Reklama

Geopolityka

Rosja: Flota Bałtycka szykuje się do desantu [FOTO]

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o przeprowadzeniu w obwodzie kaliningradzkim ćwiczeń pododdziałów inżynieryjnych Floty Bałtyckiej w pokonywaniu zapór przeciwdesantowych. Rosjanie nie ćwiczyli więc obrony, ale atak na zabezpieczone plaże.

Ćwiczenia pododdziałów inżynieryjnych Floty Bałtyckiej prowadzono od 21 do 24 sierpnia br. na poligonie Chmielewka. Rosyjscy żołnierze początkowo trenowali stawianie min i zapór przeciwdesantowych na brzegu i w wodzie (wykorzystując do tego 20 różnego rodzaju specjalnych środków technicznych), a następnie szkolili się w pokonywaniu i niszczeniu tych przeszkód.

W czasie ćwiczeń jednostki inżynieryjne wykorzystywały różne systemy szybkiego rozminowania, przydatne podczas dynamicznego zdobywania zaminowanych i umocnionych plaż. Rosyjscy saperzy stosowali w tym celu: przenośne ładunku wydłużone ZRP „Tropa”, przewoźne ładunki wydłużone UR-83P oraz gąsienicowy pojazd rozminowania UR-77 „Meteorit”.

Rosjanie ujawnili przy okazji, że Flota Bałtycka po raz pierwszy zastosowała system UR-83P zamontowany na lądujących na brzegu pływających transporterach gąsienicowych PTS-2. By ćwiczenia były jak najbardziej zbliżone do realnych działań bojowych, Rosjanie wykorzystali ponad 2 tony różnego rodzaju materiałów pozoracyjnych.

W manewrach wzięło w sumie udział około 700 żołnierzy oraz ponad 150 sztuk „bojowej i specjalnej techniki”. Ta niewielka siła saperów zbudowała w ciągu czterech dni (zgodnie z komunikatem resortu obrony) ponad 3 kilometry niewybuchowych zasieków oraz zagród przeciwpiechotnych i przeciwpojazdowych, 500 wykopów dla bojowej techniki oraz około 25 km okopów.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Willgraf

    Daliby rade przez 4 dni wykopać 35 tys metrow kwadratowych, a ile nasi by dali rade???

    1. AWU

      Zależy od tego kto wygra przetarg? Ale jeśli chodzi o zagrożenie ze wschodu to historycznie (1920r Warszawa, 1944r Kraków) to kopano po 25km okopów dziennie bez lub przy minimalnym wsparciu sprzętu zmechanizowanego?

Reklama