Geopolityka

Rakiety AMRAAM dla rumuńskich F-16

Fot. Staff Sergeant Vince Parker (USAF)
Fot. Staff Sergeant Vince Parker (USAF)

Koncern Raytheon otrzymał kontrakt, o wartości ponad 104 mln dolarów, na wyprodukowanie kierowanych pocisków rakietowych powietrze-powietrze średniego zasięgu (AMRAAM - Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles). Rakiety zostaną dostarczone między innymi do Rumunii, gdzie będą stanowić uzbrojenie nowo pozyskanych myśliwców F-16. 

Produkowane przez Raytheon Missile Systems pociski AMRAAM mają być wykonane w zakładach w Tuscon do 28 lutego 2017 roku. Następnie mają być one przekazane, w ramach programu Foreign Military Sales, do Rumunii, Korei Południowej, Arabii Saudyjskiej oraz Australii.

Kontrakt ten stanowi m.in. pierwszy zakup kierowanych pocisków rakietowych powietrze-powietrze średniego zasięgu dla rumuńskich F-16. Bukareszt zgłosił chęć ich nabycia w 2013 roku. Pierwotnie pozyskano 12 używanych maszyn, a ich dostawy rozpoczną się w tym roku. Zdecydowano również o zakupie kolejnych 12 myśliwców F-16AM/BM.

AMRAAM to lotnicza rakieta średniego zasięgu klasy “powietrze – powietrze” z aktywną głowicą radiolokacyjną, jest to więc pocisk typu wystrzel i zapomnij. Dodatkowo przy strzelaniu na większe odległości wykorzystuje się system naprowadzania inercyjnego, który zabezpiecza dolot pocisku do miejsca, gdzie może on już odszukać cel własnym radarem.

Pociski AMRAAM znajdują się m.in. na uzbrojeniu polskich myśliwców F-16C/D.

Czytaj także: Rakiety przeciwlotnicze dla US Navy. Zasięg: 370 km

Komentarze (1)

  1. tot75

    Nasze F16 od lat w służbie a my dopiero chcemy zamawiać . Bardzo dluuuuuuuuuuuuugie myślenie a może jego brak.

    1. IQ75

      Z tym myśleniem to o sobie piszesz? Nasze F-16 mają AMRAAMy od dawna. Może przeczytasz artyykuł jeszcze raz i zauważysz, że dotyczy zakupów dla Rumuni?