz o F-35B nie znaczy że RN nie ma lotnictwa pokładowego.

i tyle w temacie...
czwartek, 7 października 2021, 14:25

@GB Pożyczyli od amerykanów eskadrę :) a że popłynęli, to ich problem, i nie o tym była rozmowa...

GB
czwartek, 7 października 2021, 14:59

Na QE były brytyjskie F-35B, a rozmowa była o tym iż twierdzisz że RN nie ma lotnictwa pokładowego, co jest zwykłym kłamstwem.

i tyle w temacie...
czwartek, 7 października 2021, 19:40

@GB Oczywiscie że ich nie ma a zaklinanie rzeczywistości nic nie da :)

GB
czwartek, 7 października 2021, 23:47

Oczywiście że ma. Na Defence 24 był nawet artykuł o lotnictwie pokładowym QE.

Da(łn)vien
piątek, 8 października 2021, 12:04

I przegrali oni z francuskimi Rafale, gdyz F-35B okazał sie zwykłym bublem.

GB
piątek, 8 października 2021, 14:40

Nie, tego wydarzenia nie było. Żadne komunikaty brytyjskiego i francuskiego MO tego nie podają, także portale militarne.

sobota, 9 października 2021, 15:49

Było takie zdarzeniei doskonale o tym wiesz. F-35B i brytyjski lotniskowiec przegrali, ponieważ nie mieli wsparcia AWACSA. Ale przeciez wy wmawialiście, że F-35 to taki AWACS, po tym artykule zmieniliscie zdanie i twierdziliście, że tak nie jest...

sobota, 9 października 2021, 15:48

Było takie zdarzenie i donosiła o nim prasa. Przegrali z Rafale, co tłumaczyli brakiem AWACSa.

Gruszwik
niedziela, 17 października 2021, 13:40

Nie było konfrontacji f-35 z rafalem. Szafa szybciej wykrył brytyjski lotniskowiec i dzięki temu Francuzi teoretycznie mieli szansę go zaatakowac i uszkodzić. Nie było nic na temat walki f-35 i rafale. Nie kłamcie.

Gruszwik
piątek, 8 października 2021, 14:21

Gdybys przeczytał ten artykuł ze zrozumieniem, to wiedziałbyś, że chodziło o samoloty wczesnego ostrzegania. Nie było nic na temat porównania f-35 z Rafale. Natomiast było porównanie Rafale z su-35s. Jak się domyślasz su-35s nie miały szans.

sobota, 9 października 2021, 15:49

Juz odwracasz uwagę od tematu za pomocą Su-35S? Brytyjczycy i F-35B przegrali, co tłumaczone było brakiem AWACSA. Tylko że według was F-35 to AWACS i Gwiazda Śmierci w jednym. Przegrali i to jest fakt. Bo chyba nie woża oni na tym lotniskowcu tych F-35 dla ozdoby? Co do rafale i Su-35S, nikt nie potwierdził tego o czym piszesz, anieEgipcjanie ani Rosjanie. Poza tym, nie ma nawet jednego zdjęcia Su-35S na egipskiej ziemi, wiec dowodów że one juz tam sa, nie ma żadnych. Sa zdjęcia egiopskich Su-35, ale te zdjęcia robione były w Rosji. czyli je odebrali ale samoloty sa nadal w Rosji. No chyba że twierdzisz, że ten wasz pojedynek rafale z Su-35 odbył sie w rosyjskiej przestrzenii powietrznej.

Murf fanem Polski
czwartek, 14 października 2021, 03:58

F-35 i Rafale NIGDY nie walczyły w powietrzu podczas ćwiczeń Gallic Strike. Ćwiczenie pokazało, że AWACS jest nadal istotną częścią grupy bojowej lotniskowców. Wykazał również, że brak AWCS sprawia, że ​​flota jest wyjątkowo podatna na ataki klasycznej siły uderzeniowej lotniskowca, nawet jeśli myśliwce nie są używane. F-35 pokazał, że ma trudności z wykrywaniem pocisków typu low fly cruse. Po raz kolejny okazało się, że taktyka zachodnich lotniskowców jest lepsza niż floty rosyjskie, polegające głównie na okrętach nawodnych.

GB
środa, 6 października 2021, 22:13

I co z tego? Ważna jest ta ich torpeda atomowa, bo to ona ma być jego bronią. I tu jest cisza. A po drugie ta to tylko torpeda, a nie rakieta balistyczna.

BG
czwartek, 7 października 2021, 11:16

nie ma ciszy, czytaj pomiędzy wierszami, jeśli Biełgorod ma zakończenie testów przyśpieszone o co najmniej trzy lata to znaczy, że ta torpeda już jest ...

ruski stek bzdur...
sobota, 9 października 2021, 17:17

A na temat ... samoloty są, lotniskowca nie ma :) ha ha ha..

GB
czwartek, 7 października 2021, 13:00

Jakie przyśpieszenie? Ten okręt jest budowany, przebudowywany od lat 90. To że okręt przechodzi testy nie znaczy w ogóle że ma docelową torpedę, gdyż ta torpeda to w zasadzie mały autonomiczny pojazd podwodny.

BG
czwartek, 7 października 2021, 14:35

ten okręt miał przechodzić długie testy po zwodowaniu, nagle zostały skrócone, myślenie nie boli ...

GB
czwartek, 7 października 2021, 15:00

Nikt nie zabrania ci myśleć. A jak nie było torpedy do Biełgorodu tak nie ma.

BG
piątek, 8 października 2021, 07:52

Torpeda jest, nawet zrobiono jej zdjęcie satelitarne ... i to jest prawdopodobna przyczyna skrócenia testów ...

GB
piątek, 8 października 2021, 12:31

Pokazano spory obiekt, a raczej boiler, jakich wiele w rosyjskich stoczniach.

BG
piątek, 8 października 2021, 14:10

akurat to nie była stocznia tylko torpeda na okręcie

GB
piątek, 8 października 2021, 15:00

Jakim okręcie... Te torpedy mają być umieszczane pod AOP... Jejk...

JÓZEK uczy SZASZĘ
środa, 6 października 2021, 21:10

Zbudowali by prostą pływającą platformę o wymiarach 600m na 150metrów na pływakach holowaną przez uzbrojone holowniki oraz ochranianą przez okręty rakietowe i by mieli od razu gotową pływającą bazę dla samolotów , dla OP, itp

andys
środa, 6 października 2021, 23:38

Przypomniały mi się smichy-chichy , jakie popularne były przed wojna na temat Niemców , którzy mieli mieć czołgi w postaci traktorów obitych dykta. O ile wiem to była prawda, w ten sposób piechota ćwiczyła współprace z czołgami oraz walkę z nimi. Myśle, że to nie zaszkodziło poziomowi wyszkolenia armii niemieckiej.

Reaper
środa, 6 października 2021, 22:51

A po co to skoro do wojny mają całe mrowie pocisków manewrujących, balistycznych i wprowadzanych hipersonicznych różnorodnego bazowania? Jest to znacznie bardziej zasadne w relacji koszt-efekt przeciwko potencjalnym zagrożeniom interesów Federacji Rosyjskiej.

Davien
czwartek, 14 października 2021, 13:53

Maja ich mniej niz NATO pocisków przeciwlotniczych i przeciwrakietowych wiec powodzenia:))

GB
czwartek, 7 października 2021, 11:37

Pociski manewrujące, balistyczne są jednorazowe i drogie w użyciu, co powoduje że nie każdy obiekt opłaca się nimi niszczyć. I w cale nie wiadomo czy mają ich takie mrowie jak ci się wydaje. Po drugie taki F-18 może przenieść od kilku do nawet kilkunastu lekkich szybujących bomb kierowanych SDB, przez co w jednym locie może trafić wiele celów. Tak działa po prostu lotnictwo.

środa, 6 października 2021, 22:42

Jakby zbudowali gwiazdę śmierci to nie potrzebowali my tego całego mandżuru.

Ass
środa, 6 października 2021, 21:09

Według niektórych mediów cały świat zazdrości nam wszystkiego, a my byśmy chcieli mieć kłopoty Rosyjskiej armii.

Sailor
czwartek, 7 października 2021, 09:21

Czyli korupcję na niebotyczną skalę i złodziejstwo jakiego świat nie widział. Nie sądzę.

stary człowiek i może
czwartek, 7 października 2021, 08:26

W Korei Płn według pewnych mediów też wszyscy są szczęśliwi i nawet nie przeszkadza im notoryczny głód. Dyktatury to potrafią uszczęśliwiać lud...

tyu
środa, 6 października 2021, 23:27

My nie aspirujemy do roli supermocarstwa ani nie stwierdzamy że mamy coś lepszego czy niepowtarzalnego. Nie powtarzaj bzdur za Sputnikiem. My po prostu robimy swoje i chcemy mieć armię adekwatną do wymagań rzeczywistości. Tyle. To Rosjanie w kółko mówią, że "analogów niet". Że do kanału La Manche to by dojechali w tydzień. Że Warszawę to by zajęli w 2 dni (czyli Kijów to pewnie w 5 godzin, Wilno w 3 minuty a Tallinn to trzeba by było chyba liczyć w sekundach jeżeli mnie moja znajomość matematyki nie myli).

wojes
środa, 6 października 2021, 21:02

Lotniskowiec jest typową bronią ofensywną czyli do ataku a nie obrony... Lotniskowce posiadają państwa które prowadzą politykę ekspansji, zastraszania i ataku , w czym przodują Stany Zjednoczone posiadające dużą liczbę tego typów okrętów... Oczywiście zdaniem piewców ciemnoty jest wciskanie motłochowi informacji o tym ,że USA dzięki temu buduje dobrobyt i szczęście wszystkich ludzi na świecie. Rosji w ogóle nie jest potrzebny taki rodzaj okrętów bowiem kraj ten stara się utrzymać swoją strefę wpływów wzdłuż swoich granic ( jedyny wyjątek baza morska w Syrii). Lotniskowiec jest jednak statutem mocarstwowej roli na morzach i oceanach czyli nie masz go nie liczysz się w klasyfikacji atakowania innych...

AB
czwartek, 7 października 2021, 10:49

I dlatego niezmiernie pokojowa Rosja próbuje przywrócić tego gruchota do służby?

Sailor
czwartek, 7 października 2021, 09:23

To po co Rosji Kuzniecow skoro to taki gołąbek miłujący pokój? Zezłomowali by i po kłopocie. Zresztą tylko na złom się nadaje.

tyu
środa, 6 października 2021, 23:15

Lotniskowiec to jest po prostu mobilne lotnisko z samolotami. A samoloty służą zarówno do ataku jak i obrony, i tak jak Polska ma samoloty, tak i ze 100 innych krajów na świecie ma samoloty. Więc nie bardzo jest jakakolwiek logika w twojej wypowiedzi. Raczej tendencyjne wrzucanie na USA "dla zasady" (albo "za ruble"). Lotniskowce mają z reguły po prostu potęgi morskie które siłą rzeczy żeby bronić swoich rozległych terytoriów muszą mięć... o matko boska częstochowska... flotę. Wow. Szok.

Reaper
środa, 6 października 2021, 22:52

PRZYPOMNIENIE: nie ma broni ofensywnej i defensywnej per se. Jest masowego rażenia i konwencjonalna.

GB
środa, 6 października 2021, 22:15

I uwierzyłeś w tą ciemnotę??? Siły zbrojne USA mają dbać o bezpieczeństwo USA, realizować politykę zagraniczną USA, a tym samym dbać o dobrobyt USA,a nie kogoś innego.

chateaux
środa, 6 października 2021, 21:01

Ciekawe jak przy tym szkoleniu na NItce, biorą pod uwagę wiatr. Bo prędkość powietrza jest ważną częścią każdego startu i lądowania z pokładu lotniskowca. Każdy lotniskowiec na czas startu ustawia się pod wiatr i przyśpiesza do maksymalnej prędkości, aby zwiększyć prędkość powietrza opływającego powierzchnie nośne samolotów, i skrócić w ten sposób drogę startu. I odwrotnie, ponownie ustawia się pod wiatr, aby samoloty lądujące spotkały się z większym oporem aerodynamicznym, co skraca drogę lądowania. Platformę lądową NITKI przesuwają z prędkością 30 węzłów pod wiatr?

Gruszwik
piątek, 8 października 2021, 14:30

Odwieczny problem Kuzniecowa. Prędkość podróżna 7 węzłów. Szczytowa 10. Gdy płynął do Syrii w osłonie holownika wyprzedzały go statki handlowe... I do tego zygzakowanie z uwagi na złą konstrukcje steru kierunku. Choć może to jest świadome działanie. Dzięki temu zygzakowaniu ślad smrodu fekaliów się szybciej rozprasza. Okręt nie zbiorników na fekalia i odchody prawie 2000 marynarzy od razu lądują w morzu.

Skleroticus
czwartek, 7 października 2021, 01:09

Wiesz, start pod wiatr to był w czasach 2w.ś. Teraz to się trochę inaczej odbywa ;)

Davien
czwartek, 14 października 2021, 13:56

Dokładnei tak samo panie Skleroticus, .Dla Kuzniecowa to jest akurat krytyczne bo nie ma katapult.

bender
czwartek, 7 października 2021, 14:39

Na lotniskowcach dokładnie tak to się odbywa. Pełna prędkość, kurs pod wiatr. Co było cechą charakterystyczną Kuzniecowa, to niemożliwość osiągnięcia pełnej prędkości (wady napędu) i niekontrolowane zygzakowanie (wady steru). Tych wrażeń NITKA nie zapewnia.

chateaux
czwartek, 7 października 2021, 14:09

Nawet jeśli napęd odrzutowy ulatwia nieco start, to przy lądowaniu niczego nie zmienia. Przecienie, trzeba wyhamowac samolot z jeszcze wiekszej prędkosci. Dodać p[rzy tym trzeba, ze na takich Yorktownach było 6 aerofiniszerów (lin hamujacych), a na dzisiejszych Nimitzach są tylko 3.

Ghu
środa, 6 października 2021, 20:59

Rosja zjeżdża w dół w zawrotnym tępie - na samo dno.

zachodni skwarek
czwartek, 7 października 2021, 08:30

Skąd się biorą takie suchary jak ty. Rosja nie ma 4 bln długu i zakłamanego premiera który rezygnuje z pieniędzy dla społeczeństwa bo interesują go tylko wybory

Wewo
czwartek, 7 października 2021, 14:19

Kongo w ogóle nie ma długu. Są na plusie. Jaki tam dobrobyt.

yaro
środa, 6 października 2021, 20:37

4 października 2021 po starcie z China Lake Naws (Armitage Field) w Kalifornii w USA lot testowy wykonywał należący do US Navy samolot wielozadaniowy F/A-18F. Test dotyczył prawdopodobnie nowej wersji maszyny – Block III. Ok. 15:00 czasu lokalnego samolot rozbił się w południowej części parku narodowego Death Valley (Dolina Śmierci) - pilot się katapultował.

Olo
środa, 6 października 2021, 21:21

Super Hornetow wyprodukowano ponad 700. Rozbiło się 5. Su-57 wyprodukowano 2 szt. Rozbił się jeden, a drugi stoi bez silników i rdzewieje.

yaro
piątek, 8 października 2021, 07:53

chcemy się naśmiewać z Rosji to proszę bardzo pośmiejemy się z USA ...

sobota, 9 października 2021, 17:07

Rosja dostarcza tylu śmiesznych rzeczy nam , że na USA już nie ma czasu :P

chateaux
środa, 6 października 2021, 21:04

Ciekawe że nie można nic na ten temat znaleźć w internecie w amerykańskich mediach, które szeroko zwykle rozpisują sie o róznych wypadkach lotniczych. Jakiego jest więc pochodzenia medium z którego czerpiesz swoje informacje?

Grom
czwartek, 7 października 2021, 10:45

Dziwne bo ja już 4 października znalazłem o tym informacje i w naszych mediach i w amerykańskich.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku i lopatek turbin widzianych od strony wlotu powietrza w silniku odrzutowym.
czwartek, 7 października 2021, 07:23

Nie można czy nie chcesz znaleźć? To dopiero. Czy nie chcesz tego znależć? A pełno informacji na ten temat w anglojęzycznej prasie. Chociażby pierwszy z brzegu "Pilot Safe After F/A-18F from China Lake Crashes in Death Valley National Park" z takiego Times of San Diego, czy chociażby The Aviatonist "U.S. Navy F/A-18F Super Hornet Crashes in Death Valley: Pilot Ejects Safely.". Wszystko datowane na 6 października. Ale tutaj jak zwykle cisza. Ciekawe, ile komentarzy nastukacie jeżeli to sie pojawi. O ile sie pojawi.

środa, 6 października 2021, 22:45

To znany konsument sputnika.

GB
środa, 6 października 2021, 22:21

Poszukaj dobrze, np. pierwszy z brzegu Aviatiomist.

Quetz
środa, 6 października 2021, 20:15

Jest tylko nie ma analogów w swiecieXd

SAS
środa, 6 października 2021, 19:49

Totalna nieznajomość realiów. Przecież Krym to największy lotniskowiec i do tego niezatapialny.

Skleroticus
czwartek, 7 października 2021, 01:10

No, i pływa z prędkością 30w?

Davien
środa, 6 października 2021, 23:37

Krym to całkiem ładna pułapka na rosyjskie wojska z której nawet uciec nie mają jak.

GB
środa, 6 października 2021, 20:46

I co dalej? To mu wystarczą zwykłe samoloty, a nie te ćwiczące lądowania z hakiem.

SAS
piątek, 8 października 2021, 12:29

Zwykłe samoloty latają nad lądem.

Sailor
czwartek, 7 października 2021, 09:25

To był chyba sarkazm:)

easyrider
środa, 6 października 2021, 18:06

Może ktoś kupi ten surogat? Indie? A może Moskwa liczy, że odkupi od Chin Liaoning, jak już Chiny będą miały flotę lotniskowców?

Davien
środa, 6 października 2021, 23:39

Indie nawet nie chca słyszec o nowych rosyjskich maszynach pokładowych, chiński J-15 wyprzeza Su-33 o kilka generacji, a chcą J-31 na pokłady. Liaoning to to samo co Kuzniecow ale po wywaleniu złomu zbędnego dla lotniskowca jak Granity i podobny szmelc.

Gnom
piątek, 8 października 2021, 08:08

Wiesz jak będzie konfiguracja Kuzniecowa po remoncie? Wiesz jakie będą Su-33 po modernizacji? Nic nie wiesz, a pyszczysz - jak zwykle. Poczekaj, zobaczymy co zrobią ruscy. Zamiast patrzeć ideologicznie raz popatrz co robili wcześniej, zatem zapewne mogą i teraz. A mogli sporo. Do tego potrafili i potrafią skutecznie maskować to co dla nich istotne. I to nie tylko w ukrywaniu swoich problemów (tu są prawie tak skuteczni jak niedościgniony wzorzec z Izraela) , ale i także dokonań do czasu gdy są zmuszeni to ujawnić. Na razie wróżysz z fusów, a to nie jest najmądrzejsze w technice wojskowej. Cena ropy i gazy szybko rośnie, czyli podstawowy problem Rosji został rozwiązany - będzie kasa. Niestety, Biden, nie czytał opracowań doradców Regana.

Davien
czwartek, 14 października 2021, 14:05

Gnomie znowu... Ale neih strace: Kuzniecow bedzie dokładnei taki sam po remoncie jak był wczesneij: parodia lotniskowca bo Rosjanie sie uparli skrzyzowac go z krazownikeim rakietowym. Nie bedzie nowych maszyn, nie bedzie zmian w konstrukcji bo nawet nie są w staei tego zrobić. A i to zakładając że w końcu wymyslą jak bez suchego doku załozyc mu sruby napedowe. Su-33 panei Gnom to złom będacy morska wersja pierwszych Su-27 i nic z nim nie zrobia mimo ze usiłuja, wyposażając je w ten sam system celowniczy co mają na Su-24M2. Samolot jestz a cięzki na skocznię, uzywa przestarzałego uzbrojenia a bez zmiany radaru( tego nei robią) nie moga uzyc R-77-1. A podstawowym problemem Rosji nie są pieniadze ale zwyczajnie zacofanie technologiczne w wojsku i przemysle cywilnym. Pieniadze moga się przydać jedynie kiedy masz co za nie kupić wiec skończ juz zasmiecac forum.

Gnom
sobota, 16 października 2021, 15:11

Rozumie, ze swe "wiarygodne" informacje pozyskałeś z równie "wiarygodnego" źródła, stąd twa pewność sądu (choć nie skażona znajomością rzeczy). To, że nie ogłoszono publicznie (a tym bardziej nie przesłano do twej skrzynki mailowej zmian) nie oznacza, że żadnych zmian nie ma. A co do rosyjskiego zacofania byłbym bardziej ostrożny, choć do jakości (a nade wszystko "trzeźwości" i "odpowiedzialności") wielu wykonawców nie mam złudzeń - jest praktycznie późnosowiecka.

GB
piątek, 8 października 2021, 14:43

Napisz jeszcze po skończonym remoncie/modernizacji Kuzniecowa. A do zakończenia daleko i wcale nie jest pewne że zakończy się sukcesem. Nie ma programu modernizacji Su-33, a to z powodu faktu że ten samolot po takiej byłby jeszcze cięższy. Jest za to mowa o MiG-29K ale to słaby samolot z wieloma problemami z którymi na codzień mierzą się Hindusi.

Gnom
sobota, 9 października 2021, 21:36

Jak oni mawiają, pożyjemy zobaczymy zarówno co do Su-33 jak i MiG-29. Kiedyś proponowałem D.....i aby obejrzał dokładnie zdjęcia samolotów UPG dla Syrii. Proponuję i tobie, a jak potrafisz patrzeć, tp znajdziesz wiele ciekawostek konstrukcyjnych, które trafiają i na pozostałe modyfikacje MiG-29, w tym na wersje pokładowe.

Davien
czwartek, 14 października 2021, 14:06

Gnomie ile mozna kłamać:)) Syria nei dostała NIGDY żadnego MiG-29UPG b tych maszyn uzywa wyłacznie lotnictwo Indii, Obaliłem wszystkie twoje bajki o MIG-ach ale jak widac dalej to do ciebie nie dociera.

Gnom
sobota, 16 października 2021, 23:20

Jednak doczytaj, najpierw mój post, tam nie ma nigdzie, że do niej dotarły, a potem o zmianach na MiG-29. A obalić ... to może i obaliłeś - flaszkę.

Wania
piątek, 8 października 2021, 14:38

No co zrobili z Kuzniecowa podczas poprzednich remontów? Nic. Okrągłe nic. Po ostatnim remoncie wypłynął do Syrii gdzie stracił tylko dwa samoloty i możliwość przyjmowania na pokład reszty samolotów. To wstyd, żeby w takim stanie wysłać lotniskowiec w rejs. Płynął z holownikiem oceanicznym bo w każdej chwili mogła mu wysiąść maszynownia. Obecny remont z pożarem , zatopieniem doku, kradzieżą przez marynarzy na złom i tak od dawna niedziałających systemów naprowadzania, runięciem dźwigu na pokład tudzież kolejnymi skandalami związanymi z adaptacją doków w porcie jest kwintesencją współczesnej Rosji. Kraju, który ginie o odmętach absurdu i korupcji.

droma
środa, 6 października 2021, 17:47

rosja -kaput no analog mają sagany tylko nie ma co do nich włożyć ,niewidzialny dobrobyt ,mają już takie samolozłomy ,które lądują gdzie chcą i kiedy chcą wot technika ...

Carl Sagan
środa, 6 października 2021, 20:34

Czytałeś o ostatnich wzrostach cen gazu o 300%?

Davien
środa, 6 października 2021, 23:40

I co to dało poza ogólnym wkurzeneim sie Europy na Gazprom?:)

Reno
środa, 6 października 2021, 21:33

Manipulując cenami gazu, Gazprom tylko strzela sobie w kolano, bo w tej chwili w UE jest wyjątkowa zgodność, że trzeba się uniezależnić od rosyjskiego gazu i jak najszybciej od gazu w ogóle.

a
czwartek, 7 października 2021, 07:29

taa Gazprom czy dyrektywa unijna to załatwiła?

tyu
środa, 6 października 2021, 23:17

Włodarze na Kremlu jak historia Rosji długa i szeroka nigdy nie byli mistrzami kompromisu czy dogadywania się z sąsiadami. Zawsze tylko siła albo podstęp. Kwestia czasu aż się wszyscy na Zachodzie zorientują z kim mają do czynienia.

Autor Widmo
środa, 6 października 2021, 22:34

UE już dawno założyła sobie sznur z pętlą na szyję. Życzę UE uniezależnienia od rosyjskiego gazu, ropy i węgla. Jak dobrze pójdzie, może za 50 lat.

amerykański hipersonik
środa, 6 października 2021, 17:38

Panie autorze jeśli już o Rosji to może o ostatnich manewrach na morzu Łaptiewów w których Rosja pokazała USA co może zrobić z ichnimi B2. Prasa zagraniczna pisze o tym, że USA jest obecnie bez szans w Arktyce w zderzeniu z Rosją a my jak zwykle cicho-sza.

co mnie obchodzi USA
czwartek, 7 października 2021, 01:35

to bardzo ładnie, że coś pokazała USA. Ale my tu mamy artykuł o stanie rosyjskiego lotniskowca. Komentarz nie na temat.

Davien
środa, 6 października 2021, 23:41

Dziecko, a niby co robiły B-2 nad Morzem Łaptiewów?? Chyba ze Konaszenkow znowu miał zwidy:)

chateaux
środa, 6 października 2021, 21:05

A konkretnie prasa zagraniczna w jakiego kraju o tym pisze?

Sailor
czwartek, 7 października 2021, 09:27

Ta zagraniczna prasa to Sputnik.

czwartek, 7 października 2021, 07:24

Ta sama której nie potrafisz znaleźć i ta sama co pisze o katastrfofie F-18F w death Valley.

Polanski
środa, 6 października 2021, 19:53

A co pokazała? Nie trzymaj nas w niepewności.

amerykański hipersonik
środa, 6 października 2021, 21:32

Jak znasz angielski to znajdziesz ..

Polanski
czwartek, 7 października 2021, 09:09

Po co szukać jak ty już znalazłeś?

czwartek, 7 października 2021, 01:36

jak znasz rosyjski (a znasz) to wyczytasz w niezależnych rosyjskich mediach o stanie rosyjskiej floty...

środa, 6 października 2021, 22:47

A jak nieznam?

chateaux
środa, 6 października 2021, 22:13

NJic takiego nie ma w mediach anglojęzycznych. Ale moze w rosyjskojezycznych jest?

Fan Daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku i pakistańskich Mirage 2000.
piątek, 8 października 2021, 12:05

Nie chcesz tego znależć. A pełno informacji na ten temat w anglojęzycznej prasie. Chociażby pierwszy z brzegu "Pilot Safe After F/A-18F from China Lake Crashes in Death Valley National Park" z takiego Times of San Diego, czy chociażby The Aviatonist "U.S. Navy F/A-18F Super Hornet Crashes in Death Valley: Pilot Ejects Safely.". Wszystko datowane na 6 października. Ale tutaj jak zwykle cisza. Ciekawe, ile komentarzy nastukacie jeżeli to sie pojawi. O ile sie pojawi.

jęczenie onuc to norma
czwartek, 14 października 2021, 15:23

Samoloty są, a lotniskowca nie ma he he he... :P

Ruski procesor :D
środa, 6 października 2021, 19:41

Polecam artykuł w Rzeczpospolitej "Rosji kończy się złoto. Pada mit o niewyczerpanych surowcach" Jest tam wzmianka ze rosja wydala miliardy rubli na poszukiwania ropy i gazu w Arktyce i efekty są bardziej niż skromne . Wiec wychodzi na to, że wywaliła kupę kasy w arktyczną armię i nic nie zyskała. Nawet jak by cos znaleźli to i tak główny rosyjski geolog mówił, że jest to mrzonka, bo wydobycie tej ropy kosztowałoby między 150 a 200 dolarów za baryłkę. Oczywiście geolog został zwolniony :D

a
czwartek, 7 października 2021, 07:33

A jaki główny rosyjski geolog to mówił? Rosji kończą się złoża złota? a to dobre

czwartek, 14 października 2021, 15:26

Nie mają technologii by nowe uruchomić i eksploatują już zamknięte mocna zasiarczone złoża :P Więc równia pochyła...

deadlock
środa, 6 października 2021, 21:32

Polecam ceny węgla i gazu zobacz sobie ile teraz Rosja zarabia, oraz odnajdź sobie artykuły o złożach złota w Rosji które nie są jeszcze eksploatowane, nie martw się o ich złoto, ze złota nie żyją a ich bank skupuje je na potęgę i są w czołówce na świecie pod tym względem.

Ank
czwartek, 7 października 2021, 14:23

Rosyjska Izba Obrachunkowa: „wbrew powszechnemu przekonaniu o ogromnych zasobach naturalnych Rosji", ponad jedna trzecia strategicznych rodzajów surowców mineralnych jest importowana do kraju. Nowe złoża rekompensują tylko 30 % wydobycia złota w Rosji.

czwartek, 7 października 2021, 01:37

polecam artykuły o diamentach Afryki. Nie martw się, oni nie żyją z diamentów...

Davien
środa, 6 października 2021, 23:43

Dziecko, jakby Rosja potrafiłą eksploatowac te złoza to juz by to zrobili, ale jak widac nie potrafią> Do tego złotem sie nei najedza, nie sprzedadza go naraz by odzyskac to co w nie włozyli, ot kolejna zabawka propagandowa Putina:)) Aha zobacz sobie ile ton złota zuzywaja w ciągu roku bo juz tak wesoło nie bedzie:)

Gnom
piątek, 8 października 2021, 08:01

Poszukaj zagrywki Jelcyna z drugiej połowy lat 90. po żądaniu natychmiastowej spłaty rosyjskiego długo. Zapewne jest w necie - milej zabawy i zapewne zdziwienia.

a
czwartek, 7 października 2021, 13:47

Widzisz Rosja dawno eksploatuje złoża Arktyki i na lądzie i na morzu, złóż złota to ma ok 600 z tego tylko część jest eksploatowana, a zwykle co roku zaczynają eksploatację na paru nowych / ostatnio na Kaukazie i Dalekim Wschodzie /. Rusza eksploatacja dwóch gigantów miedziowych - Udokan i na Czukotce.

Davien
czwartek, 14 października 2021, 14:14

Widzisz biedaczku, Rosja eksploatuje stare złoza , bo nowych nie jest w stanie z powodu sankcji na zachodnei technologie. Złoża złota tez ise kończą wiec powodzenia w trolowaniu:)

środa, 6 października 2021, 22:48

To jeszcze sobie zobacz ile kosztuje emisja CO2 i kiedy spalanie kopalin straci przez to ekonomiczny sens.

Johny
środa, 6 października 2021, 16:49

Widzę tutaj duże niezrozumienie i brak wiedzy co do tego co faktycznie dzieje się w Rosji. Otóż nastąpiła radykalna zmiana koncepcji wykorzystania lotniskowców w Rosji i w ogóle tego czym mają być. Kuzniecow nie jest remontowany, ale kompletnie przebudowywany. Jako samolot pokładowe będą używane wyłącznie Su-57 w wersji pionowego startu i lądowania (pozorne opóźnienia w produkcji SU-57 wynikają właśnie z tego, że wszystkie nowe SU mają być w wersji VTOL.) Co więcej samoloty nie będą lądowały na pokładzie Kuzniecowa, tylko będą startować i wlatywać do lotniskowca przez specjalne śluzy w burtach, a nie rozpędzać się na pokładzie jak w prymitywnych amerykańskich rozwiązaniach. Daje to zupełnie nowe możliwości wykorzystania pokładu. Początkowo na pokładzie mają stacjonować Pancyry i T-14 Armata, które będą mogły przemieszczać się po pokładzie i ostrzeliwać cele w każdym kierunku. W razie potrzeby można będzie ustawić na pokładzie np. wyrzutnię Iskanderów. W ten sposób uzyskano niezwykle elastyczny i tani modułowy system uzbrojenia.

Sailor
czwartek, 7 października 2021, 09:31

Niezłe:)) Tylko zapomniałeś dodać, że Kuzniecow będzie miał możliwość zanurzania się i operowania spod wody. T-14 może się zanurzać ale Pancyry i Iskandery jeszcze nie i właśnie z tego powodu to opóźnienie.

droma
czwartek, 7 października 2021, 08:55

nie zapomnieli też o mobilnych bimbrowniach jeżdzących stale po pokładzie w celu uniknięcia trafienia / tragedia/ i utrudnienia szpionom pozyskania rozwiązań technicznych ,z przodu i tyłu portret cara ...

Rain Harper
czwartek, 7 października 2021, 01:41

Dobre!

Davien
środa, 6 października 2021, 23:44

No dobry żart, porzadnie sie usmiałem, byle tak dalej:)

tyu
środa, 6 października 2021, 23:20

Mi się wydaje że oni po prostu chcą tym lotniskowcem taranować lotniskowce Amerykańskie. Jeżeli tylko założyć że dało by się podpłynąć niezauważonym to wtedy mamy jeden Amerykański za jeden stary Rosyjski. Na Kremlu wiedzą że to opłacalny deal. Nie rozwiązali tylko jeszcze tego jak podpłynąć niezauważonym do wrogiego lotniskowca.

droma
środa, 13 października 2021, 16:31

najlepiej nocą na wygaszonych silnikach ,tylko czy ponownie zaskoczą ...

środa, 6 października 2021, 22:51

".... będą startować pionowo przez śluzy (?) w burtach...." Toż to lepsze niż Miga 41 latajacego po kosmosie :)

Filon
środa, 6 października 2021, 22:00

To po co lotniskowiec nie wystarczy zaorane pole?

chateaux
środa, 6 października 2021, 21:07

Czyli Rosjanie jeszcze nie dorobili się normalnie startujkącego Su-57, a już robią krótkiego startu i pionowego? Czekami kiedy napsizesz, ze w tajemnicy pracują nad wykorzystywaniem Su-57 w charakterze X-Winga

Quetz
środa, 6 października 2021, 20:18

Hahaha po czym to tak?

rafffff
środa, 6 października 2021, 15:36

ze względu na barak odpowiednich środków,

x95
środa, 6 października 2021, 15:17

1. Problemy z remontem oczywiście są ale Pan Redaktor mógłby się postarać i znaleźć informację o planowanym terminie zakończenia remontu, podaną przez Koncern Stoczniowy OSK (jego dyrektora miedzy innymi). 2. Ten lotniskowiec ma głównie znaczenie szkoleniowe - wyszkolone kadry to najbardziej deficytowy element we współczesnym świecie, w tym w sferze wojskowej. W strategii Rosji ma on znaczenie co najwyżej dla takich operacji jak w Syrii.

C
środa, 6 października 2021, 18:20

Znaczenie szkoleniowe powiadasz, hmm, a to ciekawe. Bo po jakiego grzyba wydawać pieniądze na szkolenie pilotów na "jednostce szkoleniowej" skoro nie ma bojowego lotniskowca na którym mogliby pełnić dalszą służbę ? Twoje tłumaczenie jest mętne jak woda w kałuży :D

droma
środa, 6 października 2021, 17:48

wania jak dyrektor powiedział klękajcie narody ...

Antek
środa, 6 października 2021, 16:59

Oczywiście jak coś wam nie wychodzi to tego nie potrzebujecie. Ostatnio pisaliście to samo o SU-57, że Rosja go nie potrzebuje i dlatego nie produkuje.

Davien
środa, 6 października 2021, 16:16

Ale wiesz ze bez nowego suchego doku to ciągle musza mu przyspawac Su-33 do burt jako naped bo srub nie ma i nie bedzie?

Fanklub Daviena i GB
środa, 6 października 2021, 19:27

Ale wiesz, że do postraszenia Kima dwoma lotniskowcami to 63 sprawne Superhornety USA kompletowały 183 dni kanibalizując przy tym ponad 200 maszyn? I Kim się wcale nie wystraszył... : D

GB
środa, 6 października 2021, 20:43

Jasne... W tamtym roku (gdzie sprawność samolotów była gorsza niż w tym) USN miała koło Chin, a więc i Korei równocześnie 3 lotniskowce plus conajmniej jeden okręt desantowy z F-35B na pokładzie. A biedaku skrzydło lotniskowca to ma do 48 F/A-18 + kilka Glowlerów no i inne samoloty i śmigłowce.

czwartek, 7 października 2021, 07:27

6 października rozbił sie F-18F Block III.

GB
czwartek, 7 października 2021, 11:52

I co w związku z tym? Jest kilkaset F-18.

sobota, 9 października 2021, 15:50

A jak sie rozbił stary Su-24 to piałes tutaj z zachwytu. A katastrofę fabrycznie nowego F-18 próbujesz przemilczeć?

Davien
czwartek, 14 października 2021, 14:18

Su-24 jest w Rosji kilka razy mniej niz w USA F-18E, Rozbiła sie starsza wersja SH uzywana w eskadrze testowej wiec znowu się zbłazniłes:)

biały
środa, 6 października 2021, 18:32

a co to ma wspólnego ze jest potrzeba szkolenia , nie tylko Rosja ale wszędzie wojsko prowadzi szkolenia

Davien
środa, 6 października 2021, 23:46

Bały, szkolenia, szkoleniami ale nei dość ze nei wiadomo czy Kuzniecow kiedykolwiek bedzie pływał, to jeszcze mają jedynei ok 30 Su-33 i nowych nie będzie.

Gnom
piątek, 8 października 2021, 07:59

Ale, "o wielki ...", załogi musza mieć nawyki, by znów nie tworzyć pokładowych jednostek lotniczych od zera. I to rozsądne działanie, jeżeli chcesz posiadać lotnictwo pokładowe. Nikt, a im na pewno, w tworzeniu go nie pomoże. A nawet gdy poczekają 10 lat na nowy lotniskowiec i nowe samoloty, to przy wizji samodzielnego tworzenia takiej jednostki lotniczej od zera - naprawdę niewiele i tanio.

Davien
czwartek, 14 października 2021, 14:20

Oj mały Gnomie.... Rozumiem że coś takiego jak resurs samolotu to dla ciebie czarna magia a Su-33 to morska wersja starego Su-27 wiec czemu nie używają Su-27 do tych ćwiczeń za zarzynają jedyne latajace Su-33 kt orych powstało 22 lata temu 35 sztuk i zero nowych:))

Gnom
sobota, 16 października 2021, 15:03

Zasób pracy konstrukcji, jak mądrze nazywa się resurs, może być zwiększany lub zmieniany charakter jego wykorzystania. I dlatego, o "wielki d...u" twoje boskie USA zwiększyło ostatnio resursy F-16 i F/A-18, a "głupia" Polska mogła tego dokonac np. z resursami Su-22. Gwarantuję ci, że ruscy nie są pod tym względem głupsi od jankesów. Jak nałożysz na to kto jest jedynym użytkownikiem Su-33 to zrozumiesz dlaczego nie muszą nic ogłaszać publicznie.

GB
piątek, 8 października 2021, 14:46

To lotnictwo pokładowe jest praktycznie tworzone od zera. Tych kilku pilotów właśnie to robi. Co nie zmienia faktu że jest to tylko wstęp do prawdziwego przeszkolenia na pokładzie lotniskowca, którego Rosja obecnie nie ma w służbie.

Gnom
sobota, 9 października 2021, 21:32

I o zachowanie wiedzy i umiejętności tych kilku/kilkunastu ludzi i przekazanie jej kolejnemu pokoleniu idzie. Przekazanie doświadczeń z pokolenia na pokolenie jest piekielnie ważne. My w wielu wypadkach (i to nie tylko w armii czy technice) przeoczyliśmy te momenty i musimy tam tworzyć swoje zespoły od zera. Im też nic nie brakuje w podobnej głupocie, szczególnie w zaawansowanych technologiach wytwarzania wybuchowo materiałów, które być może przepadły całkiem po rozpadzie sojuza. Dlatego dbają o to co mają, my niestety nadal nie specjalnie.

Davien
czwartek, 14 października 2021, 14:21

Gnomie i dlatego zarzynaja ostatnie Su-33 zamiast latac na Su-27 zwłaszcza że nie startuja z lotniskowca??

Gnom
sobota, 16 października 2021, 14:58

Jak widać masz "wybitne" pojęcie o szkoleniu lotniczym.

Wolodia
środa, 6 października 2021, 21:49

Za chwilę napiszesz, że my też powinniśmy ćwiczyć takie starty. W końcu brak lotniskowca o niczym nie świadczy.

GB
środa, 6 października 2021, 15:44

Planowany termin końca remontu to 2023 rok (mało realny). Kadry są potrzebne gdy się planuje kolejny lotniskowiec, a tu poza różnymi zapowiedziami nie ma takich planów. Budowy nowego lotniskowca nie przykładowo w obecnym obowiązującym planie GPW 2027.

Rozkradanie Rosji ciąg dalszy
środa, 6 października 2021, 14:51

Paru kolesi Władka będzie miało nowe większe pałace.Dla nas dobra wiadomość niech więcej wywalają rubli na takie projekty które nie mają analogów.

Stary Olsa
środa, 6 października 2021, 17:26

W sedno,dzięki

Olgino
środa, 6 października 2021, 14:42

Tylko czy Turcja ich puści na tym Krymie przez Bosfor?

Ja Sam
środa, 6 października 2021, 15:01

Ale że nie puszczą samoloty? Hahaha. No bo przecież nie pytałeś o lotniskowiec dla których to Bosfor jest zgodnie z umowami międzynarodowymi od zawsze zamknięty. Nawet tych z ameryki,i Wlk Brytanii

środa, 6 października 2021, 17:57

Pomijajac juz to czy jest czy nie zamkniety to pakowanie sie z lotniskowcem na Morze Czarne w czasie wojny to bylby przyklad skrajnej glupoty i skonczylo by sie to na 100% blyskawiczna podroza do dna morza obojetnie jakiej prowinencji by nie byl ten lotniskowiec.

DefBot
środa, 6 października 2021, 17:24

Bosfor nie jest zamknięty dla Kuzniecowa, to krążownik lotniczy...

Davien
czwartek, 14 października 2021, 14:23

Nie, Kuzniecow jest klasyfikowany jako ciezki krążownik ZOP a nei krązownik lotniczy, bo tez wtedy pzrez ciesniny by nie przeszedł.

Ja Sam
środa, 6 października 2021, 20:51

Jest to pierwszy lotniskowiec pełnopokładowy więc nie jest zaliczany jako krążownik lotniczy.

Nie inż.
środa, 6 października 2021, 20:47

Nie jest krążownikiem lotniczym. Coś takiego już nie istnieje.

Davien
czwartek, 14 października 2021, 14:22

Dokładnie to jest klasyfikowany przez Rosjan jako ciężki krążownik ZOP

DefBot
czwartek, 7 października 2021, 18:02

Ech... tak go ruskie zaklasyfikowali, ny ominąć termin lotniskowiec, i pływać przez Bosfor. I co im zrobisz?

środa, 6 października 2021, 22:53

W Rosji nie takie cuda powstawały :)

inż.
środa, 6 października 2021, 14:41

No to lipa. Będą musieli szkolić kadry od zera.

Kipo
środa, 6 października 2021, 14:35

Przecież Krym z kontynentem łączy tylko cieniutka nitka lądu. Gdyby ją przekopać, a Krymowi dodać napęd, to byłby gotowy lotniskowiec. Wyszłoby taniej niż naprawa Kuzniecowa. Przecież Polacy są w tej dziedzinie pionierami. Po przekopie Mierzei jej wschodnia część ma być doposażona w silniki i śruby napędowe i niezwłocznie skierowana na Morze Południowochińskie.

yaro
środa, 6 października 2021, 14:22

Jedno pytanie ---- Czy to dobrze, że ćwiczą starty i lądowania bez lotniskowca czy źle ?

Tani
środa, 6 października 2021, 17:39

Mają to ćwiczą. Te samoloty to sztuki z wyposażeniem technicznym z lat 90 tych XXw. One mają system nawigacyjny mechaniczny i żaden z nich nie może przenosić rzeczy podstawowej czyli rakiet powietrze-woda. Te migi i suki 33 to tylko obrona powietrzna okrętu. Dlatego ten okręt lotniskowcem nie jest. To jest ekwiwalent japonskiego pancerniko-lotniskowcem z konca 2wś.

yaro
czwartek, 7 października 2021, 08:16

Rosjanie też go lotniskowcem nie nazywają i za lotniskowiec go nie mają, to nasza prasa sobie wbiła do głowy tak go nazywać ...

Davien
czwartek, 14 października 2021, 14:24

Yaro, Kuznicow to lotniskowiec tylko by mógł przechodzic przez Bosfor to nazwali go cieżkim krązownikiem ZOP, podobnie jak wczesniej Mińsk reszte.

GB
czwartek, 7 października 2021, 12:29

Wow... Od lat nie ma na nim Granitów. Nieważne jak go Rosjanie klasyfikują. To najnormalniejszy, choć totalnie nieudany, lotniskowiec.

yaro
piątek, 8 października 2021, 07:55

To ciężki krążownik .... i tak jest klasyfikowany ...

GB
piątek, 8 października 2021, 12:46

Klasyfikują go tak bo ma wyrzutnie Granitów i inaczej by nie przeszedł przez cieśniny czarnomorskie w pierwszym rejsie. Teraz Granitów nie ma.

Gnom
piątek, 8 października 2021, 07:55

Poroniony to był sam pomysł, aby okręt lotniczy bronił się sam przed innymi okrętami, a nie był zasadniczo chroniony przez grupę okrętów osłony. Wątpię, by to "genialne" rozwiązanie wymyślili inżynierowie lub oficerowie, a raczej ci "najmądrzejsi i z wyboru ludu".

GB
piątek, 8 października 2021, 12:49

Projekty lat 70/80 powstawały gdy dowodzącym był admirał Gorszkow i to on chciał takich okrętów (Kijewy też miały wyrzutnie rakiet).

viper
środa, 6 października 2021, 15:57

Dobrze, bo to znaczy, że nadal trwają usiłowania reanimowania trupa Kuzniecowa.

Ruski processor :D
środa, 6 października 2021, 15:31

Bardzo dobrze !! Im wiecej kasy utopià w bezsensowne projekty tym lepiej . Juz teraz widac przepasc cywilizacyjná miedzy wschodnia Europà a Rosjà. W dziedzinie militariów tez jest przepasc miedzy NATO a Rosjá . Za duzy kraj I ambicje I break srodków na to !! Powoduje to systematycznà zapasc w wielu dziedzinach .

Nie inż.
środa, 6 października 2021, 15:02

Dla nas dobrze dla nich źle.

GB
środa, 6 października 2021, 14:48

Dobrze. Jak wyjdzie w rejs (o ile wyjdzie) to znów stracą ze dwa samoloty.

GB
środa, 6 października 2021, 14:22

Problem jest brak odpowiedniego doku, w którym można by dokończyć remont i choćby zamontować śruby okrętowe. Przeróbka dwóch doków w jeden duży trwa, niemniej nie ma co liczyć że szybko zostanie zakończona. A jednego wykonawcę już wyrzucono z budowy. Co do kotłów to być może trzeba będzie wymienić je wszystkie, a nie tylko jeden. A po ewentualnym remoncie dalej to będzie nieudany lotniskowiec ze słabymi samolotami myśliwskimi, do tego bez samolotu AWACS (tylko 2 śmigłowce Ka-31). Czyli w ewentualnym boju z zachodnim lotnictwem będzie dla nich łatwym łupem (oczywiście eskorta też będzie łatwa do zniszczenia).

bna
środa, 6 października 2021, 15:11

Rosja i lotniskowiec to długie, nieudane małżeństwo utrzymywane tylko po to aby wstydu przed rodziną i sąsiadami nie było.

tyu
środa, 6 października 2021, 23:21

No i żeby się nakraść pod kurek. To też przecież ważne.

oczywiście
środa, 6 października 2021, 14:54

Myślisz ewentualnie , że wybiorą się tym na podbój GB:)?

GB
środa, 6 października 2021, 15:48

Ten okręt nie nadaje się do walki z siłami zbrojnymi takich państw jak GB. To propagandowa wydmuszka, ewentualnie do atakowania jakichś terrorystów bez OPL i floty.

BG
środa, 6 października 2021, 14:51

czy to problem czy nie problem to nie wiadomo, wiadomo natomiast to, że Kuzniecow ma być ukończony w przyjętym terminie wykonania ...

Davien
środa, 6 października 2021, 16:18

Aha, czyli Putin z Szojgu klasna w łapki i wyczarują suchy dok?:)) Ech bajarzu:))

Gnom
czwartek, 7 października 2021, 08:12

Może nie aż tak, ale nie doceniasz potęgi feudalizmu (de facto) u moskali. Mosty na Krym tez podobno nie mogły powstać, a jednak powstały. Jedyne co pozostaje (oprócz kasy której będzie sporo bo ropa i gaz w górę) to faktycznie kryterium czasu - ale "w przyjętym terminie wykonania .." wcale nie musi oznaczać tego, że ... w pierwotnym.

Davien
czwartek, 14 października 2021, 14:28

Panie Gnom, feudalizm nie ma tu nic do rzeczy. Nie maja obecnei doku tej wielkosci by zadokowac Kuzneicowa poza jednym na Dalekim Wschodzie ale ani dok nie dotrze do okrętu ani en do doku. Nowego nie skonstruują, starego nie są w stanie podnieść, wiec jak mają załozyc śruby?? Remont po przegranej walce z dżwigiem i pożarze z niechlujstwa pewnei skończą ale okręt pływac będzie na holu.

Gnom
sobota, 16 października 2021, 15:06

Zobaczymy, czy podejmą rękawicę, czy kolejny raz okręt się spali by zatuszować typowo sowieckie złodziejstwo. A może jednak pójdzie w druga stronę. Na poważnie to nie znasz ani możliwości stoczni ani konstrukcji okrętu.

GB
czwartek, 7 października 2021, 12:15

Nigdy nie chodziło że mosty nie miały powstać. Chodziło o to że tam są ruchy tektoniczne, co oznacza że przy trzęsieniach ziemi mogą się zawalić.

Gnom
piątek, 8 października 2021, 07:50

Jak w tysiącach innych miejsc z mostami na świecie. Cofnij się do wrzasków i szyderstw medialnych z tego okresu, a zobaczysz co było przedmiotem wyszydzania. I o podobnym prymitywnym szydzeniu piszę.

GB
piątek, 8 października 2021, 12:50

Ja tam wiem że głównym zarzutem miały być trzesięnia ziemi, z powodu których w tym miejscu w czasach ZSRR nie zbudowano tego mostu. A mieli kilkadziesiąt lat i lubili pokazać co potrafi człowiek sowiecki.

Gnom
sobota, 9 października 2021, 21:22

Tyle że od upadku sojuza minęło 30 lat i świat poszedł do przodu, także/nawet oni. Od wielu lat buduje się na terenach sejsmicznych rzeczy, które w latach 80 powstać nie mogły.

GB
środa, 6 października 2021, 15:45

A ten termin wykonania wielokrotnie zmieniano. Przesuwano w prawo jak to mówią ironicznie w Rosji.

yaro
środa, 6 października 2021, 17:18

Nie jest zmieniony ani przesunięty, cały czas obowiązuje termin podany w dniu rozpoczęcia remontu. Było o tym na innych mniej rusofobicznych portalach, poszukaj sobie wypowiedzi Shojgu na ten temat.

sobota, 9 października 2021, 17:15

Wypowiedzi kolejnego etatowego kłamcy Moskwy...no boki zrywać.

Davien
środa, 6 października 2021, 23:49

Rozumiem więc że Szojgu to wielki czarodziej co wyczaruje suchy dok dla Kuzneicowa?.Oj zeby mu tylko nie wyszedł psztyk:))

Kot
środa, 6 października 2021, 20:39

No i znowu zaszczytnie wybroniles swoich braci z NKWD.

rudy
środa, 6 października 2021, 20:29

A, to zupeeełnie zmienia postać rzeczy. Jak Szojgu to powiedział, no to na pewno najprawdziwsza prawda.

Maciek
środa, 6 października 2021, 15:32

Oby. Im więcej kasy utopią w tej bzdurze, tym lepiej.

Tweets Defence24