Putin: Naloty to akt agresji wobec suwerennego państwa

14 kwietnia 2018, 08:30
vVqAwqAIKHAFBPwViZ9Dy7ErY0OVRFf3
Fot. kremlin.ru
Reklama
Defence24
Defence24

Prezydent Rosji Władimir Putin nazwał w sobotę naloty koalicji zachodniej w Syrii "aktem agresji przeciwko suwerennemu państwu". Oświadczył również, że działania USA "pogłębiają katastrofę humanitarną w Syrii" i mogą wywołać nową falę uchodźców z tego kraju.

Putin poinformował, że Rosja żąda pilnego zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Syrii. Celem jest - jak to ujął - "omówienie agresywnych działań USA i ich sojuszników".

"Rosja w najpoważniejszy sposób potępia atak na Syrię" - podkreślił. Dodał, że w Syrii "wojskowi rosyjscy pomagają prawowitemu rządowi w walce z terroryzmem".

Komentując naloty dokonane przez siły USA, W. Brytanii i Francji, Putin oznajmił, że dokonano ich bez zgody RB ONZ i "przy naruszeniu norm i zasad prawa międzynarodowego". To "akt agresji przeciwko suwerennemu państwu, które znajduje się na wysuniętej linii walki z terroryzmem" - ocenił.

Oświadczył, iż "jako pretekst wykorzystano inscenizację użycia przeciwko ludności cywilnej substancji trujących", a eksperci rosyjscy, którzy "byli na miejscu domniemanego incydentu" nie znaleźli tam śladów użycia takich substancji.

Oskarżył kraje zachodnie, że "cynicznie zlekceważyły" decyzję Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), która skierowała do Syrii swych specjalistów, bowiem nie czekały na wyniki śledztwa OPCW.

"Swoimi działaniami USA jeszcze bardziej pogłębiają katastrofę humanitarną w Syrii, przyczyniając się do cierpień ludności cywilnej, w istocie pobłażają terrorystom, którzy od siedmiu lat gnębią naród syryjski, wywołują nową falę uchodźców z tego kraju i regionu ogółem" - głosi oświadczenie rosyjskiego prezydenta, opublikowane przez służby prasowe Kremla.

Putin ocenił, iż obecne wydarzenia, które nazwał eskalacją sytuacji wokół Syrii, "wywierają rujnujący wpływ na cały system stosunków międzynarodowych".

Połączone wojska amerykańskie, brytyjskie i francuskie przeprowadziły nad ranem w sobotę serię nalotów w Syrii w ramach akcji odwetowej za użycie broni chemicznej podczas ataku 7 kwietnia w mieście Duma we Wschodniej Gucie, na wschód od Damaszku, w którym miało zginąć ponad 60 osób. O ten atak chemiczny kraje zachodnie oskarżają siły prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Koalicja zbombardowała obiekty w Damaszku i na zachód od miasta Hims.

Prezydent USA Donald Trump, informując o ostrzałach, powiedział m.in., że naloty odwetowe są konsekwencją niedotrzymania przez Rosję danego słowa w sprawie likwidacji broni chemicznej w Syrii. Rosja wspiera Asada w konflikcie syryjskim.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Reklama
Superpop
poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 21:57

Putin się kończy jak kiedyś Chruszczow.Czas na abdykację nieudacznika i koronację nowego cara wszechrosji.

sdf
niedziela, 15 kwietnia 2018, 22:38

\"Suwerenne państwo\" w ustach Putina brzmi jak splunięcie w twarz. Może niech coś powie o suwerenności Gruzji czy Ukrainy? W skrócie suwerenne jest dla niego każde państwo/reżim który pozwoli postawić u siebie ruskie rakiety wymierzone w NATO. Pozostałe kraje z których Rosja może coś oderwać już suwerenne nie są i podważa się ich prawo do samostanowienia, bo \"nigdy takiego kraju nie było - Ukraina i tym podobne kwiatki\".

bęcki
poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 14:46

Suwerenne państwo brzmi tak samo w ustach każdego umoczonego drania. A to że akurat Gruzja w onym czasie czy Ukraina obecnie to państwa bandyckie rządzone przez bandytów to żadna nowina. Przyganiał kocioł garnkowi a zwykłym ludziom wprost do rosnącej demokracji jest coraz gorzej i biedniej.

suawek
poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 10:05

To samo miałem napisać

bubi
niedziela, 15 kwietnia 2018, 20:41

putin kieruje się emocjami i się naburmuszył :D rosja nie jest mocarstwem

Janek23
niedziela, 15 kwietnia 2018, 09:51

Putinowi w tej kwestii można ufać. Wie co mówi. Sam tak robi od czasu do czasu.

Marek
sobota, 14 kwietnia 2018, 19:13

Coś Władimir Władimirowicz minę ma nie tęgą.

Piokas
sobota, 14 kwietnia 2018, 16:42

Suwerennego pod okupacją rosji :)

pyton
sobota, 14 kwietnia 2018, 13:14

Ciekawe czy Gruzja i Ukraina to według niego też suwerenne państwa?

Davien
sobota, 14 kwietnia 2018, 12:26

Wow a od kiedy to Rosje obchodza wyniki śledztwa prowadzonego przez OPCV. Jak do tej pary nazywali je niewartymi papieru na którym je wydrukowano( oficjalne zdanie FR):)

Jaś
sobota, 14 kwietnia 2018, 12:18

Czy w przypadku Ukrainy, a w szczególności Krymu, tow. Putin jest również tego samego zdania?

tryniusz
sobota, 14 kwietnia 2018, 11:30

Same porażki Putina najpierw sankcje na jego oligarchów i potężny spadek wartości rubla teraz bezradność i ucieczka z syryjskich portów rosyjskich statków wojennych, oraz zasłużona kara dla Asada wielkiego przyjaciela Putina za trucie swojej ludności cywilnej. Same frustracje przeżywa Putin w ostatnim okresie. I najgorsze dla Niego, że nic nie może począć. Zaatakuje znowu Ukrainę posypią się kolejne sankcje. Asad znowu użyje broni chemicznej dostanie kolejne baty a Putin musi podkulić ogon bo cóż On może począć. Dodam jeszcze trucie Skripalów.

robi się \"gęsto\"
sobota, 14 kwietnia 2018, 20:13

@tryniusz I uzupełniając, cytuję: \"Jak poinformował w sobotę szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow, do takich wniosków doszli specjaliści ze Szwajcarskiego Centrum Analiz Radiologicznych i Chemiczno-Biologicznych, którzy przebadali próbki z miejsca otrucia byłego pułkownika GRU Siergieja Skripala i jego córki Julii. Ośrodkowi w Szwajcarii przekazała ja Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). W próbkach był również środek paraliżująco-drgawkowy A-234....\" Cytat z forów specjalistycznych

i to tyle na teraz ...
sobota, 14 kwietnia 2018, 20:11

@tryniusz 1. Nie tylko spadek wartości rubla ale i akcji FR z czego ta FR korzysta wykupując udziały :) 2. Okręty wojenne FR zostały rozmieszczone na pozycjach wzdłuż wybrzeża Syrii, zresztą taki manewr ćwiczyli w ubiegłym roku. Głupotą był by aby stały bezbronne w portach. 3. Ropa i złoto cena rośnie a więc wzrost zysków FR gospodarki 4. Nie atakował Ukrainy :) a obecnie po co atakować Ukrainę, skoro ta jest workiem bez dna dla Unii 5. Zobaczymy co ustaną inspektorzy w sprawie \"użycia\" broni chemicznej w Syrii, bo okazuje się iż nie ma na to dowodów, a Inspektorzy już w Syrii są. 6. Ta cała \"koalicja\" to w sumie 3 państwa, bo reszta się wycofała 7. Chiny potępiły atak bez mandatu ONZ 8. Sprawa \"Skripalów\" - analiza w Szwajcarii wykazała możliwość iż środek chemiczny użyty do ataku na ww został wyprodukowany albo w USA albo w GB. 9. Właściwości tego środka uniemożliwiają uratowanie ofiar więc .... jakie antidotum, skoro nie było wiadomo czym się zatruli 10. Sam atak 60% rakiet unieszkodliwionych, żadnych ofiar, jedyny zniszczony budynek to instytut naukowo badawczy, w zasadzie nie broniony i jedno nie używane lotnisko 12. Co Prezydent może począć pewnie cierpliwie poczeka na wyniki dochodzeń a kampania medialna powoduje coraz większe straty wizerunkowe \"koalicji\" Pytanie, co się stanie, gdy na morze śródziemne dotrze kolejny USA lotniskowiec, bo te 2 USA niszczyciele \"wypstrykały\" się z głównego uzbrojenia a nadal nie wiadomo jak ofensywne są jednostki FR w Syrii a także opl. FR rozważa sprzedaż do Syrii i nie tylko najnowszych wariantów S300 czego wcześniej histerycznie się bał Izrael a FR wstrzymywała.. ps. FR żołnierze opl mieli kolejną szansę na ćwiczenie obrony przed USA atakiem, USA zużyło ponad 100 toporków, które nie zostaną użyte w razie konfliktu z FR, USA musi zamówić, kupić ponad 100 szt. aby uzupełnić zużyte, a to w sytuacji petrojuana jako konkurencjo petrodolara i giełdy \"ropy\" w Chinach jest także bolesne. FR rozważa swoje sankcje a więc miedzy innymi wstrzymanie eksportu do USA silnikó rakietowych a także wyrobów z i tytanu ... USA - kongresmeni zaczynają pytać o dowody, nie tylko zresztą oni .... Faktycznie same \"porażki\"

Fred
sobota, 14 kwietnia 2018, 17:52

Lepiej żeby nie sfrustrował się za bardzo bo mu coś jeszcze odwali. Przecież w Rosji propaganda cały czas utwierdza naród jacy to są mocni i niepokonani.

soley
sobota, 14 kwietnia 2018, 11:24

A atak na Ukrainę to akt przyjaźni w wydaniu Rosji?. A anszlus Krymu przez zielone ludziki Putina?. A atak na ziemię Gruzji? Chociaż ani jedna gruzińska bomba nie spadła na terytorium FR.

Tweets Defence24