Roboty bojowe wspierają brytyjskich Marines

28 kwietnia 2019, 12:12
202101_1
Fot. Royal Navy
Reklama

Brytyjczycy poinformowali o pierwszym przypadku wykorzystania autonomicznych, bezzałogowych systemów bojowych w trakcie wykonywania zadań taktycznych przez żołnierzy Królewskiej Piechoty Morskiej. Żołnierzy kompanii Alpha z 40. Commando w trakcie lądowania na plaży wspierały bezzałogowa łódź patrolowa i latający dron rozpoznawczy. Wsparcie naziemne zapewniały zaś dwa roboty bojowe.

Zrobotyzowana łódź krążyła w rejonie lądowania komandosów, jej czujniki i kamery wypatrywały przeciwnika w rejonie lądowania i na morzu. Unoszący się w powietrzu nad wodą bezzałogowiec skanował przestrzeń powietrzną w rejonie lądowania, natomiast lądujące wraz z żołnierzami dwa roboty naziemne zapewniały marines niezbędne wsparcie ogniowe.

image
Fot. Royal Navy

Celem ćwiczenia Commando Warrior było możliwie najpełniejsze wykorzystanie danych dostarczanych przez współpracujące ze sobą systemy autonomiczne bezzałogowe przez dowódców pozostających w rejonie lądowania. Strumień danych przekazywano także do oddzielnej, oddalonej od miejsca lądowania komórki dowodzenia i kontroli.

Ćwiczenie przebiegło w zaplanowany sposób - piechota morska, wspierana przez bezzałogowce, wylądowała na plaży, żołnierze wspięli się na klif, gdzie zlikwidowali patrol przeciwnika, po czym wycofali się na plażę i odpłynęli.

image
Fot. Royal Navy

Uczestniczący w ćwiczeniu komandosi podkreślali, że dzięki dronom dysponowali bardzo szczegółowym obrazem całego otoczenia. Dane przesyłane z kamer i sensorów bezzałogowców były dostępne na specjalnych tabletach, w które wyposażona była część desantu. Pozwalało to szybciej podejmować decyzje taktyczne.

image
Fot. Royal Navy

Zdaniem dowodzącego ćwiczeniem Commandow Warrior płk. Chrisa Hawa, wykorzystanie bezzałogowców w ten sposób to "jedynie początek długiej drogi". Dowodzący lądowaniem dodał, że sukces ćwiczenia "to jeden z najważniejszych etapów rozwoju programów Future Commando Force i Littoral Strike".

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Reklama
Edzio
poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 14:55

Najlepsze są rozwiązania niekonwencjonalne. Nasi studenci wygrywają konkursy międzynarodowe w informatyce, technice, zbudowali aparaty, które poleciały w kosmos, na politechnikach mamy wydziały robotyki i automatyki. Rozpisać konkursy niech wymyśla roboty kroczące, jeżdżące, pełzające. Zdolni są i dadzą radę. A potem tylko najlepsze z nich wdrożyć do przemysłu i uzbroić na potrzeby WP!! Skoro tyle kasy jest na wojsko - niech zainwestują w innowacje!! A jaki potem będzie skok jak niektóre rozwiązania zastosowac by w przemyśle?? Nakłady same się zwrócą!!!!!

Marek1
niedziela, 5 maja 2019, 08:19

Kolego - nam NIE WOLNO pewnych rzeczy robić od lat 90-tych i nie były one robione. Jest to cena jaką płacą kraje naszego regionu za umowę USA-FR dot. warunków na jakich rozszerzono NATO w 1999r. Ponieważ w zasadzie w tych ustaleniach NIC się nie zmieniło nadal Polska NIE może mieć nowoczesnego i innowacyjnego przemysłu zbrojeniowego, a WP najnowocześniejszych syst. uzbrojenia ponad taktycznego/dalekozasięgowego w ilościach mogących naruszyć status quo w regionie.

Andrzej
niedziela, 28 kwietnia 2019, 21:49

Rosjanie już dawno zastosowali takie roboty w Syrii

Davien
poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 13:42

Gdzie okazało sie ze nadają sie one głównie do przeprojektowania:)

Marek1
niedziela, 5 maja 2019, 08:25

jasne. I pewnie dlatego amerykańscy generałowie zażądali od Pentagonu dostaw pojazdów rozminowania klasy rosyjskich maszyn Uran. Daleki jestem od przeceniania potencjału armii FR, ale ty reprezentujesz b. szkodliwą szkołę narracji typu - "ruskie czołgi są tektury, rakiety to złom, a samoloty z papieru". Mamy niestety obecnie "patriotyczno-idiotyczną" recydywę propagandowej narracji z końca lat 30-tych ub. wieku. CO było potem wiemy wszyscy, ale NIC to nie nauczyło nikogo.

Harry 2
niedziela, 28 kwietnia 2019, 16:58

Nasz przemysł zbrojeniowy jest w stanie zrobić wszystko, to co jest opisane w artykule.

Sucholski.
poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 09:27

Nie. Nie jest w stanie zrobić czegokolwiek bo nic nie zrobił. Moglibyśmy, chceilibyśmy. Polski Przemysł Zbrojeniowy nie jest w stanie stworzyć jakiegokolwiek produktu, patrz polski przemysł zbrojeniowy i aktualna oferta polskeigo przemysłu zbrojeniowego oraz stan WP wyposazonego w sprzęt przez polski przemysł zbrojeniowy w Polsce.

Harry 2
poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 23:07

Niestety mylisz się. To decydenci stopują wszystko co się da dlatego przemysł nie do końca wie co wyprodukować by nie ponosić strat, bo wojsko i tak tego nie kupi.

Patriot
poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 20:10

Nie zgodzę się z tą wypowiedzią, Polski przemysł jest w stanie wyprodukować wiele, jednak decydenci w WP nie potrafią jednoznacznie określić wymagań, i zmieniają je kilkukrotnie wciągu trwania projektu co w wielu przypadkach oznacza prace od początku. A nawet jeśli jakimś cudem powstanie coś interesującego dla zbrojeniówki to nie jest kupowane bo za granica jest "tańsze i sprawdzone". Jak w tej sytuacji ma zarabiać na siebie i na nowe projekty Polski przemysł zbrojeniowy?

Morgul
poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 09:15

oczywiście i to szybko i tanio tak jak Ślązaka :)

Anon
poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 08:47

Tak, tylko przy obecnym rządzie istniał by z tym jeden problem - nie był by amerykański.

Harry 2
poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 23:05

I tu się zgadzam!

Trzeźwy
poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 07:38

Ale za to nasz MON nie potrafi wybrać i kupić tak "skomplikowanego" sprzętu jak granatnik ppanc, podstawowy samochód terenowy, hełm, kamizelka taktyczna czy kuloodporny kevlar dla piechoty. I dodam niczego z w/w nie trzeba opracowywać, bo to już jest "na półce" w sklepie. Co do zaś przemysłu : dron morski??? My??? Lądowy dron z uzbrojeniem? Taki np. Spike jest integrowany z Rośkiem już coś 12 lat!!! Przemysł opracuje??? "Takiego naszego Misia na naszą miarę" chyba!!!

GPAS
niedziela, 28 kwietnia 2019, 23:12

Ale MON jest w stanie wszystko uwalić.

Tweets Defence24