"Czarne berety" z eksportowymi BMP-3

13 stycznia 2021, 15:42
Army2016demo-011
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Reklama

Jak poinformował rosyjski dziennik Izwestija, Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej podjęło decyzję o wprowadzeniu bojowych wozów piechoty BMP-3F, sprzedawanych wcześniej wyłącznie na eksport, do służby liniowej w pododdziałach piechoty morskiej wchodzącej w skład rosyjskiej marynarki wojennej.

Pierwsze wozy tego typu mają trafić na uzbrojenie wybranego batalionu piechoty morskiej dwóch brygad piechoty morskiej Floty Oceanu Spokojnego Rosyjskiej Marynarki Wojennej. Najpierw otrzymają je żołnierze 40. Samodzielnej Krasnodarsko-Charbińskiej Brygady Piechoty Morskiej stacjonującej na Kamczatce, a następnie również 155. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej z Kraju Nadmorskiego. Debiut tego pojazdu w rękach rosyjskiego morpiechu miał miejsce w trakcie ćwiczeń dowódczo-sztabowych Kaukaz-2020 we wrześniu ub.r., gdzie były wyładowywane z okrętu desantowego na poligonie Opuk.

W ostatnim czasie rosyjska piechota morska przechodzi intensywny proces modernizacji technicznej. W ręce rosyjskich morskich desantowców trafiły m.in. zmodernizowane wozy bojowe takie jak: kołowe bojowe wozy piechoty BTR-82A, bojowe wozy piechoty BMP-2M czy czołgi podstawowe T-80BWM. Wprowadzenie do służby liniowej bojowych wozów piechoty BMP-3F pozwala na kilkukrotne zwiększenie siły ognia innych pododdziałów uzbrojonych w BTR-82A na poziomie brygady. Dodatkowo dzięki trakcji gąsienicowej mają być lepiej dostosowane do wybrzeża Pacyfiku od wozów kołowych, a dodatkowo względem innych bojowych wozów piechoty są lepiej dostosowane do prowadzenia operacji na morzu.

BMP-3 to rosyjski bojowy wóz piechoty, który został zaprojektowany i jest produkowany Kurgańskiej Fabryce Maszyn jako generacyjny następca BMP-2. Jego cechą charakterystyczną jest wyjątkowo silne uzbrojenie w postaci armaty gwintowanej 2A70 kal. 100 mm sprzężonej z armatą automatyczną A272 kal. 30 mm i czołgowym karabinem maszynowym PKTM kal. 7,62 mm.  BMP-3F to wersja dedykowana dla pododdziałów piechoty morskiej. W porównaniu do wersji bazowej zmiany polegają m.in. na rezygnacji ze sprzętu samowkopującego, uszczelnieniu kadłuba oraz instalacji rury dolotu powietrza do silnika czy modernizacji systemów obserwacyjno-celowniczych. Dysponuje także lepszą pływalnością i stabilnością, a także może poruszać się przy stanie morza 3 i prowadzić celny ogień przy stanie morza 2. Wóz ten może pływać przez 7 godzin z prędkością do 10 km/h.

Obecnie na uzbrojeniu rosyjskich wojsk lądowych ma znajdować się ok. 560 egzemplarzy tych wozów w kilku różnych wersjach. Konstrukcja ta zyskała także licznych odbiorców eksportowych takich jak: Azerbejdżan (100 egzemplarze BMP-3M), Cypr (43 egzemplarze), Indonezja (54 egzemplarze BMP-3F), Irak (300 egzemplarzy), Korea Południowa (70 egzemplarzy), Kuwejt (188 egzemplarzy), Maroko (ok. 60 egzemplarzy), Sri Lanka (45 egzemplarzy), Turkmenistan (4 egzemplarze), Ukraina (4 egzemplarze), Wenezuela (130 egzemplarzy BMP-3M) i Zjednoczone Emiraty Arabskie (391 egzemplarzy). Zainteresowanie tą konstrukcją w ostatnich latach wyrażały także Filipiny i Arabia Saudyjska.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 30
Reklama
Niuniu
czwartek, 14 stycznia 2021, 18:36

Marku - niestety złodzieje są wszędzie. Tyle tylko, że miedziane śruby zniknęły z okrętu który robi za muzeum, elektronika z samolotu który nie lata od 6 lat i to o wartości historycznej, a o kuzniecowie nie ma co wspominać bo tak naprawdę to nic o nim nie wiemy. A przypomnę, że w Naszym pięknym kraju nad Wisłą zamieszkałym przez samych katolików patryjotów wielokrotnie kradziono np. trakcję elektryczną uniemożliwiając jazdę pociągów. Próbowano też z poligonów kraść na złom całe czołgi. Tak więc ostrożnie z rzucaniem błotem na innych bo samemu się ubrudzisz.

Davien
czwartek, 14 stycznia 2021, 22:23

Niuniu, daruj sobie kłamstwa bo ten Ił-80 trafił tam w 2019r a zajumana elektronika to najnowsze ścisle tajne systemy,o Kuzniecowie wiadomo ze rdzewieje w porcie bez możliwości pływania bo tez popatrz nie ma srub a ty znowu si osmieszyłeś przed wszystkimi:)

Marek
czwartek, 14 stycznia 2021, 08:02

Ciekawe co z tych pojazdów ukradną, zanim dojadą nad Ocean Spokojny?

Jindo79
czwartek, 14 stycznia 2021, 09:30

Można i w ten sposób się pocieszać Marku

Marek
czwartek, 14 stycznia 2021, 13:13

To stwierdzenie faktów. Śruby z niszczyciela ukradli i sprzedali na złom. Wyposażenie Kuzniecowa ukradli i sprzedali na bazarze. Urządzenia kryptograficzne z samolotu dowodzenia ukradli i sprzedali nie wiadomo komu. Znaczy, że wszystko są w stanie ukraść i sprzedać. Poza tym czym się pocieszać, skoro BMP-3F w ruskiej piechocie morskiej na Kamczatce to zdecydowanie nie jest nasze zmartwienie?

troche umiaru .
czwartek, 14 stycznia 2021, 20:09

@Marek Acha, ukradli śruby z niszczyciela i sprzedali na złom :) a nie lepiej było ukraść blachę z poszycia ? Jak już te śruby ukradli to wynieśli je w plecaku ? Wyposażenie Kuzniecowa sprzedali na bazarze ? Ten bazar to musiał mieć niezłą powierzchnię, Kuzniecow to tak z hektar powierzchni. Pamiętam, niedawno czytałem info jak "ktoś" opędzlował" kilkadziesiąt HMMWV, zginęły między innymi elementy systemów łączności, także te służące do szyfrowania. To chyba było w którymś z Państw Beneluksu. Czym się pocieszasz ?? Sam sobie odpowiedz na swoje pytanie. Nam, Polakom jest obojętne czym jeździ "ruska" piechota morska na Kamczatce. Martwimy się bardziej brakami w umiejętnościach amerykańskich kierowców, poruszających się po Polskich drogach.

Wawiak
sobota, 16 stycznia 2021, 21:31

Te śruby to fakt - to była grubsza operacja, bo wstawili atrapy z gorszego materiału. Śledztwo jest spore, bo sporo ludzi było w to zaangażowanych. Materiał jednej śruby to około pół miliona dolarów, więc jest się o co bić.

alkaprim
czwartek, 14 stycznia 2021, 18:25

Tak jakby nie kradli w innych armiach....

Tani
czwartek, 14 stycznia 2021, 07:17

Po co mu te dwie to ja nie jarze. One maja inna trajektorie pocisku i tym strzelac jednoczesnie nie mozna. Ja tego nie rozumiem. Dla mnie jest to przerost formy nad trescia.

Nikt
czwartek, 14 stycznia 2021, 17:50

Sami Rosja ie też tak uważają, temu nowe BWPy mają normalne PPK, a nie amratę niskociśnieniową

Pepe
czwartek, 14 stycznia 2021, 16:57

A po co niby mieli by strzelać jednocześnie? Toż 100 mm lufa ma zgoła inne zadanie niż 30 mm lufa. Nie sądzę, aby Ktoś kto nie ma na stanie nawet ekwiwalentu BMP 2 ( Polska) miał prawo do dyskusji na temat zasadności uzbrojenia BMP 3

Tani
sobota, 16 stycznia 2021, 08:11

Mielismy bwp2 ale poszly do Afryki bo nie bylo rakiet do nich. Ale one byly uzbrojone w armate 20mm. To on ma dwa celowniki? Jeden jezdzi ze 100mm drugi z 30mm? To taki sam idiotyzm jak samolot uzbrojony w dzialka i km. Tego sie zsynchronizowac nie da na jednym celowniku. Jak najbardziej dyskutowac mozna a nawet trzeba.

Nikt
piątek, 15 stycznia 2021, 10:21

Mamy Rosomaki, zadaniowy odpowiednik

Tani
sobota, 16 stycznia 2021, 08:15

Rosomak nie jest bwp tylko transporterem. Jak uzbroja Rosomaka we wieze padnie Borsuk. Naszym odpowiednikiem BWP-3 jest wersja1. Mielismy 2 ale nie kupiono rakiet wiec je sprzedano. 2 byla produkowana w Czechoslowacji.

Davien
niedziela, 17 stycznia 2021, 11:19

No popatrz a jednak Rosomak jest BWP i ma wieżę z działkiem 30mm

Tani
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 20:19

Moze byc bwp ale wg mnie bedzie zlym bwp. Dla mnie bwp musi byc gasienicowy

Davien
czwartek, 14 stycznia 2021, 22:25

Pepe wiec czemu wy Rosjanie zabieracie głos w sprawie samolotów stealth jak nie macie żadnego?:))

piątek, 15 stycznia 2021, 15:29

A dlaczego ty Amerykaninie piszesz na polskim forum?

Beton
czwartek, 14 stycznia 2021, 11:14

Myślisz że w dobie cyfrowych systemów kierowania ogniem to jakiś problem?

Tani
sobota, 16 stycznia 2021, 08:25

Mysle ze tak bo cyfryzacja nie zastapi celownika ona tylko upraszcza celowanie. Bez celownika w nic nie trafisz. Wiec jesli ma jeden wspolny to strzela albo albo bo lufy poruszaja sie razem. Jesli ma dwa celowniki to tez albo albo. Bo jeden czlowiek nie moze celowac dwoma celownikami na raz. Dla mnie to jest przerost formy nad trescia. Tu mi sie przypomina jeden pancernik mial dziala jednego kalibru tylko roznych dlugosci. Musial miec dwa systemy naprowadzania czyli celowania bo te armaty mialy rozne charakterystyki balistyczne. To co w teorii jest super okazuje sie......chala. Dla mnie ten ruski system to chala. On powinien miec albo 100mm albo 30mm i rakiety. To by wystarczylo

Kiwi
środa, 13 stycznia 2021, 23:38

W Rosji konsekwentnie wprowadzane są nowe BMP-3, mocno zmodernizowane BMP-2 a istnieją także nowsze projekty i prototypy bojowych wozów piechoty by wnet zastąpić starsze konstrukcje a u nas nadal muzeum w wojsku z bardzo licznymi BWP-1/BMP-1 i gdybania aby dalej pudrować ten złom zamiast już ruszać z szerokimi przygotowaniami do licznej produkcji seryjnej nowego bwp Borsuk niezwłocznie po zatwierdzeniu wszystkich prób i podpisaniu umów aby nie tracić cennego czasu. Wielu osobom i mnie osobiście wydaje się już od wielu lat, że długotrwale istnieją w odpowiednich miejscach ministerstw odpowiednie osoby/ grupy obcych wpływóww zaangażowane w celowe spowalnianie czy wręcz ciche anulowanie wielu istotnych programów modernizacyjnych polskiej armii tak aby Polska nigdy nie była w stanie skutecznie się bronić w razie zagrożenia. Smutne to lecz obiektywne wieloletnie spostrzeżenia i wnioski mogą to tylko potwierdzić.

Tani
środa, 20 stycznia 2021, 08:09

Jesli sie pisze o moderce bwp1,czy wiezy do rosomaka to pewnie gasienicowy bwp odchodzi w dalsza perspektywe. Dlaczego nie jestem zwolennikiem Rosomaka jako bwp, Bo bwp powinien miec swobode operacyjna taka jak tank. Taka ma tylko pojazd gasienicowy. Jesli tank forsuje rzeke po dnie to bwp musi plywac. To jest tak jak w konwoju ,o jego szybkosci decyduje najwolniejszy statek. Gdybysmy nie mieli tankow tylko jako pojazdow wsparcia ogniowego uzywali rosomaka z dzialem to mozna by rozwazyc taki wariant. Tylko znowu ten wariant to na Sahel czyli pustynie.

Pavel
czwartek, 14 stycznia 2021, 10:32

Witam Polski Borsuk wygląda jak stodoła na gąsienicach. BWP1 czy BWP2 jest szybki zwinny niczym Hart w terenie.jezeli polski przemysł obronny nie potrafi skonstruować dobrego podwozia dla takiego Borsuka to może zacząć produkować te same podwozia jakie ma BWP 1czy BWP 2 a zainstalować tylko nowa wieże z nowym uzbrojeniem

Davien
czwartek, 14 stycznia 2021, 22:26

A po kiego nam te puszki nadające sie jedynie na złom:) Ale ,ale czy to nie wy Rosjanie robicie sobie BWP nie mający z BMP-1/2 nic wspólnego?? I to w dwóch odrębnych typach?:)

piątek, 15 stycznia 2021, 15:33

To jakaś mania z przypisywaniem osobom o innych poglądach obcej narodowości? Odwagi, "zwolenniku wolności i demokracji", to się podobno leczy.

Gucio77
czwartek, 14 stycznia 2021, 18:23

Mieliśmy BWP-2 i nowych intencjonalnie się pozbyto. Kto na tym zarobił łatwo sprawdzić.

General stefan
środa, 13 stycznia 2021, 20:51

A nasz Borsuk będzie dostępny za 15 lat , oby

Jabadabadu
czwartek, 14 stycznia 2021, 20:30

Generale, co będzie za 15 lat to wiedzą tylko niektórzy w Chinach. A - jak sądzę - w tych planach Borsuk nie istnieje.

Pepe
czwartek, 14 stycznia 2021, 16:59

Będzie. Pewnie. Jako pływająca znitowana trumna, która niespecjalnie sprawdzi się w naszych warunkach , nie mówiąc o zerowym zainteresowaniu exportem.

Davien
czwartek, 14 stycznia 2021, 22:27

A ktos ma zamiar sprzedawać Borsuka wam do Rosji?? Oj Pepe, pepe:))

Tweets Defence24