Reżim Łukaszenki z kolejnymi brytyjskimi sankcjami

9 sierpnia 2021, 15:40
Lukashenko
Fot. Serge Serebro/Wikimedia/CC BY-SA 4.0
Reklama

Wielka Brytania ogłosiła w poniedziałek kolejny pakiet sankcji przeciw reżimowi Alaksandra Łukaszenki na Białorusi. Pakiet obejmuje m.in. zakaz importu białoruskiego potażu oraz produktów naftowych, co ma zmniejszyć dochody władz w Mińsku.

Sankcje gospodarcze obejmują zakaz importu z Białorusi potażu, produktów ropopochodnych i towarów wykorzystywanych do produkcji papierosów, zakaz bezpośredniej lub pośredniej sprzedaży, dostarczania, przekazywania lub eksportu na Białoruś sprzętu, technologii lub oprogramowania przeznaczonego do monitorowania, lub przechwytywania wiadomości w internecie i wiadomości komunikacji telefonicznej oraz towarów podwójnego zastosowania i technologii do celów wojskowych.

Sankcje finansowe zakazują nabywania zbywalnych papierów wartościowych i instrumentów rynku pieniężnego emitowanych przez państwo białoruskie, jak również emitowanych przez banki państwowe, oraz udzielania im pożyczek. Ponadto wprowadzony zostaje zakaz świadczenia usług ubezpieczeniowych i asekuracyjnych na rzecz białoruskich organów państwowych.

W ramach ogłoszonego pakietu białoruscy przewoźnicy lotniczy będą mieli zakaz przelotu przez brytyjską przestrzeń powietrzną i lądowania w Wielkiej Brytanii, zaś brytyjskie firmy nie będą mogły udzielać pomocy technicznej flocie luksusowych samolotów należących do Łukaszenki i osób z jego najbliższego otoczenia.

"Reżim Łukaszenki nadal dławi demokrację i łamie prawa człowieka na Białorusi. Te sankcje pokazują, że Wielka Brytania nie będzie akceptować działań Łukaszenki od czasu sfałszowanych wyborów (prezydenckich na Białorusi w 2020 r. - PAP). Produkty państwowego przemysłu Łukaszenki nie będą sprzedawane w Wielkiej Brytanii, a nasze firmy lotnicze i kosmiczne nie dotkną jego floty luksusowych samolotów" - oświadczył brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

Reklama
Reklama

Jak podkreśliło brytyjskie MSZ, sankcje są starannie ukierunkowane na wywarcie presji na Łukaszenkę, instytucje państwowe i osoby z jego otoczenia, przy maksymalnym ograniczeniu, na ile to możliwe, wszelkich niezamierzonych konsekwencji dla mieszkańców Białorusi.

W poniedziałek przypada pierwsza rocznica wyborów prezydenckich na Białorusi, po których wybuchły masowe protesty w związku z oskarżeniami o ich sfałszowanie. Za ich zwycięzcę został uznany Łukaszenka, który według oficjalnych wyników uzyskał 80,1 proc. głosów, a jego konkurentka Swiatłana Cichanouska - 10,1 proc. Zarówno Wielka Brytania, jak i Unia Europejska uznały, że wyniki zostały sfałszowane. Już wcześniej brytyjski rząd wprowadził sankcje polegające na zakazie wjazdu i zamrożeniu aktywów Łukaszenki i jego najbliższych współpracowników.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 23
Reklama
Zbyszek
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 23:00

To co teraz dzieje się na Białorusi jest w interesie Polski. Zamordystyczny Łukaszenka popierany przez Putina wzbudza wśród Białorusinów niechęć do Rosji, a to w dłuższej perspektywie, po obaleniu Baćki zbliży Białoruś do Polski, podobnie jak to się stało z Ukrainą. Wszystkie sankcje nakładane na Białoruś mają sens, nawet te symboliczne. Za kryzys gospodarczy Białorusini obarczą Łukaszenkę i Putina.

Monkey
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 22:03

U nas czy w Wielkiej Brytanii albo USA mogą kłamać, uginać się pod presją różnego rodzaju, wygadywać głupoty. Tracą prestiż, ale w demokracji są w stanie utrzymać się przy władzy chyba, że wywiną coś ekstra. Na wschodzie utrata prestiżu to utrata władzy. Dlatego tacy Łukaszenka czy Putin im więcej będą przyciskani tym bardziej będą stawiać opór. Ich opinia publiczna ile obchodzi to widzimy niemal codziennie. To nie zachód.

easyrider
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 21:10

Naiwne jak większość działań tzw. rozwiniętych demokracji z przydomkiem "liberalne". Oczywistym jest, że głównym mieszającym w tym kotle jest Putin więc Rosję powinny dosięgnąć sankcje. Zachód nigdy nie był zdolny do rzeczywistych, twardych, długofalowych działań i zawsze dawał się mamić swoim ideologom, wykarmionym na moskiewskim chlebku. O jakich sankcjach jest mowa skoro Berlin przeforsował i swoją koncepcję Nord Stream 2? Znowu jakieś symboliczne, nic nie znaczące gesty?

dsfdsfsdfsfsafdwedsfs
wtorek, 10 sierpnia 2021, 10:09

Problem polega na tym, że silna Rosja wywołała wiele wojen, zabiła wielu ludzi, a dostała symboliczne sankcje, gdy tymczasem słaba Białoruś, która jest dopiero na początku drogi do demokracji dostała bardzo duże sankcje.

No skąd
wtorek, 10 sierpnia 2021, 09:46

Dalej nic nie rozumiesz? NS2, powstał bo jest potrzebny Niemcom. Tak trudno jest to zrozumieć. Nie da się go zatrzymać! Przez te głupie samkcje, zarobiły tylko Rosyjskie firmy. Budując NS2

spekulacje
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 23:53

Wiesz Easy jak to się robi na wschodzie? Pracownik państwowej firmy musi przynieść do pracy komórkę ze zdjęciem karty wyborczej ze skreślonym odpowiednim kandydatem. Mam pytanie czy głos jest oddany nieprawidłowo i czy pracownik robi to z własnej woli czy nie, chodzi mi o tajność głosowania, zawsze można zmienić pracę, ty zmieniłeś? Polityka zachodu wobec Putina i szerzej Rosji jest rozsądna i prawidłowa, bo wiemy o nim dużo, nie masz pojęcia ile. Rosjanie chcieliby żyć z przemysłu, handlu bronią, ale muszą z surowców, o czym to twoim zdaniem świadczy? Rzeczywistość, twardość, długofalowość.

easyrider
wtorek, 10 sierpnia 2021, 16:40

Nie wiem co odpisać, bo to nie w temacie mojego postu. Napiszę może też trochę ogólnikowo. Interesy Rosji i Zachodu są rozbieżne. My jesteśmy po środku. Ani jedni ani drudzy nie są naszymi przyjaciółmi. Ale w tej walce uczestniczymy i widzimy jak jest prowadzona. A jest prowadzona po amatorsku, niekonsekwentnie i Putinowi przysparza jedynie powodów do śmiechu. Sankcje są tak samo rzeczywiste jak potwór z Loch Ness. Wszyscy o nich słyszeli ale nikt ich nie widział. Szkoda tym się ekscytować. Trzeba robić swoje. Budować gospodarkę i niezależność.

fobin
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 22:08

Rosja też ma sankcje, a sankcje na Białoruś wymuszają na Rosji jej coraz większe sponsorowanie.

Jaro
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 20:46

kolejne sankcje niby w reżim a uderzające w zwykłych ludzi, coś jak sankcje USA na Kubę

spoko
czwartek, 12 sierpnia 2021, 20:39

Jaro ty nawet nie wiesz ze USA karmi Kube

Olgino
wtorek, 10 sierpnia 2021, 07:10

Łukaszenka chce embarga polskich i litewskich produktów spożywczych. Wg ciebie co bardziej uderza w "zwykłych ludzi" na Białorusi produkty naftowe czy spożywcze?

Uszaty
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 19:15

"Rząd się wyżywi."

Piotr ze Szwecji
wtorek, 10 sierpnia 2021, 08:50

Pewnie będzie powtórka z COP na 2-3 lata przed wybuchem wojny, bo wiadomo "tłuste koty".

Białorusin
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 18:48

Taka potęga jak Brytole to Łukaszence mogą ....

Kiks
wtorek, 10 sierpnia 2021, 15:37

Budżet wojskowy Polski w czasie pokoju to prawie 20-krotność białoruskiego, a wiadomo, że jest jak jest w Polsce. A ty chcesz startować do WB?

RAF
wtorek, 10 sierpnia 2021, 11:06

Białoruś to nawet przy Polsce cienki Bolek pod względem militarnym, a Angole są regionalnym mocarstwem z ambicjami światowymi.

Gruszwik
wtorek, 10 sierpnia 2021, 07:55

No kartoszki i sało dalej będzie ogólnie dostępne. I kiełbasa przed wyborami. Łukaszenka nadal będzie w tv ze swoją dziewczyną na wykopkach. Bimber dalej będzie się lał i będzie narzekanie, że bieda to przez zachód. Bo na pewno nie przez okradanie przez Rosję. Rosja ma doświadczenie w zapewnienie dobrobytu. Całe dziesięciolecia doświadczaliśmy ich opieki i pomocy gospodarczej z kartkami na cukier i benzynę.

Clash
wtorek, 10 sierpnia 2021, 07:25

Mogą... powolutku z czasem Białoruś cofnie się cywilizacyjne podobnie jak było z Polską w latach 80. Po dziesięciu latach sankcji i nędzy komuniści nie mieli pomysłu co z tym całym syfem zrobić i oddali władze bez walki .( Oczywiście zabezpieczając sobie dochody i aktywa na przyszłość)

Bumer
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 23:03

Pojedź sobie do UK i popatrz co mają.

yar
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 19:26

Oj mogą. A to tylko skromna część sankcji...

No skąd
wtorek, 10 sierpnia 2021, 09:47

Co takiego mają angole, czego nie mogą im dostarczyć Chińczycy?

spoko
czwartek, 12 sierpnia 2021, 20:46

GDP per capita

123
wtorek, 10 sierpnia 2021, 08:07

Tyle że to zmusza go do woadnięcia w łapy ruskich już bez pola manewru. I tak źle i tak niedobrze. Na kremlu się cieszą bo za Olkiem też nie przepadają.

Tweets Defence24