Siły zbrojne

PZL-Świdnik w postępowaniu na śmigłowce. "Trwa analiza dokumentacji"

AW-149 na stoisku włoskiej firmy Leonardo podczas targów Farnborough 2016, fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl
AW-149 na stoisku włoskiej firmy Leonardo podczas targów Farnborough 2016, fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl

PZL-Świdnik, polska firma wchodząca w skład Grupy Leonardo podjęła decyzję o wzięciu udziału w postępowaniu na 16 śmigłowców, które trafią dla Wojsk Specjalnych oraz Marynarki Wojennej. Nie poinformowano na razie jaki konkretny typ śmigłowca (lub śmigłowców) zostanie zaproponowany Ministerstwu Obrony Narodowej. 

Jak precyzuje w przesłanym redakcji Defence24.pl komunikacie prasowym PZL-Świdnik: "Obecnie trwa analiza dokumentacji przetargowej, na podstawie której podejmiemy decyzję jakie modele śmigłowców najpełniej spełniają wymagania polskich Sił Zbrojnych – i to one zostaną zaoferowane polskiemu Ministerstwu Obrony Narodowej (MON)"

PZL-Świdnik informuje jednocześnie, że głównymi zaletami oferty firmy są "światowe doświadczenie i zdolności Leonardo w branży śmigłowcowej oraz szeroka gama nowoczesnej produkcji w Polsce, w tym w zakresie śmigłowców AW149 i AW101, na podstawie posiadanych przez polską fabrykę praw własności intelektualnej". Władze przedsiębiorstwa podkreślają także ugruntowaną współpracę z PGZ oraz chęć rozwoju kooperacji także z innymi polskimi podmiotami. 

Czytaj więcej: Ruszają negocjacje ws. śmigłowców dla specjalsów i marynarki [HARMONOGRAM]

Jak podała Katarzyna Jakubowska z Centrum Operacyjnego MON, Inspektorat Uzbrojenia ogłosił rozpoczęcie negocjacji z wykonawcami, którzy wcześniej złożyli wstępne oferty na dostawy śmigłowców dla Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej. 20 lutego br. resort skierował do potencjalnych wykonawców zaproszenia do złożenia ofert wstępnych. 

Propozycje dotyczą pozyskania ośmiu maszyn w wersji bojowego poszukiwania i ratownictwa (CSAR w wariancie specjalnym) dla pododdziałów Wojsk Specjalnych oraz ośmiu wiropłatów służących do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) wyposażonych dodatkowo w sprzęt medyczny pozwalający na prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych (CSAR - bojowego poszukiwania i ratownictwa). W pierwszej kolejności negocjacje będą dotyczyły śmigłowców dla Wojsk Specjalnych. W obu postępowaniach zaproszenia otrzymały: konsorcjum w składzie PZL-Mielec Sp. z o.o. oraz Sikorsky Aircraft Corporations; WSK „PZL-Świdnik” – S.A.; konsorcjum w składzie Airbus Helicopters societe par actions simplifiee oraz Heli Invest Sp. z o.o. Services S.K.A.

W poprzednim postępowaniu na śmigłowce wielozadaniowe dla Sił Zbrojnych RP PZL-Świdnik oferował maszynę AW-149. Propozycja została jednak odrzucona w 2015 roku przez poprzednie kierownictwo resortu obrony. 

Czytaj też: AW149 z rakietami Brimstone

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.