Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Roboty PIAP dla polskiej policji

 • Robot PIAP GRYF z wyrzutnikiem. Fot. PIAP
  Robot PIAP GRYF z wyrzutnikiem. Fot. PIAP
 • Fot. http://www.acfcs.org
  Fot. http://www.acfcs.org

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zrealizował kolejne dostawy robotów PIAP GRYF (3 komplety) i TRM (2 komplety) do Komendy Głównej Policji.

Roboty PIAP GRYF wesprą pracę policyjnych pirotechników przy rozpoznaniu i neutralizacji ładunków niebezpiecznych. Dostarczone wraz z robotami wyposażenie dodatkowe umożliwi współpracę z urządzeniami rentgenowskimi, wyrzutnikami pirotechnicznymi i strzelbami. Roboty wyposażone są w zestaw akcesoriów automatycznie pobieranych z banku narzędzi, który zwiększa ich możliwości użytkowe. Na zestaw składają się: wybijak do szyb, nożyce do cięcia przewodów oraz nóż do przebijania opon.

GRYF
Robot PIAP GRYF. Fot. PIAP

Roboty TRM z kolei wykorzystywane będą do rozpoznania i nasłuchu w terenie otwartym oraz w budynkach podczas operacji prowadzonych w trudno dostępnym i niebezpiecznym otoczeniu. Dostarczone roboty wyposażone są w urządzenie do wyzwalania granatów hukowo-błyskowych i dymnych. Urządzenie to może być wykorzystywane podczas działań operacyjnych policji, m.in. do dezorientacji/odwrócenia uwagi przeciwnika.

TRM 2.0
Robot TRM. Fot. PIAP

Dzięki kamerze dzienno-nocnej oraz zainstalowanym oświetlaczom światła białego i podczerwieni robot TRM może działać w różnych warunkach oświetlenia. Operator ma możliwość sterowania natężeniem światła emitowanego przez oświetlacze. Obraz i dźwięk przeprowadzanej operacji mogą być zapisywane na wewnętrznej karcie SD o pojemności do 32 GB. Istnieje możliwość jednoczesnego użycia trzech robotów TRM sterowanych z jednego panelu sterowania.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Hex

  "Obraz i dźwięk przeprowadzanej operacji mogą być zapisywane na wewnętrznej karcie SD o pojemności do 32 GB." Najtańsze wideorejestratory do 200 zł mają tak "wielkie" limity dla pojemności kart SD xD

  1. Cynik

   A po co CI więcej? Przy jakości full HD 32 GB starczy na jakieś 4-5 godzin nagrywania.

 2. armyypl

  Super, oby więcej podobnych kontraktów a nasz przemysł będzie się rozwijał. Warto także postawić na eksport.

Reklama